PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Forthnet στελνει απαιτησεις μεσω δικηγορικων γραφειων



stalker70
16-11-09, 11:37
Μεσα Ιουνιου του 2009 με φωτισε ο Θεος και εφυγα απο το καφενειο της Φορθνετ.
Εχοντας πληρωσει στις 31 Μαιου 2009 τον τελευταιο λογαριασμο στη Φορθνετ και εφοσον προπληρωνεις παντα τα παγια 2 μηνων και η διακοπη εγινε στις 22 Ιουνιου 2009, ενω ημουν θυμα τους απο τον Μαιο του 2006 θεωρησα οτι δεν χρωσταω τιποτα και δεν μου εστειλαν ποτε λογαριασμο οτι οφειλω τιποτα.
Μεχρι χτες που μου ηρθε επιστολη απο δικηγορικο γραφειο οτι υπαρχει ληξιπροθεσμη απαιτητη οφειλη 67 ευρω συν τοκους 1.8 ευρω και θα πρεπει να την εξοφλησω.
Πηγαινοντα σε καταστημα Φορθνετ για να τους τα δωσω να πανε στο...... επειδη βαριεμαι να καθομαι να μαζευω αποδειξεις κτλ μου λενε οτι δε μπορω να πληρωσω πλεον στη Φορθνετ γιατι το λογιστηριο τους δεν ειναι πλεον αρμοδιο και η οφειλη εχει παει σε δικηγορικο γραφειο.

ΔΕ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ ΛΙΓΟ ΡΕ ΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΦΟΡΘΝΕΤ? Ειναι δυνατο για με στελνετε σε δικηγορικα γραφεια για ενα χρεος για το οποιο δε μου εχετε στειλει λογαριασμο?

ΑΙΣΧΟΣ.

Apollyon
16-11-09, 11:39
Θα σου προτεινα να παρεις ενα τηλεφωνο στην Forthnet και να ζητησεις να μαθεις αν εχει βγει λογαριασμος και αν εχει σταλει.Απο εκει και περα αν σου πουνε οτι εχει σταλει επικοινωνησε με τα ΕΛΤΑ της περιοχης σου.Στο τελος δωστους 67 € και παρε χαρτι οτι καμμια αλλη απαιτηση δεν εχει η Forthnet απο εσενα

stalker70
16-11-09, 11:46
Δε καταλαβες... δε με αφηνουν καν να πληρωσω στη Φορθνετ.
Πηγα σημερα το πρωι να τους τα δωσω και να τους στειλω στον αγυριστο και μου ειπαν οτι το λογιστηριο τους ειναι πλεον αναρμοδιο και θα πρεπει να απευθυνθω στο δικηγορικο γραφειο το οποιο μου εστειλε την επιστολη για τη ληξιπροθεσμη οφειλη.
Το κακο ειναι οτι τα ακουνε οι υπαλληλοι της Φορθνετ οι οποιοι στη τελικη δε φταινε σε τιποτα.

nmakry
16-11-09, 12:12
Δε καταλαβες... δε με αφηνουν καν να πληρωσω στη Φορθνετ.
Πηγα σημερα το πρωι να τους τα δωσω και να τους στειλω στον αγυριστο και μου ειπαν οτι το λογιστηριο τους ειναι πλεον αναρμοδιο και θα πρεπει να απευθυνθω στο δικηγορικο γραφειο το οποιο μου εστειλε την επιστολη για τη ληξιπροθεσμη οφειλη.
Το κακο ειναι οτι τα ακουνε οι υπαλληλοι της Φορθνετ οι οποιοι στη τελικη δε φταινε σε τιποτα.

Εσύ είχες σύμβαση με τη forthnet όχι με το κάθε δικηγορικό γραφείο. Άμα αποφασίσεις να δίνεις χρήματα σε όποιον τρίτο σου ζητάει, δώσε και σε εμένα μερικά... :p

Ταμείο παρακαταθηκών και δανείων, καταθέτεις τα χρήματα που εσύ πιστεύεις ότι τους χρωστάς, τους το κοινοποιείς και άστους να κουρεύονται!

stalker70
16-11-09, 12:30
Σε αυτο δεν εχεις αδικο.
Ομως και παλι δε θα επρεπε να εχω λογαριασμο επισημο απο τη Φορθνετ που να δειχνει ακριβως τι χρωσταω και γιατι?

mondeo
16-11-09, 12:45
Πρώτη φορά ακούω τέτοια πράγματα.......
Τι να πω.......
Αυτοί είναι χειρότεροι κι από τη Βιβόντι.Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι πως θα πάρουν όσο το δυνατόν περισσότερα χρήματα από την τσέπη των δύσμοιρων συνδρομητών τους.:down::down:

Apollyon
16-11-09, 12:49
Δεν με καταλαβες.ΑΠΑΙΤΗΣΕ να σου στειλουν λογαριασμο και μετα η παρακαταθηκων και δανειων ή στο δικηγορικο γραφειο για να παρεις και το χαρτι οτι ουδεμια αλλη απαιτηση εχει η εταιρεια απο εσενα.Εφοσον εχει εξουσιοδοτηση το δικηγορικο γραφειο για να παρει τα χρηματα μπορει και να στο προμηθευσει.

JULIANIK
16-11-09, 13:21
Η οφειλη ηταν υπαρκτη, εστω; (απο παλιο προηγουμενο υπολοιπο ισως; )
Γιατι, βγαινει το συμπερασμα οτι λογω της προπληρωμης, σου χρωστουσαν.
Δεν χρωστουσες.

Αν ειναι ετσι, και αφου εχεις τις αποδειξεις
κακως πηγες να δωσεις λεφτα εξ'αρχης...

Δηλαδη, ενω επρεπε να σου επιστρεψουν καμια 40αρα,
πηγες να τους δωσεις και μια 70αρα, καπακι; :what:

stalker70
16-11-09, 13:31
Στις 31 ΜΑΙΟΥ στον τελευταιο λογαριασμο που μου ηρθε το μονο οφειλομενο ποσο που φαινοταν ηταν το ποσο των 79.80 ευρω που αφορουσε το διμηνο που παντα πληρωνα. Αυτον τον λογαριασμο τον εξοφλησα και εχω φυσικα και την αποδειξη.
Το 70αρι αφορα μετα απο σχετικο ψαξιμο που εκανα το γεγονος οτι τον Φεβρουαριο του 2009 εκανα αιτηση στη Φορθνετ να αλλαξει ο τηλεφωνικος μου αριθμος. ΑΥΤΟΙ λοιπον θεωρησαν οτι απο τον Φεβρουαριο ξεκινησε νεα συμβαση μαζι τους κι αρα τον Ιουνιο θα επρεπε να πληρωσω τα 70 ευρω που πληρωνει καποιος οταν διακοψει τη συνδεση του πριν περασει χρονος. Κατι τετοιο βεβαια δε μου εγινε γνωστο οταν εκανα αιτηση αλλαγης τηλεφωνικου αριθμου. Και πληρωσα κανονικα τα 20 ευρω που ηταν το αντιτιμο αυτης της αλλαγης. Μονα ζυγα δηλαδη δικα τους.
Οπως και να χει θα επρεπε να εχω λαβει λογαριασμο που να μου γνωστοποιει με ακριβεια το ποσο που επρεπε να πληρωσω και γιατι το πληρωνω. Κατι τετοιο δεν εχει γινει ακομη απο τη Φορθνετ.

