PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπάρχει traffic shaping στα torrents ??



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

bill1983
17-11-09, 20:25
Καλησπέρα , είμαι σχετικά καινουργιος χρήστης HOL μετά από πολλά χρόνια σε ΟΤΕ. Γενικά αν και ο συγχρονισμός μου ειναι αρκετά καλά στα 13Mbps έχω παρατηρήσει ότι από torrents και μάλιστα από ελληνικούς trackers δεν πάει ποτέ πάνω από 600 ΚB/s !!!
Υπάρχει κάποια πολιτική traffic shaping στην HOL σχετικά με τα torrents ??
Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι αντίστοιχο ??
Χρησιμοποιώ τους πιο γνωστούς ελληνικούς trackers όπου με ΟΤΕ δεν αντιμετώπιζα πρόβλημα ....

deadlock7
18-11-09, 06:51
Δηλαδή εκτός των torrents κατεβάζεις με περισσότερα?

britgreek
18-11-09, 12:07
Εγώ λέω ότι δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Κατεβάζω κανονικά με 1320-1400 μέσω torrent client τα αρχεία που παίρνω από το Πανεπιστήμιο που συνεργάζομαι (Αγγλία), ενώ έχω κλειδώσει στα 13850. Μόνο από Ελλάδα όταν κατεβάζω (πχ ntua) δεν πιάνω καλές ταχύτητες. Πχ, κατέβασα τον ΜΟΝΟΜΑΧΟ (linux) από το Πανεπιστήμιο της Αθήνας. Δεν πέρασα τα 600-700.

Τώρα για "άλλα" downloads δεν ξέρω, καθώς δεν κατεβάζω.

Μήπως το ratio σου στους ελληνικούς trackers δεν σου επιτρέπει να κατεβάζεις με full;

bill1983
18-11-09, 20:28
Όχι δεν τίθεται θέμα ratio είναι πολύ ψηλά ....
Μήπως είναι πρόβλημα του dslam που είμαι ??
Μαρούσι είμαι , κανένας άλλος με αντίστοιχο πρόβλημα ??

........Auto merged post: bill1983 πρόσθεσε 67 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Βασικά να ήταν μόνο τα torrent που δεν πάνε καλά ....
πριν λίγο προσπάθησα να κατεβάσω ένα συνημένο pps από gmail και
κατέβαζε με 25 KB/s :cry:
δεν με βλέπω να κάθομαι πολύ εδώ ....

harris
19-11-09, 00:03
Όχι δεν υπάρχει κανένα traffic shaping. Αυτό που υπάρχει μεγάλο μπούκωμα της hol τελευταία, κάτι που ελπίζουμε να ξεπεραστεί άμεσα...

Blitzkrieg
19-11-09, 00:41
Επίσης σε περίπτωση που χρησιμοποιείς Netfaster I είχα παρατηρήσει οτι με τα torrents και λόγω ελλειπούς μνήμης "κρέμαγε" στα 600-700ΚΒ/s(ενώ η γραμμή σήκωνε μέχρι και 1,2ΜB/s) .
Ακόμα και στο webinterface οταν προσπαθούσα να κάνω login έπαιρνε 5-10 λεπτά ενώ ταυχτόχρονα κατέβαζα torrents(ανοίγουν τρελά connections)...
Με Speedtouch 585 το ίδιο torrent πέταγε.

Δοκίμασε με αξιοπρεπές modem/router και 99% θα λύσεις το πρόβλημα σου ..:oneup:

bill1983
20-11-09, 00:41
Ναι όντως το netfaster έχω , θα δοκιμάσω και με κάποιο άλλο να δω εάν υπάρχουν διαφορές.
:)

Lagman
20-11-09, 01:30
Δεν υπάρχει μπούκωμα :p , επειδή οι περισσότεροι Έλληνες τορεντάκιδες έχουν forthnet για αυτό σέρνεσαι και εσύ, η δρομολόγηση πάει μέσω honolulu .

anodizer
20-11-09, 03:51
Δεν θα είχε πολύ νόημα 600kb/s και traffic shaping...θα ήταν βλακώδες.

