PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορα νεου υπολογιστη



Σελίδες : [1] 2

LordVader
12-03-06, 01:47
Ενας φιλος μου θελει να παρει νεο υπολογιστη, κατα βαση για παιχνιδια.Εκανα μια ερευνα αγορας για ενα κορυφαιο συστημα αλλα πριν καταληξω στην τελικη συνθεση θα χρειαστω τις συμβουλες σας

Εννοειται πως o cpu θα ειναι AMD X2 και συγκεκριμενα ο 4400 που εχει 2 Χ 1Μb cache και συνδυαζει αποδοση και καλη τιμη

Καρτα γραφικων η ΑΤΙ Χ1900ΧΤ, ακομα δε ξερω απο ποια εταιρια, αλλα μαλλον απο τη Sapphire

Τα λοιπα δευτερευοντα περιφερειακα ειναι ευκολο να τα βρω, το προβλημα οτι δεν εχω ιδεα ποια Μ/Β να παρω και ποιο monitor, παροτι θελει να παιζει games δε θελει να παρει CRT, αλλα TFT 19"

Απο ποιοτητα κατασκευης οσον αφορα τις Μ/Β προτιμω την ASUS, αλλα ποιο μοντελο?(δεν ενδιαφερει ιδιαιτερα το Crossfire, αλλα να εχει πλουσιο εξοπλισμο)

Απο monitor εχω μπερδευτει γιατι καποια sites στηριζουν συγκεκριμενες μαρκες, ενω αλλα τις θαβουν.Και αν ειναι οντως γρηγορο θα χανει σε χρωματικη αποδοση η καπου αλλου..

Παροτι η ΑMD θα βγαλει σε μερικους μηνες τη νεα πλατφορμα ΑΜ2 η αγορα θα γινει εντος εβδομαδος καθως και τα χρηματα δεν παιζουν ρολο

Οποτε συνοψιζοντας θα ηθελα γνωμες για :

1)M/B για AMD Χ2

2)TFT 19" για παιχνιδια κυριως(και ταινιες), αλλα να μην υστερει σημαντικα σε αλλους τομεις

3)Case (καλης κατασκευης για χαμηλα επιπεδα θορυβου και καλη απαγωγη θερμοτητας)

4)Καρτα ηχου Creative X-Fi μαλλον την Fatal1ty
(μηπως ειναι too much για καρτα ηχου?αν καταλαβα καλα η διαφορα απο την Extreme Music ειναι οτι εχει 64 Μb μνημη και βοηθαει στο να τρεχουν πιο γρηγορα τα παιχνιδια..)

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Νικαετός
12-03-06, 01:52
Εγώ πάντως τον FX - 60 , τον έχω πάνω σε μια ASUS A8N32 - SLI deluxe , χωρίς κανένα πρόβλημα. TFT , εδώ τα πράγματα είναι πιο δύσκολα , αν κάνεις μια αναζήτηση στο φόρουμ πάντως θα μαζέψεις πολλές πληροφορίες . Εγώ έχω την NEC multiSync 1980 Fxi :oneup: .

Case και κάρτα ήχου , ας απαντήσουν άλλοι .

gallahant
12-03-06, 02:15
Πιστευω ειναι λιγο υπερβολη να παρεις την fatality , νομιζω η διαφορα απο την απλη x-fi θα ειναι αμελητεα. Γνωμη μου τα προιοντα με την σταμπα fatality ειναι καπως απογοητευση

Φιλικα:)

trabakoulas
12-03-06, 03:45
Όσον αφορά οθόνη TFT 19", θα σου πρότεινα την ViewSonic VP930. Το σκεφτόμουνα κι εγώ για αγορά TFT και μετά από πολύ "πονοκεφάλιασμα" και ψάξιμο, προσωπικά κατέληξα σε αυτήν (δεν προχώρησα στην αγορά της απλά γιατί ανέβαλα γενικώς την απόκτηση TFT για αργότερα...). Η οθόνη απλά δεν υστερεί πουθενά! Θα την έπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη. Συνοπτικά χρόνος απόκρισης 8ms gray-to-gray, contrast 1000:1, zero pixel εγγύηση, ViewSonic :rolleyes: . Η τιμή της είναι περίπου 500 ευρώ και δεν νομίζω ότι υπάρχει τίποτα καλύτερο σε αυτή την τιμή. Δεν είναι και λίγα, αλλά αν σε καλύπτει το budget σου πιστεύω ότι αξίζει.

