PDA

Επιστροφή στο Forum : ειναι καλο το Gennet Oxygen wireless??



woodripp3r
17-11-09, 03:45
Καλημέρα σας, έχω κάποιες απορίες σχετικά με τον παροχέα internet που θα επιλέξω. Το πρόβλημα μου ειναι το εξής. Έχω 2 pc στο σπίτι σε διαφορετικά δωμάτια μακρυα το ενα απο το αλλο(γυρω στα 15 μετρα). Το σκεπτικό μου ειναι το εξης: να συνδεσω τον εναν υπολογιστη ενσυρματα και τον αλλον ασυρματα. Άμα βαλω tellas θα εχω προβλημα στην ταχυτητα του υπολογιστη που θα συνδεεται ασυρματα??:hmm::hmm:

nEC
17-11-09, 10:13
μιά χαρά είναι το gennet...επειδη είχα διακοπές με το ST585v6 πριν λίγες μέρες έβαλα το oxygen... αποτέλεσμα απο τα 14500kbps να ανέβω στα 17000kbps και η γραμμή είναι σταθερότατη!

έχει αρκετά δυνατό wireless... εγώ που το έχω ρυθμισμένο στην χαμηλότερη ισχύ πιάνω σε όλο το σπιτι.

φαντάζομαι οτι επειδή ειναι custom made για την tellas έχει και τις optimal ρυθμίσεις για το δίκτυό της.

konc
19-11-09, 14:28
Ναι τέλειο είναι... Με το που το πέταξα και έβαλα πάνω το fritz! 7140, χωρίς να αλλάξω τίποτε άλλο συγχρόνισα περίπου 0.5Mpbs ψηλότερα. Δεν φαίνεται εξάλλου από την κατασκευή του πόσο τέλειο είναι? :)

Εντάξει, ας μην υπερβάλλω και το κρίνω μόνο από αυτό. Μπορεί σε ότι αφορά το ασύρματο ή σε άλλες γραμμές να λειτουργεί πολύ καλά. Γεγονός είναι πάντως πως στη (δύσκολη) γραμμή μου δεν τα κατάφερε πολύ καλά και δεν μου γεμίζει το μάτι γενικά..

nEC
19-11-09, 21:06
τι πρόβλημα ακριβώς έχεις με την κατασκευή (όχι πως έχει σημασία σε ένα router αλλά εγκυκλοπαιδικά). Το κομμάτι που έχω τουλάχιστον είναι σαν οτιδήποτε άλλο router έχω δει... πλαστικό μαύρο με ledaκια μπροστά και θύρες πίσω.

Μάλιστα το gennet έχει και πολυ μικρό τροφοδοτικό.

A4 DTM
21-11-09, 14:01
Εμενα μου το αντικατεστησαν γιατι ειχα πολλες διακοπες της συνδεσης με το siemens 4200 και αυτο που παρατηρω ειναι το εξης. Δεν εχω καμια διαφορα στην ταχυτητα ακριβως τα ιδια πραγματα και καμια διαφορα στους θορυβους της γραμμης. Το ασχημο για μενα ειναι οτι με αυτο το router παρατηρησα οτι δεν μπορω να ακουσω σταθμους live απο το e-radio.gr. Εβαλα DNS αλλα και παλι τιποτα. Μηπως εχει κανεις καμια ιδεα του τι μπορει να συμβαινει?

mybanega
22-11-09, 23:40
Εμενα μου το αντικατεστησαν γιατι ειχα πολλες διακοπες της συνδεσης με το siemens 4200 και αυτο που παρατηρω ειναι το εξης. Δεν εχω καμια διαφορα στην ταχυτητα ακριβως τα ιδια πραγματα και καμια διαφορα στους θορυβους της γραμμης. Το ασχημο για μενα ειναι οτι με αυτο το router παρατηρησα οτι δεν μπορω να ακουσω σταθμους live απο το e-radio.gr. Εβαλα DNS αλλα και παλι τιποτα. Μηπως εχει κανεις καμια ιδεα του τι μπορει να συμβαινει?

