PDA

Επιστροφή στο Forum : Βραχιόλια ντροπής



lemonidas
12-03-06, 19:55
Βραχιόλια ντροπής

Της ΙΩΑΝΝΑΣ ΝΙΑΩΤΗ

Ο υπουργός Εσωτερικών της Βρετανίας, Τσαρλς Κλαρκ, ανακοίνωσε ήδη το σκληρότερο σύστημα καταπολέμησης της παράνομης εισόδου στη Βρετανία.

http://www.enet.gr/online/dspphoto?id=140724
Τα δοκίμασσαν πρώτα οι Γάλλοι. Τα υιοθέτησαν, όμως, οι Βρετανοί.

Πίσω απ' αυτό όμως υπάρχει ένα σκάνδαλο, όπως καταγγέλλουν μετανάστες, που υποστηρίζουν ότι τους προσάρμοσαν αναγκαστικά, στον καρπό ή στον αστράγαλο, ηλεκτρονικό βραχιόλι παρακολούθησης.

* «Ατομα που κατάγονται κυρίως από χώρες της Μέσης Ανατολής, που κατοικούν στην πόλη Κρόιντον, μία ώρα έξω από το Λονδίνο, όπως και στη Σκοτία, υποστηρίζουν ότι το καλοκαίρι κατά τη διάρκεια της τακτικής επίσκεψής τους στις υπηρεσίες μετανάστευσης, απειλήθηκαν με άμεση απέλαση εάν δεν δεχθούν να φορέσουν στο χέρι ή το πόδι ειδικό μικροτσίπ, που επιτρέπει την παρακολούθηση των κινήσεών τους», λέει στην «Κ.Ε.» ο Τζον Ο, εκπρόσωπος της βρετανικής Οργάνωσης κατά των Απελάσεων Μεταναστών (NCADC).

* «Πλέον, όμως, βιώνουμε το απόλυτο σενάριο παρακολούθησης του Μεγάλου Αδελφού», λέει ο Τζον Ο.

«Στο πλαίσιο της νέας νομοθεσίας για την καταπολέμηση της τρομοκρατίας, το Νοέμβριο του 2005, σε εσωτερικό σημείωμα του υπουργείου Μετανάστευσης άλλαξε ο νόμος και δεν απαιτείται η προηγούμενη συγκατάθεση του μετανάστη. Η αλλαγή δεν έγινε ποτέ γνωστή».

* «Πρόκειται για έξυπνο πολιτικό παιχνίδι, αφού οι περισσότεροι μετανάστες θα δεχθούν να φορέσουν την ηλεκτρονική συσκευή προκειμένου να αποφύγουν την απέλαση», καταγγέλλει εκπρόσωπος της Διεθνούς Αμνηστίας.

«Από τον Αύγουστο του 2005 δεχόμαστε τηλεφωνήματα μεταναστών, κυρίως πολιτικών κρατουμένων, ή ατόμων που θεωρούνται παράνομοι, γιατί δεν έχουν ολοκληρωθεί οι απαραίτητες διαδικασίες έγκρισης των αιτήσεών τους.

»Οταν βρίσκονται στο σπίτι, η συσκευή στέλνει ηλεκτρονικό μήνυμα στο κέντρο παρακολούθησης, ενώ όταν κινούνται τα μηνύματα φτάνουν στο κέντρο μέσω του ηλεκτρονικού βραχιολιού».

Σε επικοινωνία της «Κ.Ε.» με το βρετανικό υπουργείο Εσωτερικών εκπρόσωπός του αρνήθηκε να σχολιάσει το θέμα της ηλεκτρονικής παρακολούθησης, όμως δήλωσε χαρακτηριστικά: «Οι νέες τεχνολογίες ελέγχου βρίσκονται στο κέντρο της νέας νομοθεσίας για τη μετανάστευση».

Συμπλήρωσε επίσης ότι το υπουργείο εξετάζει το ενδεχόμενο «εφοδιασμού των μεταναστών με βιομετρικές ταυτότητες, τις οποίες πρέπει να φέρουν συνεχώς μαζί τους, ώστε να επιτρέπεται η άμεση διασταύρωση στοιχείων, αλλά και να υπάρχει δυνατότητα προσδιορισμού της τοποθεσίας του ατόμου μέσω του μικροτσίπ στην ταυτότητα».



ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΗ - 12/03/2006 (http://www.enet.gr/online/online_text/c=111,id=100135144)

---------

Τραγικό...
Λες και είναι ζώα...:down::mad:

takis222
12-03-06, 20:26
Τα παντα απο την δημιουργεία της ζωής στον πλανήτη μας, υπόκεινται σε μία εξελικτική πορεία. Δυστυχώς και η χειραγώγηση (έλεγχος) της μάζας διανύει αναπόφευκτα την πορεία αυτή.
Αν το παραπάνω σοκάρει,το επομενο παρόμοιου περιεχομένου post τι...........:shock: ???
Το 'αισχος' το θεωρω λιγο.

KLG
13-03-06, 00:55
Το επομενο θα αναφερεται σε βραχιολια που αμα φυγεις απο μια συγκεκριμενη εμβελεια ανατιναζονται...

Οτι βλεπαμε πριν απο χρονια στο Mad Max ....

Να δουμε που αλλου θα φτασουμε στο ονομα της προληψης. Παντως η ισλαμικη τρομοκρατεια εχει πετυχει μια χαρα τον στοχο της. Κυλαμε πισω στον Μεσσαιωνα με γοργους ρυθμους. Αντε γιατι πολυ τραβηξε ο Διαφωτισμος και τα μεθεορτια...

Οταν ημουν 18 χρονων και διαβαζα δοκιμια για να δωσω εκθεση, ειχα πει στον εκθεσα μου (ενας πραγματικα καταπληκτικος φιλολογος) οτι εχω την εντυπωση οτι η ιστορια κινειται κυκλικα... Αυτος μου απαντησε οτι αν ειναι ετσι τοτε ειμαστε πολυ ηλιθιοι. Με μερικα αλλα επιχειρηματα καταφερε να με πεισει οτι εχω αδικο και να με απομακρυνει για λιγο απο την εμφυτη απαισιοδοξια μου. Μετα και αφου περασα στο Μαθηματικο και αρχισα να μαθαινω γεωμετρια, εφτασα στο συμπερασμα οτι η πορεια της ιστοριας ειναι σπειροειδης, μοιαζει να επαναλαμβανεται, αλλα δεν το κανει. Υπαρχουν πολλες αναλογιες και ομοιοτητες αλλα ποτε δεν ειναι επαναλαμβανεται ακριβως. Τωρα εχω καταληξει παλι στον κυκλο. Εχω γινει και κυνικος και μου δινει μεγαλη ευχαριστηση οταν αισιοδοξοι, "ροζ" οπως τους ονομαζω,ανθρωποι ερχονται σε επαφη με το σκουρο γκριζο του κοσμου μας. Που θελω να καταληξω με αυτη τη συντομη αυτοψυχαναλυση?

Οτι οπως η ταφοπλακα του Μεσσαιωνα ηταν η ανακαλυψη και ο αποικισμος του "Νεου Κοσμου" ετσι ο μονος τροπος για να ξεφυγουμε απο τον νεο Μεσσαιωνα ειναι ο αποικισμος του διαστηματος...

Ποιος ο λογος να διαβαζεις ιστορια για να μαθεις τι εγινε, ενω ο Ιουλιος Βερν αλλα και οι παραγωγες του Hollywood μας λενε τι θα γινει.

Εντελως οφτοπικ το ποστ μου, αλλα τετοια νεα σαν αυτο που ανεβασε ο lemonidas δεν μπορουν να σχολιαστουν. Τι να πει κανεις? "Φρικτο, απαραδεκτο, αδιανοητο... κ.α?" Μονο τροφη για σκεψη μπορει να δωσει και μερικα ροζ ανθρωπακια να αρχισουν να γκριζαρουν λιγακι :p

anon
13-03-06, 13:06
@KLG

Μήπως φταίει το γεγονός ότι σπούδασαμε Μαθηματικά; Και εγώ την ίδια άποψη έχω....

mavlok
13-03-06, 13:45
Χωρις να θελω να παρω καποια θεση (μια και δε γνωριζω λεπτομερειες), απο τα λιγα που αναφερεις φανταζομαι οτι αυτη η ιστορια αφορα καποιους "μεταναστες χωρων της Μεσης Ανατολης", οπως λεει το αποσπασμα σου, που εχουν συγκεκριμενο ιστορικο.

Η Βρετανια εχει απιστευτους αριθμους μεταναστων, δε νομιζω οτι το κανουν αυτο σε ολους, ετσι δεν ειναι?

mrsaccess
13-03-06, 13:57
Εγώ πάλι πιστεύω πως η ιστορία είναι σαν μια μύγα που κάνει κύκλους γύρω από ένα τύπο που μιλάει στο τηλέφωνο.
Είναι ζήτημα χρόνου να πει ο τύπος «μισό λεπτό» στο συνομιλητή του και η μύγα να γίνει μια κηλίδα στον τοίχο...

