PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγές στο ADSLgr



Σελίδες : [1] 2

psyxakias
03-01-04, 00:17
Καλησπέρα,

Καταρχήν να ευχηθώ ακόμα μια φορά, Χρόνια Πολλά, Καλή Χρονιά προπαντός με υγεία!!!

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για κάποιες αλλαγές που συνέβησαν στο ADSLgr το τελευταίο διάστημα:

1) Αφαιρέθηκε το PHP-Nuke (http://www.phpnuke.org) που χρησιμοποιείτο μέχρι και χθες ως κορμός της ιστοσελίδας του ADSLgr (Αρχική Σελίδα, Πληροφορίες, Ειδήσεις κλπ) και αντικαταστάθηκε από καθαρό κώδικα γραμμένο από τον eMPiRe (http://www.adslgr.com/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=eMPiRe). Τα θερμά μου συγχαρητήρια στον eMPiRe (http://www.adslgr.com/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=eMPiRe) διότι σπαταλώντας αρκετές ώρες γράφοντας τον δικό του κώδικα, κατάφερε αποδεδειγμένα να κάνει τις σελίδες πολύ πιο γρήγορες, αποδοτικές και με πολλές δυνατότητες για μελλοντικές αναβαθμίσεις. Βεβαίως είναι λογικό που υπάρχουν και θα υπάρξουν κάποια μικροπροβλήματακια με under construction links και bugs για λίγες μέρες, αλλά όλα θα διορθωθούν χάρη στον eMPiRe (http://www.adslgr.com/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=eMPiRe). Ένα neo feature που εμένα με ικανοποίησε πολύ είναι το παραθυράκι που θα βγαίνει στην αρχική σελίδα (http://www.adslgr.com) όταν μου στέλνει κάποιος Private Message (PM), καθώς πολλές φορές ξεχνούσα για εβδομάδες (ή μήνες) αδιάβαστά προσωπικά μηνύματα που μου έστελναν χρήστες (ο venom82se & ο redbull γνωρίζουν ακριβώς τι εννοώ και τους ζητώ συγνώμη).

2) Όντως το site μεταφέρθηκε από την UltraHost (Chicago, IL - FDCServers) σε server που βρίσκεται στην οικία του eMPiRe (http://www.adslgr.com/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=eMPiRe). Ο server πλέον χρησιμοποιεί σύνδεση ADSL 1024/256 μέσω της εταιρείας ACN με γραμμή 1024/256 του Ο.Τ.Ε. Λόγω αυτής της αλλαγής, σταμάτησαν να υπάρχουν μερικά packet loss που αντιμετωπίζαμε ως τώρα καθώς και τα ping έχουν μειωθεί στο ελάχιστο. Ο μόνος ISP που παρατήρησα ότι εμφανίζει το το ADSLgr με υψηλά pings (~300 ms) είναι η FORTHnet καθώς δεν υπάρχει σύνδεση AIX μεταξύ ACN και FORTHnet και αναγκαστικά τα πακέτα στέλνονται στην Νέα Υόρκη και ύστερα γυρίζουν πίσω Ελλάδα. Οι υπόλοιποι Ελληνικοί ISPs εμφανίζουν το ADSLgr με pings μέσο όρο κάτω των 50 ms. Βεβαίως θα υπάρξουν πολλές δοκιμές τις επόμενες μέρες για να δούμε αν η 1024/256 σύνδεση μας καλύπτει ικανοποιητικά ή θα πρέπει να προβούμε σε κάποια επιπλέον ενέργεια.

Επίσης, θέλουμε να ευχαριστήσουμε θερμά τον krge για την φιλοξενία του όλο αυτό το διάστημα στην UltraHost (http://www.ultrahost.gr) η οποία προσφέρει σε αρκετούς Έλληνες χρήστες του διαδικτύου υπηρεσίες Web/E-Mail/Shell/Radio Hosting.

3) Για λόγους καθαρά ευκολίας, από τις 5 Οκτωβρίου 2003 είχε αγοραστεί το domain ADSLGR.NET για να εξυπηρετεί καταστάσεις όπως αυτή που είχαμε σήμερα που δεν λειτουργούσε προσωρινά το ADSLGR.COM λόγω αλλαγής των nameservers. Η διεύθυνση του ADSLgr παραμένει ως έχει δηλαδή http://www.ADSLgr.com, απλά υπάρχει και εφεδρική η http://www.ADSLgr.net. Συμβουλευτικά πάντως σας προτείνουμε να χρησιμοποιείτε την http://www.ADSLgr.com καθώς το forum είναι ρυθμισμένο για την συγκεκριμένη (μεταξύ άλλων τα session cookies).

4) Αναβαθμίστηκε το forum στην τελευταία έκδοση του phpBB που είναι η 2.0.6 για διαφόρους λόγους ασφάλειας και αισθητικής. Υπάρχουν κάποιες λεπτομέρειες που μας έχουν ξεφύγει (όπως το quick reply, κάποιο πρόβλημα με τις timezones καθώς και τα 'Νέα Μηνύματα') αλλά σύντομα θα λειτουργούν όλα στην εντέλεια.