zoug100
19-12-10, 19:52
Παιδια γεια σας.
Εχει παρατηρησει κανεις χαμηλες ταχυτητες σε τορεντς; Κατεβαζ με rapidshare περιπου 1200 ΚΒ/sec και σε τορεντς απο private tracker με πολλους seeders καθως επισης και με διαφορες διανομες linux με τις οποιες παντα επιανα την μεγιστη ταχυτητα τωρα βλεπω μονο 200 ΚΒ/sec περιπου.Δοκιμασα με 3 ρουτερ και παλι το ιδιο.
Εχει κανεις παρομοιο προβλημα;

JTB
19-12-10, 20:33
Παιδια γεια σας.
Εχει παρατηρησει κανεις χαμηλες ταχυτητες σε τορεντς; Κατεβαζ με rapidshare περιπου 1200 ΚΒ/sec και σε τορεντς απο private tracker με πολλους seeders καθως επισης και με διαφορες διανομες linux με τις οποιες παντα επιανα την μεγιστη ταχυτητα τωρα βλεπω μονο 200 ΚΒ/sec περιπου.Δοκιμασα με 3 ρουτερ και παλι το ιδιο.
Εχει κανεις παρομοιο προβλημα;


Το ίδιο παρατηρώ και εγώ σήμερα. Χθες το βράδυ μέχρι τις 24:00 κατεβαζα full (750 KB/s), σήμερα το ίδιο torrent και αλλα που δοκίμασα πανω απο 200 δεν πιάνω. :down:

Ενω στο οταν κατεβάζω απο τον ftp της Otenet (ftp://speedtest:speedtest@ftp.otenet.gr/) πιανω full.

Θέλω να πιστεύω ότι είναι προσωρινό.

billis20
19-12-10, 22:24
Και εγω HOL μετά απο χρονια ΟΤΕ, Μαρουσι,και συνονόματος :P Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα σε χειρότερη μορφή...τα τορεντ μου δεν πάνε πάνω απο 200 down...τι γίνεται; πορτες ανοικτές...

zoug100
20-12-10, 16:21
Κατεβασα πριν 3 ωρες περιπου ενα τορεντ απο private tracker με πολλους seeders και επιασα ταχυτητα γυρω στα 1500 ΚΒ/sec.
Παω τωρα να κατεβασω το ιδιο ακριβως και κατεβαινει με maximum ταχυτητα γυρω στα 350 KB/sec.
Και ολα αυτα ενω απο rapidshare κατεβαζω με 1800 ΚΒ/sec.Αρα κατι πειραζουν νομιζω και μειωνεται η ταχυτητα στα τορεντς

christo
20-12-10, 18:29
Εχω τρελαθει τις τελευταιες μερες που παρατηρω αυτην την πτωση να ψαχνω τι επαθαν τα τορρεντς και δεν παω πανω απο τα 200kbps κατεβασμα (ΕΛΕΟΣΣΣΣΣ....) ρυθμισεις στο υτορρεντ, restart στο ρουτερ ΑΛΛΑ τιποτα, οχι μονο απο ελλαδα αλλα και εξωτερικο.
Λοιπον τις ωρες αιχμης μεσημερι απογευμα βραδακι κυριολεκτικα ΣΕΡΝΕΤΑΙ.Καποια στιγμη το βραδυ δειχνει να ξεμπουκωνει και να πιανει 500 με 600 kbps MAX, μεσανυχτα και μετα επανερχεται στα κανονικα του 1,2mbps.
Μου θυμιζει την περιπτωση πριν λιγο καιρο που δεν μπορουσαμε να ανοιξουμε σελιδες να δουμε βιντεο στο youtube κλπ που και τοτε ΣΕΡΝΟΤΑΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ....
Εξοπλισμος NETFASTER IAD, 1,2 mbps παντα για τορρεντς
Εχω σκοπο να δοκιμασω το NET FASTER IAD 2 και το SPEEDTOUCH 585 v7 και βλεπουμε, αν και δεν νομιζω να παιζει ρολο ο εξοπλισμος....

