PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ενεργοποιηση!!



boneco
11-03-06, 06:09
Λοιπον,σημερα που λετε παιδια ειχα το προαισθημα οτι θα ενεργοποιηθει η συνδεση μου (μετα απο πολυ ταλαιπωρια)...καθομαι στο pc και βλεπω να μου βγαζει κατι παραξενα πραγματα!Στο control panel που μπηκα εγραφε κατα σειρα...

-Attempting to activate line

-training

-channel analysis

...και τα ιδια συνεχεια...οποτε σε καποια φαση οπως το κοιτουσα ανυποψιαστος βλεπω -->connection established!!!Αρχιζω να πανηγυριζω αλλα δε κρατησε πολυ η χαρα μου μιας και μετα απο λιγα δευτερολεπτα χαθηκε και μου εβγαζε παλι αυτα που σας ειπα πριν!Παιρνω λοιπον στο 1242 και μου λεει μια γκομενα οτι η γραμμη μου εχει ενεργοποιηθει σημερα...και λεω ας παρω και τη forthnet να τα συνδυασω και βλεπουμε...!Στη forthnet μου ειπαν οτι προφανως στον οτε μου ειπαν ''ψεμματα'' και οτι ακομα δεν τους εχει ερθει σημα απο οτε αρα δεν εχει ενεργοποιηθει...

Ομως γιατι μου εβγαλε εστω και για καποια δευτερολεπτα connection established??Μηπως ξερετε τι μπορει να συμβαινει...?Πως θα μαθω τι εγινε τελικα με τη γραμμη μου?
Επισης μου ειπε αυτος απο τη forthnet να παω στο control panel->line setup και το adsl head end να το βαλω texas instruments απο globespan inc. που ηταν!Το κανω αυτο,παταω apply αλλα οταν το ξανανοιγω ειναι παλι στο globespan inc.

Καμια λυση??:hmm:

skyman
11-03-06, 10:12
Όταν θα δείς connection established μάλλον η γραμμή σου θα έχει ενεργοποιηθεί ωστόσο για να ενεργοποιηθεί το account σου από την FORTHnet θα πρέπει και η FORTHnet να ενημερωθεί επίσημα από τον ΟΤΕ ότι η γραμμή είναι εντάξει και δεν εννοώ να τους ενημερώσει το 1242 ή το 134 αλλά το ανάλογο τμήμα του ΟΤΕ που έχει αναλάβει αυτή τη διαδικασία η οποία συνήθως παίρνει 2 με 3 μέρες από την ενεργοποίηση της γραμμής. Παρ' όλα αυτά αν δείς ότι το modem σου συγχρονίζει μπορείς να πάρεις από τον ISP σου ή οποιονδήποτε ISP ένα demo account για να δοκιμάσεις σε περίπτωση που δεν έχει ετοιμαστεί το account σου. Σε ότι αφορά τα settings του modem σου δεν αναφέρεις ποιο είναι για να σε βοηθήσει κάποιος από εδώ.

boneco
11-03-06, 13:17
Το modem μου ειναι απο το adsl in a box το crypto f200!!Α δλδ χρειαζεται και κατι απο τη forthnet για να ενεργοποιηθει η γραμμη...??Οκ τοτε απο δευτερα μαλλον θα γινει οτι γινει...

mpamparos
12-03-06, 15:17
Δινουν ολοι οι isp demo accound;

Gila1899
12-03-06, 15:46
Δινουν ολοι οι isp demo accound;
Εδώ μπορείς να δείς ποιοί isp δίνουν demo, και ποιά διαδικασία απαιτείται:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=15364

boneco
13-03-06, 13:25
Σημερα προστεθηκε στο site της forthnet και η φραση ενεργοποιηση υπηρεσιας!!Τι να κανω??Ποιος μπορει να δωσει λυση?Ο οτε,η forthnet ή ο Θεος??:wall:

joseph
13-03-06, 18:33
Τηλέφωνο πήρες;

boneco
14-03-06, 01:40
Πηρα τηλεφωνο αλλα μαυτους δε βγαζεις ακρη...Ο ενας με εστελνε στον αλλο!!Τεσπα θα περιμενω και αυριο θα δηλωσω βλαβη...

skyman
14-03-06, 10:13
Που πήρες τηλέφωνο; αν έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή από τον ΟΤΕ τότε πάρε στην FORTHnet για να ενεργοποιήσουν το account σου.

