PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows XP σε intel mac, λέτε να γίνει;



Σελίδες : [1] 2 3

Xguru
12-03-06, 17:00
Και όποιος καταφέρει dual boot με Windows Xp/macosX σε intel mac παίρνει δώρο περίπου τα 13.000 $, για να δούμε ... Παρακάτω είναι το αντίστοιχο link :

http://windowsxp.onmac.net/The%20Contest.html

Erebos
12-03-06, 18:07
περίπου τα 13.00 ευρώ

:rtfm: Διάβασε το καλύτερα! Δεν είναι 13 ευρώ, αλλά $12.000 δλδ 10.500 ευρώ. Και αν το θες και ολογράφως δέκα χιλιάδες πεντακόσια ευρώ.
Στα αγγλικά η . είναι , και το , είναι . :p:p:p
Noob lol

Xguru
12-03-06, 18:18
:rtfm: Διάβασε το καλύτερα! Δεν είναι 13 ευρώ, αλλά $12.000 δλδ 10.500 ευρώ. Και αν το θες και ολογράφως δέκα χιλιάδες πεντακόσια ευρώ.
Στα αγγλικά η . είναι , και το , είναι . :p:p:p
Noob lol


typo, απλά ξέχασα ένα μηδενικό και όπου ευρώ εννοούσα δολάρια !, το διορθώνω δεν ήταν εκεί το θέμα απλά έτσι όπως το έγραψα άθελα μου έγινε θέμα :p Ευχαριστώ για τη διόρθωση

kadronarxis
12-03-06, 18:19
Λοιπόν, η εταιρεία Delicious Monster έκανε donation 1000 ευρώ.Σε αυτήν την εταιρεία βρίσκεται ένας Έλληνας ο Mike Mattas, ο οποίος ανήκει στο payroll της Apple.
Φοβερός τύπος και φοβερό application έφτιαξε για Mac....

Στο θέμα μας τώρα....

Τα windows xp, περιμένουν να δουν BIOS για να προχωρήσουν....
Τα intel macintosh, περιμένουν να δουν EFI για να προχωρήσουν.

Αν μπορέσει κάποιος και <<παντρέψει>> BIOS και EFI, μπράβο του.

Αυτά, και καλή τύχη στα αλάνια.:oneup:

Xguru
12-03-06, 18:43
Απ΄ότι διαβάζω είναι πιο εύκολο να γίνει emulate το bios με κάποιο πρόγραμμα μετά τη φόρτωση του EFI απ ότι το ανάποδο που συχνά μπορεί να συνεπάγεται και καταστροφή του μηχανήματος ...
Πάντως, δυστυχώς ούτε τα vista θα υποστηρίζουν το EFI.

stean_202
12-03-06, 18:44
Πριν λίγες μέρες είχε ενα αρθράκι στο /. ότι ούτε στα Vista δεν υπάρχει υποστήριξη για EFI, ( http://apple.slashdot.org/article.pl?sid=06/03/10/0526237 ) από εκεί και πέρα θα δείξει :shifty: , πάντως για Linux σε Macintel πάντως έχουν γίνει κάποια πρώτα βήματα..

/ Offtopic
To mac-mini είναι κουκλί...:respekt:

Edit : Δείτε και ένα σχετικό link που μου έστειλαν (μόνο για καμμένους) :rolleyes:
http://www.mathcaddy.com/windowsxpbootsonamac%21%21%21%211/

kostthem
12-03-06, 20:27
Τώρα πια που η Μικρομαλακή είπε πως τα Vista δεν θα υποστηρίξουν το EFI (παρόλο που το είχε ανακοινώσει και για μια ακόμη φορά δεν δίνει το καλύτερο στους πελάτες της) είναι πολύ δύσκολο να γίνει.
Native windows σε Intel Mac μάλλον δεν θα δούμε σύντομα.

KLG
12-03-06, 21:12
Τώρα πια που η Μικρομαλακή είπε πως τα Vista δεν θα υποστηρίξουν το EFI
Τεινω να πιστεψω πως οι ανθρωποι εκει στο Redmond ειναι απλως ανικανοι. Η υποστηριξη του ΕFI σε συνδυασμο με την ιντελ πλατφορμα θα τους εδινε την δυνατοτητα ενος προγεφυροματος στα mac's. Και δεδομενης της βλακειας που δερνει τον κοσμο, θα ηταν ζητημα χρονου η εκδοση Win Vista for intel mac's.

Παρολο αυτα, δυσκολευομαι να πιστεψω οτι ειναι τοοοσο στοκοι, μαλλον υπαρχουν συμφωνιες κατω απο το τραπεζι για να κρατανε τις ισορροπιες. Αλλα για αυτο δεν θα επρεπε να κατηγορουμε την MS, απλως ετσι δουλευει η αγορα. Ο καθενας το χωραφι του, 2 οψεις του ιδιου νομισματος. Αν η MS δει οτι απειλειται θα ειναι ζητημα χρονου τα Win Vista για μακς.

Reef
12-03-06, 21:41
Προτεινω στα αλανια του φορουμ να πιασουν δουλεια!