........Auto merged post: christo πρόσθεσε 3 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κατεβασα πριν 3 ωρες περιπου ενα τορεντ απο private tracker με πολλους seeders και επιασα ταχυτητα γυρω στα 1500 ΚΒ/sec.
Παω τωρα να κατεβασω το ιδιο ακριβως και κατεβαινει με maximum ταχυτητα γυρω στα 350 KB/sec.
Και ολα αυτα ενω απο rapidshare κατεβαζω με 1800 ΚΒ/sec.Αρα κατι πειραζουν νομιζω και μειωνεται η ταχυτητα στα τορεντς

Αυτο παρατηρω και γω οτι κατι πειραζουν-πειραξαν (ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ) μεχρι πριν λιγες μερες πριν που ολα ηταν καλα επιανα 1,2mbps απο τορρεντ τωρα τισ ωρες αιχμης το πολυ 200kbps

Ανοιγμα Σελιδες,youtube ολα ΟΚ μια χαρα

zoug100
20-12-10, 19:03
Ακριβως ετσι φιλε christo.
Ολα καλα και μονο με τα τορεντ προβλημα.Εχω δοκιμασει με 3 ρουτερ και παλι τα ιδια.Μαζι με τις περικοπες στους μισθους εχουμε και περικοπες στις ταχυτητες :rofl:

christo
20-12-10, 19:28
Ακριβως ετσι φιλε christo.
Ολα καλα και μονο με τα τορεντ προβλημα.Εχω δοκιμασει με 3 ρουτερ και παλι τα ιδια.Μαζι με τις περικοπες στους μισθους εχουμε και περικοπες στις ταχυτητες :rofl:

Αρα φιλε δεν θα δοκιμασω με αλλα ρουτερ αφου δοκιμασες εσυ ...
Αν μπορεις κανε ενα τεστ της γραμμης με το utorrent , εγω εχω το 2.2 και τωρα μοθ λεει 790kbps κατεβασμα το βραδυ στο 1,4kbps.Τωρα σερνεται αισχρα κατεβαζω με 116kbps 30 torrents γυρω στο 1giga απο τις 2:30 το μεσημερι ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ και ακομα δεν εχουν κατεβει.
Τι να πω δεν υπαρχουν λογια...
Καλα το ειπες περικοπες και στις ταχυτητες

christo
20-12-10, 23:08
Τωρα 22:00 δειχνει να ξεμπουκωνει με minimum 450 kbps και ΜΑΧ 780 kbps σε 70 τορρεντς

giorgosts
20-12-10, 23:28
Κατέβασε τον συνολικό αριθμό των συνδέσεων γιατί μπουκώνει το router. Επίσης όλα τα κλασικά κόλπα, δηλ. περιορισμό του upload, περιορισμό του half-open και των slots.

Και κανένα reboot του router που και που δεν χαλάει.

Καλό torrent για δοκιμή είναι αυτό: ftp://ftp.otenet.gr/pub/linux/ubuntu-releases/10.10/ubuntu-10.10-desktop-i386.iso.torrent Αν αυτό πάει τέρμα και στα άλλα έχεις πρόβλημα, θα φταίνε τα torrent σου και όχι ο ISP, ο router ή οι ρυθμίσεις.

@christo Καλά, εσύ το έχεις μπουκώσει μόνος σου, δεν χρειάζεται να το κάνει ο ISP.

christo
20-12-10, 23:34
Τωρα παλι μπουκωμα Μας δουλευουν νομιζω.... επεσε παλι στα 150-190kbps

Geocheats2
20-12-10, 23:34
απλή η λύση κάντε ενα τεστ http://broadband.mpi-sws.org/transparency/bttest.php

christo
21-12-10, 00:08
Κατέβασε τον συνολικό αριθμό των συνδέσεων γιατί μπουκώνει το router. Επίσης όλα τα κλασικά κόλπα, δηλ. περιορισμό του upload, περιορισμό του half-open και των slots.

Και κανένα reboot του router που και που δεν χαλάει.

Καλό torrent για δοκιμή είναι αυτό: ftp://ftp.otenet.gr/pub/linux/ubuntu-releases/10.10/ubuntu-10.10-desktop-i386.iso.torrent Αν αυτό πάει τέρμα και στα άλλα έχεις πρόβλημα, θα φταίνε τα torrent σου και όχι ο ISP, ο router ή οι ρυθμίσεις.

@christo Καλά, εσύ το έχεις μπουκώσει μόνος σου, δεν χρειάζεται να το κάνει ο ISP.