5) Ξεκίνησαν να σβήνονται ήδη μηνύματα που είναι γραμμένα με greeklish, για τους λόγους που έχουμε αναφέρει σε προηγούμενο thread. Θέλουμε να σας ευχαριστήσουμε για το λόγο ότι υπήρξαν ελάχιστα μηνύματα σε greeklish που σημαίνει ότι εκτιμάτε και βοηθάτε την προσπάθεια που γίνεται ώστε το ADSLgr να γίνει καλύτερο. Μην ξεχνάτε, ότι αν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος χρήσης greeklish, παρακαλείστε να επικοινωνήσετε με PM με τους Administrators.

6) Στις επόμενες μέρες αφότου διορθωθούν όποια προβλήματα υπάρχουν ή παρουσιαστούν, θα γίνουν κάποιες μικρές (ή σε μερικές περιπτώσεις και μεγάλες) αλλαγές στο design του site που θα βοηθήσει όλους μας αισθητικά και λειτουργικά. Αν έχετε κάποιες συγκεκριμένες προτάσεις να μας προτείνετε για το design, θα χαρούμε να της ακούσουμε (ή μάλλον διαβάσουμε...) σε αυτό το thread.

Ευχαριστούμε για την υπομονή σας και την κατανόησή σας.

Ευτυχισμένο το 2004!!!

PALADIN
03-01-04, 10:33
Θερμά Συγχαρητήρια για το καινούργιο Site καί πολλά συγχαρητήρια στον Empire που έγραψε τον κώδικα.
Είναι πολύ γρήγορο, πράγματι.

Μία πρώτη παρατήρηση είναι ότι θα πρέπει να επανέλθει το Box στο κάτω μέρος της σελίδας για quick reply/response όπως ήτανε στο παλιό το φόρουμ. Είναι πάρα πολύ χρήσιμο.

psyxakias
03-01-04, 18:29
Μία πρώτη παρατήρηση είναι ότι θα πρέπει να επανέλθει το Box στο κάτω μέρος της σελίδας για quick reply/response όπως ήτανε στο παλιό το φόρουμ. Είναι πάρα πολύ χρήσιμο.

dsl_ole,

Σε ευχαριστούμε για την παρατήρησή σου. Όντως το quick reply/response είναι πολύ σημαντικό και για αυτό το έχω ήδη προαναφέρει και στην ανακοίνωση:

4) Αναβαθμίστηκε το forum στην τελευταία έκδοση του phpBB που είναι η 2.0.6 για διαφόρους λόγους ασφάλειας και αισθητικής. Υπάρχουν κάποιες λεπτομέρειες που μας έχουν ξεφύγει (όπως το quick reply, κάποιο πρόβλημα με τις timezones καθώς και τα 'Νέα Μηνύματα') αλλά σύντομα θα λειτουργούν όλα στην εντέλεια.

Ευχαριστώ.

shakm
03-01-04, 19:28
Χρόνια πολλά σε όλους ! Συγχαρητήρια για το καινούργιο site ! Το pop-up με το "νέο προσωπικό μήνυμα" είναι πολύ καλή ιδέα. Ίσως αν γίνεται να έχει και link που να μας μεταφέρει κατευθείαν στο νέο μήνυμα ; Πάντως φορτώνει όντως πιο γρήγορα. Keep up the good work ! :)

psyxakias
03-01-04, 19:58
Λοιπόν,

Ολοκληρώθηκαν κάποιες από τις αλλαγές που προανέφερα ότι θα γίνουν. Μεταξύ άλλων έγιναν τα εξής:

1) Προστέθηκε η γρήγορη απάντηση (quick reply/response) όπως ήταν στο παλιό forum.

2) Προστέθηκε link 'Γρήγορη Απάντηση' αριστερά από το παράθεση σε κάθε μήνυμα ώστε πατώντας το 'Γρήγορη Απάντηση' εμφανίζει το όνομα του μέλους που έγραψε το άρθρο σε bold στην αρχή της απάντησής μας.

3) Προστέθηκε γκρι εστίαση στα 'Νέα Μηνύματα' για να μας διευκολύνει να βρούμε το μήνυμα που θέλουμε. Κάτι που ίσως να γίνει και σε όλες τις κατηγορίες.

4) Διορθώθηκε το χρώμα στο footer του forum (Forum engine @phpBB 2.0.6 © 2001 phpBB Group).

5) Προστέθηκε το link 'Προσωπικά Μηνύματα' στο 'Μενού' του forum, ανάμεσα στην 'Αναζήτηση' και στο 'Λογαριασμός'.

6) Διορθώθηκε το πρόβλημα αναζήτησης που δεν λειτουργούσε η εύρεση δημοσιεύσεων με Ελληνικούς χαρακτήρες.

7) Έγινε αλλαγή του format των ημερομηνιών έτσι ώστε οι νέες ημερομηνίες εμφανίζονται ως εξής: "Σαβ Ιαν 03 2004 03:17".