Σημείωση την γνώμη μου για την εν λόγω οθόνη την έχω διαμορφώσει από πληροφορίες και άρθρα στο διαδίκτυο. ΔΕΝ την έχω δει από κοντά, ούτε αυτή ούτε καμία άλλη που σκεφτόμουν να πάρω στη θέση της... Έχω πειστεί όμως ότι είναι η "σωστή επιλογή"!

Τώρα για τα υπόλοιπα δεν το'χω ψάξει το θέμα και δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι... Πάντως 200 ευρώ για κάρτα ήχου για παιχνίδια μου φαίνονται υπερβολικά... Και κάτι τελευταίο, κυκλοφόρησαν και οι 7900 της nVidia, ίσως να'ριχνες κι εκεί μια ματιά...

Καλή τύχη με τις επιλογές σου:oneup:
Ελπίζω να βοήθησα...:)

LordVader
12-03-06, 04:35
Ναι,ισως για την καρτα ηχου να εχετε δικιο και να παρω την απλη τελικα, για την οθονη θελει ψαξιμο δυστυχως..Aν και ειδα οτι καλη σε παιχνιδια αλλα και ταινιες ειναι η Eizo S1910-K οποτε ισως καταληξω σε αυτη για να ξεμπερδευω!

Οι FX σκιζουν σε παιχνιδια, αλλα δεν ειναι προτιμοτερο να παρω τον Χ2 που ειναι καλος σε ολα?

Η νεα σειρα 7900 ειναι σαφως καλη, αλλα θεωρω καλυτερη τη σειρα Χ1900 και μονο που μπορεις να εχεις HDR και FSAA ταυτοχρονα (παροτι εχω την 7800 GS καθοτι εχω συστημα AGP και δεν υπαρχει λογος να αλλαξω μονο για την καρτα γραφικων)

Να υποθεσω πως σε Μ/Β με Nforce λειτουργει απροσκοπτα μια ΑΤΙ?

Το κοστος δε με αφορα γιατι ειναι για εναν φιλο :)

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

EDIT

Ξεχασα οτι ο FX-60 ειναι dual core!

Patentman
12-03-06, 05:10
Κουτι με αυτα που ειπες ειναι αυτο (http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=15&Nav_Section_Id=15&Catalog_Id=1&Product_Id=225997&Merchant_Id=1&sts_cid=3)

Μονο που στο site που σου εδωσα ψιλο-τρομπ@ρουν και λενε 4 θεσεις σκληρου ενω εχει 6!
Επισης αν κανεις μια αναζητηση με chieftec και patentman θα δεις να εχω γραψει πολλα και το τι εχει το συγκεκριμενο.

trabakoulas
12-03-06, 05:59
Και η εν λόγω Eizo είναι πολύ καλή. Δεν μπορείς να πας λάθος με καμία από τις δύο οθόνες. Βέβαια εγώ την προτίμησή μου την έδειξα...:rolleyes:



Το κοστος δε με αφορα γιατι ειναι για εναν φιλο :)


Απορία... Μα καλά αυτός ο φίλος πόσα λεφτά δίνει για υπολογιστή? Και με 2500 ευρώ να του φτιάξεις σύστημα θα το πάρει αυτός(κάπου εκεί το βλέπω να βγαίνει....)? Κάπως πολλά δεν είναι όλα αυτά για παιχνίδια?:lamer Μήπως καλύτερα να πάρει ένα XBOX360?:rolleyes:

FFGR
12-03-06, 08:38
Case - Thermaltake VB5001SNA Tai Chi Case
Control unit - Coolermaster Cooldrive 6 Hard Disk Cooler
Board - LANPARTY UT RDX200 CF-DR
PSU - Thermaltake Silent Purepower 680W PSU ATX & EPS
CPU - AMD Athlon 64 FX-60
Memory - OCZ 4GB (4 x 1GB) PC3200 Dual Channel Platinum
GFX - ATI x1900 XT 512mb
GFX2 - (cross fire ready card)
HDD - Western Digital Caviar Special Edition 250GB 2500KS SATA-II
Water cooling - See Case
Mouse - Razer Copperhead Tempest Blue 2000dpi
Keyboard - Raptor K1 Professional Gaming-Grade Keyboard
Media - Plextor PX-716AL Dual Layer Slot Loading 16x4x
Soundcard - Creative Sound Blaster X-Fi Elite Pro
Monitor - 2 x ViewSonic VP201s

