PDA

Επιστροφή στο Forum : Ειμαι στην ON ,να ερθω στην forthnet ?



Σελίδες : [1] 2

captain556
16-11-09, 23:14
Καλησπερα σας.
Ζητω την γνωμη σας ,οποιος μπωρει να με βοηθησει.
Εδω και 2 χρονια ειμαι συνδρομυτης της ON ,και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με το ιντερνετ.Το router εχει συνχρονισει στα 20mb και κατεβαζω απο rapidshare με 1800 kb/sec περιπου μεσο ορο.
Ο λογος που πιανω τετοιες ταχυτητες ειναι επιδει το τηλεφωνικο κεντρο βρισκεται 2 στενα απο το σπιτι μου.Και γενικα και connx που ειχα πρωτα οι ταχυτητες στα ιδια επιπεδα κιμενοντουσαν.

Αυτη την στιγμη σκεφτομαι να βαλω forthnet 2play ,για τα 60 λεπτα προς κινητα και καποιες εξτρα χωρες που εχει προς εξωτερικο.
Βλεπω πολλα αρνητικα σχολια ομως εδω μεσα για το ιντερνετ της forthnet.
Λετε να εχω και γω προβλημα ,που το dslam ειναι 2 στενα απο το σπιτι μου?
Εφοσον με ΟΝ πιανω τετοιες ταχυτητες ,λογικα δεν θα τα πιασω και με forthnet ?

utp
16-11-09, 23:17
Στην φορθνετ λογικα θα κλειδωσεις και παραπανω λογο του 6db snr.
Aλλα ωρες ωρες σερνεται στο σερφαρισμα, και στα online παιχνιδια.
Στο κατεβασμα παντα θα πιανεις το μεγιστο που κλειδωνεις εκτος αν εχει καποιο τοπικο ''μπουκωμα'' το κεντρο που ανηκεις....

captain556
16-11-09, 23:41
Στην φορθνετ λογικα θα κλειδωσεις και παραπανω λογο του 6db snr.
Aλλα ωρες ωρες σερνεται στο σερφαρισμα, και στα online παιχνιδια.
Στο κατεβασμα παντα θα πιανεις το μεγιστο που κλειδωνεις εκτος αν εχει καποιο τοπικο ''μπουκωμα'' το κεντρο που ανηκεις....

Καλα πες μου εναν ISP που δεν σερνεται στα online παιχνιδια.
Το κατεβασμα με ενδιαφερει περισσοτερο ,αρα λογικα και με αυτα που λες δεν θα εχω προβλημα.Το κεντο που ανηκω ειναι ησυχο σχετικα ,δεν εχουμε τεραστια προβληματα στην περιοχη μου.

Craven
17-11-09, 00:21
Εγώ έφυγα απο ΟΝ εις γνώσην μου ότι έρχομαι κάπου με χειρότερο internet καθαρά για λόγους ιδεολογίας (είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι θα φύγω σαν μια κίνηση διαμαρτυρίας για το On Rec), εσύ όμως εφόσον δίνεις τόσο βάρος στην ταχύτητα και ρωτάς γιαυτήν, γιατί θα ήθελες να αφήσεις κάτι σίγουρο που είσαι ευχαριστημένος με κάτι αβέβαιο? (ακόμα και καλά λόγια να άκουγες) αν είναι λόγο του χρόνου προς κινητά έχει αντίστοιχο πακέτο (on office) η on .. αν είναι για άλλο λόγο (πχ nova) πάω πάσο απλά πιθανόν να βρεθείς προς (αρνητικών) εκπλήξεων ως προς το κομμάτι της forthnet :)

Banditgr
17-11-09, 01:55
"If it's not broken don't fix it."

Ειδικά για τους ελληνικούς παρόχους ταιριάζει γάντι. Να κάτσεις εκεί που κάθεσαι. Και ναι υπάρχουν ISP's που δεν σέρνονται στα online παιχνίδια (και βρίσκεσαι σε έναν από αυτούς, σκέψουν άλλοι τι τραβάνε).

Agent_
17-11-09, 02:40
δε σου αρέσει η δυνατότητα επιλογής fastpath και οι super χρόνοι απόκρισης;
Αν θες και εσύ να σέρνεσαι ελεύθερα come aboard! :rofl:

papaki23
17-11-09, 02:44
όχι στη forthnet.Συνεχή προβλήματα με αποσυνδέσεις αλλά και με την ταχύτητα.

utp
17-11-09, 03:05
όχι στη forthnet.Συνεχή προβλήματα με αποσυνδέσεις αλλά και με την ταχύτητα.

