PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με μεταφορα forthnet σε Hol



vasilis_val
19-11-09, 14:15
Παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας. Η ιστορία είναι αρκετά μπερδεμένη και θα προσπαθήσω να σας μεταφέρω ακριβώς το τι έχει γίνει. Ο αδερφός μου ήταν συνδρομητής στην forthnet. Τον Δεκέμβριο του 2008 επικοινώνησε μαζί του κάποιος πολιτής απο την Hol και τον έπεισε να μεταβεί στην εταιρεία αυτή(και τηλεφωνο και ιντερνετ).Ετσι λοιπον απο τελη δεκεμβριου του 2008 ειχε ιντερνετ αλλα οχι ομως και τηλεφωνο,για το οπιο εκανα και καταγγελια αφου 4 μηνες μετα δεν μπορουσαν να το φτιαξουν. Αποτελεσμα της καταγγελιας ηταν να φτιαχτει το τηλεφωνο και να γινει η εναρξη της τιμολογησης απο τις 10-6-09 αφου οι προηγουμενοι μηνες δεν χρεωθηκαν. Στο ενδιαμεσο διαστημα η forthnet μου εστελνε κανονικα λογαριασμουσ τουσ οποιουσ και φυσικα δεν εχω πληρωσει.ο πρωτοσ αφορα την περιοδο 1ο-3ο του 2009 και ο αλλοσ 3ο-5ο του 2009. Επικοινωνησα με forthnet οι οποιοι μου ειπαν οτι εγινε ληξη στισ 22-4-09. Τους ρωτησα πως γινεται αυτο αφου απο 12-2008 ειχα Hol και μαλιστα σε πιλοτικη λειτουργια οπως ειπε η Hol.Απαντηση τους ηταν οτι μαλον αργησε η Hol να στειλει το χαρτι. Μου λετε τι να κανω?

ermis333
19-11-09, 14:17
Χαρτί από HOL για το πότε ενεργοποιήθηκες.....και αποστολή με ΦΑΞ στην Forthnet μετά από επικοινωνία.

vasilis_val
19-11-09, 14:21
Η Hol επειδη ημουν σε πιλοτικη λειτουργια απο δεκεμβριο του 08 και λογω του προβληματοσ του τηλεφωνο αρχισε να με τιμολογει απο 6-09.

harris
19-11-09, 14:24
Η Hol επειδη ημουν σε πιλοτικη λειτουργια απο δεκεμβριο του 08 και λογω του προβληματοσ του τηλεφωνο αρχισε να με τιμολογει απο 6-09.

Εσύ ζήτα τους ένα χαρτί για το πότε γύρισε η γραμμή σου από την forthnet στην hol, άσχετα για το πότε ξεκίνησε η τιμολόγηση.

Δεν ξέρω αν θα βρεθεί κάποιος να σου δώσει τέτοιο χαρτί βέβαια, αλλά πάρε στην εξυπηρέτηση πελατών και μίλα μαζί τους ;)

vasilis_val
19-11-09, 14:28
Το αστειο ειναι οτι η forthnet κανει τα στραβα ματια για να πληρωθει τουσ λογαριασμουσ αυτουσ αλλα δεν απανταει στο παραδοξο τησ υποθεσης. Εκτος αυτου μου τα εχουν κανει μπαλονια με τα τηλεφωνα για να πληρωσω τους λογαριασμους. Αλλα οχι και ετσι να πεταξω 100 ευρω χωρις να ξερουν να μου πουν γιατι με τιμολογουν και να μην ξερουν ποτε και πως εφυγα απο αυτους

harris
19-11-09, 14:30
Κατ'αρχήν προφανώς και από την στιγμή που η γραμμή σου είχε μεταφερθεί δεν χρωστάς στην forthnet. Το ζήτημα όμως ποια είναι η ακριβής ημερομηνία μεταφορά της γραμμής. Μέχρι εκείνη την ημερομηνία χρωστάς στην forthnet, από την ημερομηνία αυτή και μετά στην hol. Δεν υπάρχει αλληλοκάλυψη σε καμμία περίπτωση.

vasilis_val
19-11-09, 14:40
εχω μιλησει και με τους δυο και ακρη δεν βγαζω. η forthnet μου λεει οτι βλεπει να εχω διακοπη συμβολαιου στις 22-04-09. Η Hol μου λεει οτι εγινε εναρξη τιμολογησης στις 10-06-09.τωρα περιμενω να με παρουν απο Hol .Εμενα με ενδιαφερει ποτε εγινε η μεταφορα γραμμησ?η μεταφορα λογικα εγινε απο Δελεμβρη του 08 οπου και ειχα ιντερνετ απο Hol. Σωστα?

harris
19-11-09, 14:50
Εμενα με ενδιαφερει ποτε εγινε η μεταφορα γραμμησ?

Ακριβώς. Αυτό ακριβώς θέλεις να μάθεις εγγράφως ;)

vasilis_val
19-11-09, 15:45
Μιλησα παλι με Hol και μου ζητησαν να τους στειλω το αιτημα γραπτως μαζι με φωτοτυπια της ταυτοτητασ μου και την υπογραφη μου. Νομιζω οτι αυτο το πραγμα απαγορευεται......

Στο πακετο λοιπον αυτο που ειχα παρει η τιμολογηση ξεκινησε Ιουνιο γιατι οι πρωτοι 6 μηνεσ ηταν δωρεαν.
Δεν μπορω να καταλαβω τι πρεπει να κανω. Μηπως να στειλω και δευτερη καταγγελια για Hol και forthnet?

harris
19-11-09, 15:49
Μιλησα παλι με Hol και μου ζητησαν να τους στειλω το αιτημα γραπτως μαζι με φωτοτυπια της ταυτοτητασ μου και την υπογραφη μου. Νομιζω οτι αυτο το πραγμα απαγορευεται...

Δεν νομίζω να απαγορεύεται... θέλουν ταυτοπροσωπία και είναι λογικό :hmm:

vasilis_val
19-11-09, 17:27
τελικα ψιλοβρηκα ακρη,μπορουν να μου βεβαιωσουν οτι απο 31 δεκεμβριου 2008 ειμαι σε αυτους. αρα η forthnet με τιμολογησε λαθοσ για ιαν-φεβ-μαρ-απρ- και μαιο!!!!θα παρω το χαρτι και θα τους το πεταξω στα μουτρα. υπαρχει περιπτωση να μου εστελναν λογαριασμο εκαθαριστικο μετα τις 31 δεκ 2008?

@ ADSLgr.com All rights reserved.