Όχι ρε συ, μια χαρά παίζει το Gennet σταθμούς από το e-radio. Χωρίς να έχω πειράξει DNS.

A4 DTM
24-11-09, 14:53
Εμενα δυστυχως δεν παιζουν οι σταθμοι απο το e-radio και δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει.

mybanega
29-11-09, 03:42
Δοκίμασε αν θες να χαμηλώσεις το MTU στο connection του router σου.
192.168.1.254->Internet->Connections->Edit. Βάλε για παράδειγμα 1300 αντί για 1492 και δες αν θα υπάρχει διαφορά. Δοκίμασε και με 1400.

triviz
29-11-09, 16:42
Όχι ρε συ, μια χαρά παίζει το Gennet σταθμούς από το e-radio. Χωρίς να έχω πειράξει DNS.


παιδια πως βαζω open dns στο Oxygen ????

nEC
29-11-09, 17:46
στο pc σου θα τους βάλεις.

δεν φταίνε οι dns όμως.

sannad
01-12-09, 09:46
Καλημέρα,
Είμαι καινούριος συνδρομητής Τελλάς...ειμαι περλιπου πέντε μέρες στο δίκτυο της και να έχω μείνει 10 λεπτά συνεχόμενα on line είναι ζήτημα...γραμμή έχω καλή και είμαι και κοντά στον κόμβο...αν ξεπεράσω ενα μικρό προβληματάκι που έχω με τη πρίζα νομίζω ότι το gennet δεν είναι καλό γιατί αποσταθεροποιείται πολύ εύκολα...δε θα το πρότεινα λοιπόν...:p

mybanega
01-12-09, 12:56
Καλημέρα,
Είμαι καινούριος συνδρομητής Τελλάς...ειμαι περιπου πέντε μέρες στο δίκτυο της και να έχω μείνει 10 λεπτά συνεχόμενα on line είναι ζήτημα...γραμμή έχω καλή και είμαι και κοντά στον κόμβο...αν ξεπεράσω ενα μικρό προβληματάκι που έχω με τη πρίζα νομίζω ότι το gennet δεν είναι καλό γιατί αποσταθεροποιείται πολύ εύκολα...δε θα το πρότεινα λοιπόν...:p

Τι εννοείς πρόβλημα στην πρίζα; Επίσης, τι εννοείς αποσταθεροποιείται; Αποσυγχρονίζει; Ή χάνεις την IP σου;
Γιατί εμένα μου είναι πολύ σταθερό. Το αφήνω συνέχεια ανοιχτό (15-20 μέρες) και δεν αποσυγχρονίζει ποτέ. Απλά αν κάνω το λάθος και το έχω κλείσει Παρασκευή ή γίνει διακοπή ρεύματος, τα Σαββατοκύριακα η Tellas μου δίνει IP με το σταγονόμετρο...

nEC
01-12-09, 13:37
και εγώ... είμαι πολλές μέρες up με το gennet και σε πολύ καλύτερες ταχύτητες απο το speedtouch!

mybanega
01-12-09, 14:42
Εμενα δυστυχως δεν παιζουν οι σταθμοι απο το e-radio και δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει.

Δοκίμασες να αλλάξεις το MTU;

A4 DTM
01-12-09, 18:09
Τα αλλαξα φιλε μου αυτα που μου ειπες αλλα παρολαυτα δεν μπορω να ακουσω απο e-radio. Το μονο σταθμο που μπορω να ακουσω ειναι ο μελωδια απο το site του ομως το www.melodia.gr

michpapad
01-12-09, 21:21
Τα αλλαξα φιλε μου αυτα που μου ειπες αλλα παρολαυτα δεν μπορω να ακουσω απο e-radio. Το μονο σταθμο που μπορω να ακουσω ειναι ο μελωδια απο το site του ομως το www.melodia.gr

Μήπως χρειάζεται Java Runtime Environment το PC σου; Ή μήπως σε κόβει κάποιο firewall;

nEC
01-12-09, 23:39
δεν έχει σχέσηο router που δεν μπορείς ακούσεις eradio, στο pc σου πρέπει να ψαχτείς.