Μην ρωτήσεις τιμή :whistle: (CPU γύρω στα $1000-1200)
Μιλάμε για τσάμπα πράμα :p
Καταραμένοι λεφτάδες !

gallahant
12-03-06, 10:36
Καπου 5000+ ευρω μου φαινονται :D

LordVader
12-03-06, 12:29
Μπα καπου 3000 €.. :p

EDIT

Αυτο που εχω στο μυαλο μου οχι η παραπανω συνθεση!

Chris_Nik
12-03-06, 12:36
Εγώ θα έλεγα πως η αγορά ενός PC θα πρέπει να γίνετε με γνώμονα στο τι θέλουμε να κάνουμε με έναν PC
Τα παραπάνω λεφτά στους Η/Υ είναι χαμένα λεφτά γιατί σε 6 μήνες θα έχουν πέσει κάτω από το μισό και αυτό θα γίνετε συνέχεια
Μια καλή τιμή για ένα αξιοπρεπές σύστημα είναι γύρο στα 1200Ε
Δώσε βάση στην οθόνη, motherboard (Dual Core) και μετά στο κουτί, αυτά είναι που θα κρατήσεις πιο πολύ

levlad
12-03-06, 13:00
Ναι,ισως για την καρτα ηχου να εχετε δικιο και να παρω την απλη τελικα, για την οθονη θελει ψαξιμο δυστυχως..Aν και ειδα οτι καλη σε παιχνιδια αλλα και ταινιες ειναι η Eizo S1910-K οποτε ισως καταληξω σε αυτη για να ξεμπερδευω!


Την πήρα τον Ιανουάριο μετά από πολύ ψάξιμο και με φόβο καρδίας (C.R.T.άκιας γαρ)
Εντυπώσεις: Yπεράνω προσδοκιών.

WAntilles
12-03-06, 14:02
M/B για AMD Χ2

Αφού ο φίλος σου διαθέτει χρήματα, να πάρει το καλύτερο, και το καλύτερο ονομάζεται:

DFI LANPARTY UT NF4 SLI-DR EXPERT

http://us.dfi.com.tw/Product/xx_product_spec_details_r_us.jsp?PRODUCT_ID=3872&CATEGORY_TYPE=LP&SITE=US


TFT 19" για παιχνιδια κυριως(και ταινιες), αλλα να μην υστερει σημαντικα σε αλλους τομεις

Ό,τι και να πάρεις, φρόντισε να μην έχει απόκριση πάνω από 8ms, και να έχει εγγύηση πραγματική 0 pixels.


Καρτα ηχου Creative X-Fi μαλλον την Fatal1ty
(μηπως ειναι too much για καρτα ηχου?αν καταλαβα καλα η διαφορα απο την Extreme Music ειναι οτι εχει 64 Μb μνημη και βοηθαει στο να τρεχουν πιο γρηγορα τα παιχνιδια..)

Δεν χρειάζεται κάρτα ήχου.

Όλες οι nForce4 motherboards, έχουν εξαιρετικές on-board λύσεις.

Στα υπόλοιπα, μια χαρά είσαι.

Έχε μόνο υπόψη σου, ότι με την ATi, το Linux θα πρέπει να το ξεχάσει.

Επίσης αντί για 4400+ X2, μπορείς να πάρεις:

Opteron 170:

http://www.skroutz.gr/redirect.php?id=941944

με €400.

LordVader
12-03-06, 16:37
Κατεληξα στο εξης συστημα :

Case: Thermaltake VA800BWS ARMOR BLACK ή Enermax CS-718-B Mesh EAX BLACK

Cpu: AMD 64 X2 4400

M/B: A8R32 MVP Deluxe ή DFI Lanparty UT Nf4 SLI-DR Expert

RAM: 2 X 1 Gb 3200 μαλλον απο OCZ

Καρτα γραφικων : Sapphire X1900XT

HDD: Maxtor 300 Gb Sata 2 16 Mb Buffer

Floppy: το κλασσικο

DVD: δεν εχω ψαξει ακομα, αλλα ειναι πολυ ευκολο να βρω κατι καλο

DVD-R: το ιδιο

Keyboard: MS Basic Desktop

Mouse: MS Basic Wheel Optical

Καρτα ηχου: X-Fi Xtreme Music

Speakers: Inspire T7900 7.1

Ups: APC 500 Interactive

Printer: δε ξερω ακομα, αλλα κατι απλο για καμια εργασια που και που (μου αρεσουν οι ΗΡ :) )

Psu: Enermax EG701AX-VE 600W Noise Taker

Monitor: Eizo S1910 TFT 19"

Πως σας φαινεται? :P

Η τιμη ειναι περιπου 2800 €

Thanx σε ολους για τις προτασεις σας!

