PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με ταχυτητα και τα pings tou Οτε.



Grigoris1993
17-11-09, 22:44
Καλησπερα σας,ειμαι απο δραμα και εχω εως 24 mbps ταχυτητα,ειμαι περιπου στα 800 μετρα αποσταση απο το dslam nomizω και εδω σας δινω τα στατιστικα του router μου.

Downstream | Upstream
SNR Margin: 10.1 | 10.9 db
---------------------|---------------------
Line Attenuation: 7.8 | 6.8 db
--------------------------------|-------------------------------
Data Rate: 16548 | 889 kbps
-------------------------------------------|--------------------------------------------------------
**************Auto edo einai to default gateway moy, Default Gateway : 80.106.108.14 **************


64522



Μεχρι τωρα δεν ειχα προβληματα με την ταχυτητα και τα pings mou,αλλα τωρα τισ τελευταιες μερες παρατηρω ειδικα μετα το μεσημερι μεχρι το βραδυ να πεφτει η ταχυτητα μου απο τα 15mbpσ sta 3 me to zori kai me terastio ping(την ταχυτητα μου την ελεγχο με το speedtest.net,to ξερω οτι δεν ειναι τελειωσ αξιοπιστο αλλα σιγουρα δειχνει οτι κατι γινεται)Επισης το καταλαβαινω και απο τις ιστοσελιδες που μπαινω,και μεχρι να φορτωσουν περνει χρονιαα....Γενικα εχω 69 ping στην Αγγλια και 50 ping στην Γερμανια,(παιζω σε τετοιους gameservers)και τωρα εχω 400 ping re paidia....eleos dhladh,με ολα τα προγραμματα κλειστα οπως msn,torrent ktlp.Δεν εχω μεγαλο ping μονο σε gameservers alla kai oles ti selides pou kano ping. Πηρα τηλεφωνω στο 1242 και τουσ τα ειπα ολα αυτα,τουσ ειπα και τα στατιστικα του router μου και τετοια....με εδωσαν να κατεβασω ενα αρχειο απο ftp.otenet.gr και το κατεβαζα με 350 kbps.H κοπελα στην οποια μιλησα με ειπε οτι τα στατιστικα μου ηταν πολυ καλα,αλλα δεν μπορουν να κανουν κατι για αυτο και με ειπε οτι ισωσ,υπαρχει προβλημα με το σε ποια πορτα με βαζουν με την xrhsh tou δυκτιου κτλπ...και οτι ισωσ θελω αλλαγη πορτας,και με ειπε να απευθυνθω στον οτε της περιοχης μου(στο oteshop dhladh)

Την ιδια στιγμη πριν απο λιγη ωρα επαιζα counter strike source me ena filo mou pou exei kai aytos conn-x,alla exei 2 mbps,kai apexei kai aytos to idio kai isos kai pio makria apo to dslam(oteshop nomizo)kai aytos eixe 50 ping ston server stον γερμανικο τον server στην Φρανκφουρτη και εγω που εχω 24 mpbs eixa 400 ping,ελεος ρε παιδια.


Θελω να με προτεινεται λυσεις στο προβλημα μου,και να με πειτε την γνωμη σας στο πιο ειναι κατα την γνωμη σας το προβλημα.

********Απο τα tracerts pou exo kanei eida oti to megalo ping ksekinaei apo to Default Gateway mou : 80.106.108.14

Ερωτηση:Το default gateway moy "80.106.108.14 " einai to dslam mou?i kati allo ?



***Πριν λιγο καιρο ειμουν στην hol,kai ηρθα στον Οτε για να μπορω να παιζω επιτελους online games.Εκανα αιτηση φορητοτητας ,(πηρε καμοια 15 μερες)και μετα πηγα μαζι με τον πατερα μου και καναμε την αιτηση για thn 24 γραμμη.Μεσα σε 2 μερες ειχα internet.Aυτα εδω τα ειπα για να ξερεται τα παντα για το προβλημα μου και μηπωσ αυτο βοηθαει καπου.Ευχαριστω :worthy:

terko
18-11-09, 02:34
Φιλαράκο Γρηγόρη όταν έχεις βλάβη δεν απευθύνεσαι στο 1242 ούτε στον ΟΤΕ της περιοχής σου, αλλά στο 121.