Περιμενω να επικοινωνησει μαζι μου το δικηγορικο γραφειο. Δε βρηκα την υπευθυνη για τη πληρωμη.
Λογικα αυτοι θα πρεπει να μου δειξουν και ολα τα απαραιτητα παραστατικα τα οποια να δειχνουν τι πρεπει να πληρωσω.
Κι εφοσον συμφωνησω θα δω που θα το πληρωσω αυτο που πρεπει.

Το θεμα δεν ειναι τα 70 ευρω, το θεμα ειναι η πρακτικη αυτης της ..... εταιριας. Χωρις καμια ειδοποιηση (κι εστω οτι χαθηκε ο πρωτος λογαριασμος, μεσα σε 5,5 μηνες χαθηκαν ολες οι ειδοποιησεις που θα επρεπε να μου εχει στειλει?) αναθετει σε ενα δικηγορικο γραφειο στο οποιο γνωστοποιει προφανως και ολα τα προσωπικα μου στοιχεια να απαιτησει με εναν εντελως ακομψο τροπο να πληρωσω, απειλωντας με με δικαστικη προσφυγη.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ Η ΦΟΡΘΝΕΤ. ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ.

Αλλα βεβαια απαραδεκτο και το γραφειο το οποιο στελνει απλα μια επιστολη να πληρωσω το ταδε ποσο χωρις να μου στελνει και τα εγγραφα τα οποια αποδεικνυουν οτι πρεπει να πληρωθει αυτο το ποσο. Και ειναι και δικηγοροι τρομαρα τους.

nmakry
16-11-09, 14:12
Ζήτα από τη forthnet αντίγραφο κατάστασης λογαριασμού. Κατέθεσε εγγράφως το αίτημα σε ένα κατάστημα forthnet και απαίτησε να στο δώσουν. Πάρε αντίγραφο υπογεγραμμένο και σφραγισμένο από αυτούς ότι κατέθεσες το αίτημά σου.

Όταν σου δώσουν το αντίγραφο του λογαριασμού, βλέπεις τι κι εάν τους χρωστάς και πράτεις αυτό που νομίζεις όσον αφορά στην καταβολή.

Με το δικηγορικό γραφείο μην ασχοληθείς, παρά μόνο για να τους πεις να σου στείλουν αυτοί το αντίγραφο κατάστασης λογαριασμού.

stalker70
16-11-09, 14:37
Ζητησα απο το δικηγορικο γραφειο αυτο που ειπες... αντιγραφο καταστασης λογαριασμου απο τη Φορθνετ που να φαινεται το ποσο που χρωσταω.

Απο το καταστημα της Φορθνετ ομως δε βρηκα ακρη. Το λογιστηριο τους λεει ειναι αναρμοδιο πλεον γιατι εχει στειλει τον λογαριασμο στο δικηγορικο γραφειο/εισπρακτικη εταιρια.

nmakry
16-11-09, 15:12
Ζητησα απο το δικηγορικο γραφειο αυτο που ειπες... αντιγραφο καταστασης λογαριασμου απο τη Φορθνετ που να φαινεται το ποσο που χρωσταω.

Απο το καταστημα της Φορθνετ ομως δε βρηκα ακρη. Το λογιστηριο τους λεει ειναι αναρμοδιο πλεον γιατι εχει στειλει τον λογαριασμο στο δικηγορικο γραφειο/εισπρακτικη εταιρια.

Ακόμα κι εκχώρηση χρέους -γιατί κάτι τέτοιο μου μυρίζει- να έχει κάνει η forthnet στο δικηγορικό γραφείο, οφείλει να έχει την καρτέλα σου. Με βάση αυτήν προκύπτει τι πρέπει να πληρώσεις για υπηρεσίες που έλαβες από τη forthnet.

Το δικηγορικό γραφείο μπορεί να ζητάει ό,τι θέλει! ΑΓΝΟΗΣΕ ΤΟΥΣ! Κι εάν επιμείνουν, ζήτα νομιμοποιητικά έγγραφα (αντίγραφο σύμβασης εκχώρησης χρέους - πληρεξούσιο εντολής από forthnet κ.λπ.)

Ζήτα εγγράφως αντίγραφο κινήσεων λογαριασμού από τη forthnet. Οφείλουν να κρατούν τα στοιχεία αυτά και είναι στη διάθεσή σου ως άμεσα ενδιαφερόμενος. Εάν σου αρνηθούν, μία αναφορά στο συνήγορο του καταναλωτή και θα φροντίσουν αυτοί τα υπόλοιπα.

stalker70
16-11-09, 15:17
Εγινε φιλε μου. Αυτο θα κανω.
Ευχαριστω πολυ και σενα και ολους οσους θελησαν να με βοηθησουν.
Αυριο το απογευμα θα παω σε καταστημα Φορθνετ και θα απαιτησω την γραπτη ενημερωση καθε οφειλης μου.

grdan7
16-11-09, 15:58
Τηλέφωνο πήρες στη Forthnet να σε ενημερώσει απο πότε είναι το χρέος? (Εγώ πήρα και μου το ανέλυσαν) Τηλέφωνο πήρες στο δικηγορικό να σε ενημερώσει οτι τα λεφτά μπορείς να τα καταθέσεις σε λογαριασμό της Forthnet και απλα να τους στείλεις το αποδεικτικό κατάθεσης με fax να σβήσουν την υπόθεση? (Εγώ πήρα και μου δώσανε) Γιατί τοσο μπλα μπλα και κακό για το τίποτα? Και μένα μου έστειλε το ίδιο δικηγορικό και απο ότι είδα ήταν για 1 λογαριασμό (που μου είχε έρθει) πολύ παλιό που όντως είχα ξεχάσει να πληρώσω πριν 2 χρόνια. Το μόνο λάθος της forthnet είναι ότι δεν σε ξαναενόχλησε οτι χρωστάς και δεν το είχε στον εξοφλητικό. Δηλαδή και χρωστάμε και θα κράζουμε? ΟΤΕ μια ζωή ξέρω ολοι οι άλλοι αίσχος και κρα....

bathan
16-11-09, 16:15
Δυστυχώς το κάνουν και άλλοι αυτό. Πριν την 4νετ ήμουν στην HOL και μετά από 3 μήνες ενώ δεν υπήρχε καμία εκκρεμότητα με πήραν τ/φ από κάποια εισπρακτική εταιρεία να μου πουν με αυστηρό ύφος πως δεν έχω εξοφλήσει τους λογ/σμούς μου με την HOL και θα πρέπει να εξοφλήσω άμεσα κλπ κλπ. Τους ρώτησα με πιο δικαίωμα ανακατεύονται αυτοί, πως έχω εξοφλήσει και τους διαολόστειλα. Εκτοτε δεν ξαναπήρε κανείς

pckiller
16-11-09, 16:48
Το κακο ειναι οτι τα ακουνε οι υπαλληλοι της Φορθνετ οι οποιοι στη τελικη δε φταινε σε τιποτα.

Λάθος. Φυσικά και φταίνε. Όταν κάνουν την αίτηση για την δουλειά ήξεραν πολύ καλά ποια εταιρία πάνε να αντιπροσωπεύσουν. Αν θεωρούν ότι άδικα εισπράττουν τέτοια συμπεριφορά μπορούν να διαμαρτυρηθούν, να ασκήσουν πίεση προς τα πάνω, όπως μπορούν η στην τελική να μην έπαιρναν την δουλειά.

