PDA

Επιστροφή στο Forum : Hol?? Ποτε Ξανα!!!



Maestro
11-03-06, 15:59
Επειδή αυτό που συνέβη σε μένα μπορεί να συμβεί και σε άλλους, σας παραθέτω την εμπειρία μου με αυτο το κειμενο που θα προσπαθησω να δημοσιευσω παντου!

Στις 20/1/2006 εληξε η συνδρομη ADSL που ειχα με την HellasOnLine (HOL). Βγηκα στη γυρα για να δω ποιο πακετο με συμφερει περισσοτερο, και διαπιστωσα οτι το καλυτερο ήταν το Broadband Pack της ιδιας εταιριας. Ετσι τους πηρα τηλεφωνο, και μου ειπαν τι πρεπει να γινει. Επρεπε να ΑΚΥΡΩΣΩ απο τον ΟΤΕ τη συνδεση ADSL ωστε να ξαναγινει αιτηση αυτη τη φορα απο την ιδια τη HOL προφανως λογω του προνομιακου παγιου. Ετσι εγινε, ακυρωσα τη συνδεση ΑDSL του σταθερου μου, αγορασα το αντιστοιχο πακετο της HOL και εκανα στις 27/1 την αιτηση για την ενεργοποιηση σε γνωστο καταστημα (Multirama).
H αιτηση εγραφε οτι η συνδεση θα γινει μεσα σε 10-15 εργασιμες μερες.. Αφου περασε οι πρωτες 10 μερες, πηρα πληροφοριακα ενα τηλεφωνο στη HOL οπου μου απαντησαν οτι ΚΑΜΙΑ αιτηση δεν ειχε γινει. Ετσι αφου πηγα στα multirama να παρω τα λεφτα μου πισω, με διαβεβαιωσαν οτι εφταιγε το φαξ της HOL και ολα καλα, εστειλαν την αιτηση, να μην ανησυχω.. Επιβεβαιωσα μεσω της HOL οτι εφτασε σ'αυτους η αιτηση, μηδενισα το χρονο και ξαναρχισα να περιμενω τις 15 εργασιμες απ'την αρχη. Aφου λοιπον περασε 1μιση ΜΗΝΑΣ, με καθημερινα τηλεφωνα στην ΗΟL στα οποια με διαβεβαιωναν οι "κυριοι" οτι ο ΟΤΕ ειναι υπευθυνος και σαμποταρει τις αιτησεις ολων των υπολοιπων providers αποφασισα να παρω τηλεφωνο στον ΟΤΕ να δω ο ιδιος τι συμβαινει. Κι εκει λοιπον ειναι που συνειδητοποιησα οτι μετα απο σχεδον 2 μηνες ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΚΑΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΟΤΕ. ΕΓΩ ΕΧΟΝΤΑΣ ΠΛΗΡΩΣΕΙ 249Ε ΠΕΡΙΜΕΝΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ Α Ε Ρ Α!!!!
Δεν ξερω ειλικρινα πως θα πρεπει να αντιδρασω σε κατι τετοιο. Για την ωρα οι κυριοι HOL με διαβεβαιωσαν οτι ηταν λαθος του συστηματος (παλι????) και η αιτηση προωθηθηκε. Δεν σκοπευω ομως να το αφησω ετσι. Περιμενω την αποψης σας.

morpheus
11-03-06, 16:04
Αποτι μου εχουν πει στο 134 του ΟΤΕ ΔΕΝ βλεπουν τις αιτήσεις που γίνονται απο providers.
Όσο για την αναμονή δε νομίζω πως είναι ιδιαίτερο χαρ/κο της HOL, όλοι τα ιδια κανουν.

Ziggy23
11-03-06, 16:17
Wellcome to the club! Αυτη ειναι η HOL.Η εταιρια αυτη το μονο που ξερει να κανει καλα ειναι να παιζει με τα νευρα των καταναλωτων.Γιαυτο να μην ψαρωνετε με τις προσφορες της.
Εμενα για ενεργοποιηση μου πηρε ακριβως ενα μηνα και ηκαταργηση της γραμμης μου επρεπε να ειχε γινει απο 21/1/2006 και υπαρχει ακομα.Να ανφερω οτι και στα δυο εχουν στειλει αιτηση ενεργοποιησης και ακυρωσης μετα.Οτι τους κατεβει κανουν.

Με κλιμακα του 10:

Ταχυτητα 8
Εξυπηρετηση 1
Υπευθυνοτητα 0
Ποιοτητα εξοπλισμου(με intracom netroute2) 3
Τεχνικο τμημα 3
Εκνευριστικοτητα 10

Ποτε ξανα HOL.Τα λεφτα που γλυτωνετε απο την προσφορα, ειναι σχεδον βεβαιο οτι θα τα ξοδεψετε μετα σε χρονο,τηλεφωνα,εκνευρισμο-ηρεμιστικα χαπια.:mad:

Chris_Nik
11-03-06, 16:20
Τι να πω ρε συ....
Τα πράγματα δεν είναι και πολύ καλά με αυτά τα πακέτα των εταιριών....
Και εμένα ένας φίλος περίμενε 1 μήνα αλλά μετά οκ.....

Chris_Nik
11-03-06, 16:23
Wellcome to the club! Αυτη ειναι η HOL.Η εταιρια αυτη το μονο που ξερει να κανει καλα ειναι να παιζει με τα νευρα των καταναλωτων.Γιαυτο να μην ψαρωνετε με τις προσφορες της.
Εμενα για ενεργοποιηση μου πηρε ακριβως ενα μηνα και ηκαταργηση της γραμμης μου επρεπε να ειχε γινει απο 21/1/2006 και υπαρχει ακομα.Να ανφερω οτι και στα δυο εχουν στειλει αιτηση ενεργοποιησης και ακυρωσης μετα.Οτι τους κατεβει κανουν.

Με κλιμακα του 10:

Ταχυτητα 8
Εξυπηρετηση 1
Υπευθυνοτητα 0
Ποιοτητα εξοπλισμου(με intracom netroute2) 3
Τεχνικο τμημα 3
Εκνευριστικοτητα 10

Ποτε ξανα HOL.Τα λεφτα που γλυτωνετε απο την προσφορα, ειναι σχεδον βεβαιο οτι θα τα ξοδεψετε μετα σε χρονο,τηλεφωνα,εκνευρισμο-ηρεμιστικα χαπια.:mad:


Για ταχύτητα πάντως εγώ που την δοκίμασα θα έδινα 10, σε εμένα τουλάχιστον..........
Στα αλλά δεν έχω να πω κάτι γιατί δεν τα είδα και πολύ..... (βλέπε προσφορά RAM)

Ziggy23
11-03-06, 16:26
Και γω την ιδια προσφορα ειχα.
Το αριστα σε ταχυτητα ειναι το 9.
Ε μη το παρουν και πανω τους οι providers.Παντως οι αλλοι βαθμοι ειναι 100% αληθινοι....

gentux
11-03-06, 16:39
Επειδή αυτό που συνέβη σε μένα μπορεί να συμβεί και σε άλλους, σας παραθέτω την εμπειρία μου με αυτο το κειμενο που θα προσπαθησω να δημοσιευσω παντου!


Ένας τρόπος διατίθεται δωρεάν και γι' αυτό ευχαριστώ κι εγώ προσωπικά όσους βοηθούν στη συντήρηση του forum, να κάνουμε ανοιχτά τα παράπονά μας γιατί τα ίδια παράπονα δεν έχουν καμία ανταπόκριση στους ίδιους τους παρόχους.