Ειναι πολλα τα λεφτα μαγκες! :up:

Αντε καλη τυχη!

Patentman
12-03-06, 23:32
Δεν συμφερει κανεναν απο τους δυο (και φυσικα ουτε τους κατασκευαστες PC).Το επομενο βημα θα ηταν να παιζει OSX σε PC.
Αρα ανεφικτο παιδες, με emulation και τα ζα αργα αν θελετε.

Το μονο που θα κανουν ειναι ισως να "μιλανε" καλυτερα για να μην θεωρηθει ο μπιλακος οτι σαμποταρει την μηλο και τα μηλαρακια της και ετσι χασει κανα δικαστηριο περι μονοπωλιου και αποκλειστει.

KLG
12-03-06, 23:47
Το επομενο βημα θα ηταν να παιζει OSX σε PC.
Υπαρχουν τετοιες περιπτωσεις, μου φαινεται ομως για το MacOS. Αν ψαξεις στα π2π ισως και να βρεις iso's. Καποτε επαιζε μια κουβεντα και εδω, αλλα επειδη κινουνταν στα ορια της νομιμοτητας δεν συνεχιστηκε, απο οτι θυμαμαι δεν την εφαγε η μαυρη τρυπα. Καλη τυχη στην αναζητηση... :p

Eχω την εντυπωση παντως πως αυτη η κινηση, εχει απλως σαν στοχο να ελεγξει κατα ποσο εφικτο ειναι το dual boot, ποσο ευκολο, σε ποιους απευθυνεται, *ποιοι* θα το ξεκινησουν και ποσοι θα μπορουν να το κανουν μετα απο οδηγιες. Κατι σαν χαρτογραφηση της κοινοτητας..

Αν δουν οτι μπορει να το κανει ο οποιοσδηποτε με το ιδιο ρισκο που εχει να εγκαθιστας μια διανομη λινουξ τοτε ισως να μην αργησει η μερα που θα το δουμε ενσωματωμενο επισημα. Αν ομως φανει οτι ειναι κατι πραγματικο δυσκολο, θα τους κλεισουν το στομα με μερικα δολλαρια, θα τους δεσμευσουν με ενα συμβολαιο που κανεναν δεν θα χαλασει και ολοι θα ειναι χαρουμενοι...

Μηπως ειμαι λιγο παρανοικος?

The truth is out there....

Patentman
12-03-06, 23:57
Συμφωνω απολυτα, και να βρεθει τροπος η αμεση κινηση θα ειναι να κλειστει η τρυπα σε θεμα hardware και με software στα υπαρχον με δηθεν αναγκαστικη αναβαθμιση για να λειτουργουν τα νεα προγραμματα.
Δυο διαφορετικοι κοσμοι - δυο διαφορετικες τσεπες (και υλικου και λογισμικου). Το υλικο μην το υποτιματε, εκει ειναι και η κονομα...και ερχεται με τα windows και την χρηση τους.

Eruyome(MMXGN)
13-03-06, 12:05
Το EFI απο την φύση του είναι πιο ευέλικτο και θα μπορούσε να κάνει emulation το bios, παρά το αντίθετο. OSX για PC υπάρχει απο την άλλη (τα devkits τρέχαν bios νομίζω)

Και εγώ αν ήμουν στη θέση της MS το ίδιο θα έκανα (αφού θα κοιτάω το συμφέρον μου). Αν κυκλοφορούσαν MACs με windows, όλο και περισσότερος κόσμος θα έπαιρνε mac (φανταστήτε τα σαν έτοιμα pc σε στυλ Dell και HP) με αυτήν την λογική, άρα όλο και περισσότερος κόσμος θα έβλεπε το OSX και θα έκανε σταδιακά switch :P

Aπο την άλλη, μάλλον η μήλο θέλει winxp στα macintel (για τους ίδιους ακριβώς λόγους), ενώ δεν θέλει OSX στα PC (φανταστείτε να έπρεπε να υποστηρίζει ένα σωρό hardware απο κει που υποστήριζε μόνο αυτά που έβγαζε αυτή, πάει περίπατο και το blend software/hardware που έχει και η σταθερότητα του X, σαν τα windows θα γινόταν)

Αυτά, χωρίς να βγάζω συμπεράσματα. Δεν είμαι ούτε η Apple ούτε η MS

Άντε να δούμε και linux στα νέα macs (κάτι μου λέει οτι θα το δούμε πιο γρήγορα απο τα win)

Eruyome(MMXGN)
13-03-06, 13:01
Συμφωνω απολυτα, και να βρεθει τροπος η αμεση κινηση θα ειναι να κλειστει η τρυπα σε θεμα hardware και με software στα υπαρχον με δηθεν αναγκαστικη αναβαθμιση για να λειτουργουν τα νεα προγραμματα.
Δυο διαφορετικοι κοσμοι - δυο διαφορετικες τσεπες (και υλικου και λογισμικου). Το υλικο μην το υποτιματε, εκει ειναι και η κονομα...και ερχεται με τα windows και την χρηση τους.

