PDA

Επιστροφή στο Forum : Test HOL υπαρχει ;



thbartsas
11-03-06, 23:47
Ηθελα να ρωτησω εαν η hol εχει καποιο test για adsl οπως εχει η forthnet , δηλαδη να αναγνωριζει το αποτελεσμα .:)

alexis79
12-03-06, 02:38
Οσο και να εψαξα στο σαιτ της δεν βρηκα κατι,οποτε μαλλον οχι...

antreas9
14-03-06, 17:27
η μονιμη απαντηση τους, ειναι να κατεβασεις κατι φτπ απο αυτους, να δεις τι ταχυτητα πιανεις.

joseph
14-03-06, 18:12
Το πιο αξιόπιστο τεστ κατά την άποψη μου για να δεις πως πάει ο ISP( δλδ εαν φτάιει ο ΟΤΕ ή οχι ) και όχι το ίντερνετ του ISP ... Αμα θες για ιντερνετ καλύτερα να κάνεις στα γνωστά taiwan hongkong κλπ κλπ microsoft , nvidia και άλλα ... p2p not recommonded

anysin
25-03-06, 20:40
Το πιο αξιόπιστο τεστ κατά την άποψη μου για να δεις πως πάει ο ISP( δλδ εαν φτάιει ο ΟΤΕ ή οχι ) και όχι το ίντερνετ του ISP ... Αμα θες για ιντερνετ καλύτερα να κάνεις στα γνωστά taiwan hongkong κλπ κλπ microsoft , nvidia και άλλα ... p2p not recommonded

Ρίξτε καμια μέτρηση να δούμε πως πάει.
Εστω και με το testmy.net κάτι θα καταλάβουμε.

Μονο για την FORTHnet βλέπω μετρήσεις στo Forum

Tem
25-03-06, 21:14
Ρίξτε καμια μέτρηση να δούμε πως πάει.
Εστω και με το testmy.net κάτι θα καταλάβουμε.

Μονο για την FORTHnet βλέπω μετρήσεις στo Forum
με το testmy.net κάνε μέτρηση μόνο αν έχεις το πολύ πολύ 512.Με 1024 καλύτερα να το αποφύγεις.

manoulamou
25-03-06, 21:53
Αυτο δεν σας χρησιμευει σε κατι?
FAQ: Πώς κάνουμε αξιόπιστη μέτρηση της ταχύτητας DSL (WAntilles 09-02-06)
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31796

panther21
27-03-06, 04:27
Καταρχας καλησπερα και απο εδω!
Οσο αναφορα το τεστακι,εαν καταλαβα καλα,εννοεις ενα trial απο την ΗΟL για να δοκιμασεις τις ταχυτητες?
Εαν εννοεις αυτο,τοτε υπαρχει.Πριν 2 βδομαδες τελειωσα με forth και σκεφτομουν και εγω τι να κανω.Ειδα το νεο πακετο (το 1000αρι συγκεκριμενα) το οποιο μου καλαρεσε.Τους καλεσα,τους ρωτησα εαν δινουν demo για να δοκιμασω ταχυτητες και αυτοι μου δωσανε για 2 βδομαδες.
Σε σχεση με την προηγουμενη,παει λιγο καλυτερα (dslam Δαφνης) απλα φοβαμαι (με αυτα που διαβαζω) το ποσο θα κανω μεχρι να ενεργοποιηθει η συνδεση μου εαν παω στην HOL...

manoulamou
27-03-06, 11:53
Τελικα τι ακριβως θελεις, δε μας διευκρινησες?
Εχεις εσυ συνδεση στην HOL και ψαχνεις καποιο αξιοππιστο τροπο να μετρησεις την ταχυτητα σου,
θελεις καποιο Demo για να δεις αν θα σε καλυπτει η HOL απο ταχυτητες
ή τεστς που να δειχνουν το μεσο ορο ταχυτητας, που πιανουν αλλοι χρηστες της HOL?

anysin
27-03-06, 23:34
ή τεστς που να δειχνουν το μεσο ορο ταχυτητας, που πιανουν αλλοι χρηστες της HOL?

Αυτό ακριβώς!

Ψάχνω να αγοράσω ακόμα σύνδεση ADSL.
Ο μόνος ISP με πολλές μετρήσεις είναι η FORTHnet σε αυτό το forum.
Οι λοιποί τίποτε.