Υπάρχει ένα πρόβλημα ανάμεσα σε εσένα και μια εταιρία, η forthnet σε μεταφέρει το πρόβλημα της και εσύ πρέπει να κάνεις το αντίστοιχο. Μην σκέπτεσαι τους υπαλλήλους και μαλακώνεις, γιατί στην τελική θα εισπράττεις προβλήματα που δεν είναι δικια σου αρμοδιότητα να τα επιλύσεις. Για ποιον δουλεύουν? Για την forthnet? Ε τότε είναι Forthnet. Εσύ θα διαμαρτυρηθείς εκεί και να κόψουν τον λαιμό τους να βρουν λύση στο πρόβλημα σου. Θα πρέπει κάποτε αυτές οι εταιρίες με την αθλία πολιτική τους απέναντι στον πελάτη να σταματήσουν να κρύβονται πίσω από τους εργαζόμενους τους που στην τελική «δεν φταίνε σε τίποτα».

Άρα ποιος φταίει? Κάποιος εκεί ψιλά που δεν μπορείς να φτάσεις?

Ξέρω ότι ακούγετε σκληρό, αλλά είχα κάποτε παρομιο πρόβλημα με Vodafone. Κανείς δεν έφταιγε και με καναν μπαλάκι από το ένα γραφείο στο άλλο. Στην τελική μουλάρωσα, πήγα στο τοπικό κατάστημα και δεν με ενδιέφερε τίποτα εκτός από τους υπάλληλους με τα κόκκινα που τους έβλεπα σαν npc. Να δεις τι ωραία που εμφανίστηκαν λύσεις…

Craven
16-11-09, 17:32
Αυτό είναι απ τις μεγαλύτερες ανοησίες που έχω ακούσει και με το παρντόν κιόλας.. δηλαδή όταν εγώ δούλευα vivodi έφταιγα για το τι έκανε η vivodi στους πελάτες ή έπρεπε να παραιτηθώ γιαυτό? όταν δούλευα στο χρηματιστήριο έφταιγα αν έπεφταν οι μετοχές? η γυναίκα μου που δουλεύει στον βερόπουλο φταίει αν ακριβαίνουν τα ραπανάκια? αλήθεια όσοι τα λέτε τόσο εύκολα αυτά έχετε δουλέψει ποτέ σας η ακόμα σας θρέφουν άλλοι και βγάζετε τόσο εύκολα συμπεράσματα για τον υπόλοιπο κόσμο?
Επειδή έχω δεί την αντιμετώπιση προς την γυναίκα μου πχ στο ταμείο απ τον κάθε ... να μην πω την λέξη.. που νομίζει ότι ο κάθε υπάλληλος είναι υπεύθυνος για τα προβλήματα του και του μιλάει σαν να είναι το τελευταίο κατακάθι (επειδή αυτός δεν μπορεί η δεν πρέπει να απαντήσει) μου γυρνάνε τα λαμπάκια ανάποδα σε τέτοιες αντιμετωπίσεις προς ανθρώπους πραγματικά.. αν σε κοροιδεύει ο υπάλληλος χώστα.. αν σε κοροιδεύει όμως η εταιρεία τότε αν είσαι μάγκας τράβα στα κεντρικά και απαίτησε να δεις τα αφεντικά.. εκεί σε θέλω. το στυλάκι η δουλειά μας να γίνεται και ας είναι λάθος είναι Ελληνικό φαινόμενο και θα πρέπει να καταλάβουν μερικοί πως επειδή δουλεύει κάποιες φορές ΔΕΝ το κάνει σωστό η ηθικό.

bathan
16-11-09, 17:55
Λάθος. Φυσικά και φταίνε. Όταν κάνουν την αίτηση για την δουλειά ήξεραν πολύ καλά ποια εταιρία πάνε να αντιπροσωπεύσουν. Αν θεωρούν ότι άδικα εισπράττουν τέτοια συμπεριφορά μπορούν να διαμαρτυρηθούν, να ασκήσουν πίεση προς τα πάνω, όπως μπορούν η στην τελική να μην έπαιρναν την δουλειά.
Υπερβάλλεις .....

stalker70
16-11-09, 18:08
Kι εγω ειμαι της αποψης οτι δεν πρεπει να ξεσπας σε απλους υπαλληλους που απλα προσπαθουν να βγαλουν το μεροκαματο για να ζησουν.
Ομως πολλες φορες και οι υπαλληλοι βρισκουν τις καταλληλες λυσεις μονο οταν φωναξεις λιγο εως πολυ παραπανω απο το συνηθισμενο.
Κι αυτο επιβεβαιωθηκε σημερα. Πηρα τηλεφωνο στη Φορθνετ και μου ειπαν οτι μπορω να πληρωσω σε καταστημα Φορθνετ με τον κωδικο πληρωμης που αναγραφεται στο χαρτι που μου εστειλαν απο την εταιρια.
Το πρωι ομως υπαλληλος της φορθνετ σε τοπικο υποκαταστημα ειπε στη γυναικα μου οτι δε μπορω να πληρωσω εκει το ποσο.
Τα θελει τα καντηλακια της η υπαλληλος η δεν τα θελει?

Οσο για σενα φιλε grdan7 μου που λες οτι πολυ κακο για το τιποτα θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω. Οταν τα προσωπικα μου στοιχεια πηγαινουν σε εισπρακτικη εταιρια χωρις την συγκαταθεση μου και χωρις σοβαρο λογο κι οταν μου ερχεται ενας φακελος στην πολυκατοικια και μπροστα μπροστα εχει με μεγαλα γραμματα "ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΑΔΕ ΚΑΙ ΤΑΔΕ" και στο παραθυρακι αναφερεται ευαναγνωστα οτι υπαρχει προθεσμια πληρωμης, ε εγω προσωπικα θιγομαι και πιστευω η πλειονοτητα εδω μεσα θα θιγοταν.

pckiller
16-11-09, 18:57
Μια εταιρία δεν είναι μόνο οι μέτοχοι και οι διευθυντές. Είναι και οι εργαζόμενοι της που είναι τα χέρια της, τα πόδια της, τα μάτια της. Ο καθένας εκεί μέσα έχει ένα μερίδιο ευθύνης.

Από την στιγμή που ο καταναλωτής έχει ένα πρόβλημα με την εταιρία πάει να πει ότι κάποιος δεν έκανε σωστά την δουλεία του. Μπορεί το πρόβλημα να ξενικαει από ψιλά αλλά μετατοπίστηκε στον πελάτη. Δηλαδή τη πρέπει να κάνει? Να πιάσει τον χ-ψ διευθυντή να του πει τι πράγματα είναι αυτά? Όχι.
Τον καταναλωτής ποσώς τον ενδιαφέρει η εσωτερική λειτουργία της, γι ‘αυτόν είναι ένα ομοιόμορφο κατασκεύασμα και ψάχνει που είναι το Input να καταθέσει το πρόβλημα του.

Αυτοί είναι οι εργαζόμενοι τις στα τοπικά καταστήματα. Με την σειρά τους θα το μεταβιβάσουν όπου και όπως χρειάζεται. Αν δεν είναι αρμοδιότητα τους τότε ποιανού είναι? Ο πελάτης θα πρέπει να τρέξει? Την πληρώνουμε για να μας εξυπηρετεί ότι για να εξυπηρετείτε. Εγώ χάνω πολύτιμες ώρες που δεν ήταν στην συμφωνία. Αν δεν υπάρχει τέτοια ιεραρχία-μηχανισμός για να μοιροντα τα προβλήματα οι ευθύνες και οι υποχρεώσεις στο ανάλογο γρανάζι δεν πρέπει αυτό να απασχολεί τον πελάτη.