JMK1234
14-03-06, 10:47
Τα ίδια περνάμε και εμείς με την οτενετ. Έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή μου από ΟΤΕ και περιμένω από οτενέτ.

willow
14-03-06, 12:44
Παιδια δεν νομιζω οτι καταλαβατε τι εννοει και ξεφυγατε απο το θεμα..Λενε απο το 134 οτι η γραμμη ειναι ενεργοποιημενη,αλλα δεν γινεται connection established...και το modem δεν καταφερνει να συνδεθε...


willow

mpamparos
14-03-06, 14:09
παιδιά,γιατί υπάρχει τόση έλλειψη σε πόρτες;

pantakos
14-03-06, 14:10
κάνουνε απεργία οι μαραγκοι... γιαυτο

utumno
14-03-06, 15:55
Πήρα στο 134 και μου είπαν πως έχω πάρει πόρτα και χρειάζονται 10-12 εργάσιμες για την ενεργοποίηση. 10-12 εργάσιμες για να βάλουν το καλώδιο?? Η μήπως είναι και άλλα στη μέση?

antreas9
14-03-06, 16:40
καταρχην,εχει τοσα θεματα ηδη ανοιγμενα για το συγκεκριμενο,τι ανοιξες κιαλλο? δευτερον, αν σου παρει ΜΟΝΟ 10 ημερες, αναψε μια λαμπαδα στο μποι του στογιαν! τριτον,εαν εισαι απο παροχέα, το βλεπω δυσκολο για τις 10 ημερες. τελος παντων,αυτα!

utumno
14-03-06, 16:44
Έχω ένα πρόβλημα με το search. Δεν ξέρω πως να το κάνει να ψάξει μία ολόκληρη φράση και όχι μία μία λέξη.

nrg_polini
14-03-06, 17:00
Αν εκανες την αιτηση μεσω πακετου τοτε θα παρει πολλες μερες, αν την εκανες απευθειας στο 134 αν υπαρχουν πορτες σε 3-4 μερες συνηθως ενεργοποιουνται.

utumno
14-03-06, 17:04
Μέσω πακέτου την έκανα(Forthnet). Με στεναχωρείτε τώρα, γιατί έκανα την αίτηση πρίν 5 μέρες και είδα ότι μέσα σε 5 μέρες η αίτησή μου έφτασε στο τελικό στάδιο του ΟΤΕ. Τώρα μου λέτε οτι θέλει >10 μέρες....:cry:

georgepre10
14-03-06, 17:11
Άσε φίλε αυτά δεν είναι τπτ!! Εγώ είχα πρόβλημα με τις πόρτες 62 μέρες. Τι μου λέτε τώρα εσείς..... :down:

teo_L20
14-03-06, 17:14
Υπομονή φιλαράκι!
Στη Ελλάδα ζεις...!:p

manoulamou
14-03-06, 17:34
Και να το επαναλαβουμε, πρωτα αναβουν σταθερα πρασινα τα λαμπακια του modem/router
μετα επιβεβαιωση με τλφν και αφου το σιγουρεψεις :up: :clap: ορμαααα στην ενεργοποιηση και του παροχακου

satel
14-03-06, 17:42
Εγώ έκανα αίτηση για ενεργοποίηση adsl in box.
Η αίτηση έγινε 28-2 και ακούστε ενεργοποίηση:

α) η σύνδεση με το dslam έγινε κάποια στιγμή από το απόγευμα Σαββάτου 11-3 μέχρι το μεσημέρι Κυριακής 12-3 :oneup: (αυτές ήταν οι ώρες που άνοιξα το router για να δω τι είχε γίνει)

β) η σύνδεση με τον bbrass και κατ επέκταση με τον ISP έγινε κάποια στιγμή μεταξύ 23:00 της Κυριακής 12-3 και 06:30 της Δευτέρας 13-3 :worthy:

Δηλαδή ενεργοποιήθηκα εντελώς μέσα στο ΣΚ και μάλιστα βράδυ. Απίστευτο?

Κατά τα άλλα η forthnet δεν έχει να μου δώσει κωδικούς για τον κανονικό μου λογαριασμό (δεν ξέρω γιατί) και παίζω με demo.

JMK1234
16-03-06, 09:52
Καλημέρα. 1 μήνας και 3 μέρες ήταν τελικά ο χρόνος ενεργοποίησης της σύνδεσής μου. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΗΝ ΟΤΕΝΕΤ :down:

Mosfet
21-03-06, 00:56
Και εγώ φίλε, συνολικά περίμενα 1 μήνα και μερικές μέρες για την ενεργοποίηση.
(forthnet adsl in a box)

Φυσικά λόγω έλλειψης πορτών. :whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.