Mην λετε ανακριβειες.Αν καποιος εχει αποσυνδεσεις πολυ πιθανον να φταιει η γραμμη του και οχι η εταιρια. Η συγκεκριμενη εταιρια πασχει απο αλλα πραγματα...

dream-maniac
17-11-09, 11:06
εχω και τις δυο εταιριες στο ιδιο σπιτι.
δεν υπαρχει καμια συγκριση ως προς τα ping ,και στην ποιοτητα του ιντερνετ
απο φορτωμα video στο youtube, μεχρι το αργο σερφαρισμα.
ξανασκεψου το... εφυγα και γυρισα παλι στην ον.

παρολα αυτα το ιντερνετ στο κατεβασμα , τορρεντ ειναι το ιδιο.... κατεβαζεις καλα...
επισης ο ηχος της τηλεφωνιας της forthnet ειναι πιο δυνατος.

Cloud1234
17-11-09, 11:33
Mην λετε ανακριβειες.Αν καποιος εχει αποσυνδεσεις πολυ πιθανον να φταιει η γραμμη του και οχι η εταιρια. Η συγκεκριμενη εταιρια πασχει απο αλλα πραγματα...

Ειχα φτασει σε σημειο να εχω 30 αποσυνδεσεις + την ημερα. Απο την Φορτθνετ με ειχαν βαλει να αλλαξω ρουτερ, σπλιτερ, και θεσει στον υπολογιστη μου γιατι ειταν πολυ μακρια απο την τηλεφωνικη γραμμη..... Και δεν αλλαξε τιποτα. Ειμαι τωρα 4 μηνες στην Netone και δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ προβλημα. Ουτε download ουτε για online gaming.

Η δικια μου γνωμη ειναι ΜΑΚΡΙΑ απο φορθνετ.

Vassilis_X
17-11-09, 12:06
Πηγαινε στον Οτε..

dimangelid
17-11-09, 12:29
Πηγαινε στον Οτε..

Ο άνθρωπος ρωτάει αν του προτείνουν να μείνει στην ΟΝ ή να πάει στην Forthnet, όχι σε ποιον πάροχο να πάει...

Και η δική μου γνώμη captain556 είναι να μείνεις στην ON. Στην Forthnet μόνο και μόνο από το ότι είναι όλες οι γραμμές σε Interleave (και όχι σε fastpath) θα έχεις κοντά στα 30ms ping εντός Ελλάδας, την στιγμή που με την ON είσαι στα επίπεδα των ping του ΟΤΕ (10ms περίπου) . Επίσης η ON σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις διάφορα προφίλ για την γραμμή σου (fastpath, interleave και διάφορα άλλα προφίλ ανάλογα του τι θέλεις: υψηλότερο συγχρονισμό ή σταθερότητα της γραμμής) . Καλύτερα να αποφύγεις την Forthnet όπως ο διάολος το λιβάνι :p Εκτός αν θες να μην μπορείς να ακούσεις on line ραδιόφωνο, να μην μπορείς να δεις video στο youtube χωρίς διακοπές, να έχεις προβλήματα στο VOIP και στο σερφάρισμα και στο τέλος να καταλήξεις με νευρικό κλονισμό :p

captain556
17-11-09, 21:13
Τώρα πλέον είναι πολύ αργά..
Υπεγραψα ειδη.

Δεν πειραζει ,το πολυ πολυ αν δεν μεινω ευχαριστημενος τους πεταω 70 ευρω στα μουτρα ,και την κοπαναω.

Μολις με ενεργοποιησουν θα γραψω εντυπωσεις....

spsomas
17-11-09, 22:22
Το θέμα δεν είναι μόνο τα 70€. Είναι το περίμενε, το κάνε αυτό και εκείνο για να παίξει σωστά και μετά πάλι περίμενε και άλλα 65€ για την ΟΝ. Χαράς το κουράγιο σου, εκτός και αν τα τηλέφωνα στις χώρες που δεν έχει η ΟΝ είναι τόσα πολλά που το πήρες απόφαση.

tsagkaris
18-11-09, 00:52
κάτσε φρόνιμα................................μην κάνεις βλακείες

........Auto merged post: tsagkaris πρόσθεσε 0 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

:cool:

dimangelid
18-11-09, 01:56
Τώρα πλέον είναι πολύ αργά..
Υπεγραψα ειδη.

Δεν πειραζει ,το πολυ πολυ αν δεν μεινω ευχαριστημενος τους πεταω 70 ευρω στα μουτρα ,και την κοπαναω.

