PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet Οδηγός Κάλυψης



utumno
10-03-06, 19:52
Βάζω τον αριθμό μου στον οδηγό κάλυψης της Forthnet και μου βγάζει πως λυπάται αλλά δεν υπάρχει κάλυψη DSL στην περιοχή μου(πλατεία Κυψέλης). Βάζω τον ίδιο αριθμό στο αντίστοιχο tool του ΟΤΕ και μου λέει πως υπάρχει διαθεσιμότητα. Η Vivodi στο δικό της tool μου βγάζει δυνατότητα για ADSL2+. Τα 189 για το in-a-Box plus τα έχω δώσει εδώ και 5 μέρες. Να αρχίσω να ανησυχώ, η να μη δώσω σημασία??:cry:

TearDrop
10-03-06, 19:57
Αν σου βγάζει στο site του ΟΤΕ οτι υπάρχει διαθεσιμότητα δεν τίθεται λόγος ανησυχίας. Παρ'ολα αυτά όμως, έπρεπε να είχες τσεκάρει την διαθεσιμότητα πριν προχωρήσεις στην αγορά του πακέτου.

utumno
10-03-06, 20:00
Ναι αλλά στο tool της Forthnet μου λέει οτι δεν παρέχεται καν ADSL στην περιοχή μου....

nedo2
10-03-06, 20:09
Δωσε τα 4 πρωτα ψηφια απο το τηλεφωνο σου, να σου πω...

utumno
10-03-06, 20:17
(dummy chars) 8831

nedo2
10-03-06, 20:25
Πεφτει σε αυτο το κεντρο: ΝΥΜΑ/ΑΡΗΣ
Και μαλλον χθες ή σημερα πρεπει να μπηκαν πορτες εκει (pstn & isdn)

utumno
10-03-06, 20:36
Καλό μου ακούγεται αυτό...:clap:

utumno
10-03-06, 20:39
nedo2 σ'ευχαριστώ. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και σύντομα να μη γράφω από dialup.

yiah
11-03-06, 14:30
ειναι δυνατον να μην υπαρχει καλυψη στην κυψελη μια απο τις πιο πυκνοκατοικημενες περιοχες του κοσμου;;; εν ετη 2006;;;;!!!:wall:

θα ρωταγα αν δεν ηξερα οτι μιλαμε για το ελλαδισταν:medic:

nnn
12-03-06, 02:22
ειναι δυνατον να μην υπαρχει καλυψη στην κυψελη μια απο τις πιο πυκνοκατοικημενες περιοχες του κοσμου;;; εν ετη 2006;;;;!!!:wall:

θα ρωταγα αν δεν ηξερα οτι μιλαμε για το ελλαδισταν:medic:
Υπάρχει κάλυψη αλλά μέχρι πριν λίγο καιρό δεν υπήρχαν διαθέσιμες πόρτες.
Όπως γράφει ένας φίλος παραπάνω πόρτες μπήκαν.

Σε αυτές τις περιπτώσεις πάντως πιο έγκυρη πληροφόρηση δίνει το 134.

utumno
13-03-06, 19:42
Δευτέρα 13/03/2006 Βρίσκεται σε τελικό στάδιο υλοποίησης από ΟΤΕ
Κυριακή 12/03/2006 Καταχώρηση στο σύστημα του ΟΤΕ
Παρασκευή 10/03/2006 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
Πέμπτη 09/03/2006 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από FORTHnet

Τι έγινε ρε παιδιά??? Δουλεύουν και τις Κυριακές τώρα για να μας εξυπηρετήσουν γρηγορότερα? Αν ενεργοποιηθεί σήμερα ή αύριο η DSL, θα είναι η πιο γρήγορη ενεργοποίηση που έχω δει στη ζωή μου!!

Lagman
13-03-06, 19:52
Ο οτε καλώς η κακώς έχει έλλειψη τεχνικού προσωπικού...

Μην βιάζεσαι όταν περάσουν 2 μήνες τότε να αρχίσεις να χάνεις την υπομονή σου ...

utumno
13-03-06, 19:57
Μάλλον δεν έχεις δει καλα τις ημερομηνίες που γράφω...

pfoul
13-03-06, 22:17
Καλά, έχεις κάλυψη ADSL από Vivodi και κάθεσαι και μας λές για Forthnet;
Αν είναι δυνατόν... Δοκίμασε full LLU με Vivodi, ώστε να μην πληρώνεις και πάγιο για PSTN
στον ΟΤΕ. Έτσι θα σου έρχεται σχεδόν δωρεάν το 512 Kbps.

