PDA

Επιστροφή στο Forum : Intel Core I7-860 vs. Intel Core I7-870



Utopia
14-11-09, 17:56
Καλησπέρα σε όλους :)
Είμαι στη διαδικασία αγοράς νέου υπολογιστή και έχω διαθέσει αρκετό χρόνο να διαβάσω σχετικές πληροφορίες, προκειμένου να φτιάξω μία σύνθεση που να με ικανοποιεί. Ένα από τα μεγάλα μου ερωτηματικά, ωστόσο, αποτελεί το εξής:
Ποια είναι η διαφορά μεταξύ των επεξεργαστών Intel Core I7-860 και Intel Core I7-870; Το γεγονός ότι η τιμή του δεύτερου είναι σχεδόν διπλάσια από του πρώτου πώς δικαιολογείται; Μου φαίνεται παντελώς παράλογο να δικαιολογείται από την ελάχιστη διαφορά στην ταχύτητα. Μήπως δικαιολογείται από το μεγάλο overclocking που επιτρέπει το 870;
Ανάμεσα στα δύο, ποιο θα προτείνατε εσείς;
Ως προς τη χρήση, λίγο από όλα, εφαρμογές, παιχνίδια (όχι όμως FPS), ίντερνετ κλπ.
Αναμένω με πολύ ενδιαφέρον τις απαντήσεις / συμβουλές σας :)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

NT1G
14-11-09, 18:18
i5-750
:)

Και ναι η διαφορά των 2 i7 είναι αυτά τα 133MHz και οτι στον 870 το turbo mode ανεβάζει πιο πολύ την συχνότητα.
:)

mach
14-11-09, 18:21
Ο 870 είναι κοροιδία. Έχει παρανοική τιμή όπως και κάθε top κομμάτι που βγάζει η intel. Μόνο για πυροβολημένους (με τη καλή έννοια).
Σαφώς καλύτερη αγορά ο 860 και (για τη χρήση που σκοπεύεις) ακόμα καλύτερη ο ι5-750.

Mouse Potato
14-11-09, 18:23
Με τόσο δυνατούς επεξεργαστές τι να το κάνεις το o/c; Για το internet ή για τις εφαρμογές;

Compare εδώ (http://ark.intel.com/Compare.aspx?ids=41315,41316,)

Ανάμεσα στους 2, ο 860

zardoz
14-11-09, 18:56
Το "προϊόν" 870 λέγεται ΛΑΓΟΣ στην καθομιλουμένη και αποτελεί
αποτέλεσμα ΧΡΟΝΩΝ μελέτης της ψυχολογίας του καταναλωτή. :lol:

Δηλαδή

Μια εταιρία βγάζει μια τηλεοραση αξίας 4.000€ μόνο και μόνο για να δικαιολογήσει
την αξία του αμέσως υποδεέστερου μοντέλου που κοστίζει 2000€.
Έχει αποδειχτεί ότι αυξάνει τις πωλήσεις του δεύτερου κατά πολύ.

Utopia
14-11-09, 19:12
Σας ευχαριστώ για τις πολύ γρήγορες απαντήσεις σας :) Τελικά, καλά είχα καταλάβει, υπάρχουν και άνθρωποι που μπορεί η intel να τους πουλήσει ένα παρόμοιο προϊόν σε διπλάσια τιμή...
Είδα το συγκριτικό της Intel και ευχαριστώ τον Mouse Potato :) Προσανατολίζομαι προς τον 860 (σε σχέση με τον 750 που ανέφερε ο NT1G), επειδή είναι η νεότερη σειρά της intel, αν έχω καταλάβει καλά και επίσης, με τη λογική ότι καλύτερα να έχω κάπως περισσότερη επεξεργαστική ισχύ από τη συνήθως απαιτούμενη, παρά να τη χρειαστώ κάποια στιγμή και να μου λειψει. Πάντως, το overclocking δεν το χρειάζομαι :)
Καθώς έβλεπα το συγκριτικό της Intel, διαπίστωσα, ωστόσο, ένα άλλο ζήτημα:
Λέει ότι και ο 860 και ο 870 παίρνουν μόνο μνήμες 1066 και 1333. Μήπως αυτό είναι σημαντικό μειονέκτημα, δεδομένου ότι πλέον οι ταχύτητες για τις μνήμες έχουν φτάσει μέχρι 2133 από ό,τι είδα στο Πλαίσιο και μάλιστα κάποιες μητρικές κάρτες υποστηρίζουν ακόμα μεγαλύτερες ταχύτητες; Τι λέτε για αυτό το θέμα; Επίσης, τι είναι καλύτερο από άποψη απόδοσης του υπολογιστή, 4 GB μνήμες 2133 ή λ.χ. 6 GB ή 8 GB μνήμες 1333;
Και δεύτερον, οι περισσότερες μητρικές που είδα έχουν 4 slots για μνήμες, ενώ οι μνήμες όλες που είδα (πλην μιας GSkill στο e-shop, που έχει σετ 2 x 4 GB και κοστίζει περίπου 360 ευρώ) βγαίνουν σε σετ των 2 x 2 GB ή 2 X 1 GB. Συνεπώς, αναγκαστικά πιάνεις 2 slots για 4 GB μνήμης και το μέγιστο που μπορείς να φτάσεις (εκτός αν πάρεις την GSkill) είναι 8 GB (4 modules x 2 GB = 8), ενώ οι μητρικές κάρτες και οι συγκεκριμένοι επεξεργαστές υποστηρίζουν μέχρι 16 GB σίγουρα. Μήπως είναι αρκετή η μνήμη 4 GB για την ώρα (και για το κοντινό μέλλον τα 8 GB) ή σύντομα θα χρειαστεί να πεταχτούν ως μη αρκετές οι μνήμες των 2 GB για modules με περισσότερα GB (π.χ. για modules των 4 GB ή 6 GB ή 8 GB);
Ελπίζω να μην σας κούρασα και αναμένω τις σκέψεις σας, νομίζω ότι είναι ζητήματα που πιθανόν να απασχολούν και άλλους από εμάς.
Σας ευχαριστώ και πάλι πολύ :)

Dimitris
28-11-09, 03:50
Με ένα σετάκι 2x2 GB στα 1333 θα είσαι άρχοντας. Δεν θα καταλάβεις κάποια σημαντική διαφορά αν βάλεις π.χ. την 1666. Προς το παρόν με 4GB είσαι υπερκαλυμένος. Όταν πέσουν κι άλλο οι τιμές στις DDR3 μπορείς να βάλεις άλλα 4GB αν το θελήσεις αν και πιστεύω πως θα περάσει αρκετός καιρός μέχρι να αρχίσουμε να χρειαζόμαστε 8GB.

anodizer
28-11-09, 14:08
Προσανατολίζομαι προς τον 860 (σε σχέση με τον 750 που ανέφερε ο NT1G), επειδή είναι η νεότερη σειρά της intel

Δεν είναι, μαζί κυκλοφόρησαν και οι 2.

@ ADSLgr.com All rights reserved.