LordVader
12-03-06, 16:44
Εγώ θα έλεγα πως η αγορά ενός PC θα πρέπει να γίνετε με γνώμονα στο τι θέλουμε να κάνουμε με έναν PC
Τα παραπάνω λεφτά στους Η/Υ είναι χαμένα λεφτά γιατί σε 6 μήνες θα έχουν πέσει κάτω από το μισό και αυτό θα γίνετε συνέχεια
Μια καλή τιμή για ένα αξιοπρεπές σύστημα είναι γύρο στα 1200Ε
Δώσε βάση στην οθόνη, motherboard (Dual Core) και μετά στο κουτί, αυτά είναι που θα κρατήσεις πιο πολύ

Οταν πηρα το τελευταιο μου PC (01/11/03) ειχα καταληξει οτι ειναι προτιμοτερο να δωσω αρκετα χρηματα (2200 € ολο το συστημα) και να κρατησει 2 χρονια και ειναι super παρα να κανω αναβαθμιση καθε 6 μηνες, την οποια και εκανα μετα απο 2.5 χρονια σχεδον, στην καρτα γραφικων (XFX 7800 GS XT απο την παλια Radeon 9800 Pro, στη μνημη (2 Χ 1 Gb απο 2 Χ 512 Μb) και στον σκληρο (300 Gb με 16 Buffer απο 80 Gb με 8 Buffer)

gallahant
12-03-06, 16:53
Δε λες στο φιλο σου να μας παρει και μας κατι, μιας που δινει σχεδον 3000 ευρω για υπολογιστη:D

LordVader
12-03-06, 16:57
Θα μου παρει εμενα! :D

gallahant
12-03-06, 16:59
Πωπω, αγιος βασιλης ειν αυτος:lol:

vass
12-03-06, 17:03
Για ξεκίνα από εδώ http://www.overclockers.co.uk/acatalog/full_systems.html#afs_2d021_2dok και ανέβαινε τη σελίδα....:whistle:

LordVader
12-03-06, 17:14
Θα παμε αυριο Στουρναρη και δε θα ηθελα να παρω ολοκληρο συστημα απο Αγγλια, οποτε χρειαζομαι αμεσα γνωμες για οσα δεν εχω καταληξει ακομα..

gallahant
12-03-06, 17:56
Για dvd εγγραφης αφου τα λεφτα δεν ειναι προβλημα, παρε αυτο που πηρα και γω με τις οικονομιες μου:cry: Plextor px-755a 95ευρω απ το Πλαισιο 16χ dvd+/- r 10x dvd+/-rw

vass
12-03-06, 18:34
Δεν είπα να αγοράσεις από Αγγλία, αλλά παίρνεις ιδέες. Το 4ο απο το τέλος μοιάζει με αυτό που θέλεις.

Chris_Nik
12-03-06, 19:32
Οταν πηρα το τελευταιο μου PC (01/11/03) ειχα καταληξει οτι ειναι προτιμοτερο να δωσω αρκετα χρηματα (2200 € ολο το συστημα) και να κρατησει 2 χρονια και ειναι super παρα να κανω αναβαθμιση καθε 6 μηνες, την οποια και εκανα μετα απο 2.5 χρονια σχεδον, στην καρτα γραφικων (XFX 7800 GS XT απο την παλια Radeon 9800 Pro, στη μνημη (2 Χ 1 Gb απο 2 Χ 512 Μb) και στον σκληρο (300 Gb με 16 Buffer απο 80 Gb με 8 Buffer)


Τίποτα δεν κρατάει 2 χρόνια και μάλιστα να είναι και super στον χώρο τον PC.....
Από τα λεφτά που έδωσες χρησιμοποίησες σίγουρα τα μισά για μα μην πω παρακάτω και στην ουσία έχασες λεφτά πετώντας τα για την ίδια την τεχνολογία......
Τα παραπάνω λεφτά θα μπορούσες να τα δώσεις σε δόσεις ανά 6 μήνες όπως λες και να είσαι πιο καλά από ότι ήσουν… αν και πάλι θα πω ότι πρέπει να ξέρεις τι πραγματικά θέλεις να κανείς με ένα PC προτού ρίξεις άσκοπα λεφτά….
Φιλικά....