Η κονόμα είναι στα data που παράγονται, ο υπολογιστής είναι ένα εργαλείο. Όσο πιο καλό εργαλείο, τόσο πιο καλή κονόμα.

Η έστω έτσι θα πρεπε να ναι.

harisman
13-03-06, 13:25
Εγω χαρακτηρίζω αυτήν την κίνηση σαν προσβλητική και εντελώς ΑΚΥΡΗ. Ποίος χαζός θα αγόραζε έναν imac και θα του έβαζε μέσα τα σκουπίδια τα windows? Το αντίστροφο ( macosx σε oem pc) έχει νόημα και μακάρι αυτό να γίνει σύντομα!
Κάποιοι θα πούν οτι θέλουν windows xp για λόγους συμβατότητας κάποιων προγραμμάτων σαν λύση multiboot, αλλά στο macosx υπάρχει και το wine και τα διάφορα virtual machines γιαυτήν την δουλεία.

Παρακαλώ πείτε όχι στην σκουπιδοποίηση των apple μηχανημάτων!!!!

edit: Προτείνω να δώσουμε τις 13000 δολ. σε όποιον τον ταράξει στην καρπαζιά αυτόν τον τυπά!! :lol: :lol: :lol:

Xguru
13-03-06, 16:39
Εγω χαρακτηρίζω αυτήν την κίνηση σαν προσβλητική και εντελώς ΑΚΥΡΗ. Ποίος χαζός θα αγόραζε έναν imac και θα του έβαζε μέσα τα σκουπίδια τα windows? Το αντίστροφο ( macosx σε oem pc) έχει νόημα και μακάρι αυτό να γίνει σύντομα!
Κάποιοι θα πούν οτι θέλουν windows xp για λόγους συμβατότητας κάποιων προγραμμάτων σαν λύση multiboot, αλλά στο macosx υπάρχει και το wine και τα διάφορα virtual machines γιαυτήν την δουλεία.

Παρακαλώ πείτε όχι στην σκουπιδοποίηση των apple μηχανημάτων!!!!

edit: Προτείνω να δώσουμε τις 13000 δολ. σε όποιον τον ταράξει στην καρπαζιά αυτόν τον τυπά!! :lol: :lol: :lol:

Πέρα από τους λόγους συμβατότητας υπάρχουν και τα games (και άλλα, αλλά δε συγκρίνουμε τα λειτουργικά εδώ). Και τι δουλειά έχει η σκουπιδοποίηση, όσο πιο flexible είναι το macομηχάνημα (ακόμα και γι αυτούς που θέλουν και windows) τόσο το καλύτερο. Τέλος αφού σκας ένα σκασμό λεφτά τόσο κακό είναι επειδή κάποιοι μάγκες τα κατάφεραν να φορτώνει και windows; Όποιος δε θέλει ας μη βάλει.
Ή είναι ύβρις; Λες και είναι κανά "σκρήνιο" ο imac και φροντίζουμε μην μπουν τίποτα παλιοπαράθυρα και ασχημήνει. :lol:

(δηλαδή εμένα που θέλω να μου χαρίσουν ένα imac για να τρέχω freebsd (macosx δε θέλω) και windows πάνω του θα πρέπει να με κρεμάσουν? :lol:)

mrsaccess
13-03-06, 17:00
Καλά, όλο αυτό το σκηνικό μου θυμίζει ανέκδοτο:

Πάει ένα τύπος στην αστυνομία.
-Γεια σας, θέλω να αλλάξω το όνομά μου!
-Μα γιατί; Πως σας λένε;
-Στηβ Σκατιά.
-Ω, σας καταλαβαίνω. Εντάξει, πως θέλετε να το κάνουμε;
-Μπιλ Σκατιά....


Από drm σε drm, τελικά το μόνο που θα επιβιώσει είναι η ηλιθιότητα και οι κατσαρίδες... (ή οι ηλίθιες κατσαρίδες :roll:)

Xguru
13-03-06, 17:11
:offtopic: @mrsaccess Αφού κάποιοι είναι δυσλεκτικοί και δεν έχουν χρόνο για λογοθεραπία και μπορούν να πουν μόνο το Σκατιά τι να κάνουμε, τη δουλειά τους θα την κάνουν και με το Σκατιά. Έχει νόημα να τους δώσεις για όνομα κάτι που δε μπορούν να πουν ή γράψουν?

mrsaccess
13-03-06, 17:21
Κοίτα, όταν καταφεύγεις σε μια εμπορική και ακριβή λύση (windows ή mac os) σέβεσαι τα χρήματά σου και κάνεις με το προιόν που αγόρασες αυτό που προτείνει και υποστηρίζει ο κατασκευαστής του.