Αν πάλι οι εργαζόμενοι εκεί μέσα πιστεύουν ότι κάποια πράγματα είναι πέρα από τον ρόλο τους να βρουν την λύση η να την απαιτήσουν. Τα δικαιώματα τους να τα απαιτήσουν από τον εργοδότη όχι από τον πελάτη.

Δηλαδή αν εγώ έχω ανάγκη από δουλεία και δουλεύω σε ένα τμήμα με άμεση επαφή με τον πελάτη για μια εταιρία που δεν τηρεί τις υποχρεώσεις τις πρέπει να κάνω, τα στραβά μάτια? Ξαφνικά επειδή με πληρώνει όλα είναι ρόδινα?
Σαφώς και επειδή έχουμε εργασιακό μεσαίωνα σαν εργαζόμενοι δεν φέρνουμε αντίρρηση σε αυτές τις τακτικές που μας βάζουν να εξακολουθήσουμε για να μην χάσουμε την δουλεία, αλλά τυπικά δεν παύουμε να έχουμε ένα μερίδιο ηθικής τουλάχιστον ευθηνη όταν ακλουθούμε ή υποστηρίζουμε ή καλύπτουμε αυτές τις τακτικές.

Αν το σουπερ μάρκετ ανεβάσει τις τιμές οι πέσουν οι μετοχές σε ένα χρηματιστήριο προφανώς και δεν φταίει ο εργαζόμενος. Αν όμως έρθει γραμμή από ψιλά να χτυπάει στο ταμείο μεγαλύτερος τιμές, η να υποκρύπτει πληροφορίες από την πελάτη τότε ναι φταίει το σουπερμάρκετ και φταίει και ο εργαζόμενος που αναλαμβάνει να το κάνει.

@Craven
Και εννοείτε ότι σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να είμαστε αγενείς και προσβλητικοί. Δεν κατάλαβα πως το πηρές σαν δεδομένο.
Φιλικά πάντα χωρίς όρεξη για flame, πάρε σαν default δεδομένο ότι αυτοί που τα λένε αυτά έχουν δουλέψει όχι το αντίθετο.

Sovjohn
16-11-09, 21:00
Έχω δουλέψει στη forthnet, customer service για περίοδο 3 μηνών περίπου (άλλοι άντεξαν μόνο 1 μήνα, χωρίς πλάκα, θεωρώ την συμπεριφορά ειδικά των τότε προϊσταμένων επεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ).

Κάποια πράγματα είναι στη διακριτική ευχέρεια του υπαλλήλου να τα διεκπεραιώσει ή όχι, με τον Α ή Β τρόπο.

Παράδειγμα: Σε καλούσε (τότε) ένας πελάτης και παραπονιόταν ότι η προεπιλογή φορέα στη γραμμή του είχε μπει χωρίς να το γνωρίζει. Συνηθισμένο 100% φαινόμενο, υπήρχαν "εξωτερικοί συνεργάτες" που τα κανόνιζαν αυτά, τηλεφωνικά χωρίς υπογραφή. Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, αντίστοιχο τμήμα με τηλεφωνητές διατηρούσε, τότε, και ο ΟΤΕ, που καταργούσε προεπιλογές φορέα πάλι τηλεφωνικά. Κοινώς, παίζαμε την κολοκυθιά.

Ο υπάλληλος αφού ενημέρωνε για το τυπικό (οριστική διακοπή μόνο με φαξ / ταχυδρομείο. Χριστοπαναγίες. Επανάληψη του "οριστική διακοπή μόνο με φαξ / ταχυδρομείο") μπορούσε:

Α) Να αφήσει τον πελάτη να χτυπιέται.
Β) Να εφαρμόσει τη δυνατότητα, τουλάχιστον, να του διακοπεί ΑΜΕΣΑ η προεπιλογή φορέα χωρίς φαξ / ταχυδρομείο για να μην χρεώνονται άλλες κλήσεις (υπήρχε η δυνατότητα τηλεφωνικής απενεργοποίησης).

Πάντοτε εφάρμοζα το Β) και ζητούσα συγνώμη και στον πελάτη. Κάποιοι εφάρμοζαν το Α) και ήταν από τα... αγαπημένα παιδιά του τμήματος. Κακό δικό τους.

Το ίδιο ισχύει και σε οποιαδήποτε περίπτωση υπάρχει η διακριτική ευχέρεια να γίνει το 1 η το 2 πράγμα... Είναι θέμα νοοτροπίας.

DSLaManiaC
16-11-09, 21:07
Έχω δουλέψει στη forthnet, customer service για περίοδο 3 μηνών περίπου (άλλοι άντεξαν μόνο 1 μήνα, χωρίς πλάκα, θεωρώ την συμπεριφορά ειδικά των τότε προϊσταμένων επεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ).

Κι εγώ κάποτε στην ΟΤΕnet.

Θυμάμαι ένα "προϊστάμενο" γύρω στα 30 που ήταν για πολλές σφαλιάρες. Δούλευε συνήθως πρωινά (ευτυχώς γιατί εγώ ήμουν πάντα απόγευμα) και είχε το ύφος του καρδινάλιου (ή και κακιάς αδερφής όπως λέγαμε τότε :p ) επειδή πήρε μια θέση στο CC της Teleperformance την είχε δει τόσο ιστορία όσο δε περιγράφεται. Απορώ με τους άλλους στα πρωινά πως δε τον είχε βουτήξει κανείς ακόμα.

Τραγελαφικές καταστάσεις.

Για τους άλλους κανένα παράπονο. Όλοι μια χαρά παιδιά ήταν. Αυτός χάλαγε το όλο θέμα.

sdikr
16-11-09, 21:39
Αυτό είναι απ τις μεγαλύτερες ανοησίες που έχω ακούσει και με το παρντόν κιόλας.. δηλαδή όταν εγώ δούλευα vivodi έφταιγα για το τι έκανε η vivodi στους πελάτες ή έπρεπε να παραιτηθώ γιαυτό? όταν δούλευα στο χρηματιστήριο έφταιγα αν έπεφταν οι μετοχές? η γυναίκα μου που δουλεύει στον βερόπουλο φταίει αν ακριβαίνουν τα ραπανάκια? αλήθεια όσοι τα λέτε τόσο εύκολα αυτά έχετε δουλέψει ποτέ σας η ακόμα σας θρέφουν άλλοι και βγάζετε τόσο εύκολα συμπεράσματα για τον υπόλοιπο κόσμο?
Επειδή έχω δεί την αντιμετώπιση προς την γυναίκα μου πχ στο ταμείο απ τον κάθε ... να μην πω την λέξη.. που νομίζει ότι ο κάθε υπάλληλος είναι υπεύθυνος για τα προβλήματα του και του μιλάει σαν να είναι το τελευταίο κατακάθι (επειδή αυτός δεν μπορεί η δεν πρέπει να απαντήσει) μου γυρνάνε τα λαμπάκια ανάποδα σε τέτοιες αντιμετωπίσεις προς ανθρώπους πραγματικά.. αν σε κοροιδεύει ο υπάλληλος χώστα.. αν σε κοροιδεύει όμως η εταιρεία τότε αν είσαι μάγκας τράβα στα κεντρικά και απαίτησε να δεις τα αφεντικά.. εκεί σε θέλω. το στυλάκι η δουλειά μας να γίνεται και ας είναι λάθος είναι Ελληνικό φαινόμενο και θα πρέπει να καταλάβουν μερικοί πως επειδή δουλεύει κάποιες φορές ΔΕΝ το κάνει σωστό η ηθικό.