A4 DTM
02-12-09, 22:54
Το pc εχει java κανονικα εκανα και το test και μου βγαζει αυτη τη σελιδα http://i619.photobucket.com/albums/tt273/oapaixtos/CPU/java.jpg

Απο firewall εχω το norton internet security 2009. Ειτε το εχω ενεργοποιημενο ειτε απενεργοποιημενο το ιδιο ειναι.

michpapad
03-12-09, 12:13
Δοκίμασε www.sport-fm.gr να δεις αν ακούς από εκεί ράδιο. Και γενικά δοκίμασε στο www.live24.gr να δεις αν από εκεί ακούς.

A4 DTM
03-12-09, 15:27
Δυστυχως ουτε απο live24 μπορω να ακουσω τιποτα. Μηπως μου λειπει καποιο προγραμμα? Δεν ειναι κουφo να ακουω τον melodia.gr και να μην μπορω να ακουσω τιποτα αλλο?

chaos38
03-12-09, 23:19
Φιλε βαλε αυτο το αdd on σε firefox και δοκιμασε
http://www.connectbar.gr/

A4 DTM
03-12-09, 23:49
Δυστυχως τιποτα. Αριστερα απο το σταθμο μου βγαζει ενα τριγωνο με ενα θαυμαστικο στη μεση που αναβοσβηνει.

takgeorg
04-12-09, 03:23
Σε εμένα το Gennet Oxygen wireless συγχρονίζει πολύ χαμηλότερα απο το THOMSON TG585 v7 & το Siemens 4200

Gennet Oxygen ..... 11.000/992
THOMSON TG585 .. 13.200/999
Siemens 4200 ....... 13.200/994

A4 DTM
04-12-09, 18:19
Το ιδιο ισχυει και με μενα. Οχι μονο με τις ταχυτητες αλλα και με τους θορυβους.

Gennet Oxygen atten.: 41
Siemens 4200: 37

Gennet Oxygen SNR: 8.5
Siemens 4200: 9

Lordvader1976
16-01-10, 16:11
Καλή χρονια παιδεία με υγεια. Θα ήθελα αν μπορει κάπιος να με βοηθήσει με ενα προβλημα που έχω.
Είμαι στην Tellas και είχα το speedstream της Siemens, με ταχύτητα σταθέρη στα 8 mps. Μέχρι που μέτα απο 3 χρόνια αρχίσε να μου παρουσιάζει πρόβλημα.
Μετα απο πόλη ταλεπορία και αφου περίμενα σχεδόν 2 μήνες μου στείλανε το Oxygen, τώρα πιο ειναι το θέμα, το εγκατέστησα κανονικα, αλα δυστηχώς φένετε σαν να ειναι κλειδώμενο στα 4 Mps, τους πειρα τηλεφώνο άλλα μου λενε αρες μαρες κουκουνάρες, εντελώς εκτος τοπου και χρόνου!!! Και καταλήξανε οτι θα μου αντικαταστίσουνε ξανά το modem. Εβαλα πάλυ το Speedstream και πίανει κανονικα στα 8 Mps.
Πρωσοπικα πιστέυω οτι το Oxygen θέλει κάπι ρύθμιση απο το interface ώστε να ξεκλειδώσει απο τα 4mps, το θέμα ειναι οτι εχεί αυτοματοποιημένες ρυθμίσεις και πιστεύω οτι πρέπει να γίνει κάπια ρυθμιση εκει. Δεν έιναι δυνατον με το speed stream να ειναι στα 8-11 mps και με το oxygen εκει μουλαρομενο στα 4mps!!! Και κατι ακόμη εχω απενεργοποίσει το wirless και το χρισημοπίω ενσύρματα.
Υπάρχει καπίος φίλος που να έχει παρόμια εμπιρια και να μπορέσει να δώσει μία λύση?