Να το παίζεις χάκερ προσπαθώντας να παντρέψεις δύο πλευρές που δεν συμφωνούν να παντρευτούν (και ας μπορούν να το κάνουν) είναι ανούσιο και χάσιμο χρόνου.

apostol70
13-03-06, 18:22
Υποθέτων ότι για την Apple θα ήταν παιχνιδάκι να κάνει τα Windows να τρέξουν στο MacIntel, αλλά σίγουρα δεν το κάνει για τρεις λόγους:

1. Θα υπάρχουν κάποιες άτυπες συμφωνίες με τον Bill (αλλιώς γιατί να μη είχε βγάλει και το MacOs για τα PC, αφού deep down UNIX είναι)

2. Κρατάει στα χέρια της το support για τα μηχανάκια της (και σίγουρα μετά την πτώση των τιμών της από εκεί θα βγάζει τα χοντρά φράγκα)

3. Θα την φάνε ζωντανή οι Mac-maniacs για την ιεροσυλία

anon
13-03-06, 18:50
Και μάλιστα με τους νέους επεξεργαστές που έρχονται που θα είναι Xen-ready, θα μπορείς να τρέχεις στο ίδιο σύστημα χωρίς ανάγκες recompilation (για τα Windows & Mac OS ) με πραγματικό virtualization. Οπότε θα μπορείτε να έχετε το καλύτερο σύστημα με εφαρμογές σε ένα κουτί (Windows->gaming, MacOS->multimedia, Linux->All the rest)

harisman
13-03-06, 19:51
Πέρα από τους λόγους συμβατότητας υπάρχουν και τα games (και άλλα, αλλά δε συγκρίνουμε τα λειτουργικά εδώ). Και τι δουλειά έχει η σκουπιδοποίηση, όσο πιο flexible είναι το macομηχάνημα (ακόμα και γι αυτούς που θέλουν και windows) τόσο το καλύτερο. Τέλος αφού σκας ένα σκασμό λεφτά τόσο κακό είναι επειδή κάποιοι μάγκες τα κατάφεραν να φορτώνει και windows; Όποιος δε θέλει ας μη βάλει.
Ή είναι ύβρις; Λες και είναι κανά "σκρήνιο" ο imac και φροντίζουμε μην μπουν τίποτα παλιοπαράθυρα και ασχημήνει. :lol:

(δηλαδή εμένα που θέλω να μου χαρίσουν ένα imac για να τρέχω freebsd (macosx δε θέλω) και windows πάνω του θα πρέπει να με κρεμάσουν? :lol:)
Φίλε Xguru, περα απο την πλάκα που κάνουμε, βασικά μου την έχει δώσει αυτή η εξάπλωση των windows περα απο τα σύνορα του pc με συνέπεια την καταρράκωση των παγκοσμίων στάνταρ και της φιλοσοφίας των λειτουργικών συστημάτων. Εκτός απο τα pc, το "λογισμικό" του gates μπήκε σταδιακά σε pda, σε παιχνιδομηχανές, σε κινητά. Τα μόνα που δεν έχουν μολυνθεί ακόμα είναι οι amiges, οι routers και τα mac! Πιστεύω ότι ο χώρος των mac είναι και θα πρέπει να μείνει "ειδικός". Προσωπικά είναι και ένας απο τους λόγους που θέλω να μεταβώ στην πλατφόρμα της apple (μετά από πολλλα χρόνια,όταν έπαιζα πιτσιρίκι με έναν classic). Το mac είναι φιλοσοφία , ας το αφήσουμε έτσι.
Και ούτε η παραπάνω κίνηση μπορεί να βοηθήσει την διάδοση των mac.... Το pc που τα κάνει όλα και ψήνει και καφέ είναι μια παντελώς λανθασμένη προσέγγιση στον χώρο της πληροφορικής. To μόνο που μπορεί να βοηθήσει στην διάδοση των mac δεν είναι η multiboot δυνατότητα και η intel συμβατότητα, αλλά η apple ( και η rainbow στην Ελλάδα να ρίξει λίγες μίζες :D στο δημόσιο και στους μεταπωλητές) επιτέλους να αρχίσει ΣΟΒΑΡΑ να διαφημίζει τα προυόντα της και να ρίξει τις τιμές κάνοντας γεναίες προσφορές, όπως κάνει η microsoft με τα λειτουργικά της εδώ και δεκαετίες.

ΥΓ. (Για τα παιχνίδια έχω ένα PS2!!! Windows δεν υπάρχουν σπίτι μου εδώ και 3 χρόνια, ας είναι καλά το freebsdάκι μου:twisted:.)