αισθάνεται πολύ ποιητικός σήμερα

golity
13-03-06, 16:04
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ! :down:


Ένα μέτρο που θα είχε μεγάλη αποδοχή από τους πολίτες στην Ελλάδα, θα ήταν όλοι οι Βουλευτές κατά τη διάρκεια της θητείας τους, να φορούσαν βραχιόλι εντοπισμού θέσης, καταγραφή των συνομιλιών τους και μια κάμερα στο κεφάλι τους...

θα υπήρχε αναποτελεσματικότητα και διαπλοκή μετά η όχι;;; :p

KLG
13-03-06, 20:24
Oχι Golity, τετοια μετρα δεν πρεπει να τα αναφερεις ουτε για πλακα, γιατι οπως για σενα ειναι φυσιολογικο εστω και για πλακα να παρακολουθουνται οι πολιτικοι, ετσι και για τους Βρετανους ειναι φυσιολογικο να παρακολουθουνται οι "μελαψοι"...

Επικρατει ενα κλιμα καχυποψιας και φοβου και δεν μπορει να την γλυτωσει κανεις, οσο φιλελευθερος και ειναι καποιος, δεν μπορει να μην κοιταξει με αγχος εναν μελαψο τυπακο με σακιδιο στο λεωφωρειο. Και αυτοι το καταλαβαινουν, και ξερουν οτι θα ειναι για παντα στην αμφισβητηση. Στοχος της τρομοκρατιας δεν ειναι να σκοτωνει, αλλα να τρομοκρατει... Να βαζει διαχωριστικες γραμμες (μαζι μας ή εναντιων μας) να εδραιωνει τον φοβο και την καχυποψια.... Αν το παρουμε ιστορικα, η τρομοκρατια ειτε την ασκουν φορεις εξουσιας (καταστολη) ειτε ο λαος (επανασταση) ειναι προαγγελος μεγαλων αλλαγων συνηθως πολεμων.

Αντε να δουμε που θα παει η κατασταση αυτη...


Μήπως φταίει το γεγονός ότι σπούδασαμε Μαθηματικά; Και εγώ την ίδια άποψη έχω....
Μακαρι ανον, τοτε θα ειμασταν πολλοι και ισως να ηταν αλλιως τα πραγματα. Αλλα δεν το νομιζω... Ισως μεχρι τις δεσμες να ηταν λιγο διαφορετικοι ολοι οσοι μπαιναν στις θετικες σχολες (και αναφερομαι στις πραγματικα θετικες:μαθηματικο/φυσικους/μηχανολογους) μετα ομως γεμισε αλεξιπτωτιστες.

sdikr
14-03-06, 01:38
Πάντως αν ήταν αυτό να γίνει για τους δικούς μας μετανάστες αρκετοί θα συμφωνούσαν ;)


Τι θέλω να πώ, κάνουμε κρίση για μια άλλη χώρα με τα δικά της προβλήματα με μετανάστες γνωρίζοντας οτι δεν επιρέαζει εμάς σαν χώρα

macgiorgosgr
14-03-06, 01:52
Δεν έχει να κάνει με την χώρα και τα προβλήματά της. Έχει να κάνει με σεβασμό των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, τα οποία καταπατούνται στο όνομα της "καταπολέμησης της τρομοκρατίας". Πράγμα το οποίο δεν ισχύει επ' ουδενί, αφού μετά την 9/11 κάθε άλλο παρά "σε άμυνα" είναι ο "δυτικός κόσμος".
Για να το πω πιο απλά, δεν υπάρχει "καταπολέμηση της τρομοκρατίας". Υπάρχει ο ιμπεριαλισμός, ο οποίος πρέπει πάση θυσία να καταπολέμησει κάθε μορφή αντίστασης, να χαλιναγωγήσει κάθε μορφή ελεύθερης σκέψης και να καθιερώσει την υποταγή σαν αναγκαιότητα. Όλα τα άλλα είναι απλά για να χρυσωθεί το χάπι.

no_logo
14-03-06, 02:34
macgiorgosgr

για μακικός :p μια χαρά τα λες :oneup:

θα πρόσθετα και τον νεοφιλελευθερισμό δίπλα στον ιμπεριαλισμό :hmm: αδερφάκια είναι.