8) Ενεργοποιήθηκε η HTML στα posts κάτι που ως τώρα ήταν ανενεργό ασχέτως τι είχε δηλωθεί στο Προφιλ.

9) Διορθώθηκε ένα πρόβλημα στα χρώματα που στα ονόματα των administrators/moderators.

10) Έγιναν γενικότερα κάποιες διορθώσεις καλαισθησίας και κάποιες μικρές βελτιώσεις στο source κώδικα του forum.

11) Γίνονται δοκιμές σε ένα java script που έγραψε ο eMPiRe (http://www.adslgr.com/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=eMPiRe) το οποίο θα κάνει έλεγχο για greeklish. Καθώς είναι σε δοκιμαστικό στάδιο, είναι πιθανό να σας λέει 'Greeklish Detected' ακόμα και όταν έχετε γράψει κάτι στα Αγγλικά. Αν το μήνυμά σας όντως δεν περιέχει greeklish, απλά πατήστε ΟΚ και αγνοήστε το. Όταν διορθωθεί και γίνει αξιόπιστο, δεν θα δίνει επιλογή OK/Cancel έτσι ώστε να αποτρέπεται η χρήση των greeklish. Για άλλη μία φορά, αν για κάποιο σοβαρό λόγο δεν μπορείτε να γράψετε στα Ελληνικά, παρακαλείστε να στείλετε PM στους Administrators και κυρίως στον eMPiRe (http://www.adslgr.com/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=eMPiRe).

Θα χαρούμε να γράψετε τις προτάσεις σας για περαιτέρω αλλαγές...

Ευχαριστώ.

PALADIN
03-01-04, 20:53
Τι θέλω καί μιλάω ρε psyx, αφού τα έχετε σκεφτεί όλα πρίν από εμάς γιά εμάς.

Να σου πώ κάτι άλλο, μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες για τον server που στήσατε εκεί πάνω;

UGF_GreekMind
03-01-04, 21:36
Ναι...ναι...
Δώσε IP (μαζί με τις private), version του firewall, αν τρέχετε κανα IDS, τύπος και version του server, ποια patches έχετε βάλει κλπ...κλπ...

Έτσι για "εγκυκλοπαιδικούς" σκοπούς... χε..χε..χε... :twisted: :twisted: :twisted:

Ξέρεις πως τα περιμένουν "κάτι παιδάκια" σε "κάποιο κανάλι" του irc. :twisted: :twisted: :twisted:

PALADIN
03-01-04, 21:46
Hardware info, όπως CPU, DDR, ΟS κλπ κλπ.

αυτά εννοούσα,

Axilleass
03-01-04, 22:31
Για μια ακομη φορα, να δωσω τα ειλικρινη μου συγχαριτηρια σε ολους σας, και ιδιαιτερως βεβαια στον Empire. Και για τον κωδικα που εγραψε -πραγματικα δεν εχω δει σελιδες να κατεβαινουν γρηγοροτερα ! - οσοι εχουμε προσπαθησει να φτιαξουμε κατι, ξερουμε ποσο δυσκολο ειναι και ποσος κοπος και υπομονη χρειαζεται, και για το αρκετα μεγαλο κοστος που προσωπικα επωμιζεται για γραμμες, ΔΕΗ, κοστος εγκαταστασης και συντηρησης του server..

Νομιζω οτι ολοι του οφειλουμε να μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

psyxakias
03-01-04, 22:38
dsl_ole,

Ειλικρινά δεν έχω ενημερωθεί για τα τεχνικά χαρακτηριστικά του server. Μάλλον θα πρέπει να απευθυνθείς στον eMPiRe (http://www.adslgr.com/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=eMPiRe) για τέτοιου είδους πληροφορίες.

Αν και προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει και ιδιαίτερος λόγος να ανακοινώνονται.

----------------

UGF_GreekMind,

Αμέσως το μυαλό σου στο πονηρό πήγε ε; :oops:

Αν αυτός ήταν ο σκοπός του dsl_ole, δεν θα ζήταγε τον root pass; :lol: :lol:

----------------

Ευχαριστώ.

jimsliakas
03-01-04, 23:53
Εμενα πρωσοπικα μου αρεσε περισσοτερο το παλιο.Anyway....Με'γεια ο server!!! Καποτε ρε eMPiRe δεν μου ελεγες οτι για να σηκωθει site πρεπει να ειναι τουλαχιστον 764 to upload ????

Ducklord
04-01-04, 04:02
Μάπα.
Μάπα όλα.
Δεν αξίζει μια.
Σας τα είχα πει, και ΔΕΝ με ακούγατε:
Σιάξτε το σε ΑΠΛΗ-ΕΗΤΣ-ΤΗ-ΕΜ-ΕΛ. Όλα θα ήταν μια χαρά!