Επίσης φίλε μου όπως καταλαβαίνεις υπάρχει και η αντίπερα όχθη, αυτή της άμεσης
εξυπηρέτησης με υπευθυνότητα και ενδιαφέρον για τον πελάτη :rofl:

Ziggy23
11-03-06, 17:58
Ναι συμφωνω.Υπαρχουν και καλες εταιριες.π.χ forthnet.
Ομως στην HOL ειναι για πολλα χαστουκια!!!!!!:mad: :redface: :twisted:

cynic
11-03-06, 19:16
Καλη η forthnet ε?Για δειτε λιγο τι γινεται στο forum της παιδια...Ελληνικη πραγματικοτητα...

joseph
11-03-06, 23:05
Απο την στιγμή που μέσα σε 2 μήνες έχουν γίνει 30.000 αιτήσεις ( εικάζω, ήταν και είναι ακόμη η καλύτερη προσφορά ) , εγώ την δικαιολογώ απόλυτα για την καθυστέρηση και γνώριζα για αυτήν ( μου το ανέφερε και ο πωλήτης ) και ναι ήμουν διαθετημένος να περιμένω 1 μήνα ... Το εαν είναι σοβαρή εταιρία , είναι γιατί πριν απο αυτό το πακέτο δεν θυμάμαι να υπήρχε πρόβλημα με την εταιρία ( κοινώς πετούσε εκεί που άλλες κάναν τον κουφό ) Εαν θες να αξιολογήσεις σωστά την κατάσταση , σε ενημερώνω ότι υπήρχαν χρήστες του πακέτου που με το που βγήκε το πήραν και εξυπηρετήθηκαν σε 5 μέρες ( συνεχόμενες , περιλαμβανομένου ΣΚ ) Το helpdesk είναι εξυπηρετικό , αυτά τα ολίγα ...

alexis79
12-03-06, 00:20
Το helpdesk είναι εξυπηρετικό , αυτά τα ολίγα ...



Οταν απαντανε μετα απο 2-3 τηλεφωνηματα με περισσοτερο απο 25+ λεπτα αναμονης το καθενα(αν εισαι τυχερος ) τι να την κανεις την εξυπηρετηση :down:

Οσο για τις 30.000 αιτησεις και το ποσο σοβαρη εταιρεια ειναι, το δειχνει κανοντας παραταση την προσφορα 6+6 κατα 1 μηνα(Ιανουαριο) ,ενω ηδη ειχε αδυναμια στην εξυπηρετηση των πελατων της και ελλειψη απο hardware.Ειδικα για το τελαιυταιο σου το ελεγε αφου ειχες πληρωσει το ποσο(δεν ξερω αν αλλαξανε πολιτικη στο τελευταιο δεκαημερο του Γεναρη)...

DeMaitre
12-03-06, 01:03
Απο την στιγμή που μέσα σε 2 μήνες έχουν γίνει 30.000 αιτήσεις ( εικάζω, ήταν και είναι ακόμη η καλύτερη προσφορά ) , εγώ την δικαιολογώ απόλυτα για την καθυστέρηση και γνώριζα για αυτήν ( μου το ανέφερε και ο πωλήτης ) και ναι ήμουν διαθετημένος να περιμένω 1 μήνα ... Το εαν είναι σοβαρή εταιρία , είναι γιατί πριν απο αυτό το πακέτο δεν θυμάμαι να υπήρχε πρόβλημα με την εταιρία ( κοινώς πετούσε εκεί που άλλες κάναν τον κουφό ) Εαν θες να αξιολογήσεις σωστά την κατάσταση , σε ενημερώνω ότι υπήρχαν χρήστες του πακέτου που με το που βγήκε το πήραν και εξυπηρετήθηκαν σε 5 μέρες ( συνεχόμενες , περιλαμβανομένου ΣΚ ) Το helpdesk είναι εξυπηρετικό , αυτά τα ολίγα ...

Για κάνε τον κόπο να ρίξεις μια ματιά και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=33869)...

joseph
12-03-06, 13:48
To έχω διαβάσει , και έχω ήδη δόσει την απάντηση μου σε αυτό που λες ....
Δεύτερον σας παρακαλώ να διαβάσετε μια δεύτερη φορά το ποστ μου , γιατί εαν είστε συγχισμένοι απλούστατα δεν θα καταλάβετε τι ακριβώς εννοώ .... Και εγώ έκανα αίτηση στις 28 Ιανουαρίου, ενεργοποιήθηκε στις 14 Φεβρουαρίου και η γραμμή στις 2 Μαρτίου, όμως δεν έχω ακόμα dsl γιατί ο τέχνικος τα βρήκε σκούρα στο κέντρο ... Απο το Σάββατο 4 ( Μεσωλάβησαν αργίες , το ένα το άλλο ) την πέμπτη 9 του μηνός που μας πέρασε μου είπε " εαν όχι αύριο απο βδομάδα" και τον δικαιολογώ , διότι βλέπετε μάλλον είμαι ο πρώτος στο dslam του χωριού εδώ .... Εν ολίγοις δεν έχω dsl και έχει αρχίσει η συνδρομή στις 14 φεβρουαρίου ...... Ομως εδώ έχουμε να κάνουμε με περίπτωση πρώτου πελάτη σε dslam , και δεύτερον δεν έχω κάνει περισσότερα από 10 τηλεφωνήματα όλο αυτόν τον καιρό ... Αρα η καθυστέρηση είναι δεδομένη λόγω μεγάλου φόρτου και όσοι αναφέρουν "μετα απο μεγάλη πίεση και μπινελίκια" μάλλον είναι ατυχής, γιατί απλούστατα θεωρώ εγώ ότι εαν παίρνεις καθε μέρα 5-6 φορές την ημέρα λογικό είναι κάποια στιγμή να ασχοληθούν και με την δική σου αίτηση ...
Οποιος θέλει γρηγοράδα ας πάρει conne-x ή απο οτε απευθείας ....

Ziggy23
12-03-06, 13:51
To έχω διαβάσει , και έχω ήδη δόσει την απάντηση μου σε αυτό που λες ....
Δεύτερον σας παρακαλώ να διαβάσετε μια δεύτερη φορά το ποστ μου , γιατί εαν είστε συγχισμένοι απλούστατα δεν θα καταλάβετε τι ακριβώς εννοώ .... Και εγώ έκανα αίτηση στις 28 Ιανουαρίου, ενεργοποιήθηκε στις 14 Φεβρουαρίου και η γραμμή στις 2 Μαρτίου, όμως δεν έχω ακόμα dsl γιατί ο τέχνικος τα βρήκε σκούρα στο κέντρο ... Απο το Σάββατο 4 ( Μεσωλάβησαν αργίες , το ένα το άλλο ) την πέμπτη 9 του μηνός που μας πέρασε μου είπε " εαν όχι αύριο απο βδομάδα" και τον δικαιολογώ , διότι βλέπετε μάλλον είμαι ο πρώτος στο dslam του χωριού εδώ .... Εν ολίγοις δεν έχω dsl και έχει αρχίσει η συνδρομή στις 14 φεβρουαρίου ...... Ομως εδώ έχουμε να κάνουμε με περίπτωση πρώτου πελάτη σε dslam , και δεύτερον δεν έχω κάνει περισσότερα από 10 τηλεφωνήματα όλο αυτόν τον καιρό ... Αρα η καθυστέρηση είναι δεδομένη λόγω μεγάλου φόρτου και όσοι αναφέρουν "μετα απο μεγάλη πίεση και μπινελίκια" μάλλον είναι ατυχής, γιατί απλούστατα θεωρώ εγώ ότι εαν παίρνεις καθε μέρα 5-6 φορές την ημέρα λογικό είναι κάποια στιγμή να ασχοληθούν και με την δική σου αίτηση ...
Οποιος θέλει γρηγοράδα ας πάρει conne-x ή απο οτε απευθείας ....


Συμφωνω απολυτα!!!!