Μολις με ενεργοποιησουν θα γραψω εντυπωσεις....

Δεν είναι καθόλου αργά. Μπορείς να ακυρώσεις την αίτηση χωρίς πρόστιμα ΠΡΙΝ ενεργοποιηθείς.

Cloud1234
18-11-09, 02:00
Τώρα πλέον είναι πολύ αργά..
Υπεγραψα ειδη.

Δεν πειραζει ,το πολυ πολυ αν δεν μεινω ευχαριστημενος τους πεταω 70 ευρω στα μουτρα ,και την κοπαναω.

Μολις με ενεργοποιησουν θα γραψω εντυπωσεις....

Κριμα. Θα περιμενεις πολυ παντος (λογικα) να σε ενεργοποιησουν. Εγω και τις 2 φορες ποθ εκανα πακετο με Φορθνετ περιμενα πανω απο 2 μηνες. Τι να πω καλη τιχη :p

SKOTOSTRASS
18-11-09, 02:17
αν σε αφησουν να φυγεις απο την ον χωρις να σε γδυσουν και να σε κοροιδεψουν πηγαινε οπου θες,εκτος απο την ον

ardi21
18-11-09, 02:30
Ακυρωσε φιλε...ειμαστε ηδη πολλοι:p

damned
18-11-09, 02:32
..Οχι να μην ερθεις.. δεν υπάρχει αρκετό bandwidth...! :)

captain556
27-11-09, 22:06
Τελικά ενεργοποιήθηκε σήμερα «ανεπίσημα» και τα πρώτα προβλήματα άρχισαν.
Καταρχήν είμαι χωρίς Ίντερνετ και εισερχομενες κλήσεις από το απόγευμα ,και με βλέπω για αρκετές μέρες ακόμα έτσι από τι κατάλαβα.

Πήγα το απόγευμα να συνδεθω ,αλλά δεν εμπενε σε καμία σελίδα,και μου πετάγεται αυτόματα στην σελίδα της forthnet.
Οπότε λέω μάλλον ενεργοποηθηκα και περνω τηλέφωνο στην φορθνετ για κωδικούς.
Εκεί μου είπανε πως δεν βλέπουν ότι είμαι συνδρομητής τους.Τους είπα ότι με πετάει αυτόματα στην σελίδα της φορθνετ και με συνδέουν με το τεχνικό τμήμα.
Εκεί διαπίστωσαν ότι τελικά είχα ενεργοποιηθη τεχνικά αλλά δεν μπωρουσαν να μου δώσουν κωδικούς γιατί ο ΟΤΕ δεν τους έχει ενημερώσει ότι έκανε την αλλαγή βροχου.
Τους ρώτησα ποτε θα γίνει αυτό ,και μουπε πως δεν ξέρει και ότι εξαρτάται από τον ΟΤΕ.
Οπότε μου δώσανε με χίλια ζωρια ένα demo κωδικό για εώς ότου λυθεί το μπέρδεμα στα 2 mb.
Εισερχομενες συνεχίζω να μην έχω...
Εν τομεταξυ εξοπλισμο δεν μου εχουν στιλει και δεν θα μου στειλουν μεχρι να παρουν το οκ απο ρον ΟΤΕ.
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?

dimangelid
28-11-09, 00:10
Τελικά ενεργοποιήθηκε σήμερα «ανεπίσημα» και τα πρώτα προβλήματα άρχισαν.
Καταρχήν είμαι χωρίς Ίντερνετ και εισερχομενες κλήσεις από το απόγευμα ,και με βλέπω για αρκετές μέρες ακόμα έτσι από τι κατάλαβα.

Πήγα το απόγευμα να συνδεθω ,αλλά δεν εμπενε σε καμία σελίδα,και μου πετάγεται αυτόματα στην σελίδα της forthnet.
Οπότε λέω μάλλον ενεργοποηθηκα και περνω τηλέφωνο στην φορθνετ για κωδικούς.
Εκεί μου είπανε πως δεν βλέπουν ότι είμαι συνδρομητής τους.Τους είπα ότι με πετάει αυτόματα στην σελίδα της φορθνετ και με συνδέουν με το τεχνικό τμήμα.
Εκεί διαπίστωσαν ότι τελικά είχα ενεργοποιηθη τεχνικά αλλά δεν μπωρουσαν να μου δώσουν κωδικούς γιατί ο ΟΤΕ δεν τους έχει ενημερώσει ότι έκανε την αλλαγή βροχου.
Τους ρώτησα ποτε θα γίνει αυτό ,και μουπε πως δεν ξέρει και ότι εξαρτάται από τον ΟΤΕ.
Οπότε μου δώσανε με χίλια ζωρια ένα demo κωδικό για εώς ότου λυθεί το μπέρδεμα στα 2 mb.
Εισερχομενες συνεχίζω να μην έχω...
Εν τομεταξυ εξοπλισμο δεν μου εχουν στιλει και δεν θα μου στειλουν μεχρι να παρουν το οκ απο ρον ΟΤΕ.
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?