Πόηντ 1
Θα βάζατε στην αρχική σελίδα ένα δωρεάν η-μπουκ με θέμα "μάθε και εσύ χουτουμουλού σε 23 ώρες και 58 λεπτά" ή "χουτουμουλού για ηλίθιους"

Πόηντ 2
Όταν θα θέλατε να κάνετε ένα απντέητ, και αφού ο σέρβερ είναι πια εντός του οίκου του αυτοκρατορία (αν και ξέρω πως μένει σε περιπλανώμενο τροχόσπιτο με δορυφορική σύνδεση για να μην "τον βρουν", α-λα Μώλντερ) θα μπαίνατε στις σελίδες, θα γράφατε επάνω απο τα παλιά τις νέες ειδήσεις, θα αλλάζατε τη σχεδίαση, θα κάνατε τα λοιπά απντέητ χειροκίνητα και έτσι, ΑΠΛΑ, και κυρίως ΕΥΚΟΛΑ θα διατηρούσατε το σάητ μοντέρνο. Δείτε και τη θετική του πλευτά: μετά απο μόλις μια εβδομάδα θα είχατε μάθει τυφλό σύστημα χουτουμουλού και η μητρική σας γλώσσα θα ήταν η πεχαπέ.

Πόηντ 3
Όταν ένας χρήστης θα ήθελε να πει ένα "τι λές ρε;" σε έναν άλλο θα κατέβαζε το ή-μπουκ που προανέφερα, θα μάθαινε στα γρήγορα (τι είναι 23 ώρες και 58 λεπτά;) χουτουμουλού και θα απαντούσε. Έτσι. Απλά. Θα πράτατε και θεάρεστο έργο, μετατρέποντας τον κάθε επισκέπτη σε γουέμπ ντηζάηνερ.

Πόηντ 4
Ακριβώς λόγω της καθαρής χουτουμουλού και του απλού κώδικα (σιγά μην το παιδεύατε περισσότερο το ζήτημα) το αγαπημένο μας φόρουμ θα ήταν προσβάσιμο και μέσα απο κινητά τηλέφωνα. Και, όπως σωστά μας είχαν πει οι εταιρίες, ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΜΑΣΤΕ ΣΑΗΤΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΑΣ, ΕΤΣΙ; Ακριβώς. Όχι το... ασύμβατο χάλι που έχετε τώρα! Θέλω εηντιεσέλτζιάρντοτκόμ στο Τ28 μου! Τώρα!

Πόηντ 5
Παραφέρομαι, μα όλοι γνωρίζετε πως είμαι ψυχοπαθής και έτσι μάλλον δεν σας πειράζει το μακροσκελές αυτό και καθόλου μα καθόλου ειρωνικό πόστ. Αλήθεια το λέω πως το σάητ θα ήταν καλύτερο σε απλή χουτουμουλού - για να μην πω να το γράφατε στο νόουτπαντ και να το βάζατε σε ένα φάκελο μαζί με γουέρζ και τα άπαντα της Μπραηάνα Μπάνκς. Αν μη τι άλλο, θα είχατε ακόμη μεγαλύτερη επισκεψιμότητα!

Πόηντ 6
Η πουπουλοκεντρική προσωπικότητα και ο ασίγαστος εγωισμός μου ξυπνά θαμμένες αναμνήσεις που οδηγούν σε άκρως οδυνηρές σκέψεις (πώωωω-πω, σκέτη ποίηση!)... ΠΟΥ-ΕΙΝΑΙ-Ο-ΠΙΝΑΚΑΣ-ΜΕ-ΣΚΙΤΣΑ-ΜΕΛΛΩΝ-ΤΟΥ-ΣΑΗΤ, όπου θα παίζω (αχέμ) το ρόλο του δικτάτωρα; Αυτοκρατορίιιιαααα; Με ακούς; Εσύ! Εσύ που κρύβεσαι πίσω απο τον Γουλβερίνο (άκου, άκου ψευδόνυμο!), τον Ψυχάκια (όνομα και πράμα!) και ένα σωρό άλλους μοντερέητορς..! Γιά κάμ του δώθε! Γιατί δεν έχεις δώσει ακόμη στο λαό τα σκιτσάκια που είχα στείλει αποκλειστικά στο πέντχαους, το πλέημπου, το νίτρο και εσένα; (κλάψ.... Είχα τρεις απορρίψεις και ήσουν η τέταρτη! ΜΠΟΥΑΑΑΑααααααααααααα <-- κλάμμα γοερό)

Αυτά απο εμένα
Και έτσι για να μάθετε, δεν έχει μεταβαλλόμενο τάγκλαην. Ακούς εκεί!
Απαράδεκτο!

Cafeeine
04-01-04, 04:16
Μου παρουσιάζονται προβλήματα με τα cookies. Κάθε φορά που ανοίγω τον εξπλόρερ στο κανάλι μου ζητάει συνδεση,κι ας έχω επιλέξει αυτόματή συνδεση.

NeK
04-01-04, 08:06
Ducklord,

Είσαι μέγας, τελεία και πάυλα! :D :D :D :D :D

Τώρα που είπες για τα σκίτσα, τρέχω να τα τελειώσω!!!