Ευχαριστώ πολυ.
Επεξεργασία / Διαγραφή μηνύματος

chaos38
16-01-10, 19:32
Καλή χρονια παιδεία με υγεια. Θα ήθελα αν μπορει κάπιος να με βοηθήσει με ενα προβλημα που έχω.
Είμαι στην Tellas και είχα το speedstream της Siemens, με ταχύτητα σταθέρη στα 8 mps. Μέχρι που μέτα απο 3 χρόνια αρχίσε να μου παρουσιάζει πρόβλημα.
Μετα απο πόλη ταλεπορία και αφου περίμενα σχεδόν 2 μήνες μου στείλανε το Oxygen, τώρα πιο ειναι το θέμα, το εγκατέστησα κανονικα, αλα δυστηχώς φένετε σαν να ειναι κλειδώμενο στα 4 Mps, τους πειρα τηλεφώνο άλλα μου λενε αρες μαρες κουκουνάρες, εντελώς εκτος τοπου και χρόνου!!! Και καταλήξανε οτι θα μου αντικαταστίσουνε ξανά το modem. Εβαλα πάλυ το Speedstream και πίανει κανονικα στα 8 Mps.
Πρωσοπικα πιστέυω οτι το Oxygen θέλει κάπι ρύθμιση απο το interface ώστε να ξεκλειδώσει απο τα 4mps, το θέμα ειναι οτι εχεί αυτοματοποιημένες ρυθμίσεις και πιστεύω οτι πρέπει να γίνει κάπια ρυθμιση εκει. Δεν έιναι δυνατον με το speed stream να ειναι στα 8-11 mps και με το oxygen εκει μουλαρομενο στα 4mps!!! Και κατι ακόμη εχω απενεργοποίσει το wirless και το χρισημοπίω ενσύρματα.
Υπάρχει καπίος φίλος που να έχει παρόμια εμπιρια και να μπορέσει να δώσει μία λύση?

Ευχαριστώ πολυ.
Επεξεργασία / Διαγραφή μηνύματος

Φιλε μια ερωτηση το πληρωσες το ρουτερακι(οxygen) ή στο δωσανε δωρεαν?

Lordvader1976
16-01-10, 21:58
Φίλε μου η αντικατάσταση ήταν δωρέαν γιατι έιμαι πάνω απο δύο χρονια στην Tellas. Αν και εγω ήθελα ξανα Speed stream η το Tomson, αλα μου έιπανε οτι πλέον έχουνε καταργηθεί.

Nick_
17-01-10, 17:08
Αν τους πω εκεί οτι το Siemens χάλασε, λέτε να μου στείλουν κανα Oxygen? Γιατί έχω βαρεθεί την μπαγκατέλα το 4200 με τις αποσυνδέσεις του (κάνει 5-6 την ημέρα και πέφτει ο συγχρονισμός κατα 3Mbps και μετά από ώρες ξανακάνει και ανεβαίνει) :hmm:

Ή αν τους πω να μου στείλουν απλά ένα Oxygen?

michpapad
17-01-10, 21:33
Αν τους πω εκεί οτι το Siemens χάλασε, λέτε να μου στείλουν κανα Oxygen? Γιατί έχω βαρεθεί την μπαγκατέλα το 4200 με τις αποσυνδέσεις του (κάνει 5-6 την ημέρα και πέφτει ο συγχρονισμός κατα 3Mbps και μετά από ώρες ξανακάνει και ανεβαίνει) :hmm:

Ή αν τους πω να μου στείλουν απλά ένα Oxygen?

Πες τους ότι το siemens έχει χαλάσει και σιγούρεψε ότι θα στο στείλουν δωρεάν.

(avatar Nick_: καλή η Αλβανίδα!)

Nick_
21-01-10, 20:40
Τελικά δεν χρειάστηκε να πω ψέματα. Το Speedstream τα κακάρωσε προχθές. ΤΟ ΚΑΡΜΑ :twisted:

gtl
21-01-10, 20:51
μιά χαρά είναι το gennet...επειδη είχα διακοπές με το ST585v6 πριν λίγες μέρες έβαλα το oxygen... αποτέλεσμα απο τα 14500kbps να ανέβω στα 17000kbps και η γραμμή είναι σταθερότατη!