Στο site τους όταν βάζεις τον αριθμό σου, τι ημερομηνία ενεργοποίησης αναφέρει;

captain556
28-11-09, 00:50
Στο site τους όταν βάζεις τον αριθμό σου, τι ημερομηνία ενεργοποίησης αναφέρει;

εχεις καποιο λινκ ?
Δεν ξερω που ειναι αυτο ,επισεις δεν εχω καποιο κωδικο..

charis_k
28-11-09, 01:55
εχω και τις δυο εταιριες στο ιδιο σπιτι.
δεν υπαρχει καμια συγκριση ως προς τα ping ,και στην ποιοτητα του ιντερνετ
απο φορτωμα video στο youtube, μεχρι το αργο σερφαρισμα.
ξανασκεψου το... εφυγα και γυρισα παλι στην ον.

παρολα αυτα το ιντερνετ στο κατεβασμα , τορρεντ ειναι το ιδιο.... κατεβαζεις καλα...
επισης ο ηχος της τηλεφωνιας της forthnet ειναι πιο δυνατος.


Φιλε θες να πεις οτι η ΟΦ δεν εχει προβλημα με τους DNS της?
νο οφενς. Αλλα δεν ξεχνω τα αμετρητα reload/refresh!!!!!

Δευτερον: μολις τη Δευτερα ηρθα απο οφ -> φορθνετ.
απο 14Mb συγχρονισμο με μερικα D/Cs, πλεον συγχρονιζω ΣΤΑΘΕΡΑ στα 18Mb.
Απο ταχυτητα δεν τρελαθηκα. Πριν κατεβαζα με με 1,4 ΜΒ, τωρα με 1,6-1,7ΜΒ.
Youtube HD ειναι αναλογα την ωρα (αιχμης -> ΝΟ ΓΚΟΥΝΤ)

Ημουν πριν 1,5 χρονο στον Ποτε. Συγχρονισμος στα 20000+ και D/L 2,1ΜΒ :whistle:
Αλλα το μηνα που ενεργοποιησα το ταλκ, εκανα και αιτηση μεταφορας!
190ε με ΝΟΡΜΑΛ τηλεφωνηματα.
Η προπληρωμη του επομενου ταλκ που δε με ενημερωσε κανεις τους,
ΠΛΗΡΩΘΗΚΕ!!! :twisted:
Π0^$Τ!@


ΥΓ:
24/11/2009 12:59 Αποστολή εξοπλισμού από τη Forthnet. O εξοπλισμός αποστέλλεται με courier
23/11/2009 10:59 Ενεργοποίηση υπηρεσίας
18/11/2009 17:29 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ
16/11/2009 18:21 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
09/11/2009 18:21 Προωθήθηκε επιτυχώς το αίτημα φορητότητας.
09/11/2009 18:14 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
09/11/2009 18:11 Προωθήθηκε το αίτημα φορητότητας του αριθμού σας
05/11/2009 10:28 Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
05/11/2009 10:28 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

ΥΓ2: Εξοπλισμο πηρα υποβαλοντας την αιτηση. Θα εχει ΠΟΛΥ πλακα να παραλαβω και δευτερο!

captain556: here you are... http://www.forthnet.gr/templates/adslstatus.aspx?c=10007803

Parazaar
28-11-09, 03:37
Forthnet 4 ever!!
Mην ακους ο καθενας με τον πονο του εδω μεσα..

DSLaManiaC
28-11-09, 03:38
Forthnet 4 ever!!
Mην ακους ο καθενας με τον πονο του εδω μεσα..

Αυτό ακρίβως έχω να πω στο φίλο κι εγώ απλά θα το αλλάξω λίγο:

Forthnet Never

Mην ακους ο καθενας με τον πονο του εδω μεσα..

psyxakias
28-11-09, 04:06
Αν ο βασικός λόγος που θέλει το Internet είναι για υπηρεσίες όπως surfing, e-mails και κατέβασμα... καθώς και καλής ποιότητας τηλεφωνία, η Forthnet πιστεύω πως είναι καλή επιλογή. Αν έχεις αυξημένες ανάγκες σε θέματα latency και απόδοσης, για εφαρμογές απομακρυσμένης διαχείρισης, gaming κτλ... μάλλον δεν είναι η καλύτερη. Οι υπηρεσίες τηλεφωνίας πάντως είναι αρκετά καλές βάσει της εμπειρίας μου σε συγγενή.