NeK
04-01-04, 08:07
Cafeeine,

Μην χρησιμοποιείται πλέον το adslgr.net αλλά το adslgr.com, αλλιώς τα cookies σας δεν θα δουλεύουν!

Το είχαμε στο .net για λόγους μεταβατικούς, τώρα όμως μόνο .com.

UGF_GreekMind
04-01-04, 14:08
dsl_ole,

To ξέρω ρε 'συ... πλάκα έκανα.
Για τα "παιδάκια" αυτά τα οποία μας επισκέπτονται συχνά-πυκνά πήγαινε.

psyxakias,

Σιγά μη ζητούσε και τα κλειδιά από το "τροχόσπιτο" (βλ.παπιολόρδα) του empire.

Ducklord,

"...τι σου κανα και πιιιιινεις.... τσιγάρο στο τσιγααααρο..."

eMPiRe,

Ωραίο το scriptάκι "Γρήγορη απάντηση"... πρακτικότατο !
Και ναι για τα σκιτσάκια... στο ζητήσαμε (τα περισσότερα μέλη) εδώ και πολύ καιρό.

PALADIN
04-01-04, 17:52
τι λές ρε eMPiRe, εμένα μου συμβαίνει το αντίθετο.
Τα cookies δεν μου δουλεύουν στο adslgr.com αλλά δουλεύουν μιά χαρα στο adslgr.net.

στο .com πρέπει να κάνω login κάθε φορά που επσκέπτομαι το adslgr.com.
κάποια "στραβή" σου έγινε, για ξανατσεκάρισε τον κώδικα.

psyxakias
04-01-04, 18:07
Ducklord,

Έσκισες φιλε.

NeK
04-01-04, 19:03
dsl_ole,

Κάνε ενα clear τα cookies σου, μάλλον έχουν κολλίσει στο .net.

Cafeeine
04-01-04, 20:12
το com χρησιμοποιώ, δεν το άλλαξα καθόλου απο τα links μου. Θα το ξαναελεγξω Δευτέρα όταν θα είμαι στο εν λόγω pc

Ducklord
04-01-04, 21:08
Βρε μπάς και μπαίνετε στου ντούμ9 και δεν το έχετε καταλάβει και δεν σας δουλεύουν τα σκριπτάκια; Αλλά βέβαια, με τις βλακείες που τρέχετε, που να σας δουλέψουν..! Χώστε ένα Netscape 4.7 να δείτε τι θα πεί μοντέρνο γουέμπ μπράουσινγκ! Και μην ακούτε την παραπληροφόρηση της Μάηκροσοφτ..!

! :shock: !

Φιλικά
παπιόλορδας

Ducklord
04-01-04, 21:11
Και σαν δεύτερο μήνυμα (αφού είναι παντελώς άσχετο με το παραπάνω)...

Θέλω να δω, που μου το παίζετε και "διαχειριστές σάητ", πού θα καταφέρετε να χώσετε το αρνί στο λογότυπο σας. Καλό το σκουφί, μα μάλλον η σούβλα θα σας πέσει κομματάκι μεγάλη...
Εκτός αν την βάλετε σαν "διαχωριστική γραμμή" ανάμεσα στα πόστ.
Και μην δω βλακείες με αυγά, έτσι; Αυτά τα κάνουν και στο σάητ του Μέγκα!

Φιλικά (αγκέν - σαν το ομώνυμο μέτρο προφύλαξης)
Παπιόλορδας

avatarious
04-01-04, 23:00
και εγώ στο .com έχω πρόβλημα με τα κούκις και ξέρω ότι δεν τα μπλοκάρει ο εξπλόρερ

Axilleass
05-01-04, 01:19
Παιδια σχετικα με τα COOKIES και το LOGIN : εχει δικιο ο Empire. Και εμενα με ταλαιπωρουσε καθε φορα και μου ζηταγε login... Ανοιξα το φακελο με τα cookies (C:\Documents and Settings\Axilleas\cookies) και εψαξα για cookies σχετικα με το φορουμ.. Βρηκα 2 : axilleas@adslgr[2].txt και axilleas@empire[1].txt και τα διεγραψα.. Μετα μπηκα στhn κεντρικη σελιδα adslgr.com και εκανα login τσεκαροντας την επιλογη για αυτοματη εισοδο.. Αυτο ηταν !

nnn
05-01-04, 01:30
και εμένα στο dot com δουλεύουν μια χαρά.