WAntilles
12-03-06, 19:44
Τίποτα δεν κρατάει 2 χρόνια και μάλιστα να είναι και super στον χώρο τον PC...

Αν είναι βασισμένο σε AMD K8 Dual-Core, κρατά και παραπάνω από όσο λές, άνετα.

Patentman
12-03-06, 19:52
Αφου δεν εχεις προβλημα χωρου για το κουτι τοτε κοιτα και αυτο (http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=15&Nav_Section_Id=15&Catalog_Id=1&Product_Id=302065&Merchant_Id=1&sts_cid=3)

Οπωσδηποτε χανει ποντους σε εμφανιση αλλα το κερδιζει απο την τελεια ψυξη και χαμηλο θορυβο που παρουσιαζει.
Αν θελεις σωνει και καλα "ακριβο" κουτι δεν σου κανει, κριμα που δεν κοστιζει μια περιουσια ενω θα επρεπε.

Keyboard/mouse: Καντο λιγακι πιο καλο, MS Wireless optical desktop 2.0 OEM (multirama) ή MS Wireless optical desktop elite.
UPS: μαλλον δεν θα το σηκωνει, ψαχτο καλα αν αντεχει τοση καταναλωση.
HDD: western digital και Χ2.

Φυσικα η τελικη αποφαση ειναι δικια σου, γνωμες ακουγονται.

Chris_Nik
12-03-06, 19:54
Αν είναι βασισμένο σε AMD K8 Dual-Core, κρατά και παραπάνω από όσο λές, άνετα.

Ναι αλλά θα είναι και super???????
Δεν νομίζω.......

manoulamou
12-03-06, 19:56
Πωπω, αγιος βασιλης ειν αυτος

Αν ημασταν σε "γραμμη υποστηριξης" θα ελεγα οτι ειναι μαλλον ο LordVader :rofl: Ξερετε το κλισε <<ενας φιλος μου :hmm: εχει ενα προβλημα>> :( Αλλα εδω μαλλον εμεις εχουμε το προβλημα και θελουμε οικονομικη υποστηριξη :cry: για να παρουμε ενα αξιοπρεπες :p "παιχνιδιαρικο" συστηματακι...

ΤΕΣΠΑ: ΑΠΟΡΙΑ Γιατι Στουρναρη και Πλαισιο και :down: και οχι καποιο e-shop? :worthy:

LordVader
12-03-06, 19:58
Δεν είπα να αγοράσεις από Αγγλία, αλλά παίρνεις ιδέες. Το 4ο απο το τέλος μοιάζει με αυτό που θέλεις.


Εχεις δικιο, το παρατηρησα αφοτου το ειπες το συγκεκριμενο!Thanx for the tip!

Αλλα ποια απο τις 2 Μ/Β να παρω τελικα?Σιγουρα γα***ει η Lanparty, αλλα η νεα της ΑSUS με το 3200 ειναι πιο συγχρονη :hmm:

Μονο σε Μ/Β και σε Case(το Enermax ή το Thermatake?) εχω ακομα διλημμα στα υπολοιπα εχω καταληξει..

WAntilles
12-03-06, 20:01
Ναι αλλά θα είναι και super?
Δεν νομίζω...

Σαφώς και θα είναι.

Το μόνο που δεν θα κάνει θα είναι να παίζει αξιοπρεπώς τα games ας πούμε π.χ. του τελευταίου έτους.

LordVader
12-03-06, 20:01
(http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=15&Nav_Section_Id=15&Catalog_Id=1&Product_Id=302065&Merchant_Id=1&sts_cid=3)
Αν θελεις σωνει και καλα "ακριβο" κουτι δεν σου κανει, κριμα που δεν κοστιζει μια περιουσια ενω θα επρεπε.