DSLaManiaC
28-11-09, 04:09
Αν ο βασικός λόγος που θέλει το Internet είναι για υπηρεσίες όπως surfing, e-mails και κατέβασμα... καθώς και καλής ποιότητας τηλεφωνία, η Forthnet πιστεύω πως είναι καλή επιλογή. Αν έχεις αυξημένες ανάγκες σε θέματα latency και απόδοσης, για εφαρμογές απομακρυσμένης διαχείρισης, gaming κτλ... μάλλον δεν είναι η καλύτερη. Οι υπηρεσίες τηλεφωνίας πάντως είναι αρκετά καλές βάσει της εμπειρίας μου σε συγγενή.

Όπως youtube για παράδειγμα για να βλέπει HD videos?

Δύσκολα

psyxakias
28-11-09, 04:10
Ε στη χειρότερη το αφήνεις λίγο να φορτώσει στην αρχή, ενώ υπάρχουν και accelerators που ανοίγουν πολλαπλές συνδέσεις στο youtube. Workarounds σχεδόν πάντα υπάρχουν ;)

Parazaar
28-11-09, 04:13
Αυτό ακρίβως έχω να πω στο φίλο κι εγώ απλά θα το αλλάξω λίγο:

Forthnet Never

Mην ακους ο καθενας με τον πονο του εδω μεσα..

Δες και το θεμα 17/11 "τελικα ποιοι ειναι ευχαριστημενοι". Ολοι εκει θα διαβασεις σχολιαζουν οτι ειναι απολυτα ικανοποιημενοι. Μην κολας.Αυτα που διαβαζεις εδω απο δυσαρεστημενους αποτελουν το 0.00001% των συνδρομητων της Forthnet.Οπως σε καθε εταιρεια υπαρχουν 3 κατηγοριες πελατων. α)οι ευχαριστημενοι στην προκειμενη περιπτωση οι περισσοτεροι απο τους συνδομητες και αυτο το βλεπεις απο τα νουμερα και την συνεχη αυξηση πελατων β) αυτοι που εχουν πραγματικα προβλημα στη γραμμη τους που στο 90% απο αυτους, οφειλεται σε κακης ποιοτητας γραμμη απο οτε και γ) οι ψυχολογικα ανεπαρκεις που εχουν πχ παει σε αλλον παροχο πλεον και επειδη ειχαν οι ιδιοι προβλημα δυσφημουν τον προηγουμενο παροχο τους οπου και αν σταθουν, ξεχνοντας οτι καθε γραμμη ειναι ξεχωριστη και σε καμμια πειπτωση δεν "κουβαλα" τα προβληματα που μπορει να εχει καποια αλλη.
Γιαυτο σε οποιο forum και να πας θα δεις πανω κατω λεγονται τα ιδια για ολες τις εταιρειες.Αν θες παντως την προσωπικη μου αποψη λογω εμπειριας και μονο, η forthnet αποτελει μακραν την καλυτερη εταιρεια απο ολες τις υπολοιπες. Στο λεω γιατι ειμαι μεσα στα πραγματα και ξερω απο εταιρειες.
Αυτα..
Forthnet 4 ever!!!:oneup:

DSLaManiaC
28-11-09, 04:14
Το είχα βιώσει μια εποχή ο ίδιος και ξέρω πως είναι.

psyxakias
28-11-09, 04:21
Εδώ που τα λέμε έχει δίκιο ο Parazaar, όσον αφορά τις κατηγορίες συνδρομητών. Αν και ξέχασε την 4η κατηγορία: δ) τα φανατισμένα παπαγαλάκια που υποστηρίζουν τυφλά ένα πάροχο είτε για μικροσυμφέροντα (βλέπε επαγγελματική δραστηριότητα), είτε λόγω εγωισμού για να δείξουν ότι έκαναν σωστή επιλογή και δεν πήραν "μάπα καρπούζι". Και άμα τολμήσεις να εκφράσεις αντίθετη άποψη, είσαι κακεντρεχής, ψυχολογικά ανεπαρκής και κολλημένος. Τους συναντάμε σχεδόν σε κάθε πάροχο, αν και προσωπικά τους συναντώ συχνότερα σε ΟΤΕ & Forthnet.