samosmath2004
13-03-06, 20:02
Καλα δεν σκεφτηκε κανεις σας οτι και να "τρεξουν" και τα 2 μαζι στο ιδιο μηχανημα καποια στιγμη θα πηγαινουν (τα παιδια μας μαλλον) στο καταστημα της γειτονιας και ακολουθει η εξης συζητηση:
-Καλημερα σας!
-Πολυ καλημερα σας κυριε μου!Τι θα θελατε;
-Θα ηθελα ενα "οπλο" στα 15 THerz με 30GB ram αυτη την ΑΤΙ με τα 8GB μνημης....
-Μαλιστα!Θα το θελατε με θεα απο το παραθυρο η με ψιλοκομμενο μηλαρακι;;Η μηπως με ψιλοκομμενο μηλαρακι στο παραθυρο;;
.........
Και επειδη μαλλον ακομα η Apple θα ειναι η πιο σοβαρη σαν εταιρια απο τις 2, η επιλογη θα ειναι το Μηλο.
Ε,και μετα ο Βαασιλακης θα κανει αυτο που εκανε και το '80!!!Θα μοιραζει το OS του και θα θεσει παλι την βαση να το πουλαει σε ολον τον κοσμο μετα!!!!Ουτως η αλλως ,οικονομικα τον παιρνει (φτιαχνουμε και ποντικια,Xbox,keyboards etc αλλωστε!!) να το κανει για 3-4 χρονια τουλαχιστον!
Απο εκει και περα την ιστορια ολοι την ξερουμε λιγο εως πολυ...

Xguru
13-03-06, 20:08
Κοίτα, όταν καταφεύγεις σε μια εμπορική και ακριβή λύση (windows ή mac os) σέβεσαι τα χρήματά σου και κάνεις με το προιόν που αγόρασες αυτό που προτείνει και υποστηρίζει ο κατασκευαστής του.

Να το παίζεις χάκερ προσπαθώντας να παντρέψεις δύο πλευρές που δεν συμφωνούν να παντρευτούν (και ας μπορούν να το κάνουν) είναι ανούσιο και χάσιμο χρόνου.

Καταρχήν διαφωνώ με το "Να το παίζεις χάκερ". Όποιος το κάνει έχει κάνει hacking στο συγκεκριμένο θέμα το οποίο δεν είναι και εύκολο. Σε κάθε περίπτωση αν είναι εύκολο και δε θέλει ειδικές γνώσεις για να το κάνεις τα λεφτά περιμένουν... Χάσιμο χρόνου δεν είναι γι αυτόν που θα το κάνει γιατί ουσιαστικά πέρα απ τα χρήματα όποιος το κάνει το κάνει συνήθως για την λόξα και την ευχαρίστησή του.

Αν με τη βοήθεια κάποιου hacker λοιπόν που κάνει καλή δουλειά και παίζει ρολόι, μπορείς να πάρεις best of both worlds μτπ ότι μόνο αυτούς τους 2 κόσμους είσαι διατεθιμένος να γνωρίσεις (το γιατί μόνο αυτούς τους δύο είναι μεγάλη άσχετη συζήτηση) αυτό δεν το βλέπω καθόλου ανούσιο. (Για παράδειγμα μπορεί να σου έχουν μείνει xp με την αγορά ενος laptop και να πάρεις και ένα apple και να χρησιμοποιείς macosx για internet windows για games και office).

harisman
13-03-06, 20:10
@samosmath2004 :oneup:
Αυτός είναι και ένας από τους φόβους μου. Εδω ακόμα και η palm σε κάποιο pda της έβαλε windows mobile ( treo 700w ). Οποιος ανακατεύεται με τα windows τον τρώει ο gates!!!
Ο χειρότερος εφιάλτης μου είναι κάποια στιγμη στο μελλον τα windows να πάρουν την θέση του macosx στα mac !!!

mrsaccess
13-03-06, 20:15
Καταρχήν διαφωνώ με το "Να το παίζεις χάκερ". Όποιος το κάνει έχει κάνει hacking στο συγκεκριμένο θέμα το οποίο δεν είναι και εύκολο. Σε κάθε περίπτωση αν είναι εύκολο και δε θέλει ειδικές γνώσεις για να το κάνεις τα λεφτά περιμένουν... Χάσιμο χρόνου δεν είναι γι αυτόν που θα το κάνει γιατί ουσιαστικά πέρα απ τα χρήματα όποιος το κάνει το κάνει συνήθως για την λόξα και την ευχαρίστησή του.

Αν με τη βοήθεια κάποιου hacker λοιπόν που κάνει καλή δουλειά και παίζει ρολόι, μπορείς να πάρεις best of both worlds μτπ ότι μόνο αυτούς τους 2 κόσμους είσαι διατεθιμένος να γνωρίσεις (το γιατί μόνο αυτούς τους δύο είναι μεγάλη άσχετη συζήτηση) αυτό δεν το βλέπω καθόλου ανούσιο. (Για παράδειγμα μπορεί να σου έχουν μείνει xp με την αγορά ενος laptop και να πάρεις και ένα apple και να χρησιμοποιείς macosx για internet windows για games και office).
Δεν αναφερόμουν σε αυτόν που θα τα καταφέρει βρε! Σε αυτόν αξίζει ένα μπράβο για το εγχείρημα.
Αναφέρομαι σε όσους πληρώνουν -και είναι πολλοί- κάποιον για να το κάνει και μετά οι ίδιοι θα το παίζουν χάκερς ακολουθώντας ένα howto για dual boot! ;)

samosmath2004
13-03-06, 21:08
@harisman
Ε,τοτε θα μπει και στη NASA και στο πενταγωνο και στις ταινιες...Και μια ωραια πρωϊα θα ξυπνησει το παιδι του Βασιλακη και εχει ολον τον κοσμο "γκομενα" (να μην γινω χυδαιος:shifty: ) και θα κανει οτι θελει!