Εάν πάλι δεν θέλεις και μπορεί να παίξει κάτι ανάλογο σύντομα στην Α. Τούμπα Θεσσαλονίκης,
έχεις λαμπάδα ίσαμε το μπόϊ σου.:)

Φιλικά

ZORO
13-03-06, 22:35
Ο οτε καλώς η κακώς έχει έλλειψη τεχνικού προσωπικού...

Μην βιάζεσαι όταν περάσουν 2 μήνες τότε να αρχίσεις να χάνεις την υπομονή σου ...

Εντάξει υπάρχουν ακόμη περιπτώσεις προβληματικών ενεργοποιήσεων αλλά σαφώς τα πράγματα δεν είναι τόσο τράγικα όπως τα παρουσιάζεις. Από ιδίαν εμπειρία εμένα πριν ένα χρόνο η ενεργοποίηση έγινε μέσα σε 10 μέρες συμπεριλαμβανομένου του Σ/Κ και πριν 1 μήνα σε ένα φίλο 4 μέρες πάλι συμπεριλαμβανομένου του Σ/Κ.

HateBreeder
14-03-06, 12:31
Και σε εμένα έκανε 10 μέρες και σε εναν φίλο έχει περάσει ένας μήνας και δεν του την έχουν ενεργοποιήσει ακόμα! Εδώ και μισό μήνα είναι στο τελικό στάδιο απο τον οτε. Τι να πείς μετά απο τέτοια πράγματα?

mavroleon
19-03-06, 15:55
Το πρόβλημά μου είναι σχεδόν ίδο με τον φίλο utumno. Έδωσα τα 189 ευρώ για το Adsl-in-a-box Plus (PSTN), έστειλα χθες ηλεκτρονικά την αίτηση ενεργοποίησης, και πριν λίγο άνοιξα (ξανά) τον Οδηγό Κάλυψης της Forthnet και έπαθα σοκ όταν είδα ότι δεν καλύπτεται adsl over PSTN αλλά μόνο adsl over ISDN στην περιοχή μου (Αμπελόκηποι). Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, θυμάμαι ότι πριν λίγες μέρες μου έβγαζε ο οδηγός κάλυψης ότι ήταν ΟΚ με την περιοχή μου. Το τηλ μου είναι 210-7794xxx. Ο οδηγός κάλυψης του ΟΤΕ λέει ότι παίζει κανονικά το adsl over pstn στο νούμερό μου (όπως και η vivodi).

Πρέπει να αρχίσω να χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο??
Θα εκτιμήσω κάθε βοήθεια.

nnn
19-03-06, 23:16
Καλώς ήρθες.
Πάρε το πρωί το 134 και ρώτησε,θα σου δώσουν την πιο σωστή απάντηση.

nedo2
20-03-06, 12:24
Το πρόβλημά μου είναι σχεδόν ίδο με τον φίλο utumno. Έδωσα τα 189 ευρώ για το Adsl-in-a-box Plus (PSTN), έστειλα χθες ηλεκτρονικά την αίτηση ενεργοποίησης, και πριν λίγο άνοιξα (ξανά) τον Οδηγό Κάλυψης της Forthnet και έπαθα σοκ όταν είδα ότι δεν καλύπτεται adsl over PSTN αλλά μόνο adsl over ISDN στην περιοχή μου (Αμπελόκηποι). Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, θυμάμαι ότι πριν λίγες μέρες μου έβγαζε ο οδηγός κάλυψης ότι ήταν ΟΚ με την περιοχή μου. Το τηλ μου είναι 210-7794xxx. Ο οδηγός κάλυψης του ΟΤΕ λέει ότι παίζει κανονικά το adsl over pstn στο νούμερό μου (όπως και η vivodi).

Πρέπει να αρχίσω να χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο??
Θα εκτιμήσω κάθε βοήθεια.

Μην ανησυχεις. Ισως ο οδηγος της Forthnet να μην εχει γινει ακομη update. Υπαρχουν πορτες και για PSTN.

utumno
20-03-06, 18:16
Τι θα γίνει βρε ΟΤΕ-Forthnet? 10 μέρες με έχετε στο τελικό στάδιο!

mavroleon
23-03-06, 20:32
Σας ευχαριστω;) Υπάρχει δυνατότηα διασύνδεσης (Αμπελόκηποι), αλλά όχι ports. Στην αναμονή...

toneworks
24-03-06, 15:32
Εμενα στο otebusiness.gr λεει δεν υπαρχουν διαθεσιμες πορτες ενω στο adslwizard της forthnet λεει οτι υπαρχουν. Εχω ηδη γραμμη, απλα ετσι το αναφερω για να καταλαβετε ποσο πρεπει να βασιζεστε σ'αυτα τα site :whistle:

Greg
29-03-06, 14:51
Δευτέρα 13/03/2006 Βρίσκεται σε τελικό στάδιο υλοποίησης από ΟΤΕ
Κυριακή 12/03/2006 Καταχώρηση στο σύστημα του ΟΤΕ
Παρασκευή 10/03/2006 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
Πέμπτη 09/03/2006 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από FORTHnet

Τι έγινε ρε παιδιά??? Δουλεύουν και τις Κυριακές τώρα για να μας εξυπηρετήσουν γρηγορότερα? Αν ενεργοποιηθεί σήμερα ή αύριο η DSL, θα είναι η πιο γρήγορη ενεργοποίηση που έχω δει στη ζωή μου!!

