PDA

Επιστροφή στο Forum : Internet ναι, HTTP όχι



cool_myll
16-11-09, 01:27
Τις τελευταίες μέρες όταν πάω να δώ κάποιες σελίδες κάνει σαν να πέφτει η σύνδεση, σταματάει δλδ να ανοίγει σελίδες για κάποιον χρόνο (5-10 λεπτά) αλλά κατά τα άλλα έχω ίντερνετ, μπορώ δλδ να κατεβάζω να μιλάω στο messenger κτλ. Αν κάνω restart στρώνει αλλά μου φαίνετε περίεργο.

Επίσης όταν τα κάνει αυτά δεν μπορώ να μπω και στο ρούτερ (usr 9107). Είναι πρόβλημα του ρούτερ, της forthnet ή κάτι άλλο;

kmpatra
16-11-09, 01:55
Τις τελευταίες μέρες όταν πάω να δώ κάποιες σελίδες κάνει σαν να πέφτει η σύνδεση, σταματάει δλδ να ανοίγει σελίδες για κάποιον χρόνο (5-10 λεπτά) αλλά κατά τα άλλα έχω ίντερνετ, μπορώ δλδ να κατεβάζω να μιλάω στο messenger κτλ. Αν κάνω restart στρώνει αλλά μου φαίνετε περίεργο.

Επίσης όταν τα κάνει αυτά δεν μπορώ να μπω και στο ρούτερ (usr 9107). Είναι πρόβλημα του ρούτερ, της forthnet ή κάτι άλλο;

μπορει να ειναι και το ρούτερ αλλα το πιο πιθανό να φταιει η forthnet...συχνα πυκνα αναφερονται τέτοια προβλήματα λόγω προβληματικωv dns server

cool_myll
16-11-09, 02:27
open dns έχω

kmpatra
16-11-09, 04:03
open dns έχω

ναι τωρα που το λες θυμηθηκα οτι ενας φιλος ειχε το ιδιο προβλημα με φορθνετ,εβαλε opendns και δεν βελτιώθηκε...μέχρι που γυρισε οτε και ησυχασε γιατι δεν μπορουσε να κανει υπομονη μεχρι να ανοιξουν επιτελους οι σελιδες...:down: μαλλον απ'οτι φαινεται κατι τρεχει με την εταιρια...καλου κακου δοκιμασε και κανενα αλλο ρουτερ.

dancerman
16-11-09, 08:31
μπορει να φταει και ο broswer που ειναι το πιο πιθανο απ'ολα.δες τις ρυθμισειςτου καθως επισης κανε ενα σκαν για τπτ spyware μεσα.

arys
16-11-09, 12:08
Υπάρχει και μία άλλη πιθανότητα.

Μπορεί να πνίγεις το δίαυλο με άλλη κίνηση, όπως κάποιο torrent.
Δοκίμασε, αν τρέχεις torrent, να το κλείσεις και μετά από λίγο να δεις αν σου φορτώνουν οι σελίδες.
Αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε πρέπει να μειώσεις το πλήθος των συνδέσεων που επιτρέπεις να ανοίγουν για upload και για download.

ZORO
16-11-09, 12:46
Το γεγονός ότι όταν συμβαίνει αυτό το φαινόμενο, δεν μπορείς να μπεις και στον router σου, σημαίνει ότι έχεις ρυθμίσει τα προγράμματα p2p που χρησιμοποιείς, να ανοίγουν υπερβολικά πολλές συνδέσεις και ο router σου δεν μπορεί να τις διαχειριστεί. Γιατί για όλα τα άλλα μπορεί να ευθύνοταν η forthnet. Η επικοινωνία όμως του υπολογιστή σου με τον router σου, γίνεται τοπικά και δεν υπάρχει τρόπος να επηρεαστεί από τον isp σου.

cool_myll
16-11-09, 12:49
Το γεγονός ότι όταν συμβαίνει αυτό το φαινόμενο, δεν μπορείς να μπεις και στον router σου, σημαίνει ότι έχεις ρυθμίσει τα προγράμματα p2p που χρησιμοποιείς, να ανοίγουν υπερβολικά πολλές συνδέσεις και ο router σου δεν μπορεί να τις διαχειριστεί. Γιατί για όλα τα άλλα μπορεί να ευθύνοταν η forthnet. Η επικοινωνία όμως του υπολογιστή σου με τον router σου, γίνεται τοπικά και δεν υπάρχει τρόπος να επηρεαστεί από τον isp σου.

Μάλλον αυτό συμβαίνει αν και κάνω απλά upload σε server και όχι p2p. Το θέμα είναι ότι αυτό εμφανίστηκε τώρα. Τόσο καίρο δεν είχα κανένα πρόβλημα.

ZORO
16-11-09, 16:20
Το είπα επείδη ανάφερες ότι το κατέβασμα συνεχίζεται και επειδή αυτά τα συμπτώματα είναι κλασικά κάποιου router που έχει "μπουκώσει" από υπερβολικά μεγάλο αριθμό συνδέσεων.

cool_myll
16-11-09, 16:27
Το είπα επείδη ανάφερες ότι το κατέβασμα συνεχίζεται και επειδή αυτά τα συμπτώματα είναι κλασικά κάποιου router που έχει "μπουκώσει" από υπερβολικά μεγάλο αριθμό συνδέσεων.