FFGR
14-03-06, 05:09
@KLG
Και τα 2 ποστ σου εξαιρετικά, δεν μπορώ να διαφωνίσω.

Τα βιβλία πότε θα τα κάψουμε για να απαλαγούμε από τις "αιρετικές" σκέψεις αναρωτιέμαι ...

yiapap
14-03-06, 11:58
Τα βιβλία πότε θα τα κάψουμε για να απαλαγούμε από τις "αιρετικές" σκέψεις αναρωτιέμαι ...Ξεχνάς τον Ράσντι; Ξεχνάς το μ^ν;
ΗΔΗ τα καίμε!

Τις προάλλες έβλεπα την παρουσίαση μια κινηματογραφική ταινία (http://newsfromrussia.com/world/2006/02/02/72256.html) που παρουσίαζε Τούρκους μουτζαχεντίν να πολεμάνε Αμερικάνους στο Ιράκ και να κερδίζουν. Η ταινία απαγορεύτηκε (είπανε) στις ΗΠΑ. Με αυτή τη λογική, πόσες Αμερικάνικες ταινίες θα πρέπει να απαγορευτούν... και σε πόσες αλήθεια χώρες;

Εγώ πάντως είμαι οπαδός της σπειροειδούς ιστορίας. Δε μπορώ να φανταστώ μεσαίωνα στο μέλλον με αυτή την τεχνολογική εξέλιξη. Και να υπάρχει απλά θα αναφέρεται σε αποχαύνωση και ωχαδερφισμό, όχι σε σωματική/φυσική καταπίεση.
Τουλάχιστον στον "πλούσιο" Βορρά.

Jsone
14-03-06, 13:08
Ξεχνάς τον Ράσντι; Ξεχνάς το μ^ν;
Αν και είναι άσχετο με το θέμα του thread, και επι της ουσίας συμφωνώ με αυτο που λές, οι πωλήσεις του μ^ν εκτινάχτηκαν μετά το κάψιμο.Τελικά ήταν ένα απο τα καλύτερα φαινόμενα παθητικού marketing που έγινε στην Ελλάδα;).

KLG
14-03-06, 14:07
Τι θέλω να πώ, κάνουμε κρίση για μια άλλη χώρα με τα δικά της προβλήματα με μετανάστες γνωρίζοντας οτι δεν επιρέαζει εμάς σαν χώρα
Μιλαμε για 2 χωρες, τους γνωστους Αγγλους αλλα και για την χωρα της Δημοκρατιας, την Γαλλια.. (δειτε στον υποτιτλο οτι πρωτα δοκιμαστηκε στην Γαλλια). Ελπιζω να πηρε το μαθημα της η Γαλλια με τις συγκρουσεις.


Εγώ πάντως είμαι οπαδός της σπειροειδούς ιστορίας
Δυστυχως δεν εχω το υποβαθρο για να στηριξω την αποψη μου μονο μεσω της παρατηρησης, οποτε μακαρι να εχεις δικιο και γω αδικο.... (αλλα δεν το νομιζω)

FFGR
14-03-06, 19:59
Τις προάλλες έβλεπα την παρουσίαση μια κινηματογραφική ταινία που παρουσίαζε Τούρκους μουτζαχεντίν να πολεμάνε Αμερικάνους στο Ιράκ και να κερδίζουν. Η ταινία απαγορεύτηκε (είπανε) στις ΗΠΑ. Με αυτή τη λογική, πόσες Αμερικάνικες ταινίες θα πρέπει να απαγορευτούν... και σε πόσες αλήθεια χώρες;

Battle Royale 2 (Ιαπωνικό)
Επίσης απαγορεύτηκε στις ΗΠΑ ... Μέσα η ταινία σε κάποια φάση, ένας από τους πρωταγωνιστές φωνάζει στον πρωθυπουργό "Γιατί τους αφήνετε να ανακατεύονται στα θέματα μας και έχετε γίνει απλώς ένα υποχείριο τους" (κάπως έτσι, την είδα πριν από αρκετό καιρό την ταινία), με σαφείς αιχμές ότι αναφέρεται στις ΗΠΑ αν και δεν λέει το όνομα ...

Είναι ειρωνικό ότι οι "προστάτες" της δικαιωσύνης, "υπέρμαχοι" της ελευθερίας του λόγου, κάνουν ότι μπορούν για να μην αφήσουν τους δικούς τους πολίτες να "ξυπνήσουν" από τον λύθαργο, δεν αφήνουν κάτι απλό σαν μια ταινία να προβάλεται ελεύθερα επειδή τους θύγει, ενώ βγάζουν συνεχώς ταινίες ότι οι άλλοι είναι μάπα και ότι αυτοί είναι οι κυρίαρχοι ...