Σε εμένα το Gennet Oxygen wireless συγχρονίζει πολύ χαμηλότερα απο το THOMSON TG585 v7 & το Siemens 4200

Gennet Oxygen ..... 11.000/992
THOMSON TG585 .. 13.200/999
Siemens 4200 ....... 13.200/994

Εγώ δοκιμάζοντας Gennet Oxygen (από Speedtouch 585 V6) έπεσα στα 9.5Mbits από τα 12,5 με 13Mbps που έπιανα μέσω Speedtouch. Γενικά είναι καλό και σταθερό ρουτεράκι, και μάλιστα με ορισμένα χαρακτηριστικά που λείπουν από τα περισσότερα routers της αγοράς (πχ η εντυπωσιακή δυνατότητα να στήσεις δεύτερο ασύρματο δίκτυο, με ξεχωριστό κωδικό και ssid, στο οποίο μπορείς να ορίσεις μέχρι και μέγιστο bandwidth!). Αλλά δυστυχώς υστερεί κάπως στον τομέα της απόδοσης/ταχύτητας συγχρονισμού..

soypia
24-01-10, 18:31
Εγώ δοκιμάζοντας Gennet Oxygen (από Speedtouch 585 V6) έπεσα στα 9.5Mbits από τα 12,5 με 13Mbps που έπιανα μέσω Speedtouch. Γενικά είναι καλό και σταθερό ρουτεράκι, και μάλιστα με ορισμένα χαρακτηριστικά που λείπουν από τα περισσότερα routers της αγοράς (πχ η εντυπωσιακή δυνατότητα να στήσεις δεύτερο ασύρματο δίκτυο, με ξεχωριστό κωδικό και ssid, στο οποίο μπορείς να ορίσεις μέχρι και μέγιστο bandwidth!). Αλλά δυστυχώς υστερεί κάπως στον τομέα της απόδοσης/ταχύτητας συγχρονισμού..

Πως γινεται αυτό;;;

Γενικά και εγώ ευχαριστιμένος είμαι απο το routerάκι! Παίζω άνετε online με το Wii, όλα τα παιχνίδια με ελάχιστο Lag. Το ίδιο ισχύει και με το PC μου:)

Ορισμένα κολήματα που και που τα έχει, αλλά μπρος στα κάλλη τι είναι ο πόνος;:rofl:

Nick_
26-01-10, 14:50
Ήρθε!! Το σύνδεσα, μια χαρά όλα. Κλειδώνω όσο και στο Siemens Speedstream, αλλά παρατήρησα οτι μου ανεβάζει κάπως (δεν ξέρω πως) το Attenuation από 29,5-30 στα 34,5-35 dB
Κατα τα άλλα, το έχω στο ελάχιστο σήμα wireless και πιάνω σε όλο το σπίτι (100τμ) από τη μια άκρη που είναι το OxyGEN στην άλλη, με αρκετές πόρτες μπροστά :)

nEC
27-01-10, 09:03
έχω παρατηρήσει οτι μετά απο 1-2 μέρες uptime ,ενώ το wireless είναι ενεργοποιημένο, δεν μπορώ να πιάσω απο καμία συσκευή το wlan. Το πρόβλημα λύνεται με disable/enable πάλι το ασύρματο.

το έχει παρατηρήσει κανεις ή είναι προβληματικό το δικό μου routeri?

mob
27-01-10, 09:09
Αν δουλεύεις το DCHP server δοκίμασε να τον απενεργοποιήσεις και να βάλεις καρφωτές IP
μάλλον κάτι δεν θα πηγαίνει καλά με το lease-time των IP ή το IP pool έχει λίγες IP

michpapad
27-01-10, 13:00
έχω παρατηρήσει οτι μετά απο 1-2 μέρες uptime ,ενώ το wireless είναι ενεργοποιημένο, δεν μπορώ να πιάσω απο καμία συσκευή το wlan. Το πρόβλημα λύνεται με disable/enable πάλι το ασύρματο.