Θά'θελες :twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:

Κοίτα το δικό μου...

27/03/2006 Βρίσκεται σε τελικό στάδιο υλοποίησης από ΟΤΕ
23/03/2006 Βρίσκεται σε τελικό στάδιο υλοποίησης από ΟΤΕ
20/03/2006 Βρίσκεται σε τελικό στάδιο υλοποίησης από ΟΤΕ
13/03/2006 Βρίσκεται σε τελικό στάδιο υλοποίησης από ΟΤΕ
12/03/2006 Καταχώρηση στο σύστημα του ΟΤΕ
10/03/2006 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
09/03/2006 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από FORTHnet


Σου θυμίζουν τίποτα οι μέρες???

prehistorik
13-04-06, 11:31
Εμένα παιδιά ένας φίλος μου επι Πασόκ είχε κάνει αίτηση και η συνδεση εγινε 10 μέρες πριν τις εκλογές και μάλιστα η ενεργοποίηση έγινε σε περίοδο γενικής απεργίας από τους υπαλληλους του Οτε...Φέτος όμως με την ΝΔ ο ίδιος φίλός μου κάνοντας αίτηση για ADSL του είπανε ότι ναι μεν υπάρχει εγκατεστημένη τεχνολογία ADSL στην περιοχή του αλλά για την ώρα δεν υπάρχουν διαθέσημες πόρτες για ψηφοφόρους του Πασόκ...αποτέλεσμα λοιπόν...μάλλον θα περιμένη να ξαναγίνει κυβέρνηση το κόμμα του...:up: :lol: :cry:


Υ.Γ. Μα είμαστε σοβαροί? Δεν έχει σημασία για τον αδερφό, του παππού, του αδελφου, του παιδιού, του γιου του Γκέκα...πιστεύω ότι η καθυστέριση είναι καθαρά υποκειμενικό πράγμα...είναι αυτό που λένε στο Αμέρικα "by chance"...αυτή είναι η άποψη μου...

οκ είμαι λίγο εκπρόθεσμος αλλά δεν πρόσεξα ημερομηνία του πόστ!

ROSIN
18-04-06, 02:02
Εγω τώρα να τολμήσω να ρωτήσω , εκανα αιτηση για αναβάθμηση 384/128 1024/256 , είπα να πάω στο τοπ για την ελλάδα αλλά πολύ φοβααμαι οτι θα την πληρώσω ακριβά ,

1.Δεν θα είναι 10 μέρες για την αλαγη απο τον ποτε αλλά 200 χρόνια , είναι και Πασχα μάλλον , Των παθών για μένα

2. Άλλες τιμές στο Σιτε του κι άλλες μου είπε η τηλ. την τιμή δεν μου την λένε κάτσε να παει η αίτηση μου λένε .... σκούρα τα βλέπω

3.Εν το μεταξύ θα υπάρχει βελτιωση σε Ρ2Ρ που χρησιμοποιώ η μάπα το καρπούζι...

για ρίξτε και μου και εμένα μια ματιά....

Tem
18-04-06, 11:02
Εγω τώρα να τολμήσω να ρωτήσω , εκανα αιτηση για αναβάθμηση 384/128 1024/256 , είπα να πάω στο τοπ για την ελλάδα αλλά πολύ φοβααμαι οτι θα την πληρώσω ακριβά ,

1.Δεν θα είναι 10 μέρες για την αλαγη απο τον ποτε αλλά 200 χρόνια , είναι και Πασχα μάλλον , Των παθών για μένα

2. Άλλες τιμές στο Σιτε του κι άλλες μου είπε η τηλ. την τιμή δεν μου την λένε κάτσε να παει η αίτηση μου λένε .... σκούρα τα βλέπω

3.Εν το μεταξύ θα υπάρχει βελτιωση σε Ρ2Ρ που χρησιμοποιώ η μάπα το καρπούζι...

για ρίξτε και μου και εμένα μια ματιά....

Δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα. Να δείς ότι θα είσαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα . Και σίγουρα δεν θα υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση

@ ADSLgr.com All rights reserved.