Ναι έχεις δίκιο αλλά τόσο καιρό δεν είχα πρόβλημα. Μάλλον κάτι έκανε η 4net

deniSun
16-11-09, 16:41
Ναι έχεις δίκιο αλλά τόσο καιρό δεν είχα πρόβλημα. Μάλλον κάτι έκανε η 4net

Πρέπει πρώτα να είσαι σίγουρος ότι το σύστημά σου είναι οκ.
Δοκίμασε με άλλο ΗΥ ή με ένα LiveCD Linux.

roiy1
16-11-09, 17:40
Κάνε και μια δοκιμή στο MTU. Απο 1492 που είναι το default, δοκίμασε με 1450.

ZORO
16-11-09, 23:04
Ναι έχεις δίκιο αλλά τόσο καιρό δεν είχα πρόβλημα. Μάλλον κάτι έκανε η 4net
Το θέμα είναι ότι εκείνες τις στιγμές δεν έχει επικοινωνία ο υπολογιστής σου με τον router σου. Και αυτή η επικοινωνία είναι καθαρά τοπική. Και καθόλου internet να μην έχεις, ακόμη και εάν αποσυνδέσεις τον router σου από το τηλεφωνικό καλώδιο επικοινωνία του υπολογιστή σου με τον router σου πρέπει να υπάρχει. Οπώτε σε αυτή την περίπτωση το πρόβλημα θα πρέπει να το αναζητήσεις στο τοπικό δίκτυο που σχηματίζει ο υπολογιστής σου με τον router σου.
Οπώτε πρόβλημα μπορεί να έχει ο υπολογιστής σου, το καλώδιο ή ο router που είναι πιο πιθανό στην συγκεκριμένη περίπτωση.
Και όλα δείχνουν ότι ο router σου τις συγκεκριμένες στιγμές έχει πρόβλημα επειδή αναγκάζεται να διαχειριστεί υπερβολικά μεγάλο αριθμό συνδέσεων.
Το πιο πιθανόν είναι επειδή κάνεις κάτι εσύ.
Εάν αποκλείσεις αυτή την περίπτωση, κάτι άλλο που μπορεί να συμβαίνει είναι να σε έχει βάλει κάποιος στο μάτι και να σου επιτήθεται. Αλλά μάλλον αυτό συγκεντρώνει πολύ λίγες πιθανότητες. Πάντως αυτό το σενάριο έχει ως εξής.
Με κάποιο τρόπο βρίσκω την ip σου. Πιθανόν τρέχει στον υπολογιστή σου κάποιο πρόγραμμα που κάθε φορά που συνδέεσαι μου την στέλνει.
Με κάποιο πρόγραμμα που τρέχω στον υπολογιστή μου επιτήθωμαι στην ip σου με τύπο επίθεσης dos (denial of service) Δηλαδή το πρόγραμμα που τρέχω εγώ από τον υπολογιστή μου κάνει πολαπλές αίτησεις στον router σου με πολύ γρήγορο ρυθμό. Η ακόμη καλύτερα βάζω παραπάνω από 1 υπολογιστή να το κάνει αυτό και φυσικά από διαφορετικές συνδέσεις. Ο router σου τελικά τις απορίπτει όλες αυτές τις αιτήσεις, αλλά παράληλα αναγκάζεται να απασχοληθεί με αυτές. Και έτσι έχει αυτά τα κολήματα.
Αυτό το σενάριο όπως σου είπα είναι εξαιρετικό απίθανο να συμβεί σε απλό χρήστη. Ο λόγος; Γιατί να ασχοληθεί κάποιος και να χάσει τον χρόνο του μόνο και μόνο για να δημιουργήσει πρόβλημα στο internet σε έναν απλό χρήστη. Δεν κερδίζει τίποτα.

FSHOPAXD
19-11-09, 16:11
Με τους κανονικούς DNS δοκιμασες? Γιατι δεν αναφέρεις και κάποια σελίδα από αυτές που δεν λειτουργούν.

cool_myll
19-11-09, 16:20
Με τα πάντα έχω δοκιμάσει. Αφίστε ότι να ναι. Χθες έκανα ρεσταρτ το ρούτερ και συγχρόνισε στα 6mbit από τα 12 που πάει συνήθως.

cool_myll
20-11-09, 16:19
99% εφταιγε το Security Essentials της MS. Θα σας πω αν έφτιαξε τελείως.

FSHOPAXD
22-11-09, 12:58
Ενδιαφέρον για πες μας περισσότερα (είχα παλιότερα περιπτώσεις με NOD32)

cool_myll
22-11-09, 13:06
Τι να πω; Είχα το nod, το έβγαλα για να δοκιμάσω αυτό. Μου φάνηκε ελαφρύ και απλοϊκό, και μετά είχα όλα αυτά τα προβλήματα.
Με το που το έβγαλα έστρωσαν όλα. Το ολόιδιο πρόβλημα είχε και ένας φίλος μου, από εκεί το καταλάβαμε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.