Ο υπάλληλος είναι ο μόνος που ξέρει ο πελάτης, σε περίπτωση που τα πράγματα πάνε στραβά του λέει περιμένετε να μιλήσετε με τον υπεύθυνο.

Προσπαθώ πάντα να κάνω στους άλλους ότι θα ήθελα να κάνουν σε εμένα σαν εργαζόμενο.
θέλει γερό στομάχι να δώσεις τόπο στην όργη όταν είσαι ο υπάλληλος, άλλα πρέπει

ξέρεις όταν έχεις να κάνεις με κόσμο είναι μέσα στις αρμοδιότητες σου, αλλιώς μπορείς να πας και στην αποθήκη.

Και φυσικά μπορεί να του απαντήσει, κύριε - κυρία, πρέπει να τερματίσω την κλήση σας.

Τα πάντα είναι επιλογές,

Craven
16-11-09, 21:47
Δηλαδή τη πρέπει να κάνει? Να πιάσει τον χ-ψ διευθυντή να του πει τι πράγματα είναι αυτά? Όχι.

Φυσικά... γιαυτό υπάρχουν οι διευθυντές και οι προιστάμενοι στα σοβαρά θέματα.. δηλαδή για σένα πρέπει να ακούσει τα γκάζια σου ο κακομοίρης των 700 ευρώ που προσπαθεί να βγάλει το νοίκι ή να ζήσει την γυναίκα του ή να τα ακούσει ο manageras των 5-10 χιλιάδων μηνιαίως που πήρε την ηλίθια απόφαση?



Αυτοί είναι οι εργαζόμενοι τις στα τοπικά καταστήματα. Με την σειρά τους θα το μεταβιβάσουν όπου και όπως χρειάζεται. Αν δεν είναι αρμοδιότητα τους τότε ποιανού είναι? Ο πελάτης θα πρέπει να τρέξει? Την πληρώνουμε για να μας εξυπηρετεί ότι για να εξυπηρετείτε. Εγώ χάνω πολύτιμες ώρες που δεν ήταν στην συμφωνία. Αν δεν υπάρχει τέτοια ιεραρχία-μηχανισμός για να μοιροντα τα προβλήματα οι ευθύνες και οι υποχρεώσεις στο ανάλογο γρανάζι δεν πρέπει αυτό να απασχολεί τον πελάτη.


Το πας το πράγμα εντελώς αλλού για να ακουστείς σωστός... τι ακριβώς σχέση έχουν αυτά που λες τώρα?!?!?!? ποιός είπε πως δεν πρέπει να πεις το πρόβλημα σου στον υπάλληλο? τι σχέση έχουν όλα αυτά με το ότι συζητάμε για την άσχημη συμπεριφορά ενταντίων τους? άλλα λόγια να αγαπιόμαστε..



Δηλαδή αν εγώ έχω ανάγκη από δουλεία και δουλεύω σε ένα τμήμα με άμεση επαφή με τον πελάτη για μια εταιρία που δεν τηρεί τις υποχρεώσεις τις πρέπει να κάνω, τα στραβά μάτια? Ξαφνικά επειδή με πληρώνει όλα είναι ρόδινα?
Σαφώς και επειδή έχουμε εργασιακό μεσαίωνα σαν εργαζόμενοι δεν φέρνουμε αντίρρηση σε αυτές τις τακτικές που μας βάζουν να εξακολουθήσουμε για να μην χάσουμε την δουλεία, αλλά τυπικά δεν παύουμε να έχουμε ένα μερίδιο ηθικής τουλάχιστον ευθηνη όταν ακλουθούμε ή υποστηρίζουμε ή καλύπτουμε αυτές τις τακτικές.

Αν το σουπερ μάρκετ ανεβάσει τις τιμές οι πέσουν οι μετοχές σε ένα χρηματιστήριο προφανώς και δεν φταίει ο εργαζόμενος. Αν όμως έρθει γραμμή από ψιλά να χτυπάει στο ταμείο μεγαλύτερος τιμές, η να υποκρύπτει πληροφορίες από την πελάτη τότε ναι φταίει το σουπερμάρκετ και φταίει και ο εργαζόμενος που αναλαμβάνει να το κάνει.


σορρυ αλλά... άσχετα εντελώς τα παραπάνω.. τι καταλαβαίνεις ακριβώς όταν λέω
"αν σε κοροιδεύει ο υπάλληλος χώστα" ?!? μου δίνεις σαν παράδειγμα τον υπάλληλο που δεν κάνει καλά την δουλειά του για να αποδείξεις τι ακριβώς όταν κανείς δεν αρνείται πως σε αυτόν πρέπει να τα χώσεις? ξαναλέω πως αυτή την στιγμή λες εντελώς άσχετα πράγματα με το ζουμί που είναι η άσχημη συμπεριφορά προς υπάλληλους που δεν φταίνε και δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θες να αποδείξεις... :)



@Craven
Και εννοείτε ότι σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να είμαστε αγενείς και προσβλητικοί. Δεν κατάλαβα πως το πηρές σαν δεδομένο.
Φιλικά πάντα χωρίς όρεξη για flame, πάρε σαν default δεδομένο ότι αυτοί που τα λένε αυτά έχουν δουλέψει όχι το αντίθετο.

Μάλιστα.. δηλαδή όταν εσύ λες πως ο υπάλληλος πρέπει να τα ακούσει, πως δεν πρέπει να τους λυπόμαστε, πως τους είδες σαν κόκκινο πανί και τους είπες ότι τους είπες.. όλα αυτά σημαίνουν φαντάζομαι πως τους τα είπες με ευγένεια και ίσως και στον πληθυντικό χαμογελώντας... δουλευόμαστε νομίζω :)

Τέσπα δεν το συνεχίζω δικός σας είναι ο χαρακτήρας και η ηθική του καθενός όπως νομίζει πράττει..

daffy
16-11-09, 21:49
Κι αυτο επιβεβαιωθηκε σημερα. Πηρα τηλεφωνο στη Φορθνετ και μου ειπαν οτι μπορω να πληρωσω σε καταστημα Φορθνετ με τον κωδικο πληρωμης που αναγραφεται στο χαρτι που μου εστειλαν απο την εταιρια.
Το πρωι ομως υπαλληλος της φορθνετ σε τοπικο υποκαταστημα ειπε στη γυναικα μου οτι δε μπορω να πληρωσω εκει το ποσο.
LOL, έπαθα ακριβώς το ίδιο πράγμα πριν κάνα μήνα. Παίζει να είναι και ο ίδιος υπάλληλος και να σπάει πλάκα στέλνοντας κόσμο να πληρώνει στα γραφεία ενώ μπορείς μόνο στην τράπεζα. Και σίγουρα δεν μιλάμε για ασυνεννοησία ή παρεξήγηση επειδή είμαι πολύ προσεκτικός (εώς εκνευριστικός) στα τηλεφωνήματα με τέτοιες υπηρεσίες (ακριβώς επειδή ακούς άπειρες μπούρδες). Αλλά ο άλλος μου λεγε "σίγουρα, σίγουρα". Ε πήγα κι εγω σίγουρος, και πήρα την σιγουριά μου και την έβαλα εκεί που ξέρετε :whistle:

Craven
16-11-09, 22:04
Ο υπάλληλος είναι ο μόνος που ξέρει ο πελάτης, σε περίπτωση που τα πράγματα πάνε στραβά του λέει περιμένετε να μιλήσετε με τον υπεύθυνο.