Axilleass
05-01-04, 01:38
Dacklord.. για χαζο τον εχεις τον empire μας ?? Οταν ερθει το πασχα.. -πρωτα ο Θεος.. :) - Θα βαλει μια σουβλα (αδεια ! :) ) κατω απο λογοτυπο του φορουμ.. σαν υπογραμιση ενα πραγμα.. :) . Ακριβως μετα το "com" ενα καδο ανακυκλωσης, διαφανο, οπου θα φαινονται τα αποφαγια του αρνιου.. μια και κατα το Ελληνικο εθιμο χαρην της δηθεν δοκιμης -...για να δω ψηθηκε ?? ..σκληρουτσικο μου φαινεται.. για να ξαναδοκιμασω.. :) - η σουβλα κατανταει να γυρναει αδεια και το αρνι φαγωμενο πριν σερβιριστει :) . Μετα, στην γραμμη με τις συντομευσεις "νεα μηνυματα" , "αναζητηση" κλπ.. αναμεσα στα εικονιδια.. θα βαλει τπτ κιτρινα κοτοπουλακια, κανα τσουρεκι.. (οχι αυγα μια και πολυ σωστα τονισες οτι εχουν πολυχρησιμοποιηθει) και τελος ο στολισμος ! Για ολα υπαρχουν λυσεις.. (εκτος αν προκειται για κατι που μεσολαβει ο οτε ! :) :) )

NeK
05-01-04, 02:10
Λοιπόν Αχιλλέα, πάρε και το πεντοχίλιαρο που κανονίσαμε. ;)

:D :D

Παιδιά, κάντε flush τα cookies σας, αυτά είναι που σας δημιουργούν τα προβλήματα.

Axilleass
05-01-04, 02:18
Ααα ! ευχαριστω ! αλλα οχι απο τωρα... Θα κανω πιστωση ειπαμε ! :) Κατα το Πασχα που θα γινει και ο στολισμος.. :)

maria
05-01-04, 09:42
Δεν ξέρετε τι ωραία είναι που σας ξαναβλέπω μετά την άδεια...(κόψε το μελόδραμα)...
Έχω να πω μόνο μπράβο στον Empire!!! Μιλάμε κατεβαίνει σε λιγότερο απο δευτερόλεπτο!
Καλή Χρονιά!

Ducklord
06-01-04, 00:38
Μαρία, είπες:
"Έχω να πω μόνο μπράβο στον Αυτοκρατορία!!! Μιλάμε κατεβαίνει σε λιγότερο απο δευτερόλεπτο"

Και σε ερωτώ...

ΠΟΥ είναι και κατεβαίνει;
Πού τον είδες; Μαζί ήσασταν; Αυτό ανοίγει νέες πιθανότητες για συζητήσεις που θα καταλήξουν σε γνωστές τηλεοπτικές εκπομπές.
Με άλλα λόγια...
Σαν δεν ντρέπεστε. Απο τη σούβλα να μας το γυρνάτε σε ύποπτες καταστάσεις.
Άντε μπράβο...


:-)
Φιλικά
Ducklander: There can be only none

Axilleass
06-01-04, 01:19
χααχαχα :) Καλη Χρονια Μαρια !

Βρε δυο κοπελες εχουμε ολες κι ολες στο φορουμ.. Μην τις τρομαζετε :) με το μαλακο.. :)

PALADIN
06-01-04, 10:10
Σιγά μην τρομάξει η Μαρία.
Δεν θυμάσε την αλλη φορά που την έλεγε στον James για τα καλά.

Η αλλη κοπελιά ποιά είναι;

NeK
06-01-04, 10:50
Μαρία, είπες:
"Έχω να πω μόνο μπράβο στον Αυτοκρατορία!!! Μιλάμε κατεβαίνει σε λιγότερο απο δευτερόλεπτο"

Και σε ερωτώ...

ΠΟΥ είναι και κατεβαίνει;
Πού τον είδες; Μαζί ήσασταν; Αυτό ανοίγει νέες πιθανότητες για συζητήσεις που θα καταλήξουν σε γνωστές τηλεοπτικές εκπομπές.
Με άλλα λόγια...
Σαν δεν ντρέπεστε. Απο τη σούβλα να μας το γυρνάτε σε ύποπτες καταστάσεις.
Άντε μπράβο...


:-)
Φιλικά
Ducklander: There can be only none



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ντροπή! :oops:

Axilleass
06-01-04, 13:06
χαχαχα dsl_ole ! :) εχουμε κι αλλη.. μολις θυμιθω το nick της θα σε ειδοποιησω ! :)


Empire εχεις δικιο.. Αισχος μας ! :) :)

Νικαετός
06-01-04, 13:55
Παιδιά συγχαρητήρια η δουλειά σας είναι καταπληκτική !! Καλή χρονιά και χρόνια πολλά σε όλους σας . Ευχαριστούμε πολύ !

Φιλικά , Νίκος ! !

Axilleass
06-01-04, 14:14
Καλη Χρονια Νικο !

Axilleass
06-01-04, 14:25
Πλακα πλακα ο Empire εκανε για μια ακομη φορα καταπληκτικη δουλεια. Εκτος απο το οτι το site ηταν εξ αρχης ΑΨΟΓΑ στημενο -πραγματικα δεν βρηκα ποτε τιποτα που να ενοχλει ή να μην διευκολυνει- με το να καθησει να γραψει μονος του απο την αρχη ολον τον κωδικα το εκανε να πηγαινει πραγματικα σφαιρα.
Μια ακομα αποδειξη του ποσο αχρηστο κωδικα "πετανε", μεσα στον χρησιμο, τα διαφορα προγραμματα που διευκολυνουν δηθεν την κατασκευη ιστοσελιδων.. Δεν εχει κανεις παρα να ανοιξει εναν html editor και χωρις να προσθεσει ουτε μια γραμμη, ας δει τι εχει ηδη γραμμενο σε κωδικα..