Ziggy23
12-03-06, 13:56
Παντως δεν ειναι σοβαρο το να βγαζεις μια προσφορα που δεν μπορεις να ανταποκριθεις.
Απεκτησε πρωτα υποδομη και μετα κανε οτι θες.Οχι να ταλαιπωρεις ανυποψιαστους πελατες πουειδαν την προσφορα, τσιμπησαν, και ετρεξαν να την παρουν.Δηλαδη οταν εχεις ενα προβλημα και τους βρισκεις μετα απο 2 μερες ειναι σοβρο αυτο??
Δηλωνει σεβασμο αυτο προς τον πελατη??
Ή που αφησα μυνημα επειδη αγανακτισα και με πηραν τηλεφωνο μετα..... απο 5 μερες να ρωτησουν τι προβλημα ειχα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αν ειναι ποτε δυνατον.Η σοβαροτητα σε ολο της το μεγαλειο.:rofl:

joseph
12-03-06, 14:15
Σίγουρα ήταν ένα γρήγορο μάζεμα χρημάτων ώστε να πληρώσει τον ΟΤΕ ( το ξέρατε αυτό ??? )
και σιγά σιγά προχωράει και στην αναβάθμηση των υπηρεσιών , άλλωστε όσες φορές πήρα τηλέφωνο το σήκοναν σε 2-3 λεπτά ... Απλά κάποια στιγμή πέρναν τηλέφωνο πιστεύω ένα 80% των τηλεφωνημάτων γίνονταν για παράπονα στην καθυστέρηση , ενώ σίγουρα οι περισσότεροι είχαν ΚΑΙ την πληροφόρηση για καθυστέρηση ενεργοποίησης λόγω φόρου εργασίας ... Αυτά τα ολίγα ...

killer76
12-03-06, 17:36
Επειδή αυτό που συνέβη σε μένα μπορεί να συμβεί και σε άλλους, σας παραθέτω την εμπειρία μου με αυτο το κειμενο που θα προσπαθησω να δημοσιευσω παντου!

Στις 20/1/2006 εληξε η συνδρομη ADSL που ειχα με την HellasOnLine (HOL). Βγηκα στη γυρα για να δω ποιο πακετο με συμφερει περισσοτερο, και διαπιστωσα οτι το καλυτερο ήταν το Broadband Pack της ιδιας εταιριας. Ετσι τους πηρα τηλεφωνο, και μου ειπαν τι πρεπει να γινει. Επρεπε να ΑΚΥΡΩΣΩ απο τον ΟΤΕ τη συνδεση ADSL ωστε να ξαναγινει αιτηση αυτη τη φορα απο την ιδια τη HOL προφανως λογω του προνομιακου παγιου. Ετσι εγινε, ακυρωσα τη συνδεση ΑDSL του σταθερου μου, αγορασα το αντιστοιχο πακετο της HOL και εκανα στις 27/1 την αιτηση για την ενεργοποιηση σε γνωστο καταστημα (Multirama).
H αιτηση εγραφε οτι η συνδεση θα γινει μεσα σε 10-15 εργασιμες μερες.. Αφου περασε οι πρωτες 10 μερες, πηρα πληροφοριακα ενα τηλεφωνο στη HOL οπου μου απαντησαν οτι ΚΑΜΙΑ αιτηση δεν ειχε γινει. Ετσι αφου πηγα στα multirama να παρω τα λεφτα μου πισω, με διαβεβαιωσαν οτι εφταιγε το φαξ της HOL και ολα καλα, εστειλαν την αιτηση, να μην ανησυχω.. Επιβεβαιωσα μεσω της HOL οτι εφτασε σ'αυτους η αιτηση, μηδενισα το χρονο και ξαναρχισα να περιμενω τις 15 εργασιμες απ'την αρχη. Aφου λοιπον περασε 1μιση ΜΗΝΑΣ, με καθημερινα τηλεφωνα στην ΗΟL στα οποια με διαβεβαιωναν οι "κυριοι" οτι ο ΟΤΕ ειναι υπευθυνος και σαμποταρει τις αιτησεις ολων των υπολοιπων providers αποφασισα να παρω τηλεφωνο στον ΟΤΕ να δω ο ιδιος τι συμβαινει. Κι εκει λοιπον ειναι που συνειδητοποιησα οτι μετα απο σχεδον 2 μηνες ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΚΑΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΟΤΕ. ΕΓΩ ΕΧΟΝΤΑΣ ΠΛΗΡΩΣΕΙ 249Ε ΠΕΡΙΜΕΝΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ Α Ε Ρ Α!!!!
Δεν ξερω ειλικρινα πως θα πρεπει να αντιδρασω σε κατι τετοιο. Για την ωρα οι κυριοι HOL με διαβεβαιωσαν οτι ηταν λαθος του συστηματος (παλι????) και η αιτηση προωθηθηκε. Δεν σκοπευω ομως να το αφησω ετσι. Περιμενω την αποψης σας.


XAXAXA PETHANA STO GELIO ME TO POST SOY . (GELIO NEYRWN FYSIKA):twisted: :twisted:


GIATI TO IDIO EPATHA KAI EGW... A K R I B W S T O I D I O !!!!!!


kai nomiza oti egw eimai gkantemhs

joseph
12-03-06, 19:19
Killer απαγορευονται τα greeklish εδώ ...

Και δεύτερον είπαμε , εαν ένα σύστημα fax μπλοκάρει δεν φταίει ούτε το fax ούτε κάποια εταιρία ούτε κανείς άλλος απο τους χιλιάδες απεγνωσμένους που ήθελαν να πάρουν το πακέτο ....


ΥΓ Θα γίνω κακός τώρα, αλλά μήπως το πακέτο είναι για αυτούς που δεν είχαν adsl και ήθελαν να βάλουν; Αυτοί που είχαν ήδη γραμμή και μεταπήδησαν σε πακέτο το μετάνιωσαν και φυσικά δεν θα διανοηθούν να το ξανακάνουν .... Κακώς βγάλατε την υπάρχουσα dsl .... Στο κάτω κάτω υπήρχαν και προσφορές με συνδέισεις μόνο ...

jimarass
12-03-06, 19:45
Killer απαγορευονται τα greeklish εδώ ...

Και δεύτερον είπαμε , εαν ένα σύστημα fax μπλοκάρει δεν φταίει ούτε το fax ούτε κάποια εταιρία ούτε κανείς άλλος απο τους χιλιάδες απεγνωσμένους που ήθελαν να πάρουν το πακέτο ....


ΥΓ Θα γίνω κακός τώρα, αλλά μήπως το πακέτο είναι για αυτούς που δεν είχαν adsl και ήθελαν να βάλουν; Αυτοί που είχαν ήδη γραμμή και μεταπήδησαν σε πακέτο το μετάνιωσαν και φυσικά δεν θα διανοηθούν να το ξανακάνουν .... Κακώς βγάλατε την υπάρχουσα dsl .... Στο κάτω κάτω υπήρχαν και προσφορές με συνδέισεις μόνο ...
Σωστός.Η προσφορά της HOL ήταν για εμάς που δεν είχαμε ADSL. Εγώ προσωπικά την πήρα και σε 10 μέρες ενεργοπιήθηκε.Φυσικα λόγω ΟΤΕ δεν έχω Evoice ,αλλά μην τα θέλουμε και όλα.Μπράβο στην HOL που με την προσφορά της μασ έδωσε το ADSL (έστω και πετσοκομμένο).Γιατι αν περιμέναμε από FOrthnet kai VIVODI ζήτω που καήκαμε.Ακόμα γα...σιάτικα στον ΟΤΕ θα πλήρωνα με τον ΕΠΑΚ. Ας βγει η χρονιά και του χρόνου επιλέγω ψύχραιμα πια provider.
Τώρα λόγω κόσμου, λογικό είναι να υπάρχουν και καθυστερήσεις.20 euros το μήνα είναι αυτά.Βέβαια εγώ στην Αγγλία είχα 2Mbit με 25 euro αλλά εδώ είναι Ελλαδιστάν.Και επειδή ο καθένς θέλει να βολεύει τον κολα...κο του ,αυτά θα παθαίνουμε.Ακριβό ίντερνετ,ακριβά καύσιμα, αναρχεία, ρουσφέτι.Τι νομίζετε κύριοι???? Οτι θα γλιτώναμε?Αμ δε......

joseph
12-03-06, 20:37
τα ακριβά καύσιμα που τα είδες;;; εαν είμασταν παραγωγός χώρα πετρελαίου καλά θα ήταν ...