Καταλαβαίνω βέβαια ότι αφού δεν έχουν συνεχείς μετρήσεις σημαίνει ότι πετάνε!

meg
28-03-06, 00:11
Υπάρχει demo της HOL

https://public.curbas.hol.gr/register/curbas-demo.cgi?menuid=141&sitecolor=green&language=el&language=el

μπείκα και το δοκίμασα..
είναι οκ.:up:

Tasan
28-03-06, 00:55
Απο όσο Ξέρω δεν έχε τεστ η Hol.

manoulamou
28-03-06, 13:46
Αλλο πραγμα ειναι ενα demo, κι αλλο τα τεστ ταχυτητας...
Το demo το παιρνεις τσαμπα για μικρο διαστημα γυρω στη βδομαδα για
να τesταρεις γενικα τον provider

thbartsas
29-03-06, 22:50
Το προβλημα μου ειναι οτι με την hol η ταχυτητα μου σε 384 ειναι κατω απο 25 kb εδω και 1 μηνα τους εστειλα mail με το προβλημα μου και μετα απο 6 ημερες μου απαντησανε οτι ¨επιστροφη ελειπης πληροφοριες¨δεν εκανα τιποτα μεχρι να βρω απο καπου αλλου αλλη συνδεση για να δοκιμασω εαν φταιει ο ΟΤΕ η η HOL .Την επομενη μερα μου ξαναστελνουν mail και μου λενε απλα "αποδοχη " τωρα τι συμβαινει μεσα στην hol δεν ξερω αλλα σαν υπηρεσια του δημοσιου τομεα ειναι ποτε δεν ξερει ο ενας τι δουλεια κανει ο αλλος και ποτε δεν βρισκεις το δικιο σου. :down: .