Προσπαθώ πάντα να κάνω στους άλλους ότι θα ήθελα να κάνουν σε εμένα σαν εργαζόμενο.
θέλει γερό στομάχι να δώσεις τόπο στην όργη όταν είσαι ο υπάλληλος, άλλα πρέπει

ξέρεις όταν έχεις να κάνεις με κόσμο είναι μέσα στις αρμοδιότητες σου, αλλιώς μπορείς να πας και στην αποθήκη.

Και φυσικά μπορεί να του απαντήσει, κύριε - κυρία, πρέπει να τερματίσω την κλήση σας.

Τα πάντα είναι επιλογές,

Έχετε μπερδέψει εντελώς μερικά πράγματα.. κανείς δεν είπε να μην κάνεις τα παράπονα σου στον κάθε υπάλληλο και φυσικά η δική του δουλειά είναι να τα μεταφέρει.. αν ΔΕΝ τα μεταφέρει η σε γράψει και κρατήσεις το όνομα τότε θα τα χώσεις και θα χεις και δίκιο ΆΛΛΟ ΑΥΤΌ όμως και άλλο να πας να τον προσβάλλεις ή να τον βρίσεις χωρίς να φταίει σε κάτι.. μιλάτε σοβαρά τώρα? αν σκοπεύεις να βρίσεις ή να προσβάλλεις τότε τράβα σε αυτόν που πραγματικά φταίει.. τι το τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβει κάποιος? τι είναι ο υπάλληλος κατώτερος άνθρώπος ή υπηρέτης να πρέπει να ακούει βρισιές και προσβολές? όταν την γυναίκα μου την λέει ο άλλος ηλίθια γιατι τον καθυστέρησε μισό λεπτό στο ταμείο ή αν την προσβάλλει ο άλλος επειδή στο ράφι η τάδε εταιρεία έχει κάνει λάθος στο προϊόν της θέλετε να μου πείτε πως επειδή είμαστε σε εργασιακό μεσαίωνα όπως λέτε πρέπει να κάνει τον μαλάκα και να ανεχτεί? όταν εσείς διαολοστέλνετε στο κατάστημα τον υπάλληλο πρέπει να κάνει μόκο επειδή έχει τον θεό τον ίδιο απέναντι? ή μήπως εσείς πρέπει να αλλάξετε λίγο συμπεριφορά?

........Auto merged post: Craven πρόσθεσε 4 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........


LOL, έπαθα ακριβώς το ίδιο πράγμα πριν κάνα μήνα. Παίζει να είναι και ο ίδιος υπάλληλος και να σπάει πλάκα στέλνοντας κόσμο να πληρώνει στα γραφεία ενώ μπορείς μόνο στην τράπεζα. Και σίγουρα δεν μιλάμε για ασυνεννοησία ή παρεξήγηση επειδή είμαι πολύ προσεκτικός (εώς εκνευριστικός) στα τηλεφωνήματα με τέτοιες υπηρεσίες (ακριβώς επειδή ακούς άπειρες μπούρδες). Αλλά ο άλλος μου λεγε "σίγουρα, σίγουρα". Ε πήγα κι εγω σίγουρος, και πήρα την σιγουριά μου και την έβαλα εκεί που ξέρετε :whistle:

Γιαυτό να κρατάτε όνομα και επίσης ακόμα καλύτερα ημερομηνία και ώρα γιατί πολλές φορές υπάρχει η μόδα να δίνουν ψεύτικο όνομα.. αλλά πόσοι άντρες πχ δούλευαν το συγκεκριμένο λεπτό στο τηλεφωνικό κέντρο και δίνουν και ψεύτικο όνομα (λόγος απόλυσης φυσικά) έτσι θα κοπεί ο αέρας σε μερικούς "έξυπνους" υπάλληλους...
Ειδικά για τα τηλεφωνικά κέντρα.. μιλάμε για φοιτητές part time των 400-500 ευρώ που και να τους διώξουν δεν τρέχει και τίποτα.. εκεί τα πράγματα αλλάζουν σε σχέση με το κατάστημα και είναι πολύ πιθανότερο να πέσεις σε "κάφρο" υπάλληλο :)

sdikr
16-11-09, 22:13
Έχετε μπερδέψει εντελώς μερικά πράγματα.. κανείς δεν είπε να μην κάνεις τα παράπονα σου στον κάθε υπάλληλο και φυσικά η δική του δουλειά είναι να τα μεταφέρει.. αν ΔΕΝ τα μεταφέρει η σε γράψει και κρατήσεις το όνομα τότε θα τα χώσεις και θα χεις και δίκιο ΆΛΛΟ ΑΥΤΌ όμως και άλλο να πας να τον προσβάλλεις ή να τον βρίσεις χωρίς να φταίει σε κάτι.. μιλάτε σοβαρά τώρα? αν σκοπεύεις να βρίσεις ή να προσβάλλεις τότε τράβα σε αυτόν που πραγματικά φταίει.. τι το τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβει κάποιος? τι είναι ο υπάλληλος κατώτερος άνθρώπος ή υπηρέτης να πρέπει να ακούει βρισιές και προσβολές? όταν την γυναίκα μου την λέει ο άλλος ηλίθια γιατι τον καθυστέρησε μισό λεπτό στο ταμείο ή αν την προσβάλλει ο άλλος επειδή στο ράφι η τάδε εταιρεία έχει κάνει λάθος στο προϊόν της θέλετε να μου πείτε πως επειδή είμαστε σε εργασιακό μεσαίωνα όπως λέτε πρέπει να κάνει τον μαλάκα και να ανεχτεί? όταν εσείς διαολοστέλνετε στο κατάστημα τον υπάλληλο πρέπει να κάνει μόκο επειδή έχει τον θεό τον ίδιο απέναντι? ή μήπως εσείς πρέπει να αλλάξετε λίγο συμπεριφορά?



Θα έλεγα πρώτα να χαλαρώσεις ;) βλέπεις και εδώ στο φόρουμ είναι μια μικρογραφια της κοινωνίας μας, δεν θέλω να πάω στοίχημα οτι αν δεν ήταν η γυναίκα σου θα έκανες τα ίδια

Σκέψου το λίγο

pckiller
16-11-09, 23:23
@ Craven
Δεν είπα πουθενά ότι ο υπάλληλος πρέπει να τα ακούσει. Απορώ πως τα συνδέεις. Δηλαδή αν πάω να απαιτήσω το δίκιο μου, με την δικια σου λογική του τα χώνω? Το ευγενικά πάντα εννοείτε.

Η ένσταση μου παραμένει στο ότι όταν ακλουθούν πολιτικές της εταιρίας τους παρόλο που είναι λάθος απέναντι στον πελάτη, δεν είναι «αθώοι» και έχουν μερίδιο ευθύνης.
Την κύρια ευθύνη προφανώς την έχει ο διευθυντής αλλά ο υπάλληλος που την ακολουθει δεν είναι «αθώος».

Μην χρησιμοποιείς σαν επιχείρημα το πόσο πληρώνονται γιατί απλά υπάρχει και ο κακομοίρης ο πελάτης των 700 ευρώ που προσπαθεί να βγάλει το νοίκι ή να ζήσει την γυναίκα του και αντί να βγάζει μεροκάματο τρέχει όλη μέρα για εκκρεμής υποθέσεις που έπρεπε να είχαν ρυθμιστεί από αυτούς τους υπαλλήλους. Οπότε ας το αφήσουμε στην άκρη.