Γιατι θα επρεπε να κοστιζει μια περιουσια?Δεν ψαχνω ακριβο μηχανημα, αλλα καλο, το αν αυτα τα δυο συμπιπτουν ειναι αλλο θεμα



ΤΕΣΠΑ: ΑΠΟΡΙΑ Γιατι Στουρναρη και Πλαισιο και :down: και οχι καποιο e-shop? :worthy:

Ποτε δε θα επαιρνα συστημα απο Πλαισιο που ειναι πανακριβο (ισως το πιο ακριβο απο ολα τα σχετικα μαγαζια), απλως πολλοι το χρησιμοποιουν ως σημειο αναφορας γιατι εχει μεγαλη ποικιλια

Patentman
12-03-06, 20:06
Απο τα δυο συγκεκριμενα κουτια που αναφερεις παρε το ARmor VA8000BWS.




Γιατι θα επρεπε να κοστιζει μια περιουσια?Δεν ψαχνω ακριβο μηχανημα, αλλα καλο, το αν αυτα τα δυο συμπιπτουν ειναι αλλο θεμα
Απλα το αλλο που λεω ειναι καλυτερο αλλα ασχημοτερο.

LordVader
12-03-06, 20:18
Εχεις δικιο, και ειναι και πιο ωραιο απο το Enermax

Επομενως μενει μονο ο εκτυπωτης που εχω ηδη κατι υπ' οψιν και αυριο γινεται η παραγγελια!

Τhanx guys!(and girl manoulamou) :)

Patentman
12-03-06, 20:36
Κατι τελευταιο...

Μητρικη/επεξεργαστη/μνημη/σκληρο (OS oriented)/OS παρε τα απο ενα καταστημα οπωσδηποτε, ωστε να εχεις μονο ενα μαγαζι να πας αν τυχον κατι δεν παει καλα και να μην ψαχνεσε το τι φταιει και δεν δουλευει...knock, knock. Βεβαια η μνημη που λες κανει τα πραγματα λιγο δυσκολα στην ανευρεση μαγαζιου αφου περιοριζει σε λιγα.

(Αν οχι ολα απο ενα μαγαζι και αγορασμενο σαν πληρη συνθεση)

manoulamou
12-03-06, 20:47
πλαισιο θα πατε σιγουρα για το κουτι αυτο εδω ZALMAN TNN500A ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ
http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Product_Id=243876 μονο € 849.00

Patentman
12-03-06, 20:56
μονο € 849.00

:rolleyes: :respekt: :p :lol: :up:

:rofl: :rofl: :rofl::rofl: :rofl:

Και να φανταστεις οτι εχει χειροτερη ψυξη απο αυτο (http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=15&Nav_Section_Id=15&Catalog_Id=1&Product_Id=302065&Merchant_Id=1&sts_cid=3) :lol: :rofl:

LordVader
12-03-06, 21:01
Γιατι τι εχει η ocz?

manoulamou
12-03-06, 21:11
Μα πως κανετε ετσι για 750 ευρω Την εμφανιση του την προσεξατε καλα?

Patentman
12-03-06, 21:15
Γιατι τι εχει η ocz?
Δεν ειναι διαθεσιμη σε ολα τα μαγαζια, αυτο εννοω.

LordVader
12-03-06, 21:17
Εχω καποιον στη Στουρναρη που φερνει παντα οτι του ζητησω οσο εξεζητημενο κι αν ειναι! ;)

mrsaccess
12-03-06, 21:18
Το πιο σημαντικό στο είπε ο Patentman.
Πάρε οπωσδήποτε όλο το σύστημα από ένα κατάστημα και βάλ'τους να το στήσουν και να το δοκιμάσουν πριν στο δώσουν.
Ακόμη μίλησε μαζί τους ώστε ότι πρόβλημα έχεις να πας σε αυτούς και όχι στις αντιπροσωπείες όπως σε στέλνουν μερικοί.

Μόνος σου μη το στήσεις γιατί θα το μετανιώσεις. ;)

Κάτι τελευταίο, δεν εμπιστεύομαι καθόλου την ATi ως εταιρία...

LordVader
12-03-06, 21:42
Σαφως θα το παρω απο ενα καταστημα για να το στησουν αυτοι και την ΑΤΙ την εμπιστευομαι και την NVIDIA, εχω περασει και απο τα 2 στρατοπεδα..