Το κακο με αυτην την εκ πρωτης οψεως ηλιθια υποθεση που παραθετω εδω απο πανω ξερετε πιο ειναι;;;;Πως ΔΕΝ μπορεις να την αποκλεισεις!!!!!
(Ναι, ενταξει ΤΙΠΟΤΑ δεν μπορεις να αποκλεισεις τελειως αλλα ουτε καν το σεβαστο ποσοστο που απαιτει η κοινη ανθρωπινη λογικη δεν επιτυγχανεται εδω!)

Αλλα τελικα αγνωσται αι βουλαι....

Xguru
13-03-06, 21:18
@mrsaccess το κατάλαβα αφού πόσταρα δυστυχώς τι εννοούσες :)

@samosmath2004,@harisman
Αφού βρε παιδιά είναι θέμα επιλογής, δε "μαγαρίζει" κανείς τους mac με το ζόρι, ούτε θα σας αναγκάζει κανένας να το κάνετε. Ένα στοίχημα είναι αν βγει βγήκε γιατί χαλιέστε τόσο δεν κατάλαβα, εντάξει "φιλοσοφία" για εσάς το μήλο το δέχομαι αλλά δε γίνεται τίποτα με το ζόρι. Απλά δίνεται με το dual boot μια επιλογή σε κάποιους windows users να πάρουν ένα mac και να του βάλουν και windows με ότι συνέπειες θα έχει αυτό. Δεν θα κλέψει το δικό σας mac ούτε θα το βρει στο δρόμο, θα το αγοράσει και ας το κάνει ότι θέλει στο τέλος.

@samosmath2004 Οι εξελίξεις που περιγράφεις αποτελούν ένα δύσκολο σενάριο για να πραγματοποιηθεί. Και σε αυτήν την περίπτωση δε θα φταίει το άτομο που έφτιαξε το dual boot (που τελικά και αυτό μάλλον δύσκολο είναι να γίνει στην παρούσα φάση)

harisman
13-03-06, 23:39
@harisman
Ε,τοτε θα μπει και στη NASA και στο πενταγωνο και στις ταινιες...Και μια ωραια πρωϊα θα ξυπνησει το παιδι του Βασιλακη και εχει ολον τον κοσμο "γκομενα" (να μην γινω χυδαιος:shifty: ) και θα κανει οτι θελει!


Το κακο με αυτην την εκ πρωτης οψεως ηλιθια υποθεση που παραθετω εδω απο πανω ξερετε πιο ειναι;;;;Πως ΔΕΝ μπορεις να την αποκλεισεις!!!!!
(Ναι, ενταξει ΤΙΠΟΤΑ δεν μπορεις να αποκλεισεις τελειως αλλα ουτε καν το σεβαστο ποσοστο που απαιτει η κοινη ανθρωπινη λογικη δεν επιτυγχανεται εδω!)

Αλλα τελικα αγνωσται αι βουλαι....
Γιατί, τώρα δεν τον έχει?:lol: Το θέμα είναι να μην βάλουμε τον βασιλάκη και στο σώβρακο μας.....
O κατιμάς (desktops,παιχνιδομηχανες,αναλώσιμα,intranets) έκανε το βασιλάκη βασιλιά και όχι οι μεγάλες υλοποιήσεις/λύσεις. Γιαυτό επιμένω στην άποψη μου.
Οσον αφορά για το enterprise, εκεί δεν ανησυχώ - η microsoft απλά "δεν φτουράει" και ουτε αυτό πιστεύω να γίνει και στο μέλλον, όπου ανηκει στο unix, οπως και στο παρόν. Η ίδια η microsoft όπως ξέρουμε τρέχει όλες τις βαριές εφαρμογές, databases και ftp servers και το hotmail σε freebsd και το κεντρικό web site της σε linux (διορθώστε με αν κάνω λάθος)! Τρελλή είναι να βάλει windows?:lol::lol:

kostthem
13-03-06, 23:57
Το website της έτρεχε σε windows μέχρι που δεχόταν τις απανωτές επιθέσεις μια περίοδο με αποτέλεσμα οι χρήστες να μην μπορούν να κάνουν update για ένα critical flow. Νομίζω πως από εκεί και πέρα έμεινε στο linux.

teacake
14-03-06, 00:49
Η ίδια η microsoft όπως ξέρουμε τρέχει όλες τις βαριές εφαρμογές, databases και ftp servers και το hotmail σε freebsd και το κεντρικό web site της σε linux (διορθώστε με αν κάνω λάθος)! Τρελλή είναι να βάλει windows?
Αν εξαιρέσεις τα περί Hotmail και αυτό παλιότερα, τα υπόλοιπα είναι στη σφαίρα του Αστικού Μύθου (Urban Legend) (http://en.wikipedia.org/wiki/Urban_legend)

