PDA

Επιστροφή στο Forum : ενα διαφορετικο προβλημα με το skype



xrusa_k
18-11-09, 23:02
γεια σας , εχω ενα προβλημα με το skype. ενω λειτουργουσε κανονικα και σπανια κολλουσε ,πλεον τη στιγμη που παταω "απαντηση" κολλαει ο υπολογιστης κανει εναν μονοτονο ηχο και πρεπει να τον κλεισω και να τον ξανανοιξω . Εν ολιγης δε μπορω να κανω καμια κληση και δεν ξερω γιατι .εχω το antivirus nod32 και μου ειπαν πως ισως αυτο φταιει, οποτε το κατηργησα αλλα και παλι τιποτα. Απενεργοποιησα και το firewall αλλα και παλι τιποτα! Αν ξερει καποιος ας με βοηθησει γιατι πραγματικα με ειχε σωσει ! ευχαριστω ... :(

africa_twin
18-11-09, 23:49
Τι λειτουργικό έχεις; Έχεις την τελευταία version του Skype; Αν όχι κατέβασε την τελευταία από εδώ (http://www.skype.com/go/downloading).
Αν έχεις την τελευταία κάνε απεγκατάσταση και μετά ξανά εγκατάσταση!

xrusa_k
19-11-09, 00:52
ναι σημερα και ολας εκανα απεγκατασταση του προγραμματος και εγκατεστησα τη νεα version!

........Auto merged post: xrusa_k πρόσθεσε 2 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

και το προβλημα παραμενει...

sdikr
19-11-09, 20:27
Αν βάλεις να παίξει μουσική κλπ τι κάνει;
Θα έλεγα να δείς προς την κάρτα ήχου (νέους οδηγούς κλπ κλπ)

xrusa_k
19-11-09, 20:34
μουσικη παιζει και ολα λειτουργουν ακριβως οπως πριν . υπαρχει πιθανοτητα να ειναι προβλημα στην καρτα ηχου και να εμφανιζεται μονο εκει? και αν ναι πως να το διορθωσω??

africa_twin
19-11-09, 22:30
Πρέπει να μας πεις τι λειτουργικό (windows) έχεις, τι μητρική έχεις, αν η κάρτα ήχου είναι ενσωματωμένη στη μητρική ή όχι για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε περισσότερο ;)

xrusa_k
20-11-09, 14:37
εχω τα windows vista basic αλλα δε μπορω να δω τι μητρικη εχω γιατι ειναι laptop (fujitsu siemens v5535 ) και η καρτα ηχου ειναι ενσωματωμενη στη μητρικη . Προσπαθησα να βρω και νεα drivers για καρτα ηχου και γραφικων αλλα μου λεει πως οι καλυτεροι οδηγοι ειναι ηδη εγκατεστημενοι.
:(

africa_twin
20-11-09, 18:46
Στα Vista έχεις Service Pack 2; Καλό θα ήταν και ένα bios update που θα κατεβάσεις από το site (http://support.ts.fujitsu.com/com/support/downloads.html) της Siemens αλλά πρέπει να έχεις εμπειρία με αυτό και θέλει προσοχή! Απ' ότι είδα η τελευταία Version του bios είναι η 1.12 και βγήκε 13/05/2009

xrusa_k
20-11-09, 19:24
εμπειρια δεν εχω καμια απο αυτα και ρωτησα εναν φιλο μου που ασχολειται και μου ειπε οτι ειναι επικυνδινο. μου προτεινε να κατεβασω παλιοτερη version του skype μηπως ειναι συμβατο .:hmm:

africa_twin
20-11-09, 20:23
Αν δεν έχεις εμπειρία άστο καλύτερα! Δοκίμασε και με παλιότερη version του skype και βλέπεις. Πριν όμως να κάνεις απεγκατάσταση αυτή που έχεις τώρα.
Να έχεις υπ' όψη σου ότι αν έχεις αγοράσει το laptop λιγότερο από 2 χρόνια είσαι στην εγγύηση οπότε μπορείς να το πας στο service να το δουν.

sdikr
20-11-09, 20:32
Οπότε δεν είναι η κάρτα ήχου (για την ώρα),
στο skype τι έχεις ρυθμίσει σαν Mic, speaker, camera;

υπάρχει περίπτωση το πρόβλημα να στο κάνει πχ κάποια κάρτα τηλεόρασης, κάποια camera με Mic Κλπ

xrusa_k
21-11-09, 03:50
το εχω λιγοτερο απο δυο χρονια οποτε μαλλον ετσι οπως το βλεπω θα χρειαστει να το δωσω για service (κατι που προσπαθουσα να αποφυγω γιατι δουλευω εργασιες μου στον υπολογιστη)... Θα κανω μια τελευταια προσπαθεια με παλιοτερη version . οσο για τις ρυθμισεις δεν τις εχω πειραξει απο την πρωτη μου κληση .το skype μεχρι πριν μια βδομαδα λειτουργουσε σχεδον παντα τελεια . Εκανα κληση και μεσω msn για να δω αν φταιν καποιες ρυθμισεις αλλα και εκει τα ιδια , με το που απανταει η αλλη μερια ο υπολογιστης κολλαει !

@ ADSLgr.com All rights reserved.