Περα απο τις οποιες τεχνολογικες διαφορες παιζονται πλεον ολα σε driver optimisation, κατι που εκανε κατα κορον η NVIDIA και πλεον κανει και η ΑΤΙ (παροτι στα συγκριτικα υπερειχε και χωρις optimisation).Το οφελος ειναι για εμας τους χρηστες, δεν παιρνουμε χρηματα! (εκτος αν δουλευουμε σε μια απο αυτες :) )

Ενα τελευταιο!Καποια UPS εχουν πριζες με τρια pins(?) και αλλες τις κλασσικες με 2, εψαξα λιγο, αλλα δε βρηκα καποιο που να εχει και τα 2 ειδη.

Δυο απο αυτες με τρια βυσματα για οθονη και pc και εστω αλλες 2 για αλλες συσκευες.

Line interactive θα ειναι ωστε να διορθωνει την ταση και να κλεισει αυτοματα σε περιπτωση διακοπης ρευματος, οχι να παιζω F.E.A.R απο την μπαταρια! :p

Patentman
12-03-06, 21:49
Οσα ειναι με δυο επαφες ειναι και μικροτερης ισχυος.

LordVader
12-03-06, 22:01
Καταλαβες ποια λεω, νομιζω λεγεται schuko..

Patentman
12-03-06, 22:42
Ναι οι σουκο αντεχουν πιο πολλα αμπερ αρα και τα ups που εχουν σουκο αντεχουν πιο πολλα αμπερωρια να δωσουν και να διαχειριστουν.

trabakoulas
13-03-06, 01:06
Το πιο σημαντικό στο είπε ο Patentman.
Πάρε οπωσδήποτε όλο το σύστημα από ένα κατάστημα και βάλ'τους να το στήσουν και να το δοκιμάσουν πριν στο δώσουν.

Μόνος σου μη το στήσεις γιατί θα το μετανιώσεις. ;)


Παιδιά τόσο μ@@κία είναι να πάρει κάποιος τα parts απο δω κι από'κει και να στήσει μόνος του το μηχάνημα? Να μη νιώσει και την παιδική χαρά της συναρμολόγησης και της δημιουργίας? :hammered: :fishsmack:

mrsaccess
13-03-06, 01:14
Και όμως ναι!
Έχω δει πολλές ασυμβατότητες. Αν αγοράσεις κάτι εσύ και δεν δουλεύει δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Το κατάστημα όμως πριν στο πουλήσει μπορεί να κάνει τους απαραίτητες ελέγχους και αλλαγές.
Μπορεί να φταίει η μνήμη, η μητρική, το τροφοδοτικό, η κάρτα γραφικών κοκ. Εσύ πως θα βρεις τι ακριβώς φταίει;
Το πιο κουλό που μου έχει τύχει είναι να φταίει το κουτί. Ήταν ένα κουτί με μπροστινό πορτάκι που έκλεινε με μαγνητάκι. Ε, σε άσχετες στιγμές αυτό κόλλαγε όλο το pc και για μια εβδομάδα δεν βρίσκαμε τι φταίει! :roll:

Ακόμη όταν στήνεις ένα μηχάνημα, όσο εύκολο και να είναι, υπάρχουν πολλές πιθανότητες να πάει κάτι στραβά. Γιατί να το ριψοκινδυνεύσεις; ;)

Patentman
13-03-06, 01:21
Παρε μια συνθεση που επιλεξες μονος σου αλλα να ειναι ετοιμη (απο ενα μαγαζι) και δοκιμασμενη με ολα να δουλευουν τελεια (οπως συμπληρωσε σωστα ο mrsaccess).

Μετα απο δυο μερες εντατικου τεστινγκ δημιουργησε ενα Norton Ghost 10 και κανε τον υπολογιστη κοματακια και φορματ μαζι. Μετα παρε τα κοματακια που θα ειχες αγορασει μεμονωμενα απο διαφορετικα μαγαζια και κανε τα υπολογιστη. Περνα τα windows & drivers και βουαλα! Αν μετα δεν σου κατσει πας στην πρωτη λυση: περνας το ghost image. Αν παλι δεν λαλαει τοτε πας στην δευτερη λυση: αντι να τρεχεις στο μαγαζι που πηρες τον επεξεργαστη και να σου λενε οτι ειναι ενταξει και εσυ να ψαχνεσε το τι φταιει, μετα στο αλλο την μνημη και στο αλλο την μητρικη και ουτω καθε εξης, πας κατευθειαν σε ενα μαγαζι που αγορασες ενα πληρη και λειτουργικο υπολογιστη (και οχι εξαρτημα) και απαιτεις να δουλευει σωστα σε ολα του.