Τώρα αυτές οι γενικότητες περί ξεχωριστών γραμμών κτλ, σεβαστή κάθε άποψη :)

DSLaManiaC
28-11-09, 04:28
Εγώ τη προσωπική μου άποψη την έχω σχηματίσει με 3 δεδομένα:

1) Προσωπική εμπειρία (ακόμα θυμάμαι το youtube. Τότε βέβαια δεν υπήρχε HD ακόμα, αλλά και με HQ τα ίδια).
2) Πρόσφατες εντυπώσεις γνωστών (Ν. Ηράκλειο & Αμπελόκηπους).
3) Να θυμίσω τη καταγγελία? Εμένα ακόμα στο λαιμό μου κάθεται.

Για να αποκτήσεις ξανά στα μάτια μου αξία αυτή η εταιρία πρέπει να αλλάξει για τα καλά.

Parazaar
28-11-09, 04:49
Εδώ που τα λέμε έχει δίκιο ο Parazaar, όσον αφορά τις κατηγορίες συνδρομητών. Αν και ξέχασε την 4η κατηγορία: δ) τα φανατισμένα παπαγαλάκια που υποστηρίζουν τυφλά ένα πάροχο είτε για μικροσυμφέροντα (βλέπε επαγγελματική δραστηριότητα), είτε λόγω εγωισμού για να δείξουν ότι έκαναν σωστή επιλογή και δεν πήραν "μάπα καρπούζι". Και άμα τολμήσεις να εκφράσεις αντίθετη άποψη, είσαι κακεντρεχής, ψυχολογικά ανεπαρκής και κολλημένος. Τους συναντάμε σχεδόν σε κάθε πάροχο, αν και προσωπικά τους συναντώ συχνότερα σε ΟΤΕ & Forthnet.

Τώρα αυτές οι γενικότητες περί ξεχωριστών γραμμών κτλ, σεβαστή κάθε άποψη :)

Επειδη δεν εχεις ιδεα απο εναλλακτικους παροχους αστο καλυτερα..Κατσε στο φανταστικο σου κοσμο και μεινε εκει.Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε και το nick σου.Και ασε εμας που εχουμε συμφεροντα να ξερουμε 2-3 πραγματακια παραπανω απο εναν απλο συνδρομητακο που ειναι εξω απο τον χορο και οτι φανταζεται λεει.
Η καταγγελια μαλλον ηταν ενα πιατο που σερβιριστηκε κρυο και καλα θα κανουν πολλοι να το χωνεψουν καποια στιγμη.
Αν θεωρεις γενικοτητα το γεγονος οτι καθε γραμμη ειναι διαφορετικη τοτε καλα θα κανεις να αρχισεις να παιζεις και συ wow.

psyxakias
28-11-09, 04:58
Υποστήριξα εγώ ότι έχω ιδέα από εναλλακτικούς παρόχους; Η μόνη ιδέα που έχω είναι ότι θεωρώ κάπως υποτιμητικό τον χαρακτηρισμό "εναλλακτικός" διότι δημιουργεί τον λανθασμένο συνειρμό ότι ο βασικός πάροχος είναι άλλος. Ρίξε μια ματιά σε παλιότερο post μου (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2473577#post2473577), αν λόγω άγνοιας θεώρησες ότι είμαι διώκτης των "εναλλακτικών". Επιπλέον ο απλός "συνδρομητάκος" (λαούτζικος που θα έλεγε και η Βιργινία) ενδιαφέρεται για το τελικό προϊόν-υπηρεσία και όχι για τις διαφορές μεταξύ των παρόχων, αγαπητέ γνώστη των πραγμάτων. ;)

Parazaar
28-11-09, 05:20
O απλος συνδρομητακος ενδιαφερεται το τελικο προιον να ειναι το επιθυμητο.Επειδη ομως εδω δε μιλαμε για 5 κιλα πατατες αλλα για γραμμες και δυκτια απο τον καιρο του Νωε,χωρις ικανη συντηρηση πολλα απο αυτα και κακομεταχειρισμενα, μην τα βαζουμε ολα σε ενα τσουβαλι.Σου λεω λοιπον και αμα θες το πιστευεις αν παλι οχι χ....α οτι το 85% των βλαβων, ειτε αφορα την τηλ/νια - ειτε το ιντερνετ,ειναι στο χωρο ευθυνης του Οτε κατα μηκος του καλωδιου απο τον κατανεμητη μεχρι τον οτε.Ενα 10% των βλαβων αφορα στον χωρο του συνδρομητη λογω κακης εσωτερικης καλωδιοσης και ενα 5% αφορα στη forthnet.Και επειδη το τελικο προιον λοιπον δεν εξαρταται αποκλειστηκα και μονο απο τη forthnet καλα θα κανεις να μαζεψεις αλλους 500 και να κανεις ομαδικη καταγγελια σε οτε για αδυναμια συντηρησης δικτιου.οκ????:rtfm:

