PDA

Επιστροφή στο Forum : δεν ανάβει η λυχνία του ίντερνετ!!!



karavas99
19-11-09, 02:53
Παιδιά σας χαιρετώ!!!

είμαι νέος συνδρομητής της HOL.

Ενώ έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα και ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες το λαμπάκι του ίντερνετ στο ρούτερ παραμένει κλειστό.

θα το εκτιμούσα πολύ αν με βοηθήσετε γιατί δεν ξέρω τι να κάνω πλέον.

όταν καλώ τεχνικό της hol μου λένε με ηχογραφημένο μήνυμα οτι θα με καλέσουν αυτοί αλλά τπτ ακόμα!!!
:mad:

........Auto merged post: karavas99 πρόσθεσε 100 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........

help:(:(:(:(:(:(:(

smystaki
19-11-09, 14:07
υπομονή

harris
19-11-09, 14:21
Ενώ έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα και ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες το λαμπάκι του ίντερνετ στο ρούτερ παραμένει κλειστό.

Κατ'αρχήν ποιο ρούτερ έχεις; Φαντάζομαι το netfaster μιας και είσαι καινούριος...

Η ένδειξη του ADSL ανάβει σταθερά; Συγχρονίζει δηλαδή το ρούτερ;

Παρότι δεν ανάβει η ένδειξη, έχεις πρόσβαση στο internet; Αν ναι τότε είναι χαλασμένο το ρούτερ σου, αν όχι τότε σημαίνει ότι δεν παίρνει ΙΡ το ρούτερ, οπότε είναι θέμα βλάβης στην γραμμή σου, και θα πρέπει να το δώσεις στην Τεχνική Υποστήριξη.


υπομονή

Συγχαρητήρια για την επικοδομητική σου απάντηση και βοήθεια. ;)

smystaki
19-11-09, 14:56
Συγχαρητήρια για την επικοδομητική σου απάντηση και βοήθεια. ;)

Ευχαριστώ ...

Αλλά ήταν η καλύτερη βοήθεια που θα μπορούσα να δώσω στον karavas99.
Με δεδομένο ότι δεν πρόκειται για ηλίθιο και αφού λέει ότι ακολούθησε τις σαφέστατες οδηγίες πιστά δύο επιλογές είχα.

1. Να του πω να τους παιρνει τηλέφωνο κάθε πέντε λεπτά, να τους βρίσει, να τους απειλήσει, να κάνει τα νεύρα του σπαράλια....κ.ο.κ.

2. Να του προτείνω να κάνει υπομονή.

Τρίτη επιλογή δεν παιζει. Γιατί η τεχνική υποστήριξη της HOL είναι ήδη ενήμερη, και τα κολπάκια συνήθως είναι για να καταναλώνουμε χρόνο.

Οποτε φίλε κάνε υπομονή.
Οταν έρθει η σειρά σου θα γίνει η σύνδεση της γραμμής σου με το Ιnternet.
Η τεχνική υποστήριξη θα σε καλέσει πίσω κι αυτή στα σίγουρα.

Εμένα ας πουμε με καλέσαν μολις τώρα...Πέμπτη 13:30 για πρόβλημα ταχύτητας που έθεσα πριν 2 μέρες.
Αλλά κάλεσαν.. Οπότε Υ ΠΟ ΜΟ ΝΗ.

belakos
19-11-09, 21:24
Εγώ τί να πω;

Είμαι από τις 9/11 το βράδυ χωρίς σήμα adsl ενώ ήδη από τις 5/11 είχα διαπιστώσει διακοπές που σιγά σιγά πύκνωναν (το πήρα χαμπάρι από διακοπές στα downloads).

6/11/2009: Αρχική δήλωση βλάβης προς HOL. Σύσταση από HOL: θα σας καλέσει τεχνικός.

7/11/2009, Σάββατο πρωί προς HOL: Τί έγινε ρε παιδιά με τις διακοπές; Πού είναι ο τεχνικός; Σύσταση από HOL: θα σας καλέσει.

7/11/2009, Απόγευμα: κλήση από τεχνικό HOL. Δοκιμές χωρίς αποτέλεσμα. Σύσταση από τεχνικό HOL: περιμένετε ως τη Δευτέρα.

9/11/2009, Δευτέρα μεσημέρι προς HOL: Τί θα γίνει ρε παιδιά με τις διακοπές; Σύσταση από HOL: θα σας καλέσει τεχνικός.