το έχει παρατηρήσει κανεις ή είναι προβληματικό το δικό μου routeri?

Τι wireless κάρτα έχεις; Με ποιες συσκευές δοκιμάζεις;

dmstelios
10-10-10, 00:43
Αν δουλεύεις το DCHP server δοκίμασε να τον απενεργοποιήσεις και να βάλεις καρφωτές IP
μάλλον κάτι δεν θα πηγαίνει καλά με το lease-time των IP ή το IP pool έχει λίγες IP

επειδη εχω και γω παρομοιο πρόβλημα μπορείς να εξηγήσεις για τις καρφωτές ip;
τι είναι και ποιες είναι;
το πρόβλημα μου είναι ότι πέφτει συνέχεια το wireless ιντερνετ.
έχω βάλει ένα σωρό router στο σπίτ μου και μόλις έβαλα αυτό " Gennet Oxygen"
τα νεύρα μου κρόσια!!!

mob
10-10-10, 13:57
Θα δώσεις συγκεκριμένη IP στον υπολογιστή σου, κάνε μια αναζήτηση στο forum και θα βρεις σχετικά

StaPas
11-10-10, 14:01
Εμένα μου κόλλαγε το ασυρματο μετά απο μια ώρα και αλλαξα τα εξης και ειναι μια χαρα τωρα (2 σερι μερες χωρις κολλημα) Εβαλα καρφωτα ip κτλ, απενεργοποιησα το dchp άλλαξα καναλι απο 6 σε 11, εβαλα low mode και επισης εβαλα wep και οχι wpa... Ελπίζω να βοηθησουν και εσας!

dmstelios
14-10-10, 23:52
Θα δώσεις συγκεκριμένη IP στον υπολογιστή σου, κάνε μια αναζήτηση στο forum και θα βρεις σχετικά

Σ' ευχαριστω πολύ αλλά χωρίς υπερβολή...ψαχνω 2 μερες για τις καρφωτές ip και δεν εχω βρει κατι.μηπως μπορεί κάποιος να βοηθησει!

ifrankie
22-10-10, 22:48
Μονο εγω εχω παραπονα απο αυτο το router? Απο Hol (\m/) με πηγε η μανα μου στην Wind και απο τοτε OΛΟ disconnects εχω καθε 1-2-3-4-5 ωρες με το router na μην σβηνει κανενα λαμπακι για να καταλαβω τι παιζει κοιταξα και για update αλλα τιποτα...Εχει κανεις καμια ιδεα? με την hol ημουν μια χαρα αλλα τωρα με αυτην δεν παλευω μια :(
Ευχαριστω

nyannaco
23-10-10, 10:21
Και είσαι σίγουρος ότι φταίει το router και όχι κάτι άλλο (π.χ. η Wind)? Δοκίμασες με άλλο router και είναι ΟΚ?

aragorncb600
25-10-10, 21:42
σκετη πατατα ειναι το ρουτερ.
το ασυρματο του ειναι ενα χαλι.
αχ με προδωσε το thomson 585v7 καηκε.

Centurion
14-11-10, 20:10
Για το ασύρματο κομμάτι του ρούτερ έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα εξ' αρχής. Κατασκευαστικό λάθος είναι σίγουρα.
Αυτό που κάνω είναι να το κλείνω κάθε βράδυ που πάω για ύπνο και την άλλη μέρα το ανοίγω και είμαι κομπλέ. Και εξοικονόμηση ενέργειας και λύση στο πρόβλημα. (Αν και μερικές φορές κόβεται πάλι μέσα στη μέρα.Αναλόγως τα κέφια)

kage
16-11-10, 21:55
Ασφάλεια wireless WPA-PSK μονο αυτο το κλειδωμα εχει το μοντεμ?
http://www.wind.com.gr/LeftMenu/Statherh---Internet/Gia-ton-idioti.aspx το γραφει στα χαρακτηριστικα

@ ADSLgr.com All rights reserved.