George28K
12-03-06, 22:03
Πριν αρχίσουμε να λέμε για την forthnet, δοκιμάστε ένα demo να δείτε ότι σέρνεται το web-browsing και μετά να μιλήσουμε για σόβαρες εταιρίες. Η hol παίρνει 0 στην εξυπηρέτηση πελάτη αλλά ταχύτητα και αξιοπιστία δικτύο είναι καλύτερη μακραν. Μπορεί να μην το έχετε πάρει με καλό μάτι αλλά πιστεύω οτι το fritz είναι καλό.

Chris_Nik
12-03-06, 22:07
Παντως δεν ειναι σοβαρο το να βγαζεις μια προσφορα που δεν μπορεις να ανταποκριθεις.
Απεκτησε πρωτα υποδομη και μετα κανε οτι θες.Οχι να ταλαιπωρεις ανυποψιαστους πελατες πουειδαν την προσφορα, τσιμπησαν, και ετρεξαν να την παρουν.Δηλαδη οταν εχεις ενα προβλημα και τους βρισκεις μετα απο 2 μερες ειναι σοβρο αυτο??
Δηλωνει σεβασμο αυτο προς τον πελατη??
Ή που αφησα μυνημα επειδη αγανακτισα και με πηραν τηλεφωνο μετα..... απο 5 μερες να ρωτησουν τι προβλημα ειχα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αν ειναι ποτε δυνατον.Η σοβαροτητα σε ολο της το μεγαλειο.:rofl:

Καλά αυτό είναι μια μεγάλη ιστορία στην οποία συμμετέχουν όλες οι εταιρίες που προσφέρουν ADSL στην χώρα μας........

Και φυσικά πρώτος και καλύτερος ο ΟΤΕ.....:twisted: :twisted:

donis
13-03-06, 12:44
Εμένα μου πήρε δύο μήνες περίπου γιά αναβάθμιση από 384 σε 512.

alexkour
13-03-06, 13:38
Λοιπόν Παιδιά τα πράγματα ειναι πολυ πιο απλά απο όσο νομίζετε .
Βρέθηκε λοιπόν μια εταιρεία που καταφερε να σπάσει τις τιμές και πέσανε ολοι επάνω της να την φάνε (γιατί είναι πρωτοπόρος σε αυτό)

Πρίν 15 ημέρες πήρε και ο συνεταίρος μου το ιδιο πακέτο , ολα καλά , οταν εφτασε ομως η ώρα της σύνδεσης με τον ΟΤΕ πήγα εγω ο ιδιος (λογω ασχετίλας του συνεταιρου) στον Τοπικό οτε και ρώτησα αν εχει ενεργοποιηθεί η ADSL έκπληκτος άκουσα οτι παρότι υπάρχει διαθεσιμότητα στην Περιοχή καθυστερούν , και η απάντηση σε εισαγωγικά ήταν οτι "τσαμπα πράμα πέρνεις περίμενε και λίγο"

Λοιπόν θα συμφωνήσω με τον φίλο πιο πάνω ότι ο ΟΤΕ σαμποτάρει εν μέρει τους αλλους παρόχους .
Επίσης παίζει πολυ και το σενάριο των 30000 συνδρομιτών μεσα σε 2-3 μήνες , και πάλι καλά

Εγώ το πήρα το πακέτο λίγο πριν τα Χρισ/γεννα ολα πήγαν θάυμα , και με τον ΟΤΕ και διαθεσιμότητα δεν υπήρχε στην περιοχή (πόρτες) σε 17΄ημέρες ολα ήταν οκ

Ziggy23
13-03-06, 17:17
Το θεμα ειναι οτι παιρνεις γραμμη μεσω παροχου.ΟΚ.Αν μετα χρειαστεις κατι ο παροχος σε στελνει στον ΟΤΕ.Οχι οτι ειναι στο ονομα του η γραμμη.Ο ΟΤΕ σου λεει οτι φταιει η εταιρια σας και μπλαμπλα....

Gila1899
14-03-06, 02:59
Σίγουρα ήταν ένα γρήγορο μάζεμα χρημάτων ώστε να πληρώσει τον ΟΤΕ ( το ξέρατε αυτό ??? )
και σιγά σιγά προχωράει και στην αναβάθμηση των υπηρεσιών)[/B] , άλλωστε όσες φορές πήρα τηλέφωνο το σήκοναν σε 2-3 λεπτά ... Απλά κάποια στιγμή πέρναν τηλέφωνο πιστεύω ένα 80% των τηλεφωνημάτων γίνονταν για παράπονα στην καθυστέρηση , ενώ σίγουρα οι περισσότεροι είχαν ΚΑΙ την πληροφόρηση για καθυστέρηση ενεργοποίησης λόγω φόρου εργασίας ... Αυτά τα ολίγα ...
Γι αυτό όμως δεν φταίει ούτε ο ΟΤΕ, ούτε κανένας άλλος εκτός από την HOL.Εαν μια εταιρία για να εκπληρώσει τις υποχρεώσεις τις προχωρά σε μάζεμα χρημάτων από τους πελάτες της, και στη συνέχεια προχωράει στην αναβάθμιση των υπηρεσιών της, τότε δεν χαρακτηρίζεται από σοβαρότητα.

Οσο για τον χαμό που γίνεται με τα πακέτα,αυτό οφείλεται στις ίδιες τις εταιρείες, οι οποίες ενώ κάνουν συνεχώς νέες προσφορές ή παρατείνουν τις ήδη υπάρχουσες για τα πακέτα, οι τιμές των συνδέσεων αορίστου χρόνου παραμένουν στα ίδια επίπεδα, ούτε κάνουν κάποια προσφορά, με εξαίρεση το 3+3 της forthnet, για τους πελάτες που έχουν ήδη γραμμή.

Δηλαδή φταίνε οι πελάτες της, επειδή εκμεταλλεύτηκαν την προσφορά της, και τους άξιζε να "τιμωρηθούν";

joseph
14-03-06, 03:17
Οτι ο ΟΤΕ χρεώνει κρατική περιουσία για δικιά του και άλλες μπούρδες τα ξέρεις; αστα να πάνε , και δεν είπα ότι η εταιρία πρώτα προβαίνει σε μάζεμα και μετά αναπτύσει, αλλά τα κάνει ταυτόχρονα , απλά προέκυψε ένα θέμα με τον ΟΤΕ και επίσης περιμένει την πλήρης αποδέσμευση των τοπικών βρόχων, απο κει θα έχει την πραγματική πίστωση ώστε να συνεχίσει να δίνει τις υπηρεσίες της απρόσκοπτα ...

Το τι θεωρείς εσύ σοβαρότητα , δεν θεωρείται και απο μένα , όπως αντίστοιχα ότι θεωρώ εγώ σοβαρό μπορεί εσύ να μην το θεωρείς σοβαρότητα, είναι μάλλον υποκειμένικο το θέμα , και η άποψη μου είναι ότι έκανε ένα καλό ντου ( CS ορολογία ) ώστε να αποροφήσει μεγάλο χρηματικό ποσό που θα της δώσει παραπέρα ώθηση στο στρατηγικό της πλάνο ...