ΝΑΙ ΟΚ Οτι πεις ... Ελα παππου μου να σου δειξω τα αμπελοχωραφα σου

........Auto merged post: christo πρόσθεσε 2 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........


απλή η λύση κάντε ενα τεστ http://broadband.mpi-sws.org/transparency/bttest.php

Ωραιος...........

........Auto merged post: christo πρόσθεσε 27 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Mε utorrent 1.6 και πορτα 60000 (ειχα 2.2 και περασα πριν απο λιγο το 1.6 οπως εχει ανεφερθει σε θεματα ταχυτητας ηταν πιο καλο) και 80 τορρεντς τωρα πιανει 1,2Mbps ... Οπως εχθες τις ωρες αιχμης τιποτα και αργα το βραδυ κανονικα στο 1,2mbps ...
Μια απο τα ιδια δηλαδη

Ntalton
21-12-10, 00:09
Και εγω τα ιδια παθαινω... Τιποτα απο τορρεντς, ειδικα σε ωρες αιχμης δε λεει να ανεβει η ταχυτητα...Μαλλον προσωρινο ειναι, για να αντιμετωπησουν το μπουκωμα μεχρι να αναβαθμισουν τα κυκλωματα. Για μετα τις γιορτες λενε καποιοι συμφορουμιτες πως θα αναβαθμιστουμε. Ειδωμεν...
Παρ'ολα αυτα, γενικως πεταμε τελευταια...

giorgosts
21-12-10, 00:16
ΝΑΙ ΟΚ Οτι πεις ... Ελα παππου μου να σου δειξω τα αμπελοχωραφα σου
Ποιός είναι ο παππούς, ποιά τα αμπέλια, και ποιός ο προορισμός τους (το κρασί).

Ntalton
21-12-10, 00:20
Glasnost: Test if your ISP is shaping your traffic

Results for your host (ppp*************.dsl.hol.gr - 79.166.***.***):
Is your upload traffic rate limited?

There is no indication that your ISP rate limits your uploads.

Is your download traffic rate limited?

There is no indication that your ISP rate limits your downloads.

:hmm:

christo
21-12-10, 01:30
Και εγω τα ιδια παθαινω... Τιποτα απο τορρεντς, ειδικα σε ωρες αιχμης δε λεει να ανεβει η ταχυτητα...Μαλλον προσωρινο ειναι, για να αντιμετωπησουν το μπουκωμα μεχρι να αναβαθμισουν τα κυκλωματα. Για μετα τις γιορτες λενε καποιοι συμφορουμιτες πως θα αναβαθμιστουμε. Ειδωμεν...
Παρ'ολα αυτα, γενικως πεταμε τελευταια...

Αντε να δουμε γιατι θα πηγαινω(ειναι διπλα μου) απο την HOL και θα τα ακουνε καθε μερα...

........Auto merged post: christo πρόσθεσε 56 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ισως παιζει ρολο και το utorrent 2.2 εκει καταληγω.Ακουω-διαβαζω πολλα προβληματα

jdtech
21-12-10, 11:02
Επειδή το φαινόμενο είναι έντονο σε ώρες αιχμής , δε θα έλεγα ότι φταίει το utorrent αλλά μάλλον το γενικότερο σούρσιμο. Σύμφωνα με το εργαλείο που παρέθεσε ο GEOCHEATS2 (thnx btw) shaping δεν γίνεται αυτή την ώρα. Θα δοκιμάσω και προς το βράδυ και θα επανέλθω.

christo
21-12-10, 18:32
Λοιπον τα ιδια και τωρα, αυτην την ωρα 17:30 με utorrent 1.6

(Παιζουν με την Ανοχη μας και τα Νευρα μας Ελεος πια....)

zoug100
21-12-10, 19:56
Επιβεβαιωνω και εγω οτι παλι τα ιδια τωρα.Δοκιμασα με αυτο εδω το τορεντ ftp://ftp.otenet.gr/pub/linux/ubuntu-releases/10.10/ubuntu-10.10-desktop-i386.iso.torrent που εδωσε ο giorgosts πιο πανω και πιανω ταχυτητα μολις 200 ΚΒ/sec ενω το πρωι επιανε το συγκεκριμενο τορεντ 1400 ΚΒ/sec.
Τουλαχιστον να μην ψαχνομαστε μηπως φταιει το ρουτερ ή το utorrent κτλ...