Και για να κάνω quote τον KLG ...


Παντως η ισλαμικη τρομοκρατεια εχει πετυχει μια χαρα τον στοχο της. Κυλαμε πισω στον Μεσσαιωνα με γοργους ρυθμους.


Αν το παρουμε ιστορικα, η τρομοκρατια ειτε την ασκουν φορεις εξουσιας (καταστολη) ειτε ο λαος (επανασταση) ειναι προαγγελος μεγαλων αλλαγων συνηθως πολεμων.

BlindG
15-03-06, 00:29
Προσωπικά το βρίσκω απαράδεκτο για οποιαδήποτε χώρα, με όσους μετανάστες και αν έχει.
Ακόμα και εδώ να είχαμε τέτοιο πρόβλημα δεν υπήρχε περίπτωση να συνεννέσω σε κάτι τέτοιο. Είναι η υπέρτατη ξεφτύλα που μπορεί να υποστεί η ανθρώπινη ύπαρξη στην εποχή που ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ καταργήθηκε η δουλεία και οι αλυσίδες.
Πολύ λυπηρό.

kubiak
15-03-06, 02:33
§
rottentomatoes.com > Total Recall (http://www.rottentomatoes.com/m/total_recall/)
rottentomatoes.com > Fortress (http://www.rottentomatoes.com/m/1045715-fortress/)
imdb.com > "The Prisoner" (1967) [TV-Series 1967-1968] (http://us.imdb.com/title/tt0061287/) N6: Who are you?
N2: The new Number 2.
N6: Who is Number 1?
N2: You are Number 6.
N6: I am not a number, I am a free man.
<|> imdb.com > Memorable Quotes from "The Prisoner" (1967) (http://us.imdb.com/title/tt0061287/quotes) <|>
§

Tormendor
15-03-06, 09:03
Ξέρετε ποιό είναι το χειρότερο που αφορά την καταπολέμηση της τρομοκρατίας ??? (Λίγο ξεφεύγω από το topic αλλά πρέπει να το παραθέσω):
ότι τιμωρείται χωρις να έχει αποσαφηνισθεί παγκοσμίως η έννοια της τρομοκρατίας και ότι τιμωρείται (ακόμα χειρότερα δλδ) η σκέψη, η πρόθεση τρομοκρατίας ακόμα και εάν δεν μετουσιωθεί σε πράξη δεν εκδηλωθεί.
Με απλά λόγια τιμωρούμε κάποιον ως τρομοκράτη χωρίς να γνωρίζουμε τί είναι τρομοκρατία, δίνοντας έτσι δικαίωμα αυθαίρετης ερμηνείας και αυθαίρετων κατηγοριών στους "χειριστές" των θεμάτων τρομοκρατίας . Με αυτή τη λογική, αδικήματα που αναφέρονται στον Ποινικό Κώδικα ως κοινά εγκλήματα μπορούν υπό την διφορούμενη έννοια της τρομοκρατίας να τιμωρούνται αυστηρότερα και επιβαρυντικά για τον κατηγορούμενο, καταπατώντας οποιοδήποτε δικαίωμα του κατηγορουμένου και συνεπαγωγικά τα ανθρώπινα δικαιώματα, χωρίς τις παραμικρές εγγυήσεις μίας δίκαιης δίκης. Δεν θα αποτελεί παράδοξο πχ να δούμε νεαρούς που βάζουν φωτιά σε ένα κάδο να κατηγορηθούν ως τρομοκράτες . Δλδ Η προβλεφθείσες διατάξεις περί σύστασης συμμορίας, διατάραξη και φθορά δημόσιας περιουσίας στον ΠΚ (πλημμελήματα) θα μετατρέπονται αυτόματα σε τρομοκρατικές ενέργειες που τιμωρούνται σε βαθμό κακουργήματος.
Όσον αφορά το γεγονός ότι τιμωρείται η διάθεση , η σκέψη και απλά η πρόθεση τρομοκρατίας κι όχι η εκδήλωση της διάθεσης, της πρόθεσης ,της σκέψης, του φρονήματος εντέλει σε ΠΡΑΞΗ ή έστω η απόπειρα τρομοκρατίας (που κι αυτό σημαίνει αρχή πράξης) θεωρώ ότι καταλύει κάθε δημοκρατική έννοια και κάθε κατάκτηση των δικαιωμάτων του ανθρώπου (βλ. Γκουνταναμο όπου μόνο με την υποψία τρομοκρατίας φυλακίζαν ανθρώπους και τους κρατούσαν δέσμιους πολλά χρόνια χωρίς κατηγορία)....