Εαν ο πελάτης μετά την πάροδο του ενός έτους του πακέτου είναι ευχαριστημένος, θα παραμείνει , ανεξαρτήτος εαν υπάρχει κάτι πιο φτηνό , διότι ταυτόχρονα ότι πιο φτηνό = μπορεί όχι και ποιοτικό .. Προς το παρόν δεν έχω δει ή διαβάζει ή ακούσει κανένα πρόβλημα με ταχύτητες πέραν των καννιβαλισμένων κέντρων με ξεπουλημένες πόρτες και λίστες αναμονής , άντε και καλό καλοκαίρι , εκεί είναι καθαρά θέμα ΟΤΕ

Αυτό το τιμωρηθουν που κολλάει; στις καθυστερήσεις; και τι να έκανε ; προσλήψεις ; μετά θα είχε άχρηστο προσωπικό ( το κέρδος της εταιρίας είναι σημαντικός παράγον )

ΥΓ είναι απλά μια ακόμη άποψη γκεγκε ;

Gila1899
14-03-06, 03:59
Το τιμωρηθούν κολλάει εδώ, όταν "γίνεσαι κακός" και λες στους χρήστες που είχαν ήδη γραμμή οτι το πακέτο προοριζόταν για όσους δεν είχαν, και κακώς το αγόρασαν και εκείνοι:
"ΥΓ Θα γίνω κακός τώρα, αλλά μήπως το πακέτο είναι για αυτούς που δεν είχαν adsl και ήθελαν να βάλουν; Αυτοί που είχαν ήδη γραμμή και μεταπήδησαν σε πακέτο το μετάνιωσαν και φυσικά δεν θα διανοηθούν να το ξανακάνουν .... Κακώς βγάλατε την υπάρχουσα dsl .... Στο κάτω κάτω υπήρχαν και προσφορές με συνδέισεις μόνο ..."

Εαν πιστεύεις οτι ο πελάτης θα παραμείνει και θα προχωρήσει σε σύνδεση αορίστου με σχεδόν διπλάσια τιμή, σε διαψεύδει η πραγματικότητα.

Υ.Γ:Τώρα μια εταιρεία η οποία προχώρα σε μία προσφορά στην οποία δεν μπορεί να ανταποκριθεί, μία άλλη άποψη δεν την θεωρεί ιδιαίτερα σοβαρή.

joseph
14-03-06, 04:37
Το πακέτο είναι για νέους χρήστες , το παραπάνω το είπα για αυτούς που έχασαν την γραμμή τους για να την βρουν μετά απο 2 μήνες ( μέσος όρος ) Αξιζε την αναμονή να αλλάξουν γραμμή και να την βάλουν στο όνομα της εταιρίας ; Πρώτο ζητούμενο αυτό .....

Δεύτερον χρήστης του Πακέτου απο τον σεπτεμβριο με 3+1 είχε πει ότι ανανέωσε το πακέτο παίρνοντας το 6+6 και σε 3 εργάσιμες είχε κάνει την μεταβίβαση και σε μεγαλύτερη ταχύτητα , άρα οι υπάρχοντες πελάτες πακέτου είναι καλυμένοι ... Οσον αφορά αυτούς που είχαν ήδη γραμμή εδώ η εταιρία σίγουρα άφησε ένα κενο , αλλά δεν θα κάσω να το καλύψω ... το γκεγκε μου ξέφυγε προηγουμένως, το αποσύρω, εαν το αποσύρεις και εσύ ....

ΥΓ Που να ήξερε η εταιρία οτι και η κουτσή μαρία θα έβαζε dsl με αυτή την προσφορά .... Η μελέτη έλεγε για νέους χρήστες , δεν περίμενε απο ήδη υπάρχοντες χρήστες με δική τους γραμμή να μεταπηδήσουν σε αυτούς ... Αυτό είναι σφάλμα μελέτης και μέτρησης οπότε λογικό να ξεφύγει απο το στόχο ... Τώρα γιατί συνέχισε την προσφορά; Φυσικά επειδή το σύστημα της σε μη πιτταρισμένα κέντρα τρέχει σχεδόν άριστα. Σε πληροφορώ ότι ο πωλήτης με ενημέρωσε για την καθυστέρηση ( δεδομένη ) που θα υπάρξει για αυτό και δεν γκρινιάζω επι του αυτού θέματος ....

elladara
14-03-06, 09:18
Παίδες,

Το όλο πρόβλημα να ξέρετε ότι ξεκινάει καθαρά από τον ΟΤΕ. Ένας φίλος ήρθε από Αμερική και του συνέστησα να βάλει OTEnet. Ξέρετε σε πόσες μέρες ενεργοποιήθηκε; σε 20!!! Και ξέρετε γιατί; Γιατί ενω από τον Γερμανό πήγε η αίτηση αυθημερόν στην ΟΤΕnet έκανε 10 μέρες να πάει στον ΟΤΕ και άλλες 9 από τον ΟΤΕ να μπει στο σύστημα. Για να τον συνδέσουν χρειάστηκαν απλά κάποια λεπτά!! Ενώ υπήρχαν γραμμές! Εγώ είχα λιανική ADSL από ΟΤΕ και ISP forthnet και ήμουν αρκετά ευχαριστημένος. Τώρα που αγόρασα το Broadband Pack υποχρεώνομαι από τον ΟΤΕ να κατργήσω τη γραμμή μου. Η καθυστέρηση κατάργησης οφείλεται καθαρά και μόνον στον ΟΤΕ. Μετά από αυτό θα ενεργοποιηθεί η αίτηση του παρόχου (HoL) και επειδή είναι του θείου θα κάνουν καμμιά 20αριά μερες και άλλες τόσες για να με βγάλουν από τον κατανεμητή και να με βάλουν σε άλλα όρια στον κατανεμητή για να μου ξαναδώσουν αυτό που είχα! ADSL! Μιλάμε για πάράνοια! Αυτός είναι ο ΟΤΕ! Να τον χαίρεστε! Έτσι κάνουν για όλους σχεδόν τους παρόχους πλην της ΟΤΕνετ φυσικά .... Μας ακούει η ΕΕΤΤ??

joseph
14-03-06, 14:26
elladara ήξερες απο πρίν όμως ότι θα έχεις καθυστέρηση , δεν σου φταίει κανείς ....
Δεύτερον το πακέτο το λέει καθαρά , πρέπει η γραμμή να ανήκει στην εταιρία και όχι σε σένα ...
Ο ΟΤΕ είναι μια ιστορία αρκούδας ... Αυτά τα ολίγα ...

Gila1899
14-03-06, 17:58
Το πακέτο είναι για νέους χρήστες , το παραπάνω το είπα για αυτούς που έχασαν την γραμμή τους για να την βρουν μετά απο 2 μήνες ( μέσος όρος ) Αξιζε την αναμονή να αλλάξουν γραμμή και να την βάλουν στο όνομα της εταιρίας ; Πρώτο ζητούμενο αυτό .....

Δεύτερον χρήστης του Πακέτου απο τον σεπτεμβριο με 3+1 είχε πει ότι ανανέωσε το πακέτο παίρνοντας το 6+6 και σε 3 εργάσιμες είχε κάνει την μεταβίβαση και σε μεγαλύτερη ταχύτητα , άρα οι υπάρχοντες πελάτες πακέτου είναι καλυμένοι ... Οσον αφορά αυτούς που είχαν ήδη γραμμή εδώ η εταιρία σίγουρα άφησε ένα κενο , αλλά δεν θα κάσω να το καλύψω ... το γκεγκε μου ξέφυγε προηγουμένως, το αποσύρω, εαν το αποσύρεις και εσύ ....