Διευθυντές και προϊστάμενοι? Συγγνώμη αλλά δεν είναι αυτή η δουλεία τους. Αν πήγαινε ο κάθε δυσαρεστημένος πελάτης τότε κλαφτα. Μάλιστα την ίδια άποψη έχει και η εταιρία αυτή (πχ forthnet) και γι αυτό σε κάθε γειτονιά ανοίγει παράρτημα- κατάστημα και όχι γραφεία.

Αν στο σύνολο τους είχαν όλοι(και αυτοί που θα απόλυε και αυτοί που θα προσλάβανε) συνείδηση και έλεγαν «όχι κύριε διευθυντά δεν πρόκειται να κοροϊδεύω τον πελάτη για να κερδίσεις εσύ» νομίζεις θα γινόταν αυτό που γίνετε σήμερα?

Όποιος δεν έχει συνείδηση φταίει.

Craven
16-11-09, 23:44
Θα έλεγα πρώτα να χαλαρώσεις ;) βλέπεις και εδώ στο φόρουμ είναι μια μικρογραφια της κοινωνίας μας, δεν θέλω να πάω στοίχημα οτι αν δεν ήταν η γυναίκα σου θα έκανες τα ίδια

Σκέψου το λίγο

Την τελευταία σου φράση την αφήνω ασχολίαστη εντελώς μα εντελώς γιατί απλά την θεωρώ απαράδεκτη.. όπως και να χει μην πας στοίχημα γιατί θα το χάσεις.. ένα απλό παράδειγμα ήταν έλεος..

........Auto merged post: Craven πρόσθεσε 8 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........


@ Craven
Δεν είπα πουθενά ότι ο υπάλληλος πρέπει να τα ακούσει.

οκ μετά απ αυτό πάω εντελώς πάσο και δεν χρειάζεται καν να διαβάσω τα παρακάτω.. φαίνεται εγώ είμαι τρελός και καταλαβαίνω άλλα γιατί εγώ αυτό ακριβώς καταλαβα :) έχω λάθος λοιπόν και το κουράσαμε :) πάμε παρακάτω :)

ΜΑΙΚ
17-11-09, 01:54
Ειναι μεγαλο θεμα αυτο.
καταρχας ολοι οι λογαριασμοι αυτοι που λετε ειναι παλιοι και αφορουν προεπιλογη φορεα η ΑΡΥΣ ιντερνετ.
οι πελατες τοτε οταν εφευγαν απο τον Οτε και περναγαν full LLU στην forthnet δεν λαμβαναν στο πρωτο λογαριασμο τους και το προηγουμενο υπολοιπο απο την προεπιλογη ή το ΑΡΥΣ.
Το αποτελεσμα με τα παραπανω το ξερουμε και καποιοι το βιωνουν σημερα.
Ενας αλλος λογος που δεν τα ειχαν ζητησει εως σημερα ειναι και οτι εως το 10/08 ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΦΡΑΓΕΣ η εταιρια με αποτελεσμα κανεις να μην ασχολειται να εισπραξει τα προηγουμενα υπολοιπα.

παντως εχω δει και περιπτωση που ανθρωπος ειχε πληρωσει σε τραπεζα ειχε την αποδειξη αλλα στον ελεγχο αποδειχτηκε οτι ο τραπεζικος υπαλληλος ειχε βαλει ενα νουμερο λιγοτερο στο κωδικο πληρωμης με αποτελεσμα να μην γινει η εκκαθαριση στην καρτελα του πελατη.

stalker70
17-11-09, 09:06
Στην περιπτωση μου δεν αφορα παλιο λογαριασμο ουτε προεπιλογη φορεα κτλ.
Αφορα λογαριασμο εκκαθαριστικο που δε μου σταλθηκε τον Ιουνιο του 2009.

Και το ολο θεμα που για μενα ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ειναι η πολιτικη της εταιριας οπως μου την εκφρασαν χτες και τηλεφωνικα απο τη ΦΟΡΘΝΕΤ να στελνει τα προσωπικα σου στοιχεια σε εισπρακτικες εταιριες για ποσα μικρα και χωρις προηγουμενως να προσπαθησει να σε ενημερωσει για την οφειλη σου.

Craven
17-11-09, 10:46
Δυστυχώς απ την στιγμή που η ίδια η εξυπηρέτηση-ψάρεμα πελατών σε πολλούς ISP είναι outsourcing τα προσωπικά μας στοιχεία έχουν πάει περίπατο προ πολλού :)... πράγμα όντως απαράδεκτο αλλά αφού τους το επιτρέπουν...
Το κακό είναι ότι στους περισσότερους ISP συμβαίνει ακριβώς το ίδιο πράγμα.. τα τμήματα billing και λογιστηρίου είναι συνήθως εντελώς ανοργάνωτα με ελειπή επικοινωνία σε όλα τα επίπεδα με αποτέλεσμα εδώ και χρόνια να δημιουργούντε προβλήματα.. λογαριασμοί να μην φτάνουν ή να μην βγαίνουν σωστά, λάθη σε υπόλοιπα κτλ κτλ.. το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να κρατάμε τους λογαριασμούς και όταν αυτός δεν έρθει η καθυστερήσει να το ψάχνουμε.. απ την άλλη είναι υποχρεωμένοι αν το ζητήσεις να κάνουν επανέκδοση λογαριασμού και γενικά να σου δώσουν κίνηση λογαριασμών.. αν θα έπρεπε να σου επιστρέψουν αντί να τους δώσεις λεφτά (κατάλαβα σωστά?) τότε θα φανεί εκεί.. ίσως αν δεν βγάλεις άκρη να πρέπει δυστυχώς να κάνεις μια βόλτα στα κεντρικά :)

Cloud1234
17-11-09, 11:18
Στην περιπτωση μου δεν αφορα παλιο λογαριασμο ουτε προεπιλογη φορεα κτλ.
Αφορα λογαριασμο εκκαθαριστικο που δε μου σταλθηκε τον Ιουνιο του 2009.

Και το ολο θεμα που για μενα ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ειναι η πολιτικη της εταιριας οπως μου την εκφρασαν χτες και τηλεφωνικα απο τη ΦΟΡΘΝΕΤ να στελνει τα προσωπικα σου στοιχεια σε εισπρακτικες εταιριες για ποσα μικρα και χωρις προηγουμενως να προσπαθησει να σε ενημερωσει για την οφειλη σου.

ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ ΕΛΕΟΣ

Πραγματικα απαισια κατασταση τι να πω. Λοιπω εδω και 4 μηνες απο ΦΟΡΘΝΕΤ και σημερα το πρωι μασ παιρνουν τηλεφωνο απο δικηγορικο γραφειο και μας λενε οτι χρωσταμε τι?????

48ευρο........ ΕΛΕΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ

Οχι μονο αυτο αλλα πειρα 2 φορες στα γραφεια τους ειπα οτι θελω τον λογαριασμο γιατισ αλλιος δεν παιρνουν τιποτα και δεν μου απαντισαν καν. Μου το κλεισανε τα ζωα. ΕΛΕΟΣ. Δεν φτανει που τους τελευταιους 9 μηνες η ταχητητα ειταν συνεχεια κατω απο 1 ΜΒ, δεν φτανει που ειχα ΠΑΝΩ ΑΠΟ 30 ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ, δεν φτανει που με εβαλαν να αγορασω 2 ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ router, τωρα στελνουν και δικιγορικα γραφεια για ενα λογαριασμο ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ στειλει??? Ποσο ξεφτιλα ποια???? Πραγματικα....