Για να μην μακρηγορώ , θεωρώ ότι διανύουμε μία επικίνδυνα μεταβατική περίοδο της ανθρωπότητας με τάσεις αποδημοκρατικοποίησης, μόνο που αυτή τη φορά τα μηνύματα περιβάλλονται το μανδύα της προστασίας της ανθρώπινης αξίας και της κατ' επίφασιν δημοκρατίας.

BlindG
15-03-06, 11:52
Πες τα που να πάρει!
Πριν την 11η Σεπτεμβρίου, ακούγαμε την λέξη "τρομοκρατία" ΑΝΤΕ μια φορά το μήνα για την χώρα μας. Ακόμα και σε βομβιστικές επιθέσεις του εξωτερικού, οι "ειδήσεις" δεν χρησιμοποιούσαν αυτόν τον όρο τόσο πολύ.
Σήμερα, όπου και να γυρίσεις το βλέμμα σου, θα δεις ή θα ακούσεις αυτόν τον όρο.
Σε αυτήν την περίπτωση, υποστηρίζω τον Michael Moore που λέει οτι η επιλογή της ΣΥΧΝΟΤΑΤΗΣ χρήσης της λέξης "τρομοκρατία" εξυπηρετεί το να φοβίζει το πλήθος, τη μάζα, έτσι ώστε να μην εναντιώνονται σε οποιοδήποτε μέτρο το οποίο θέλει να πάρει η εκάστοτε κυβέρνηση (:whip) για την "προστασία" των πολιτών (τα παραδείγματα τα γνωρίζουμε όλοι μας πιστεύω...)
Και φυσικά, όπως είπες, ΔΕΝ υπάρχει ορισμός για την τρομοκρατία, παρά το "αφήνουμε" στην διακρητική ευχέρεια των κυβερνόντων....
Συμφωνώ και με το τελικό συμπέρασμά σου...

manoulamou
15-03-06, 12:25
Εγώ πάλι πιστεύω πως η ιστορία είναι σαν μια μύγα που κάνει κύκλους γύρω από ένα τύπο που μιλάει στο τηλέφωνο.
Είναι ζήτημα χρόνου να πει ο τύπος «μισό λεπτό» στο συνομιλητή του και η μύγα να γίνει μια κηλίδα στον τοίχο...
* mrsaccess αισθάνεται πολύ ποιητικός σήμερα
ΟΝΤΩΣ εκτος απο την ποιηση :clap: πολυ σωστα το εθεσες το θεμα :cry:
Κι οχι απλα κυκλους κανει η ιστορια, αλλα εχει μπει ολος ο πλανητης σ εναν ΦΑΥΛΟ
κυκλο τρομολαγνειας και :redface: απεμπολησης δικαιωματων :down: Σε τι κοσμο manoulamou
μ εχεις φερει να ζησω :(:p:mad::hmm: δεν μου κανει και πως να τον επιστρεψω πισω

yiapap
15-03-06, 18:06
ότι τιμωρείται χωρις να έχει αποσαφηνισθεί παγκοσμίως η έννοια της τρομοκρατίας και ότι τιμωρείται (ακόμα χειρότερα δλδ) η σκέψη, η πρόθεση τρομοκρατίας ακόμα και εάν δεν μετουσιωθεί σε πράξη δεν εκδηλωθεί.
Με απλά λόγια τιμωρούμε κάποιον ως τρομοκράτη χωρίς να γνωρίζουμε τί είναι τρομοκρατία
<snip>
(βλ. Γκουνταναμο όπου μόνο με την υποψία τρομοκρατίας φυλακίζαν ανθρώπους και τους κρατούσαν δέσμιους πολλά χρόνια χωρίς κατηγορία)....