DSLaManiaC
28-11-09, 05:21
Τι σχέση έχει μια καλωδιακή βλάβη με την απόδοση του δικτύου της ForthNet σε θέματα χωρητικότητας?

psyxakias
28-11-09, 05:31
Η καταγγελια μαλλον ηταν ενα πιατο που σερβιριστηκε κρυο και καλα θα κανουν πολλοι να το χωνεψουν καποια στιγμη.
Και επειδη το τελικο προιον λοιπον δεν εξαρταται αποκλειστηκα και μονο απο τη forthnet καλα θα κανεις να μαζεψεις αλλους 500 και να κανεις ομαδικη καταγγελια σε οτε για αδυναμια συντηρησης δικτιου.οκ????:rtfm:Αν παρατήρησες δεν ανέφερα καθόλου την καταγγελία (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=282805) και σε οποιαδήποτε αναφορά (πχ στο Forthnet σέρνεται), προσπαθώ πλέον να εστιάζομαι στη παρούσα κατάσταση (πχ ενημερώνοντας για τυχόν προβλήματα). Στο 2ο μήνυμά σου διακρίνεται ένταση έως εκνευρισμός... που δείχνει τελικά ότι μάλλον δεν ήταν ένα πιάτο που σερβιρίστηκε κρύο όπως θες να πιστεύουμε. ;)

Επιπλέον, αν υπάρχουν γενικευμένα προβλήματα σε οποιοδήποτε πάροχο, συμπεριλαμβανομένου του ΟΤΕ, καλά θα κάνουμε να συσπειρωθούμε (ακόμα καλύτερα αυτή τη φορά, με την εμπειρία περί αναγνώρισης μαζικότητας καταγγελίας κτλ) και να κινηθούμε. Για παράδειγμα, όταν εγώ ενοχλήθηκα με το 64ωρο του ΟΤΕ, αμέσως ενημέρωσα το forum (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=290718) και έθεσα δημοσκόπηση για να δούμε πως θα προχωρήσει. Συμμετοχή δεν υπήρξε όσο τότε με την Forthnet, αλλά και πάλι εστάλη από τον MNP-10 αίτημα αναθεώρησης του δείκτη Β08. Είναι καιρός να δούμε τα πράγματα όπως είναι και όχι να θεωρούμε ότι αδικούνται πάροχοι, μόλις δεν μας συμφέρει κάτι.

ΥΓ Αντιλαμβάνεσαι ότι ο χαρακτηρισμός "συνδρομητάκος" θεωρείται υποτιμητικός και δεν τιμά την συζήτηση ε;

karavagos
28-11-09, 13:25
Επιτέλους Banned :twisted:

psyxakias
28-11-09, 13:28
Επιτέλους Banned :twisted:
Έρχεται η σειρά μου τώρα :p

nmavro73
28-11-09, 14:19
Επιτέλους Banned :twisted:


Το καλύτερο νέο που διάβασα σήμερα :twisted:. Μου έφτιαξε τη μέρα:clap:

theopan
28-11-09, 23:05
Επειδη δεν εχεις ιδεα απο εναλλακτικους παροχους αστο καλυτερα..Κατσε στο φανταστικο σου κοσμο και μεινε εκει.Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε και το nick σου.Και ασε εμας που εχουμε συμφεροντα να ξερουμε 2-3 πραγματακια παραπανω απο εναν απλο συνδρομητακο που ειναι εξω απο τον χορο και οτι φανταζεται λεει.


Κρίμα που έφαγες ban πριν προλάβεις να μας "διαφωτίσεις" εμάς τους "απλούς συνδρομητάκους" για αυτά τα "2-3 πραγματάκια" που "γνωρίζεις" και εμείς οι χαζοί δε μπορέσαμε να δούμε τόσον καιρό... :rofl:

Τα πράγματα είναι πολύ απλά: Δεν κουνάμε από όπου και να είμαστε προς το παρόν! Η κατάσταση "ακούγεται" ότι βελτιώθηκε, πλην όμως δεν συμβαίνει αυτό σε ικανοποιητικό βαθμό. Τα προβλήματα είναι τεράστια ακόμα και εμφανίζονται μια στον έναν πάροχο και μια στον άλλον πάροχο. Τα τιμολόγια είναι απολύτως ίδια σε όλους (μη θαμπώνεστε από τις "προσφορές"-ψάξτε το σαν λογιστές όσοι μπορείτε το θέμα), συνεπώς το πήγαινε-έλα μόνο ταλαιπωρία προσφέρει.