ΥΓ Που να ήξερε η εταιρία οτι και η κουτσή μαρία θα έβαζε dsl με αυτή την προσφορά .... Η μελέτη έλεγε για νέους χρήστες , δεν περίμενε απο ήδη υπάρχοντες χρήστες με δική τους γραμμή να μεταπηδήσουν σε αυτούς ... Αυτό είναι σφάλμα μελέτης και μέτρησης οπότε λογικό να ξεφύγει απο το στόχο ... Τώρα γιατί συνέχισε την προσφορά; Φυσικά επειδή το σύστημα της σε μη πιτταρισμένα κέντρα τρέχει σχεδόν άριστα. Σε πληροφορώ ότι ο πωλήτης με ενημέρωσε για την καθυστέρηση ( δεδομένη ) που θα υπάρξει για αυτό και δεν γκρινιάζω επι του αυτού θέματος ....
Το ζήτημα είναι οτι όλες οι εταιρείες, ΗΟL,Forthnet,Otenet,κτλ, κάνουν προσφορές μόνο για πακέτα.Θέλουν να κλείσουν τους πελάτες στο μαντρί, να τους στερήσουν τη δυνατότητα επιλογών.Τα πακέτα είναι το τυράκι, που κρύβει τη φάκα.

Αν και προσωπικά ουδέποτε αγόρασα πακέτο, και από τη στιγμή που έκανα ήδη την ενεργοποίηση της γραμμής ούτε πρόκειται ποτέ να μπώ στη διαδικασία να διακόψω τη γραμμή μου, καταλαβαίνω εκείνους που το έκαναν.Γιατί η HOL δεν κάνει οποιαδήποτε προσφορά για αυτούς που είναι ήδη συνδρομητές της, ή έχουν γραμμή στο όνομα τους;Οι συνδρομητές αορίστου χρόνου θα πληρώσουν τις προσφορές της;Και το "έγκλημα" είναι οργανωμένο.Καμμία εταιρεία δεν προχωρά σε προσφορά για τους ήδη υπάρχοντες πελάτες.Μοναδική εξαίρεση η forthnet, με το 3+3, η οποία βέβαια με τα χάλια του δικτύου της αυτή την εποχή, φρόντισε να ακυρώσει την όποια προσφορά εκανέ, και αντί να βελτιώσει τη θέση της και την εικόνα της στην αγορά κατάφερε το ακριβώς αντίθετο.

Η HOL έπρεπε να περιμένει οτι με αυτή την προσφορά η ζήτηση θα εκτοξευόταν στα ύψη, και να φροντίσει γι αυτό.Ο πωλητής σε ενημέρωσε για την καθυστέρηση, γιατί προφανώς η κατάσταση, από τους αγανακτησμένους πελάτες που κάνουν παράπονα, έχει φτάσει στο απροχώρητο.Και αφού λοιπόν το πακέτο πήγε τόσο καλά, γιατί δεν κάνει και μία προσοφορά και για τους υπόλοιπους;Η μήπως περιμένει να κάνει του χρόνου, όταν θα λήγουν τα πακέτα.Μπορούσε μάλιστα μετά την προσφορά του RAM, να κερδίσει πάρα πολλούς νέους πελάτες.Προτίμησε όμως τα πακέτα, για να τους έχει μαντρωμένους, και πιό σίγουρους.

Προσωπικά δεν αντιμετωπίζω ούτε τον ΟΤΕ, ούτε τους ISP, με συμπάθεια ή αντιπάθεια.Για μένα όλοι το ίδιο είναι.Εκείνοι φροντίζουν για τα δικά τους συμφέροντα, και εγώ για τα δικά μου.Οπου χρειάζεται να τους συγχαρώ θα το κάνω, αλλά και όταν χρειάζεται να τ' ακούσουν, δεν θα τους χαριστώ.Είμαι πελάτης και όπως είμαι εγώ συνεπής στις υποχρεώσεις μου απέναντι τους, απαιτώ να είναι και εκείνοι.Το πώς δεν με απασχολεί.Είναι καθαρα δικό τους θέμα.

Υ.Γ:Ψυχραιμία;)

joseph
14-03-06, 18:22
Ψυχραιμία συνιστώ και σε σένα , όπως επίσης το θέμα με τα πακέτα έχει συζητηθεί ήδη σε ανάλογο νήμα και έχουν βγει κάποια συμπεράσματα. Σου προτείνω να το διαβάσεις , αν και τα περισσότερα ποστς μιλάνε για ακρίβεια και γιατί όχι μόνο συνδρομες όπως λες εσύ ... Εκεί σίγουρα θα κατατοπιστείς καλύτερα γιατί γίνεται το πακετο-δώρο-άδωρον .
Συνοπτικα λέει φτηνα για πελάτες , τεράστιο κέρδος για την εταιρία , δεν έχει σχέση όμως με τους απλούς συνδρομητές της ( όχι πακέτο ) το κέρδος ....

Βαρέθηκα να παλευω για την υπόληψη μιας εταιρίας , ας πληρωνόμουνα κι ολας ...
Αλλά για μένα είναι η καλύτερη σε badthwidth με εξωτερικό ( προσωπική εμπειρία )

Gila1899
15-03-06, 00:00
Ψυχραιμία συνιστώ και σε σένα , όπως επίσης το θέμα με τα πακέτα έχει συζητηθεί ήδη σε ανάλογο νήμα και έχουν βγει κάποια συμπεράσματα. Σου προτείνω να το διαβάσεις , αν και τα περισσότερα ποστς μιλάνε για ακρίβεια και γιατί όχι μόνο συνδρομες όπως λες εσύ ... Εκεί σίγουρα θα κατατοπιστείς καλύτερα γιατί γίνεται το πακετο-δώρο-άδωρον .
Συνοπτικα λέει φτηνα για πελάτες , τεράστιο κέρδος για την εταιρία , δεν έχει σχέση όμως με τους απλούς συνδρομητές της ( όχι πακέτο ) το κέρδος ....

Βαρέθηκα να παλευω για την υπόληψη μιας εταιρίας , ας πληρωνόμουνα κι ολας ...
Αλλά για μένα είναι η καλύτερη σε badthwidth με εξωτερικό ( προσωπική εμπειρία )
Εγώ ψύχραιμος είμαι.Εσυ αισθάνεσαι την ανάγκη να επιτεθείς σε όποιον κατηγορήσει την HOL.

Και επειδή δεν έχω κανένα λόγο να παλέψω για την υπόληψη, και κατα συνέπεια για τα συμφέροντα, οποιασδήποτε εταιρίας, γι αυτό δεν θα προσφέρω ελαφρυντικά ή άλλοθι σε μία εταιρία η οποία ήταν ασυνεπής στις υποχρεώσεις τις απέναντι στους πελάτες της.

Εαν οι πελάτες δεν είχαν προπληρώσει για το πακέτο, θα βλέπαμε αν η HOL θα έκανε όλες τις ενέργειες που ήταν υποχρεωμένη.

Και το αν θα έπαιρνε προσωπικό απλά και μόνο για να ικανοποιήσει τον μεγάλο αριθμό αιτήσεων, όπως επίσης και το τι θα έκανε μετά με το προρωπικό που προσέλαβε, ούτε αυτό με απασχολεί.