Επιπλέον θα ήθελα να σου πω ότι αφού έχεις Line Attenuation 7.8 στο Downstream, βρίσκεσαι πολύ πιο κοντά στο dslam και θα έπρεπε να συγχρονίζεις πάνω από 20 Μbps, δες λίγο εδώ http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

Grigoris1993
18-11-09, 13:05
Εκανα restart to router μου τωρα το πρωι και με εδωσε καλυτερα στατιστικα:
64521
Δηλαδη με προτινεις,να παρω στο 121 να τους πω οτι μετα το μεσημερι εχω πολυ μικρη ταχυτητα,και τεραστιο ping?Να τουσ πω επισης να με κανουν κλειδωνει το router moy πανω απο 20 mbit?Περιμενω να με πειτε την γνωμη σας ακομα για το τι προβλημα μπορει να εχω.Μηπως ειναι προβλημα πορτας οπως με ειπε η κοπελα?η ειναι κατι αλλο λετε.Σας παρακαλω διαβαστε προσεκτικα το τοπικ μου για να βρω μια ακρη.Ευχαριστω ;)

balander
18-11-09, 17:42
Και εγω το ιδιο προβλημα. Φταει η περιοχη. Μπουκωσε το 80.106.108.14 .....

balander
18-11-09, 21:58
H απάντηση απο οτενετ:

Σε συνέχεια του μηνύματός σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το traceroute
δειχνεί αποδεκτές τιμές


Αλλη 4νετ μας βρηκε... :rofl: :p

Grigoris1993
18-11-09, 22:33
Eτσι με απαντησε ο οτε με email.



Αγαπητέ/ή κύριε/κυρία, Σε συνέχεια του μηνύματός σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πωςγια πληροφορίες που αφορούν την εγκατάσταση του modem σας, αλλάκαι ζητήματα που αφορούν την γραμμή σας, τον συγχρονισμό αλλά καιτην ποιότητα αυτής, παρακαλούμε καλέστε την εξυπηρέτηση πελατών ADSL,στο τηλέφωνο 1242. Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση. Με τιμήΟΤΕ Α.Ε.Τμήμα Υποστήριξης Νέων Υπηρεσιών - NEXT2UΤηλ: 801 11 35555Fax: 2106779990URL: www.otenet.gr/hd

terko
19-11-09, 01:15
Σου προτείνω να πάρεις τις βλάβες στο 121 (δεν έχεις να χάσεις κάτι) και να τους πεις ποιό είναι ακριβώς το πρόβλημά σου, αν υπάρχει όμως αυτό το μπούκωμα που αναφέρει παραπάνω ο φίλος balander θα χρειαστεί να περιμένεις μέχρι να ξεμπουκώσει.

Επίσης θα του πεις και αυτό που σου γράφω στο προηγούμενό μου post για τον συγχρονισμό, δεν λέω πως και τα 18 Mbps που συγχρονίζεις τώρα είναι άσχημα αλλά για το γαμώτο, μην περιμένεις όμως ακόμη και 20 ή και 21 Mbps να συγχρονίσεις ότι θα δεις καμία διαφορά.

Grigoris1993
19-11-09, 19:48
με πηρε τηλεφωνω ο τεχνικοσ απο το 121...και ταχα με το διοθοσε και τορα συνγχρονιζω στα 15999 kbps.............gia ta pings den ebgala akoma symperasma...alla den me fainontai kai kala.....:down:....................................alla tha afhso na perasei ligos xronos kai tha saw po meta tin gnomh mou......

balander
19-11-09, 21:17
Το επιβεβαιωσα και με αλλον χρηστη. Και αυτος εχει 70-100ms πρωτο hop. Αραγε το ξερουν οτι μπουκωσαν απο την οτενετ; :whistle:

sdikr
19-11-09, 21:30
Greeklish :closed:

@ ADSLgr.com All rights reserved.