Craven
17-11-09, 11:29
1 είναι τυχαίο.. αλλά 2 .. δεν μου αρέσει.. μήπως θέλει να μαζευτείτε και να κάνετε μια ομαδική καταγγελία να ταρακουνηθούν λίγο? (σωστή αυτή την φορά) ?.. πηγαίντε στα κεντρικά και απαιτήστε καρτέλα για τους λογαριασμούς καθώς και ενυπόγραφα ημερομηνία αποστολής στα ΕΛΤΑ για τον επίμαχο λογαριασμό... αν δεν τους στέλνουν καν θέλω να δώ τι θα πούν.. (ειδικά αν αποδειχθεί μετά απ τα ΕΛΤΑ ότι δεν παρέλλαβαν ποτέ κάτι τέτοιο την συγκεκριμένη ημερομηνία) αν αυτό με το δικηγορικό γραφείο αρχίζει και γίνεται μόδα ίσως πρέπει να τους ταρακουνήσετε λίγο..

theopan
17-11-09, 21:54
Οχι μονο αυτο αλλα πειρα 2 φορες στα γραφεια τους ειπα οτι θελω τον λογαριασμο γιατισ αλλιος δεν παιρνουν τιποτα και δεν μου απαντισαν καν. Μου το κλεισανε τα ζωα. ΕΛΕΟΣ.

Από τη στιγμή που οι απαιτήσεις τη forthnet εκχωρήθηκαν σε εισπρακτική εταιρεία, μην ασχολείσαι με τη forthnet. Τα πήρε ή είναι σαν να τα πήρε τα λεφτά της αυτή. Είναι απαράδεκτη η τακτική της αυτή κατά τη γνώμη μου, αλλά εφόσον έτσι συμβαίνει (και αδιαφορούν που στο υπόλοιπο ξεφτιλίκι τους πρόστιθεται και η ρετσινιά του "κορακιού" κυριολεκτικά για "ψίχουλα") συνεννοήσου με το γραφείο από το οποίο σε κάλεσαν για να δεις τι γίνεται, γιατί θα σε "τυλίξουν σε μια κόλλα χαρτί" πριν το πάρεις χαμπάρι και θα βγεις τελικά ίσως και κερατάς και δαρμένος. Το "δεν παίρνουν τίποτα" δεν είναι απάντηση που σε συμφέρει.

FSHOPAXD
19-11-09, 16:09
Εαν πήγες σε κατάστημα Forthnet , γιατί δεν έδωσες το χαρτί που παρέλαβες για να στειλουν αίτημα για να εκδοθεί ξανά ο λογαριασμός ή να αναλυθεί η οφειλή που τελικά υπάρχει. Σε πολλές τέτοιες περιπτώσεις το θέμα κλείνει άμεσα και χωρίς επιπλέον προβλήματα. Επειδή δεν το παρακολούθησα από την αρχή το θέμα έχουν γραφτεί πολλές ανακρίβειες.

DSLaManiaC
20-11-09, 18:35
Εαν πήγες σε κατάστημα Forthnet , γιατί δεν έδωσες το χαρτί που παρέλαβες για να στειλουν αίτημα για να εκδοθεί ξανά ο λογαριασμός ή να αναλυθεί η οφειλή που τελικά υπάρχει. Σε πολλές τέτοιες περιπτώσεις το θέμα κλείνει άμεσα και χωρίς επιπλέον προβλήματα. Επειδή δεν το παρακολούθησα από την αρχή το θέμα έχουν γραφτεί πολλές ανακρίβειες.

Όπως.?

amar
22-11-09, 14:46
Είναι ντροπή να στέλνουν τους δικηγόρους σε πελάτες όταν δεν σε ενημερώνουν έστω για δεύτερη φορά.
Δηλαδή εμείς σαν ιδιώτες που μας χρωστάει το Ελληνικό Δημόσιο κάτι εξάμηνα τι έπρεπε να κάνουμε?

Μεγάλη ντροπή για τη φορ..περνάω έξω από τα γραφεία τους και τους φτύνω..:down:

atyxos15
16-12-09, 22:45
Παιδιά θέλω να σας πω μακριά από την FORTHNET .
Πριν περίπου 2.5 χρόνια όταν ακόμη η forthnet δεν είχε ακόμη δικό τις δίκτυο πήρα ένα πακέτο διάρκειας 6 μηνών (προπληρωμένο ) η αίτηση έγινε αρχές Ιανουαρίου η δε σύνδεση έγινε αρχικά με προσωρινό κωδικό τους στα τέλη Φεβρουαρίου δηλαδή 1.5 μήνα αργότερα η δε κανονική σύνδεση έγινε με πάρα πολλά τηλέφωνα στην forthnet (από τον Άννα στον Καϊάφα ) και αγανάκτηση αρχές Μαρτίου .
Μετά από τόση ταλαιπωρία αποφάσισα με το τέλος του υποχρεωτικού εξαμήνου
Να διακόψω την σύνδεση όπως και έκανα.
2.5 χρόνια μετά χωρίς νωρίτερα να μου έχουν στείλει κάποιον λογαριασμό, ούτε καν ένα τηλέφωνο μου έρχεται στο σπίτι μία επιστολή από δικηγόρο Αθηνών όπου μου δηλώνει πώς χρωστάω 2 μήνες και πως εάν δεν πληρώσω το θέμα θα πάει στο δικαστήριο.
Διαμαρτυρόμενος στην forthnet αυτοί μου υπολογίζουν την σύνδεση από μέσα Ιανουαρίου Δηλαδή 7 ημέρες μετά την αίτηση μου και όχι από τέλη Φεβρουαρίου όπως ήταν το σωστό. ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΛΑΘΗ ΒΑΖΟΥ ΝΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΕΓΩ

ΓΙΑ ΑΥΤΟ FORTHNET ΟΧΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΒΛΑΨΕΤΕ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΣΑΣ

venumis
18-12-09, 09:51
Λάθος. Φυσικά και φταίνε. Όταν κάνουν την αίτηση για την δουλειά ήξεραν πολύ καλά ποια εταιρία πάνε να αντιπροσωπεύσουν. Αν θεωρούν ότι άδικα εισπράττουν τέτοια συμπεριφορά μπορούν να διαμαρτυρηθούν, να ασκήσουν πίεση προς τα πάνω, όπως μπορούν η στην τελική να μην έπαιρναν την δουλειά.


Εσυ είσαι χειρότερος απο την forthnet και μάλλον δεν έχεις δουλέψει ποτέ στην ζωή σου..

stalker70
18-12-09, 10:38
Εαν πήγες σε κατάστημα Forthnet , γιατί δεν έδωσες το χαρτί που παρέλαβες για να στειλουν αίτημα για να εκδοθεί ξανά ο λογαριασμός ή να αναλυθεί η οφειλή που τελικά υπάρχει. Σε πολλές τέτοιες περιπτώσεις το θέμα κλείνει άμεσα και χωρίς επιπλέον προβλήματα. Επειδή δεν το παρακολούθησα από την αρχή το θέμα έχουν γραφτεί πολλές ανακρίβειες.

To θεμα ειναι να τακτοποιηθει ο λογαριασμος? 66 ευρω ειναι.... δεν θα καταστραφω αν τα πληρωσω (που τα πληρωσα).
Το θεμα ειναι οτι σε διασυρουν δημοσια για ενα ποσο 66 ευρω και για το οποιο δεν σε ειδοποιησαν ποτε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.