apostolisp
05-04-06, 15:29
Παίδες καλησπέρα και απο μένα. Το πρόβλημα δεν οφείλετε στην HOL ή στην forthnet, κλπ ΑΛΛΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΟΤΕ!!!!. Αυτό το λέω γιατί αντιμετώπισα ενα προσωπικό πρόβλημα. Και να εξηγήσω τι εννοώ:
Το 2004 έβαλα adsl 384 στην vivodi kai για 3 μήνες έπαιζα counterstrike:source μαζί με τον γιό μου με 30 -60 ping. Μετά τους 3 μήνες άρχισα να έχω πολυ ping με αποτέλεσμα με την ληξη του συμβολαίου να πάω sthn hol και να αναβαθμίσω την συνδρομή μου σε 512. Τότε άρχισα να παίζω και σκληρό παιχνίδι το AA (America's Army). Πλήρωνα το μήνα 89 Ευρώ το 2005. ¨ολα καλά θα μου πείτε. Μέχρι το Οκτώβριο όλα πήγαιναν πολύ καλά. Απο τον Οκτώβριο του 2005 άρχισαν τα "παρατράγουδα". Βγήκε νέα έκδοση του ΑΑ η 2.5 με αποτέλεσμα σε όλους τους σέρβερ να έχω πολύ πίνγκ. Ξέχασα να σας πώ ότι Τον Οκτώβριο του 2005 μαζί με άλλους συμπαίκτες μου φτιάξαμε μια δική μας ομάδα και "νοικιάσαμε" ένα σέρβερ στο Λονδίνο και μετά στην Γερμανία για να μπορούμε να παίζουμε άνετα και νακάνουμε διαφήμιση στην ομάδα μας. Είχα τότε 60-80 ping σε όλους τους ευρωπαικούς σέρβερ και όλα ήταν καλά και ευχαριστίομουνα παιχνίδι. Αφού όλα πήγαιναν ωραία λεω στην οικογένεια αφου πληρώνουμε 89Ε για 512 γιατί να μην δίνουμε 103 για 1 mbps? Κάνω αίτηση αναβάθμισης σε 1024 και πράγματι σε 5-8 μέρες μου ενεργοποιήσαν την σύνδεση. Τότε αρχίζουν τα προβλήματα!!! Είχα κολημμένα 200 - 250 ping όλο το 24ώρο αλλα για ταχύτητα download έίχα 100-130 kb/sec. Σημειωτέον ότι τότε αρχίσαν οι αγώνες και 2 άτομα είμασταν εκτός ομάδας λόγω ping. Άρχισα τότε να στέλνω e-mail στην εταιρεία που νοικιάσαμε τον σέρβερ και να τους βρίζω γιατί νόμιζα ότι έφατιγαν αυτοί. Μέχρι που τους έστειλα ένα tracert απο την σύνδεσή μου και μου απάντησαν ΄τι δεν φταίει ο σέρβερ αλλά το δίκτυο μου. Τότε άρχισα να στέλνω τα tracert στην hol και μου απαντάγαν ότι "στην Ελλάδα δεν μπορούμε να παίξουμε online γιατί οι γραμμές μας δεν είναι για αυτό το παιχνίδι". Επέμενα τότε να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο και μετά απο 3 μέρες με πήρε τηλ κάποιος προιστάμενος και μου λέει ότι το πρόβλημα που αντιμετωπίζω οφείλετε στο δίκτυο του ΟΤΕ και όχι σε αυτούς. Υπόψιν ότι είχα ζητήσει υποβάθμιση της σύνδεσης και αρνιόντουσαν να μου την κάνουν επειδή λένε ότι απαγορευόταν. Με τα πολλά μετα απο επικοινωνιά με τον προιστάμενο, δοθηκε ή εντολή καιέγινε υποβάθμιση της σύνδεσης σε 512 με τη μειωμένη τιμή των 55 Ε. Τότε μπορούσα να παίζω αξιοπρεπώς, μέχρι τον Φεβρουάριο - Μάρτιο που αρχίσαν πάλι τα ίδια προβλήματα. Λογω δουλειάς (οδηγός σε χρηματαποστολές) είχα κάποιους γνωστούς στον ΟΤΕ και τους λέω τι μου συμβαίνει. Μου λέει ένας απο αυτούς "το γνωρίζουμε το πρόβλημα αλλά τι να κάνουμε? όταν σε ένα dslam 500 θέσεων έχουμε βάλει 800+ τι περιμένεις?" Ρωτάω και γώ ο αφελής πότε θα φτιάξετε νέες πόρτες? και μου απαντούν ότι μέσα στον Απρίλιο θα ελαφρώσει λίγο το dslam της περιοχής μου αλλά θα είναι προσωρινό γιατί με την μείωση των τιμών που έχει γίνει θα γεμίσει γρήγορα.
Ενδεικτικά αναφέρω ότι η 384 στην οτενετ έχει 19,5 Ε, η 512 28,5 Ε και η 1024 47 Ε.
Αφου απελίσητηκα και δεν μπορούσαμε πια να παίξουμε και τα 2 pc την ίδια ώρα, έκανα αίτηση για να βάλω adsl στην μητέρα μου και να πάρω γραμμή για το 2ο pc. ¨εχω κάνει αίτηση έδω και 20 μέρες και ακόμα περιμένω την ενεργοποίηση της. Ξέχασα να σας πώ ότι μένω στο Ίλιον και όλα τα dslam είναι τίγκα. Όταν είπα στους γνωστούς μου ότι γιατί επιτρέψατε την λειτουργία των παρόχων ιντερνετ, και γιατί δεν τους υποχρεώσατε να φτιάξουν δικά τους dslam μου απάντησαν ότι το ξέρουν αλλά οφείλετε στην αμέλεια του κράτους και όχι στον οτε. Και τους απαντάω ότι έτσι γίνεται σε όλην την ευρώπη και μου λένε εκει είναι ευρώπη και εδω Ελλάδα. Δηλαδή Μπανανία. Αυτή η απάντηση τα λέει όλα!!!
Γιαυτό παίδες οργανωθείτε μπας και δουμε καλύτερεσ μέρεσ στην Ελλάδίτσα μας για το Ίντερνετ. Γιατί απότι βλεπω πάμε πίσω και όχι μπρός. Επειδή παίζουμε με ξένες ομάδες και αυτοί έχουν μονοψήφια πίνγκ σας αναφέρω ότι όταν εμείς έχουμε απο 80 -160 πίνγκ, ένας ιταλός, πολωνός, τσέχος, κλπ που έχει 10-30 πίνγκ, την ώρα που τον πυροβολάω έγω αυτός με έχει δει και μέ έχει σκοτώσει ενω ακόμα εγω πυροβολάω και αναρρωτιέμαι γιατί δεν πεθαίνει!!!!
Αυτά για μια μικρή ενημέρωση σας. Τασχόλια δικά σας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.