Ducklord
06-01-04, 20:32
Αχιλέα, δεν σε κατάλαβα πλήρως. Το σάητε είναι σιαγμένο σε πεχαπέ. Το σάητε ήταν σιαγμένο σε πεχαπέ. Η πεχαπέ δουλεύει χρησιμοποιώντας ντάταμπεης, και αποτελεί "πρόσθετο στοιχείο" της χουτουμουλού. Και να θές, ΔΕΝ μπορείς να δεις μέσα απο τις χουτουμουλού τον πλήρη κώδικα αφού καλούν "υποσελίδες" (αρχεία πεχαπέ) για να αντλήσουν δεδομένα απο τη βάση δεδομένων (την οποία επίσης δεν μπορείς να δεις). Όσο για το "άχρηστο σταφ" που βάζουν τα προγράμματα σχεδίασης ιστοσελίδων, δεν είναι πια και τόσο πολύ όσο λένε όσοι βασίζονται στο νόουτπαντ. Το να κόψεις 10 απο 200 γραμμές κώδικα είναι το 1/20, και το κέρδος που έχεις σε χρόνο την ώρα της σχεδίασης το αξίζει. Εξάλλου, όπως είπες, μπορείς κάλιστα να στήσεις ένα σάητε μέσα απο το Ντρημγουήβερ και μετά απλώς αν αφαιρέσεις όλα τα περιττά.

Στο θέμα μας, όμως, εγώ ξέρω πως ο Αυτοκρατορίας αντέγραψε το πεχαπενιούκ, έκοψε όλα τα περιττά στοιχεία του (δηλαδή το ίδιο το πεχαπενιούκ) και άφησε το υπόλοιπο ον-λαην. Ο ποταπός αντιγραφέας! ΟΥΥΥ 666, το θηρίο θα σας φάει...
Ακόμη περιμένω να δω το πραγματικό απντέητ που είχα προαναφέρει. Πού είναι βρε, "και καλά αντμινιστράτορα" τα άπαντα της Μπραηάνα; Σάητ το λες αυτό χωρίς Μπραηάνα; Α, να χαθούς! Ποταπέ! (δώσε χώρο να σου στείλω τα "μπέστ οφ" :twisted: )
Ακούς εκεί!

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ. : Δεν μιλούσα για τα "μπέστ οφ του Λάκη Γαβαλά"... :shock:

Axilleass
06-01-04, 20:54
χεχε :) :) Βρε ξενυχτησε λεμε ο ανθρωπος να το φτιαχνει :)

maria
07-01-04, 11:27
Παπιολορδε α λιτλ αρ ι ες πι ι σι τι παρακαλω!
Που θα παει θα αβγατισουν τα μισθα μου και οταν βαλω συνδεση στο σπιτι δεν θα αργω να απαντησω στα καιρια ερωτηματα σου.....

Ducklord
07-01-04, 23:57
Τι λες, γυνή; (θα έλεγα "γυμνή" μα το σάητ είναι κατάλληλο και για τους κάτω των 18).
Εγώ νομίζεις, δηλαδίς, πως πούλησα το τρίτο απο τα κότερά μου για να βάλω εηντιεσέλ; Λίγο πιο πάνω απο το βασικό είμαι, μα όταν έκατσε η ευκαιρία ("Βάλε και εσύ εηντιεσέλ ΤΩΡΑ!!!" και άλλα χαζά) έτρεξα αμέσως. Βέβαια, όσο και αν ντρέπομαι για αυτό (δεν το πάω για Λαντάρα), μένω ακόμη με τους γονείς μου, κοτζάμ μαντράχαλος, και φρίτω στη σκέψη πως λίαν συντόμως με βλέπω να συζώ και να χάνω το προνόμιο του γρήγορου κατεβαστηρίου. ΑΑΑΑΑΑΑΑΑααααααααααααααχ, συμφορά μου... Πού, ΠΟΥ θα βρίσκω το ντρημγουήβερ εμ-εξ 2004 σε σέργουερ (αχέμ) έκδοση, όπως το βρήκα κατόπιν προτροπής ατόμου του σάητε ταύτου τον οποίο και ευχαριστώ θερμώς (αν με βλέπεις, είχες δίκιο!)...

Φιλικά
Ωρυώμενος παπιάρχοντας

Υ.Γ.: Φαντάσου να φτάσουμε σε σημείο να λέμε "ντρέπομαι που το λέω, μα μένω με τη δικιά μου" (`τον δικό μου` για τις κοπέλες - αν και δεν είναι αναγκαίο ;-) ) και ελπίζω να... μείνω με τους γονείς μου για να βάλω εηντιεσέλ..!!!

