PDA

Επιστροφή στο Forum : Eιμαι λιγο μπερδεμενος....



acerjohn
15-11-09, 11:23
καλημερα σε ολους

οπως λεει και ο τιτλος και επειδη ειμαι και λιγο βραδυνους, παρακαλω πειτε μου αν τα στατιστικα του ρουτερ μου ειναι καλα:hmm:

α, και τη διαφορα μεταξυ Upload-Download (ειναι μεγαλη η διαφορα????? )

(8αρα γραμμη οτε, και ρουτερ SAGEΜ FASΤ 1500)

EYXΑΡΙΣΤΩ

BigBlack
15-11-09, 12:11
Άψογος είσαι, η γραμμή και τα στατιστικά σου είναι καμπάνα. Δες και τα άρθρα στο φόρουμ που εξηγούν τις διάφορες παραμέτρους.

acerjohn
20-11-09, 22:52
ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον

ελπιζω να παραμεινουν τα πραγματα ως εχουν

DSLaManiaC
20-11-09, 23:37
Σε παίρνει άνετα να βάλεις 24ρα αν ενδιαφέρεσαι.

xristakos
21-11-09, 00:38
Ρε παιδιά ρίξτε μια ματιά και στα δικά μου γιατί όλο αποσυνδέσεις έχω και σέρνεται η σύνδεση :evil:
Έτσι στα ξαφνικά, τόσο καιρό όλα ήταν τέλεια...

parantox
21-11-09, 22:27
Καλά φαίνονται και τα δικά σου.

Το λαμπάκι του συγχρονισμού είναι αναμένο ή αναβοσβήνει όταν έχεις αποσύνδεση; Την ίδια στιγμή τι συμβαίνει με το λαμπάκι του internet;

Ίσως δε φταίει η σύνδεσή σου αλλά το router. Ποιο ρούτερ χρησιμοποιείς;

terko
21-11-09, 23:13
Ρε παιδιά ρίξτε μια ματιά και στα δικά μου γιατί όλο αποσυνδέσεις έχω και σέρνεται η σύνδεση :evil:
Έτσι στα ξαφνικά, τόσο καιρό όλα ήταν τέλεια...

Tα στατιστικά σου φαίνονται καλά.

Για δοκίμασε να αλλάξεις το Mode στο Baudtec σε G.992.1 (G.DMT) ή G.992.3 (ADSL2).

xristakos
22-11-09, 15:27
Γειά χαρά. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Δεν είμαι με το Bautec, παρέδωσε πνεύμα πριν 3 μήνες, δεν έκανε καν συγχρονισμό!
Είμαι (ξανά) με ένα Crypto F360, με το οποίο δεν είχα πρόβλημα πριν το Bautec.
Το λαμπάκι συγχρονισμού συνεχίζει να είναι αναμένο όταν με αποσυνδέει και κάτω δεξιά, στο ρολόι, λέει "σύνδεση μόνο τοπικά".
Επίσης όσα Speedtest έχω δοκιμάσει, δεν ξεπερνάω τα ... 100 kbps!

parantox
22-11-09, 23:43
Παρατήρησες μήπως αν σβήνει τελείως το λαμπάκι του Internet;

Κατα τα άλλα αν γνωρίζεις τη διαδικασία, έχεις τα στοιχεία της συνδρομής σου και δεν έχεις κάνει τίποτα ιδιαίτερο στις ρυθμίσεις του ρούτερ δοκίμασε reset-setup.

xristakos
23-11-09, 00:55
Και Reset έκανα, τα ίδια... Δεν "πιάνω" πάνω από 100 kbps!
Το λαμπάκι Link παραμένει αναμμένο ενώ το Data όχι.

innova
23-11-09, 09:44
καλημερα σε ολους

οπως λεει και ο τιτλος και επειδη ειμαι και λιγο βραδυνους, παρακαλω πειτε μου αν τα στατιστικα του ρουτερ μου ειναι καλα:hmm:

α, και τη διαφορα μεταξυ Upload-Download (ειναι μεγαλη η διαφορα????? )

(8αρα γραμμη οτε, και ρουτερ SAGEΜ FASΤ 1500)

EYXΑΡΙΣΤΩ

Σε ζηλευω εγω εχω attenuation στο download 46 και μετα βιας εχω 8 mbit (το απογευμα γινεται 7 mbit). Βαλε 24 αφου σε περνει ανετα δεν θα το μετανοιωσεις.

xristakos
23-11-09, 23:12
Ξαναχαίρετε!
Παρατήρησα ότι κατά την αποσύνδεσή μου, το status της σύνδεσής μου γυρίζει από "up" σε "Authentication Failure"!
Τι παίζει; :hmm:

psyxakias
23-11-09, 23:26
xristakos1, μερικές δικές μου παρατηρήσεις:

σύμφωνα με τα στατιστικά, πρέπει να είσαι περίπου 2 Χλμ από το Α/Κ που βρίσκεται το DSLAM, οπότε η max ταχύτητα των 13-14 Mbps που λέει το modem είναι ΟΚ (θεωρητικά πάει έως 17) και μελλοντικά άνετα πας για 8αρα ή 24αρα (αφού λύσεις το θέμα με αποσυνδέσεις)
για να έχεις αποσυνδέσεις στα μόλις 2 Mbps με 25+ dB SNR, ή πολύ σοβαρό πρόβλημα έχει η γραμμή σου, ή το modem
επειδή έχω και εγώ το Crypto F360 (από βαρεμάρα να πάρω άλλο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=318969)), σου λέω ότι έχει ένα θέμα αστάθειας με αποσυγχρονισμούς διότι ακριβώς στην ίδια γραμμή δεν είχα αποσυνδέσεις με το Siemens CL-110, ενώ αυτό κάνει που και που.
το authentication failure στο εμφανίζει διότι μετά την αποσύνδεση, προσπαθεί να ξανασυνδεθεί αμέσως και καμιά φορά συμβαίνει το προηγούμενο session να μην έχει κλείσει στο πάροχο και να χρειάζεται λίγη ώρα


Με λίγα λόγια, θα σου έλεγα να δοκιμάσεις με άλλο router. Κατά (δική μου) προτίμηση, κανά sagem 2404 ή speedtouch ;)

xristakos
23-11-09, 23:35
Φίλε psyxakias, ευχαριστώ για τον χρόνο σου :)
Θα προσπαθήσω να δοκιμάσω και με άλλο router και βλέπουμε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.