Για να μην μακρηγορώ , θεωρώ ότι διανύουμε μία επικίνδυνα μεταβατική περίοδο της ανθρωπότητας με τάσεις αποδημοκρατικοποίησης, μόνο που αυτή τη φορά τα μηνύματα περιβάλλονται το μανδύα της προστασίας της ανθρώπινης αξίας και της κατ' επίφασιν δημοκρατίας.
Ποτέ η έννοια της τρομοκρατίας δεν αποσαφηνίστηκε.
Ιστορικά παραδείγματα:
Οι σημερινοί (χθεσινοί μάλλον) κυβερνήτες του κράτους του Ισραήλ ήταν επικυρηγμένοι ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΣ επί Βρετανικής αποικιοκρατίας.
Οι "founding fathers" των ΗΠΑ ήταν επίσης επικυρηγμένοι τρομοκράτες στον πόλεμα της ανεξαρτησίας των ΗΠΑ
Οι μουτζαχεντίν Ταλιμπάν που χρησιμοποιούσαν ασύμμετρο πόλεμο στο κομμουνιστικό Αφγανιστάν δεν ήταν ποτέ τρομοκράτες.
Ούτε οι Κόντρας της Νικαράγουας
Αντίθετα όλα τα αριστερά κινήματα της λατινικής και νότιας Αμερικής ήταν πάντα τρομοκράτες.
Σύμφωνα με τη Χούντα, ο Παναγούλης ήταν τρομοκράτης
O Michael Collins που βοήθησε στην ανεξαρτητοποίηση της Ιρλανδίας είναι ήρωας για τους Ιρλανδούς, τρομοκράτης για τους Βρετανούς.

Η λίστα συνεχίζεται επ' άπειρον.
Η γενική αρχή για το τι είναι τρομοκρατία είναι η εξής (c) 2006 yiapap
"Τρομοκρατία είναι οποιαδήποτε κίνηση που στοχεύει στη βίαιη ανατροπή ενός status quo των ισχυρών, κυρίως όταν χρησιμοποιεί ασύμμετρα μέσα"
Αυτά... Όλα τα υπόλοιπα περί θανάτων πολιτών είναι άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε. Λες και οι Αμειρκάνοι δεν είναι οι κατεξοχήν φονιάδες άμαχων πληθυσμών. Δε θυμάμαι την πηγή, κάπου όμως αναφερόταν ότι οι ΗΠΑ έχουν σκοτώσει άμεσα ή έμμεσα (μέσω δικτατορικών καθεστώτων) περίπου 5 φορές παραπάνω (από οποιαδήποτε χώρα) άμαχους πολίτες στον 20ο αιώνα. Σε αυτό τον αριθμό ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ οι 2 Παγκόσμιοι Πόλεμοι ΚΑΙ το Ολοκαύτωμα.
---------------
Γκουαντάναμο: Γιατί χρησιμοποιείς παρελθόντα χρόνο;
Αν δεν το γνωρίζεις και τώρα που μιλάμε γίνονται ή σχεδιάζονται απαγωγές των επόμενων κρατουμένων στο Γκουαντάναμο και σε τόσα άλλα μέρη στην Ευρώπη και στην Ασία!
----------------
Δεν είναι τάσεις αποδημοκρατικοποίησης πλέον. Είναι ΠΡΑΞΕΙΣ αποδημοκρατικοποίησης! Το Γκουαντάναμο, οι αντιτρομοκρατικοί νόμοι, οι οδηγίες μαζικής παρακολούθησης ενεργείων των πολιτών είναι κατεξοχήν μέθοδοι αντιδημοκρατικές.
Σε κάθε αντιδημοκρατικό καθεωστώς κυβερνούν 2 πράγματα:
1. Ο φόβος του τι θα γίνει αν
2. Ο τρόμος του τι γίνεται όταν
Στη μια έχεις τις παρακολουθήσεις, στην άλλη το Γκουαντάναμο. Και στις δύο δεν έχεις κανένα δικαίωμα προσφυγής πουθενά. Άρα δημοκρατία... πάπαλα (εν μέρη)

Ο KLG είπε "μακάρι να έχεις δίκιο και η ιστορία να κινείται ως σπείρα".
Όμως ειλικρινά αμφιβάλλω αν καλύτερο για το άτομο είναι να ξέρει ότι του στερούν 10 ελευθερίες ή να μην έμαθε ποτέ ότι υπήρχαν ελευθερίες (βλπ. Μεσαίωνας).
Από την άλλη σε μια-δυο γενιές μπορεί η αίσθηση της ελευθερίας να είναι... ποιον θα βγάλουμε προτεινόμενο για να τον ρίξουμε στα λιοντάρια στο Flesh Brother XVIII...
Είδωμεν