Xguru
14-03-06, 01:40
Μια εικόνα που θα κάνει τους μακικούς να ανατριχιάσουν από συγκίνηση!:rolleyes:

http://www.techpowerup.com/?9728

(αν και μοιάζει αρκετά για fake)

kostthem
14-03-06, 02:36
Δεν το κόβω για fake. Θα δείξει. Στον μακ μου χρησιμοποιώ windows (μέσω emulation) για μία εφαρμογή. Να περνάω τα κλειδιά στον δορυφορικό δέκτη. Και για win ακόμα, μόνο ένα πρόγραμμα υπάρχει που να το κάνει για τον δέκτη μου.
Δεν με χαλάει να το κάνω με emulation, εξάλλου μια φορά τον μήνα είναι περίπου.
Κατά τα άλλα, δεν θα ΄θελα κανένα άλλο πρόγραμμα από τον κόσμο των win. Είμαι κομπλέ.

anon
14-03-06, 10:35
Η ίδια η microsoft όπως ξέρουμε τρέχει όλες τις βαριές εφαρμογές, databases και ftp servers και το hotmail σε freebsd και το κεντρικό web site της σε linux (διορθώστε με αν κάνω λάθος)! Τρελλή είναι να βάλει windows?:lol::lol:

Μέχρι πριν λίγα χρόνια (2-3 αν δεν κάνω λάθος) το hotmail έτρεχε σε freebsd. Οσες προσπάθειες είχαν κάνει να το τρέξουν με Windows είχαν αποτύχει λόγω scalability - φόρτου βασικά. Τελικά όμως τα καταφεραν (ήταν μεγάλο αγκάθι)

http://www.theregister.co.uk/2000/08/01/ms_hotmail_servers_begin_switch/
http://www.theregister.co.uk/2001/12/12/microsoft_hotmail_still_runs/

http://www.microsoft.com/technet/interopmigration/case/hotmail/default.mspx

harisman
14-03-06, 12:33
Σε αυτό άρθρο αναφέρει μερική αλλαγη.... unix is all around
http://www.infoworld.com/articles/op/xml/00/08/28/000828opcringe.html
:offtopic:

vasper
14-03-06, 12:46
Διαβάστε αυτό:
http://www.osnews.com/story.php?news_id=13965

harisman
14-03-06, 13:20
MS Willing to License Windows to Apple
http://www.osnews.com/story.php?news_id=13949

To xbill το παιχνίδι το θυμάστε? Game Over!!!!

WAntilles
14-03-06, 13:36
Η Apple έκανε το λάθος, λόγω απληστίας, να κάνει πολύ μπελαλίδικο το τρέξιμο x86 linux στους νέους Mac.

Τώρα είναι που δεν θα τους αγοράσει κανένας.

Πύρρος
14-03-06, 14:04
Μπα, δεν έχει κανένα συμφέρον να εμποδίζει το linux σε Intel μήλα. Τα λεφτά σου τα έχει πάρει από το hardware.

Δεν έχω καμία ανησυχία για το linux σε intel μήλα.

KLG
14-03-06, 14:13
εχει γιατι θελει να σου πουλαει και λογισμικο και ειδικα προγραμματα και αναβαθμισεις και υποστηριξη... Δεν πειραζει η απληστια πληρωνεται...

harisman
14-03-06, 15:15
Για καθήστε ρε παιδιά... Για ποιόν λόγο να βάλει κανείς linux στο imac?? Το macosx είναι UNIX, remember???? Και opensource εφαρμογές μπορούν να εγκατασταθούν και τα πάντα.. Τα DarwinPorts τα ξεχάσατε?

WAntilles
14-03-06, 15:30
Για καθήστε ρε παιδιά... Για ποιόν λόγο να βάλει κανείς linux στο imac?? Το macosx είναι UNIX, remember???? Και opensource εφαρμογές μπορούν να εγκατασταθούν και τα πάντα.. Τα DarwinPorts τα ξεχάσατε?

Εάν ρωτάς μεταξύ άλλων, και εμένα, θα σου απαντήσω:

Γιατί δεν εμπιστεύομαι την Apple και δεν θέλω να έχω DRM στον υπολογιστή μου.

harisman
14-03-06, 15:33
Τρέξε τα mp3 σου με το xmms ρε συ WAntilles ... Είναι ανάγκη όλοι σας να χρησιμοποιήσετε το itunes??

kadronarxis
14-03-06, 15:49
O wan είναι κολλημένος anti-apple man.
Ότι και να πεις, τζάμπα πάει.

mrsaccess
14-03-06, 15:50
Για καθήστε ρε παιδιά... Για ποιόν λόγο να βάλει κανείς linux στο imac?? Το macosx είναι UNIX, remember???? Και opensource εφαρμογές μπορούν να εγκατασταθούν και τα πάντα.. Τα DarwinPorts τα ξεχάσατε?
Γιατί είναι χρήστης Linux ίσως;;;
Και φυσικά δεν είναι το ίδιο να τρέχεις opensource εφαρμογές σε mac os x με το να τις τρέχεις στο linux.

Σιγά μην έχω KDE πάνω στο πυρήνα του Mac OS X.