Προσωπικα τα αγοραζω κοματια (παντα σετ μητρικη/επεξεργαστη και μνημη) ενω του αδερφου μου ολοκληρο. Αν δεν σου ανοιγει και εστω εχεις ενα αλλο τροφοδοτικο, εχεις αλλο επεξεργαστη να δοκιμασεις? Οχι, την πατησες μιας και μπορει να ειναι η μητρικη ή η μνημη και ας μην μπιπαρει.

trabakoulas
13-03-06, 01:47
Μάλιστα, ωραία τα'χα σκεφτεί πάντως...:rolleyes: Να φταίει το κουτί ομολογώ ότι δεν θα το περίμενα ποτέ..:blink:
Patentman με μπέρδεψες λίγο... Γιατί δεν τα παίρνεις όλα από ένα μαγάζι εφόσον αυτό προτείνεις? Φτηνό και αξιόπιστο μαγαζί για μια τέτοια αγορά ποιο θα προτείνατε? Με τα eshops γενικώς τι παίζει με το θέμα εγγύηση?

Patentman
13-03-06, 02:00
Ειμαι περιπτωσαρα εγω. Δες που λεω για τον αδερφο μου. ;) Και οχι μονο αυτο, εγω ποτε δεν ειχα προβλημα ελατωματικου, ο αδερφος μου δυο εχει παρει και τα δυο ειχαν προβλημα εξαρχης...ειναι και καντεμης! Την δευτερη φορα δεν με ακουσε και πηρε μια υβριδικη μητρικη (865 τσιπ που υποστηριζε αλλον επεξεργαστη 775 και μνημη DDR & DDR2) και την πατησε. Το επαιζε πονηρος...θα εχω και δυνατοτητα μετα να βαλω DDR2...εχει και αυτο εχει και το αλλο...και τι να του λεω οτι τα υβριδικα εχουν ασυμβατοτηες, δεν ειναι σταθερα, δεν ειναι γρηγορα, δεν εχουν μακροχρονη υποστηριξη, οτι βγαινουν για να αναβαθμισει και αυτος που δεν θα αναβαθμιζε...εκει...πηρε, δεν λειτουργουσε τιποτα, εκανε reboot με τον WMP ή οτι αλλο ηταν ανοικτο, δεν υποστηριζε την μνημη σωστα και ας την εβλεπε...ενα ματσο χαλι. Του το αλλαξανε ολοσχερως βεβαια αφοτου πηγα και γω (ειμαι απαιτητικος με τον τροπο μου, οχι γκαριζοντας) και εκανε και εμμεση αναβαθμιση (ο κολοφαρδος).

Αν πω εδω μαγαζι δεν θα ηταν σωστο, PM ομως μπορω να σου στειλω.

HuskerDu
13-03-06, 02:00
Για να μην ανοίγω νέο thread, θα στήσω και εγώ ένα PC (το υπάρχον είναι 6 χρονών :oneup:) και έχω καταλήξει στα παρακάτω:

Case: THERMALTAKE VA9000BWS KANDALF BLACK
PSU: ENERMAX LIBERTY 500W RETAIL
M/B: ASUS a8N-SLI premium
CPU: AMD 64x2 3800+
RAM: GEIL 2x1GB 400Mhz
VGA: GAINWARD GF 6600LE 128MB DDR3 ULTRA 1660 PCI-E DVI TV Out RETAIL
HDD-1:WESTERN DIGITAL 200GB WD2000JS 7200rpm SATA2 για το OS
HDD-2: WESTERN DIGITAL 300GB WD3000JB 7200rpm IDE για Data


Η αγορά όλων των εξαρτημάτων θα γίνει από το eshop στην θεσ/νίκη μέσα στις 2 επόμενες εβδομάδες, θα με βοηθούσε οποιαδήποτε παρατήρηση, συμβουλή :)

Επίσης, στο site του eshop, αναφέρει ότι μπορεί να κάνει και την συναρμολόγηση δωρεάν. Δεν υπάρχει έτσι κίνδυνος να βάλουν μεταχειρισμένα υλικά (κυρίως HDD)?

@ ADSLgr.com All rights reserved.