ΠΑΝΟΣ69
21-12-10, 20:29
Επιβεβαιωνω και εγω οτι παλι τα ιδια τωρα.Δοκιμασα με αυτο εδω το τορεντ ftp://ftp.otenet.gr/pub/linux/ubuntu-releases/10.10/ubuntu-10.10-desktop-i386.iso.torrent που εδωσε ο giorgosts πιο πανω και πιανω ταχυτητα μολις 200 ΚΒ/sec ενω το πρωι επιανε το συγκεκριμενο τορεντ 1400 ΚΒ/sec.
Τουλαχιστον να μην ψαχνομαστε μηπως φταιει το ρουτερ ή το utorrent κτλ...

δοκιμασα και εγω αυτο το torrent τωρα και κατεβαινει με 700κβ\sec .για το προφιλ μου καλα παει.ειμαι 1500 μετρα απο το κεντρο..και ειμαι στα 9 mbps κλειδωμενος αλλα στα τεστ πιανω μεχρι 7.5 με 8 το πολυ..

jdtech
21-12-10, 21:05
Ξανά έκανα το test για traffic shaping και δεν υπάρχει. Νομίζω ότι απλά αυτό που έχουμε καταλάβει όλοι ισχύει. Απλά σέρνεται

zoug100
21-12-10, 21:48
Μολις κατεβασα κατι απο rapidshare με ταχυτητα 1800ΚΒ/sec.Και στα τορεντ μεχρι 200ΚB/sec ενω τα ιδια τορεντ (εχουν πολλους seeders) το πρωι επιαναν ταχυτητα 1400-1500 ΚΒ/sec.

christo
21-12-10, 23:13
Παιδια καλο θα ειναι να γραφουμε και τον TORRENT CLIENT που χρησιμοποιουμε ο καθενας
(εψαξα λιγο για τον utorrent 2.2 και αναφερουν προβληματα στην ταχυτητα)

jdtech
23-12-10, 00:36
Με utorrent 2.2 εγώ κατεβάζω ανάλογα την ώρα. Τώρα max 200 και σε καλά torrents Τη νυχτα αργά κατεβάζει πολύ καλύτερα.

zoug100
23-12-10, 14:51
Ειχα το utorrent 2.2 και το αλλαξα και εβαλα μια παλιοτερη εκδοση την utorrent 2.0.4
Κατεβασα πριν λιγο αυτο εδω το τορεντ ftp://ftp.otenet.gr/pub/linux/ubuntu...86.iso.torrent που εδωσε ενα παιδι λιγο πιο πανω και το οποιο οντως πιανει το φουλ της ταχυτητας.
Κατεβαινει τωρα με 250-300 ΚΒ/sec ενω πριν 5 λεπτα κατεβασα απο εδω http://speedtest.ftp.otenet.gr/ το αρχειο του 1GB με 1700 ΚΒ/sec.
Aρα μαλλον δεν πρεπει να φταιει το utorrent αλλα προφανως υπαρχει καποιο μπουκωμα.Εξαλλου αργα την νυχτα η ταχυτητα φτιαχνει και αυτο συνεβαινε και με το utorrent 2.2

Borg74
23-12-10, 22:07
Σήμερα το παρατήρησα και εγώ, μέχρι 200Κ πήγαινε μέχρι τις 20:00, μετά full (Έχω 6Μ όριο down). Κάτι παίζει με την HOL που δεν μου αρέσει καθόλου.......

μtorrent 2.2

detomaso
24-12-10, 03:44
Results for your host (ppp091xxxxxxxxxx.dsl.hol.gr - 91.xxx.218.xxx):
Is your upload traffic rate limited?

There is no indication that your ISP rate limits your uploads.

Is your download traffic rate limited?

Your ISP appears to rate limit your downloads.

Details:

* Your ISP appears to rate limit your BitTorrent downloads. In our tests, downloads using control flows achieved up to 7277 Kbps while downloads using BitTorrent achieved up to 9381 Kbps.

* Your ISP appears to rate limit downloads on port 47155. In our tests, downloads on port 6881 achieved up to 5775 Kbps while downloads on port 47155 achieved up to 7277 Kbps.