nmavro73
28-11-09, 23:25
Κρίμα που έφαγες ban πριν προλάβεις να μας "διαφωτίσεις" εμάς τους "απλούς συνδρομητάκους" για αυτά τα "2-3 πραγματάκια" που "γνωρίζεις" και εμείς οι χαζοί δε μπορέσαμε να δούμε τόσον καιρό... :rofl:

Μείναμε με την απορία :rofl:

suncity
29-11-09, 00:30
Πάντως η Forthnet δεν είναι τόσο χάλια όσο ακούγεται.Προσωπική άποψη φυσικά.Και πιστεύω πως ένας λόγος που για κάποιους σέρνεται είναι οτι έχει μοιράσει απλόχερα τις 24άρες, ή μάλλον τις "μέχρι 24άρες",σε όλους τους συνδρομητές της,με τους περισσότερους απο αυτούς να τις ξεπατώνουν σε torrent(up και down).

DSLaManiaC
29-11-09, 00:36
Πάντως η Forthnet δεν είναι τόσο χάλια όσο ακούγεται.Προσωπική άποψη φυσικά.Και πιστεύω πως ένας λόγος που για κάποιους σέρνεται είναι οτι έχει μοιράσει απλόχερα τις 24άρες, ή μάλλον τις "μέχρι 24άρες",σε όλους τους συνδρομητές της,με τους περισσότερους απο αυτούς να τις ξεπατώνουν σε torrent(up και down).

Είναι γεγονός ή τέλος πάντων έτσι λέγεται ότι η Fnet έχει πολούς heavy users και αυτό είναι ασύμφορο. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι ο light χρήστης που θα πάει απλά να δει ένα βιντεάκι πρέπει να ταλαιπωρείται έτσι.

suncity
29-11-09, 00:42
Είναι γεγονός ή τέλος πάντων έτσι λέγεται ότι η Fnet έχει πολούς heavy users και αυτό είναι ασύμφορο. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι ο light χρήστης που θα πάει απλά να δει ένα βιντεάκι πρέπει να ταλαιπωρείται έτσι.

Σωστά.Είμαι χρόνια συνδρομητής τους και γενικά το streaming είναι το αδύνατο σημείο της εταιρείας κατά την γνώμη μου.

captain556
01-12-09, 20:53
Σημερα ενεργοποιηθηκα πληρως.
Τελικα μ@μ@κια εκανα που ηρθα forthnet.
Αν και συνχρωνισα ωσο και με την ΟΝ στα 19 mb η ταχυτητα κατεβηκε στο μισο.
Εκει που κατεβαζα με ON σταθερα ολοι την διαρκεια της ημερας με 1700 kb/sec
απο rapidshare με την forthnet δυσκολα περναω τα 1000...

Θα το αφησω να περασουν οι γιορτες ,μπας και στρωσει.
Αν δεν φτιαξει παω ξανα για ΟΝ....

DSLaManiaC
01-12-09, 21:55
Σημερα ενεργοποιηθηκα πληρως.
Τελικα μ@μ@κια εκανα που ηρθα forthnet.
Αν και συνχρωνισα ωσο και με την ΟΝ στα 19 mb η ταχυτητα κατεβηκε στο μισο.
Εκει που κατεβαζα με ON σταθερα ολοι την διαρκεια της ημερας με 1700 kb/sec
απο rapidshare με την forthnet δυσκολα περναω τα 1000...

Θα το αφησω να περασουν οι γιορτες ,μπας και στρωσει.
Αν δεν φτιαξει παω ξανα για ΟΝ....

Γιατί ρωτάτε για να ρωτάτε αφού τελικά θα κάνετε ότι έχετε προ-αποφασίσει?

Το έχω μεγάλη απορία αυτό.

uncharted
01-12-09, 23:26
Επιτέλους Banned :twisted:

ο 8πυρηνος φταιει... το πολυ "multi-tasking" χαζευει :p

karavagos
01-12-09, 23:48
Σημερα ενεργοποιηθηκα πληρως.
Τελικα μ@μ@κια εκανα που ηρθα forthnet.


Και πάνω που ήμουν έτοιμος να απαντήσω στην ερώτηση του τίτλου με αυτό (http://www.youtube.com/watch?v=swuRzvElB0k) :rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.