BlindG
15-03-06, 18:42
Χαίρομαι που σε διακρίνει η ίδια αισιοδοξία που διακρίνει και εμένα για την ροή των πραγμάτων...
Απλώς να πω οτι ανεξάρτητα των καταστάσεων, είμαι υπέρ της "γνώσης των ελευθεριών"... Δεν ξέρω πως μπορεί να υπάρξει δίοδος έξω από το τέλμα εάν δεν υπάρχει γνώση αυτών των "10" ελευθεριών. Μάλλον θα υπάρχει αλλά σίγουρα θα παίρνει πολύ πιο πολύ καιρο από την "άγνοια"

yiapap
15-03-06, 18:57
Χαίρομαι που σε διακρίνει η ίδια αισιοδοξία που διακρίνει και εμένα για την ροή των πραγμάτων...
Απλώς να πω οτι ανεξάρτητα των καταστάσεων, είμαι υπέρ της "γνώσης των ελευθεριών"... Δεν ξέρω πως μπορεί να υπάρξει δίοδος έξω από το τέλμα εάν δεν υπάρχει γνώση αυτών των "10" ελευθεριών. Μάλλον θα υπάρχει αλλά σίγουρα θα παίρνει πολύ πιο πολύ καιρο από την "άγνοια"
Ο μέσος πολίτης σήμερα κυρίως λόγω Διαδικτύου έχει πρόσβαση σε πολύ περισσότερο ελεύθερη πληροφορία. Και σε πολύ περισσότερη ελεύθερη πληροφορία (ποιότητα+ποσότητα). Σίγουρα όμως ο ίδιος μέσος θα προτιμήσει το Star από (π.χ.) το Indymedia.
Όμως και μόνο η δυνατότητα πρόσβασης αυτή την οποία εξασφαλίζει (προς το παρόν) η τεχνολογία είναι λόγος αισιοδοξίας ;)

BlindG
15-03-06, 20:18
Καταρχήν να διορθώσω το εκφραστικό λάθος μου:

Μάλλον θα υπάρχει αλλά σίγουρα θα παίρνει πολύ πιο πολύ καιρο από την "άγνοια"
Ο άνθρωπος (τον ξέρω σας λέω...) θέλει να πεί οτι "Μάλλον θα υπάρχει αλλά σίγουρα θα παίρνει πολύ πιο πολύ καιρό από την ΓΝΩΣΗ (των "10") ".

Συμφωνώ και εγώ με το γεγονός οτι σε καιρούς που (πάλι) υπάρχει μεθοδευμένη στέρηση των ελευθεριών του ανθρώπου, ένα μέσο όπως το internet αποτελεί από μόνο του πηγή αισιοδοξίας.

Αυτό που φοβάμαι όμως, είναι οτι ο μαρασμός του internet (ή η εξέλειξή του) θα φέρει έναν αντικαταστάτη του που θα είναι κατα πολύ ελεγχόμενος.

Σήμερα υποδέχτηκα έναν φίλο από το Βέλγιο. Τι του έχω σούρει γενικώς για την κατάσταση των ταυτοτήτων εκεί, δεν λέγεται (είναι καλός φίλος και όποιος αγαπάει ... παιδεύει :p). Σήμερα λοιπόν, μου έδειξε την "Νέα Ταυτότητα".

Αν καταφέρω, θα σας την σκανάρω. Φεύγει σύντομα όμως και δεν ξέρω αν θα προλάβω.

Παρ'όλα αυτά, η ταυτότητά του, ήταν σε μέγεθος πιστωτικής και εκτός από τις ΔΥΟ (:shock: ) ψηφιακά σκαναρισμένες φωτογραφίες που έχει, έχει και ένα ολοκληρωμένο (chip) πάνω της στο οποίο αποθηκεύονται μόνο τα στοιχεία ταυτότητας μαζί με την διέυθυνσή του (που δεν είναι εμφανής πάνω στην κάρτα). Η ταυτότητα είναι πενταετούς διάρκειας.

Όταν τον ρώτησα για τον λόγο ύπαρξης (και τις χρήσεις) του ολοκληρωμένου, μεταξύ άλλων μου είπε:
"Ε, δεν έχεις ακούσει που η Microsoft (*) θέλει να ενσωματώσει το σύστημα ανάγνωσης ταυτότητας στο MSN? Για να ξέρει αυτός που σου μιλάει οτι είσαι ΕΣΥ."

Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό ήταν "να τα μααααας... Σιγά σιγά έρχεται και ο Μπιγκ Μπρόδα"....


(*) Το παιδί τυχαίνει να είναι ΟΡΚΙΣΜΕΝΟΣ linuxας όπως οι περισσότεροι που ξέρω από Βέλγιο :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.