Εγώ βέβαια δεν παλεύω για την υπόληψη κάποιας εταιρίας...

joseph
15-03-06, 12:05
Μην σε απασχολεί , για αυτό υπάρχουν οι διευθυντές ...
Εγώ δεν επιτίθωμαι , αντιθέτως κάνω ανάλυση της κατάστασης η οποία ξέφυγε απο τα όρια της προσφοράς ....
Δεύτερον Το θέμα της συνδρομής απλούστατα ΔΕΝ την ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ , η εταιρία στοχέυει να πάρει μερίδιο στην αγορά με το πακέτο , και έτσι έχει κέρδη.
Απο κει και πέρα δεν πέφτει κανένας λόγος στους πελάτες για προσφορά στις συνδρομές , ακριβώς επειδή ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ( η εταιρία καθορίζει τους όρους , όχι ο πελάτης )

ΥΓ ακόμα επιμένεις για την καθυστέρηση .... Είπαμε , έπεσε πολύς κόσμος εκεί , και ο ΟΤΕ κάνει σαμποταζ στα πακέτα των άλλων , άρα δεν έχει νόημα ....

antreas9
15-03-06, 12:28
Το οτι οπως ειπες,δεν ενδιαφερεται για την εικονα της στον κοσμο,αλλα μονο να αυξησει ΠΡΟΣΚΑΙΡΑ το μεριδιο της στην αγορα,και αρα τα κερδη της, δε νομιζω οτι ειναι σωστη επιχειρηματικη κινηση,αν θελεις να μιλησουμε κ οικονομικα,που ειναι το επαγγελμα μου! εστω: 50000 ατομα αγορασαν το πακετο. Του χρονου, ειναι ζητημα αν το 1/5 απο αυτους θα επιλεξει ανανεωση ειτε μεσω συνδρομης,ειτε νεο πακετο της ΗΟΛ. Θα πανε σε αλλη. αρα δε χανει η εταιρεια?
ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΙ ΛΟΓΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ? αυτο ειναι αρκετα "μη δημοκρατικο" για να το πω κομψα! Εφοσον πληρωσαν για κατι,φυσικα κ τους πεφτει λογος,μεχρι να τους παρεχουν αυτο που πληρωσαν. αν τωρα,ειναι λαθος του οτε, ας τους κυνηγησει η ΚΑΘΕ εταιρεια,που εχει το καταλληλο νομικο τμημα κλπ.εγω πληρωνω την ΗΟΛ, εσυ τη βιβοντι,αυτες να κυνηγησουν τον οτε αν θελουν να ειναι ενταξει προς τους πελατες τους. να στο πω κιαλλιως?αυτες δεν προσπαθουν να σπασουν το μονοπωλιο του?Δεν καταλαβαινουν οτι με την ελλιπη παροχη υπηρεσιων που παρεχουν,σπρωχνουν τους καταναλωτες ξανα προς τον ακατανομαστο?
Και επειδη το μαρκετινγκ,ειναι ενα πολυ μεγαλο κομματι μιας εταιρειας, γνωριζεις πολλες εταιρειες που δεν ενδαφερονται γι ατη φημη τους?δε νομιζω οτι ισχυει ο συλλογισμος σου για την ΗΟλ και οποιαδηποτε αλλη λοιπον,όσον αφορά αυτό το κομμάτι. Και το να παλευεις για την υποληψη μιας εταιρειας,αντι για τα συμφεροντα ανθρωπων που ειναι στην ιδια κλιμακα με εσενα,ειναι καπως περιεργο! (και σου επαναλαμβανω,οτι επειδη η ΗΟΛ ενδιαφερθηκε για την περιπτωση μου,ηταν πολυ ευγενικοι ολοι τους,και δεν εχω παραπονο απο αυτο). αυτα τα...λιγα!

joseph
15-03-06, 13:42
Μα δεν παλεύω για την υπόληψη της εταιρίας επείδη γουστάρω, αλλά επειδή λέτε καταστροφολογικά πράγματα για κάτι που στις περισσότερες φορές δεν φταίει η καθευατή η εταιρία αλλά ο ΟΤΕ και η υποδομή του ...

Εφόσον έχεις να κάνεις με τα οικονομικά , θυμίσου πρώτα την έννοια προσφορά. Και δεύτερον λίγο με παρεξήγησες, γιατί ο πελάτης , στην περίπτωση αυτή ζητάει ΠΡΟΣΦΟΡΑ στην Συνδρομή ( όχι το πακέτο ) Κάτι που δεν δικαιούτε να το κάνει ( όρος προσφορά )

Αυτό που λες εσύ είναι διαφορετικό , βεβαίως όταν έχεις πάρει κάτι δικαιούσαι να φωνάζεις για τα χάλια του προιόντος .... Το τι θα κάνει η κάθε εταιρία για το μονοπώλιο του ΟΤΕ είναι πλέον βραχύχρονο , διότι έπεται πλήρης απελυθέρωση του τοπικού βρόχου, οπότε και τα προβλήματα ( ελπίζω ) θα εξαληφθούν ....

antreas9
15-03-06, 13:55
a) ο πελατης είναι η "ζητηση", η εταιρεία η "προσφορα" για την οικον.επιστημη
β) εφοσον γνωριζεις οικονομικα,εκει που τεμνονται η προσφορα με τη ζητηση,εχουμε την αγοραπωλησια. που ειχαμε τωρα το σημειο τομης στην πχ.ΗΟΛ? ζητουσα adsl,384,μου προσεφερε ενα πακετο,adsl,384.Μου προτεινε τιμη,και αποδεχτηκα να την πληρωσω. Σωστα ως εδω?
ΑΡΑ,εφόσον δε μου παρεχει το προιον που συμφωνησαμε να μου παρεχει, δεν πρεπει να τους κανω βουκινο?αν πας στο μαναβικο,ζητησεις ενα κιλο πατατες,πληρωσεις 1,2 ευρω,και γυρνωντας σπιτι σου διαπιστωσεις οτι λειπουν 400 γραμμαρια,δε θα πας πισω να τους βαλεις χερι? Αν σου προβαλει ο μαναβης δικαιολογια την καινουργια ζυγαρια του,και οτι φταιει η κατασκευαστρια εταιρεια της ζυγαριας,σε ενδιαφερει? ας προσεχε τι αγοραζε και τι σου πουλουσε αντιστοιχα,ετσι δεν ειναι?

joseph
15-03-06, 14:08
Εννοούσα την προσφορά ως τύπο πώλησης και όχι το θεωρητικό μέρος όπου εκεί έχει να κάνει με ουτοπικό συστημα.... Οικονομικές σπουδές δεν έχω κάνει, αν και είναι απαραίτητες ...

ΥΓ Εδώ δεν είναι μανάβικο για να γίνουν τέτοιες συνδιαλλαγές , ισχύουν άλλες παράμετροι ...

ΥΓ Σωστά όλα αυτά , αλλά δεν μιλάμε για την ποιότητα της υπυρεσίας , αλλά ότι υπάρχει μια μερίδα χρηστών που έχουν ήδη έχουν γραμμή στο όνομα τους και ζητούν προσφορά απο ΗΟΛ για σύνδεση μόνο ... Η προσφορά γίνεται απο την Εταιρία σωστά; Προς το παρών δεν έχει κάνει, και το πιο πιθανόν να μην κάνουν , και εδώ μπλέκετε το κέρδος ... Επιφανιακά το τοπικ μιλάει γιατί να μην βάλουν ΗΟΛ ενώ ουσιάστικα σου λέει θέλω προσφορά με συνδρομή και μόνο όπως της forthnet ... Με εκβιασμό δεν παίρνεις προσφορά ...