θέλουν στυλιάρι...

:down::down::down::down::down::down::down::down::down:

SfH
24-12-10, 03:49
Results for your host (ppp091xxxxxxxxxx.dsl.hol.gr - 91.xxx.218.xxx):
Is your upload traffic rate limited?

There is no indication that your ISP rate limits your uploads.

Is your download traffic rate limited?

Your ISP appears to rate limit your downloads.

Details:

* Your ISP appears to rate limit your BitTorrent downloads. In our tests, downloads using control flows achieved up to 7277 Kbps while downloads using BitTorrent achieved up to 9381 Kbps.

* Your ISP appears to rate limit downloads on port 47155. In our tests, downloads on port 6881 achieved up to 5775 Kbps while downloads on port 47155 achieved up to 7277 Kbps.

θέλουν στυλιάρι...

:down::down::down::down::down::down::down::down::down:
Πιο πιθανό μου φαίνεται να υπάρχει αστάθεια σε κάποιο κομμάτι του δικτύου από εσένα μέχρι το glasnost παρά όντως να κάνει κάτι η hol. Αν μη τι άλλο, σύμφωνα με το πρώτο αποτέλεσμα, τα downloads με bittorrent πάνε πιο γρήγορα από ότι χωρίς :p

detomaso
24-12-10, 03:59
εδώ και 20 μέρες πιάνω γελοίες ταχύτητες. εκεί που κατέβαζα max 1,6 mB/s τώρα μετά βίας 200kB/s άντε μερικές φορες 500 kB/s

prjohn
24-12-10, 05:04
Το shaping ξεχωρίζει κυρίως από το γεγονός ότι το κατέβασμα καρφώνεται σε συγκεκριμένη ταχύτητα και δεν ανεβαίνει πάνω από εκεί παρότι το torrent έχει peers. Αντίθετα αν είναι απλά σούρσιμο η ταχύτητα παίζει και έχει διακυμάνσεις (πάντα όμως χαμηλά). Από όσο βλέπω εδώ όλοι έχετε διακυμάνσεις και χαμηλές ταχύτητες άρα μιλάμε μάλλον για σούρσιμο και όχι shaping.

evantigger
24-12-10, 05:41
Το p2p δεν δίνει εγγυημένες ταχύτητες. Εξαρτάται από το πόσο μπορούν να δώσουν αυτοί που ανεβάζουν.

Το ίδιο και οι γραμμές ADSL. Συνεπώς το να παραπονιέστε για τις μειωμένες ταχύτητες, αν και κατανοητό από μένα κι εγώ το ίδιο έκανα παλιότερα, δεν έχει κανένα σκοπό.

Λόγοι που μπορεί να συμβάλουν είναι κυρίως η αύξηση των βαρέων χρηστών αλλά και η γενική αύξηση των χρηστών μιας εταιρείας.

Ax0R7aG0z
24-12-10, 19:35
Γιαυτό λέει "appears to rate" αντί για "is rating", γιατί υπάρχουν οι αστάθμητοι παράγοντες του διαδικτύου.
Με transmission 2.13 αυτή την ώρα δεν παίζει παραπάνω από 250kbps.

Κάτι γίνεται στην HOL...

detomaso
24-12-10, 20:20
από ftp κατεβάζω 1,5 mB/s άρα δεν έχω πρόβλημα θορύβου γραμμής η πιταρισμενου dslam .Το πρόβλημα είναι στα torents , έβαλα χτες το βραδυ 5 ταινίες να κατεβαίνουν που είχαν πάνω από 10k seeds η καθεμια και max speed ήταν 500 kB/s έλεος δηλαδή..




Kαι κάτι ακόμα που αφορά την ταχύτητα που πρέπει να έχω . O οτε είναι στα 100 μετρα το καφάο της χολ είναι στα 20 μετρα ... και το router συχρονίζει στα 17 -18 Mbps.
Δεν θα έπρεπε να πιάνω πιο καλες ταχύτητες η είμαι πλεονέκτης?

rav3n
24-12-10, 20:34
από ftp κατεβάζω 1,5 mB/s άρα δεν έχω πρόβλημα θορύβου γραμμής η πιταρισμενου dslam .Το πρόβλημα είναι στα torents , έβαλα χτες το βραδυ 5 ταινίες να κατεβαίνουν που είχαν πάνω από 10k seeds η καθεμια και max speed ήταν 500 kB/s έλεος δηλαδή..