9/11/2009, Δευτέρα απόγευμα - βράδυ: κλήση από τεχνικό HOL. Δοκιμές. Αρχική διάγνωση: φταίει το router = jetspeed. Θα στείλουμε καινούργιο.

9/11/2009, σχεδόν μεσάνυχτα: Πλήρης διακοπή adsl. Σύνδεση μόνο μέσω dial-up (με μεγαλύτερη διάρκεια σύνδεσης έκτοτε τα 45' στα 50 kbps).

13/11/2009, Παρασκευή: Παραλαβή νέου rooter (NetFaster IAD - ISDN) - αφού πλακώθηκα με τη Γενική Ταχυδρομική! Δοκιμή και απογοήτευση. Καμία ένδειξη αdsl.

13/11/2009, Παρασκευή απόγευμα προς HOL: Νέα δήλωση βλάβης. Σύσταση από HOL: θα σας καλέσει τεχνικός.

16/11/2009, Δευτέρα μεσημέρι προς HOL: Τί έγινε ρε παιδιά; Πού είναι ο τεχνικός; Σύσταση από HOL: θα σας καλέσει.

16/11/2009, Δευτέρα βράδυ: κλήση από τεχνικό HOL. Διάγνωση: πρόβλημα γραμμής, θα το δηλώσουμε στον ΟΤΕ.

17/11/2009 πρωί: κλήση από ΟΤΕ. Δεν έχετε βλάβη γραμμής. Ελέγξαμε το ΚΑΦΑΟ.

17/11/2009 πρωί μετά από 2 ώρες: διακοπή και τηλεφώνου. Δήλωση βλάβης στον ΟΤΕ (121) και αναφορά των γεγονότων μέχρι εκείνη την ώρα σχετικά με adsl (λάθος μου). Απάντηση ΟΤΕ: να απευθυνθείτε στην HOL. [πάντως, μετά από λίγο αποκαταστάθηκε το τηλέφωνο].

18/11/2009, πρωί προς HOL: Τί θα γίνει ρε παιδιά με τη διακοπή; Σύσταση από HOL: θα σας καλέσει τεχνικός. Έκτοτε ο τεχνικός αγνοείται.

19/11/2009, βράδυ προς HOL: Τί θα γίνει ρε παιδιά; Ενημέρωση από HOL: ο ΟΤΕ μας δήλωσε ΧΘΕΣ ότι δεν υπάρχει βλάβη. Καλά, και γιατί δεν με ενημερώσατε για το τί σας είπε ο ΟΤΕ; Απάντηση HOL: Θεωρήσαμε το πρόβλημα λυμένο, αλλά αφού το λέτε ότι υπάρχει βλάβη, θα το ξαναδηλώσουμε.

19/11/2009, βράδυ προς ΟΤΕ 121: Πείτε μου σας παρακαλώ, πώς μπορούμε να ελέγξουμε αν η γραμμή είναι εντάξει ως προς το σήμα του adsl. Απάντηση ΟΤΕ: είναι θέμα της HOL.

Τί κάνει ο πολίτης σε αυτή την περίπτωση; Ποιόν να αρχίσει να χτυπάει;
Πόση υπομονή χωράει μετά από τόσες μέρες φίλε smystaki; Τα νεύρα έχουν γίνει ήδη σμπαράλια.

karavas99
19-11-09, 21:34
δεν μπόρεσα να σας απαντήσω γιατί όπως καταλαβαίνετε δεν είχα ιντερνετ!!

το πρόβλημα ευτυχώς λύθηκε!!

Επειδή όταν ενεργοποιήθηκε το ίντερνετ προσπαθησα να συνδεθώ με τον εξοπλισμό που είχα από το connex είχε γίνει κάποιο μπέρδεμα με τις ips!!!

σας ευχαριστώ πάντως!!!!!

mondeo
19-11-09, 21:47
δεν μπόρεσα να σας απαντήσω γιατί όπως καταλαβαίνετε δεν είχα ιντερνετ!!

το πρόβλημα ευτυχώς λύθηκε!!

Επειδή όταν ενεργοποιήθηκε το ίντερνετ προσπαθησα να συνδεθώ με τον εξοπλισμό που είχα από το connex είχε γίνει κάποιο μπέρδεμα με τις ips!!!

σας ευχαριστώ πάντως!!!!!

Δεν είχες πρόβλημα με τις ΙΡ'ς
Απλά το Encapsulation στο ρούτερ του Connx ήταν ρυθμισμένο στο PPPoA/VCMux ενώ η HOL δουλεύει σε PPPoE/LLC.

@ ADSLgr.com All rights reserved.