antreas9
15-03-06, 16:40
Σε οτι αφορα το τι θα πουλησει μια εταιρεια στους πελατες της,με βρισκεις 1000% συμφωνο, οτι ειναι δικαιωμα της να πουλαει οτι υπηρεσιες θελει. Και αν η ΗΟΛ δε θελει συνδρομιτες αοριστου χρονου,δεν εχει κανενα λογο να κανει προσφορες σε αυτους (αν κ εγω θα προτιμουσα να ειμαι συνδρομιτης αοριστου χρονου σε καποια εταιρεια).
Στην συγχρονη οικονομια,δεν υπαρχουν ουτοπικα συστηματα, μιας που ειναι καπιταλιστικη,το κατ'εξοχην φασιστικο συστημα(το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο κλπ). αφηνω στην ακρη τις θεωριες ομως, για να σχολιασω το ασχολιαστο απο μεριας σου παραδειγμα με τον μαναβη. Δε μπορω να καταλαβω γιατι δεν το σχολιασες,και που βλεπεις τις διαφορες! μαναβης ειναι η ΗΟΛ, ζυγαρια ο ΟΤΕ,πατατες οι dsl (ετσι οπως μας τις πουλανε,ο χαρακτηρισμος ειναι κυριολεκτικος)και εμεις οι πελατες κ στις 2 περιπτωσεις.Ο μαναβης ειναι ο διαμεσολαβιτης κυριολεκτικα, για το πως θα φτασει το τελικο προιον στον καταναλωτη. αν ο μαναβης δε γνωριζει οτι κλεβει η ζυγαρια του,και σε κλεψει,εσυ,θα πεις,δεν πειραζει,υπερασπιζομαι την εταιρεια του μαναβη,ειναι ακεραια,γιατι αλλοι κλεβουν παραπανω? (το ξερω οτι το παραεκανα στο παραδειγμα μου,μην σταθεις εκει,και αγνοησεις το νοημα,στεκομενος στην τελευταια μου εκφραση,ηταν απλα για να δωσω εμφαση).Κανε τωρα τις αντικαταστασεις,και εξηγησε,γιατι ενω εμεις ειμαστε πελατες της ΗΟΛ ( κ οχι του οτε),αγορασαμε ενα προιον (πχ 384),αλλα δε μας ενημερωσε οτι η ζυγαρια κλεβει στο ζυγι,και οτι για ενα χρονο δε θα εχουμε πανω απο 250 (μεγιστο,δεν το εχω δει ποτε),κ μας χρεωσε οσο εκεινη εκρινε οτι πρεπει να χρεωσει μια 384. για να τελειωσω γιατι ξερω οτι σας τα εχω κανει τσουρεκια,εγω προσωπικα ως καταναλωτης,θα εκανα καταγγελια και στον μαναβη,κ στην ΗΟΛ, γιατι δε ζητησα φθηνοτερες τιμες,αποδεχτηκα την τιμη που μου εδωσαν,οποτε ΑΠΑΙΤΩ αυτο που αγορασα.Για το δικο μου φτωχο μυαλο,αυτο ειναι κατανοητατο.

Gila1899
15-03-06, 17:16
Είναι, πράγματι, αποκλειστικό δικαίωμα της HOL να καθορίσει τις προσφορές που θα κάνει προς τους εν δυνάμει πελάτες της.

Είναι όμως υποχρέωση της ΗΟΛ, και κάθε εταιρίας, να φανεί συνεπής στις συμβατικές υποχρεώσεις που έχει αναλάβει έναντι των πελατών της.Τυχόν αδυναμία της να εκπληρώσει αυτές της τις υποχρεώσεις, την καθιστά υπόλογη απέναντι τους.

Το γεγονός οτι ακόμα και σήμερα συνεχίζει την προσφορά, δείχνει το πώς αντιμετώπισε το ζήτημα.Και σήμερα, πλέον, δεν έχει το δικαίωμα να επικαλείται λανθασμένη εκτίμηση της ζήτησης που θα είχε το πακέτο.Από τη στιγμή λοιπόν που αποφασίζει να συνεχίσει την προσφορά της, τυχόν άγνοια της απήχησης του πακέτου στην αγορά, δεν ευσταθεί ως επιχείρημα.

Το πώς θα ανταποκριθεί μία εταιρία στις υποχρεώσεις που αναλαμβάνει, δεν απασχολεί τους πελάτες.Οφείλει να προβεί σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες, για να εκπληρώσει έγκαιρα αυτές της τις υποχρεώσεις.

antreas9
15-03-06, 17:32
η ειρωνια ξερεις ποια ειναι? οτι αν το διευθετησουν το θεμα πχ,τον μαιο, ποιιος θα σου -μου-μας πληρωσει τους μηνες που εχουμε χασει,τα νευρα που εχουν σπασει,τα τηλεφωνα που εχουμε παρει?
γενικα,ναι,εχεις απολυτο δικιο Gila,αλλα τι να το κανεις?και τι να το κανω δηλαδη? σημασια εχει το αποτελεσμα,που ολοι βιωνουμε......

Gila1899
15-03-06, 18:03
η ειρωνια ξερεις ποια ειναι? οτι αν το διευθετησουν το θεμα πχ,τον μαιο, ποιιος θα σου -μου-μας πληρωσει τους μηνες που εχουμε χασει,τα νευρα που εχουν σπασει,τα τηλεφωνα που εχουμε παρει?
γενικα,ναι,εχεις απολυτο δικιο Gila,αλλα τι να το κανεις?και τι να το κανω δηλαδη? σημασια εχει το αποτελεσμα,που ολοι βιωνουμε......
O χρόνος χρήσης της υπηρεσίας αρχίζει να τρέχει από τη στιγμή της ενεργοποίησης, όχι της αγοράς του πακέτου.

Οσον αφορά το πολύ σοβαρό θέμα ποιός θα αποζημιώσει τους πελάτες για την ταλαιπωρία και τον εκνευρισμό, δεν φαίνεται να απασχολεί ιδιαίτερα την ΗΟΛ, η οποία λειτουργεί με την λογική "ορμάτε και οτι πάρουμε".

joseph
15-03-06, 18:31
Επειδή οι τηλεφωνητές δεν προκειται να σας δώσουν κάποια απάντηση, ζήτήστε να μιλήσετε με κάποιον υπευθυνο , ή στείλτε ένα email για χρηματική αποζημείωσει μέσω του πορτοφολιο , αυτό είναι δυνατόν να γίνει .. μιλάμε για 20-30 ευρώ περίπου ... Καλή συνέχεια παιδιά , και καλά downloads ... Ομως μην φορτώνετε όλα στην HOL , απλά η HOL σαν μεσολαβητής έχει αργή ανταπόκριση ... Αυτό είναι αλήθεια ...

Προφέσσορας_Χάος
16-03-06, 04:00
Αποτι μου εχουν πει στο 134 του ΟΤΕ ΔΕΝ βλεπουν τις αιτήσεις που γίνονται απο providers.
Όσο για την αναμονή δε νομίζω πως είναι ιδιαίτερο χαρ/κο της HOL, όλοι τα ιδια κανουν.
Τα πάντα βλέπουν..Μάλιστα οσοι έχουν adsl απο άλλο Provider είναι με κόκκινο χρωματάκι στο σύστημα...Δουλευε η κοπέλα μου εκεί και μου το χει πεί..Απλά δεν λένε..

antreas9
16-03-06, 10:02
επειδη εχω χωσει πολλα στην ΗΟΛ,να της πω ευχαριστω για τη δωρεαν αναβαθμιση σε 512 (ασχετα αν κατεβαζω με ταχυτητες περιπου 384 τωρα,κατεβαζω επιτελους με αυτο που πληρωσα τουλαχιστον). Επισης,αμεση ενεργοποιηση μεσα σε 6 ημερες. Η μονη ερωτηση ειναι, αφου ΞΕΡΟΥΝ τα προβληματα που εχουν,και εβλεπαν οτι δε γινεται κατι,γιατι δεν κανουν κατι νωριτερα,ωστε να μην μας αφηνουν δυσαρεστημενους?Τελος παντων, μετα απο αυτο,συνεχιζω να φωναζω σε ολους εσας,να διεκδικειτε αυτο που εχετε πληρωσει,να αλλαξουμε νοοτροπια ως καταναλωτες,να γινουμε πιο απαιτητικοι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.