Kαι κάτι ακόμα που αφορά την ταχύτητα που πρέπει να έχω . O οτε είναι στα 100 μετρα το καφάο της χολ είναι στα 20 μετρα ... και το router συχρονίζει στα 17 -18 Mbps.
Δεν θα έπρεπε να πιάνω πιο καλες ταχύτητες η είμαι πλεονέκτης?

Εισαι πλεονεκτης..
Η Hol καταρχας δεν εχει καφαο.
Το θεμα με τα torrent το εχεις καθολη την διαρκεια της ημερας ή μονο τις ωρες "αιχμης"?

detomaso
24-12-10, 22:47
Εφόσον έχω διάβαση την άδεια και γραφή πάνω ότι το καφάο είναι ιδιοκτησία της χολ τότε είναι της χολ... και τοποθετείται σε απόσταση max 300 μετρα από το dslam του οτε .

Oλες τις ώρες της ημέρας κατεβάζω με μικρές ταχύτητες (για torents μιλάμε πάντα)

christo
24-12-10, 22:48
Παιδια αλλαξτε πορτα στο utorrent και στο router(ιδια πορτα και στα 2) σας σε:
80, 8080 , 21
Δοκιμαστε το και πειτε μου τι ειδατε-τι γινετε ΕΔΩ
(θα ανεβει η ταχυτητα 100%)

Trsust Me ....

rav3n
24-12-10, 22:58
Εφόσον έχω διάβαση την άδεια και γραφή πάνω ότι το καφάο είναι ιδιοκτησία της χολ τότε είναι της χολ... και τοποθετείται σε απόσταση max 300 μετρα από το dslam του οτε .

Oλες τις ώρες της ημέρας κατεβάζω με μικρές ταχύτητες (για torents μιλάμε πάντα)

Δεν υπαρχει καφαο το οποιο να ειναι 3ου παροχου.
Μπορει να ειναι κανενα outdoor dslam.
Εαν ειναι αυτη η περιπτωση τοτε ειναι
Outdoor dslam-> AK -> KV -> ESKALIT/BOX -> Διαμερισμα/Κατοικια.

detomaso
24-12-10, 23:07
Δεν υπαρχει καφαο το οποιο να ειναι 3ου παροχου.
Μπορει να ειναι κανενα outdoor dslam.
Εαν ειναι αυτη η περιπτωση τοτε ειναι
Outdoor dslam-> AK -> KV -> ESKALIT/BOX -> Διαμερισμα/Κατοικια.

δηλαδή θες να μου πεις ότι είναι του οτε αυτό?

nestoras72
24-12-10, 23:16
Δεν εφαρμοζεται περιορισμος βασει πρωτοκολλου προς το παρον.
Εκκρεμει ενεργοποιηση νεου κυκλωματος μεσα στον Ιανουαριο που θα λυσει το προβλημα.

rav3n
24-12-10, 23:19
δηλαδή θες να μου πεις ότι είναι του οτε αυτό?

Αν δεν ειναι καμπινα μινι dslam φαση ναι ειναι του ΟΤΕ. HOL KV Μια φορα δεν υπαρχει.

........Auto merged post: rav3n πρόσθεσε 0 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν εφαρμοζεται περιορισμος βασει πρωτοκολλου προς το παρον.
Εκκρεμει ενεργοποιηση νεου κυκλωματος μεσα στον Ιανουαριο που θα λυσει το προβλημα.

Και η πηγη αυτου?

detomaso
24-12-10, 23:28
Kαι κάτι ακόμα όταν είχα ρωτήσει για πιο λόγο δεν το βάζουν στο οικόπεδο του οτε μου είπαν ότι δεν ΕΠΙΤΡΈΠΕΙ ο OTE.... άρα δεν είναι του ΟΤΕ.

το έχω ψάξει λίγο το θέμα γιατί στο σημείο που το έχουν βάλει μου τρώει λίγο την φάτσα του οικοπέδου ... αλλα δεν υπήρχε άλλο σημείο να το τοποθετήσουν .

@ ADSLgr.com All rights reserved.