WAntilles
14-03-06, 15:54
Πέραν των όσων σωστών είπε ο MrsAccess παραπάνω, και γιατί θέλω να τρέχω κώδικα που να αξιοποιεί πλήρως το hardware που μοσχοπλήρωσα, να είναι δηλαδή ο κώδικας compiled for speed και ΟΧΙ for size.

harisman
14-03-06, 16:05
Γιατί είναι χρήστης Linux ίσως;;;
Και φυσικά δεν είναι το ίδιο να τρέχεις opensource εφαρμογές σε mac os x με το να τις τρέχεις στο linux.

Σιγά μην έχω KDE πάνω στο πυρήνα του Mac OS X.
Σιγά μην βάλω kde στο mac :rofl: Γιατί σε χαλάει το gui του macosx?? Θα μας τρελάνεις τελείως μου φαινεται!!!!
Για πες μας γιατι δεν είναι το ίδιο να τρέχεις opensource εφαρμογές σε mac os x? Δικαιολόγισε το.
Επίσης, ένα λάθος που κανετε όλοι οι λινουξαδες: Δεν είναι μονάχα οι εφαρμογές opensource για το linux, αλλά και για όλα τα unices.


Πέραν των όσων σωστών είπε ο MrsAccess παραπάνω, και γιατί θέλω να τρέχω κώδικα που να αξιοποιεί πλήρως το hardware που μοσχοπλήρωσα, να είναι δηλαδή ο κώδικας compiled for speed και ΟΧΙ for size.
DARWINPORTS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ports, u know????

kadronarxis
14-03-06, 16:10
To έχω το μηχάνημα τρεις βδομάδες ανοιχτό(το mac mini έτσι,όχι κανένα άλλο apple-θηρίο), από τότε που ήρθε η έκδοση 10.4.5.

Έχω ανοίξει-κλείσει τις άπειρες εφαρμογές(photoshop,dreamweaver,office,netbeans) και είναι το ίδιο γρήγορο όπως όταν bootαρε!!!
Άντε γεια με το linux πια.Το macosx έχει απίστευτο gui,απίστευτη σταθερότητα, απίστευτη ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑ---->> πράγμα που το linux , ΔΕΝ ΕΧΕΙ.Όσο και αν χτυπιεστε, τη λειτουργικότητα και την απλότητα που έχει το macosx, δεν την έχει το linux.

Αυτά.

mrsaccess
14-03-06, 16:33
Σιγά μην βάλω kde στο mac :rofl: Γιατί σε χαλάει το gui του macosx?? Θα μας τρελάνεις τελείως μου φαινεται!!!!
Για πες μας γιατι δεν είναι το ίδιο να τρέχεις opensource εφαρμογές σε mac os x? Δικαιολόγισε το.
Επίσης, ένα λάθος που κανετε όλοι οι λινουξαδες: Δεν είναι μονάχα οι εφαρμογές opensource για το linux, αλλά και για όλα τα unices.
Τώρα θες να απαντήσω σοβαρά;
Αν εσένα σε βολεύει το απλοϊκό mac os x εμένα δεν μου πέφτει λόγος.
Εγώ πάλι θέλω ένα πολύπλοκο με άπειρες δυνατότητες desktop.

Ας πάμε λίγο στις opensource εφαρμογές.
Αγαπημένος μου browser και filemanager o Konqueror. Πριν πεις καμιά βλακεία είναι ο browser τη μηχανή του οποίου πήρε η Apple και έφτιαξε τον Safari.
Χρησιμοποιεί τις δυνατότητες του KDE: kdelibs, kio-slaves, kprint, dcop κτλ.
Στο KDE ανοίγει σε 1 δευτερόλεπτο max και είναι πανάλαφρος. Σε άλλο desktop ανοίγει σε 10+ ίσως δευτερόλεπτα και είναι φυσικά πολύ βαρύς αφού φορτώνει το μισό KDE από πίσω. Επίσης δεν ταιριάζει τόσο με την εμφάνιση οποιουδήποτε άλλου desktop.
Ακόμα οι περισσότερες KDE εφαρμογές που χρησιμοποιώ (πχ amaroK, K3b, kontact) κάνουν πάνω κάτω τα ίδια.

Επίσης οι περισσότερες open source εφαρμογές φτιάχθηκαν εξαιτίας του linux. Επειδή το linux είναι *nix (posix) μπορούν και τρέχουν και αλλού, ωστόσο στο site του δημιουργού τους υπάρχουν συχνά αναφορές μόνο για το linux. Καλά θα κάνουν να το θυμούνται και οι bsdάκηδες αυτό.
Το linux έφερε τον πυρετό του opensource...

kadronarxis
14-03-06, 16:36
mrsaccess, και η apple έφερε τα εικονίδια και το ποντίκι στο λειτουργικό σύστημα.Και τι να λέει αυτό;
Και ο αρχιμήδης με risc επεξεργαστή ήταν κάποτε καλό μηχάνημα για να πειραματιστείς πάνω του σε assembly, αλλά δες τώρα τι είναι...

@ ADSLgr.com All rights reserved.