Gothic
08-01-04, 01:12
Στήσε ένα σέρβερα στο τωρινό σου σπίτι, σύνδεσε μικρόφωνα, ηχεία και ιστοκάμερες με κάθε δωμάτιο, βάλε ένα ασύρματο δίκτυο, και όχι μόνο θα απολαμβάνεις τα γρήγορα και πάνω απ'όλα νόμιμα κατεβάσματα διαμοιρασμένων προγραμμάτων όπως τον θαυμάσιο Ονειροπλέχτη ΜουΧου, αλλα θα μιλάς με την μάνα για να παραγγέλνεις το παστίτσιο που αρνείται να σου φτιάξει η σύμβια επειδή αποτελεί καταπάτηση των φεμινιστικών της κεκτημένων.
Νέα τεχνολογία ρούλαζ. (Ειδικά όταν με Όπερα πατάς το Preview, αυτό εξαφανίζεται και εμφανίζεται αρκετά πιο δεξιά αν περάσεις το ποντίκι απο πάνω του *γκρουμφ*)

Axilleass
08-01-04, 02:40
αλλα θα μιλάς με την μάνα για να παραγγέλνεις το παστίτσιο που αρνείται να σου φτιάξει η σύμβια επειδή αποτελεί καταπάτηση των φεμινιστικών της κεκτημένων.


Πολυ σωστοοος και προνοητικος ! :) :)

Αμα σε κοβει η πεινα εξ αιτιας των ως ανω.. τι να σερφαρεις και τι να κατεβασεις.. :)

maria
08-01-04, 10:24
Κι εγω δεν θα ελεγα οχι σε ενα παστιτσιο απο τα χερακια της μητρος αλλα μενω με τον προαναφερθεν δικο μου και αρνουμαι οικονομικου βοηθηματος για λογους ευθιξιας.
Ααααα! Εχω ενα βαρκακι με κουπια στο χωριο, λες να πιασει τιποτα?
Μεχρι να βρω λεφτα θα φτιαξω μονη μου το παστιτσιο και θα μαζευω κερμα κερμα τα λεφτα, ισως πουλησω και το βαρκακι........

Axilleass
08-01-04, 10:43
Φτιαχνεις και πατσιτσιο ?? !!! :shock: Ααααχχ τι μας κανεις.. :)

maria
08-01-04, 11:54
Axilleass,σσσσσσσσσσσσσςςς μη τα λες αυτα δυνατα, ακουει και ο Παπιολορδος και θα αρχισει να μου σερνει παλι: τι τους κανεις, πες μας κι εμας και τα γνωστα....
Και δεν καταλαβαινω που ειναι το περιεργο. Περιεργο θα ηταν να ηξερε ο Παπιολορδος να το φτιαχνει, σωστα? Βρε μηπως ξερεις?

krge
08-01-04, 12:20
Καλή Χρονιά και απο μένα σε όλους τους χρήστες.

2003 αντίο σε ότι μας μελαγχολεί & μας πονάει!
2004 ελπίδες για ότι δεν έχουμε ζήσει ακόμα!
2004 ευχές για υγεία και ευτυχία.

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!!

Ducklord
13-01-04, 00:10
Μαράκι, να φας φαί απο τα χέρια μου και να γλύφεις και τα δάχτυλά σου.
Βέβαια, δεν εννοώ ακριβώς κάτι που θα έχω μαγειρέψει εγώ, μα αν κοντεύεις να ρέψεις απο την πείνα και αρνείσαι να σε ταίσουν με άλλο τρόπο, μπορώ να σου κρατάω λίγο παστίτσιο στα χέρια μου. Θα την κάνω τη θυσία, και ας λαδωθώ (ναι, με "δ" και όχι "β"). Προσοχή, μόνο, στα μαχαιροπίρουνα..!
Όσο για τους υπόλοιπους, ορίστε ρε χαμένα, να βλέπετε το ήθος του φόρουμ που βρίσκεστε και της κοπελάρας που έχουμε προάγγελο των έντωσθεν αναφερόμενων, έχοντας δε ως σήμα χαζογκομενάκι περιοπής απο γιαπωνέζικο γκέημ της Τετράγωνης (μία είναι η Τετράγωνη). Τι εννοώ; Η κοπέλα σκέφτεται, άκουσον - άκουσον, να πουλήσει το βαρκάκι, όπως ανέφερε σε προηγούμενο πόστ της. Αν ήσασταν σε φόρουμ μπίγκ μπράδα, φάρμας, επιζώντα, προλαλήσαντα και τα ρέστα τιβί γκέημς (δεν τα ξέρω πανάθεμά τα) θα ήταν έτοιμη να πουλήσει το βρακάκι..! Αχ, αυτά τα ήθη της νεολαίας... ΝεοΛέρα, σας λέω!

Φιλικά
Παπιάρχοντας ο τρισμέγιστος: τώρα και σε σκόνη!

Υ.Γ.: Κοινωνικά μυνήματα ο πουπουλωτός, έτσι; "Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεώτεροι", που λέει και ο μέγας Γκούζγκου στο εξώφυλλο του Ηδονοβλεψία..! :shock:

Desperado
13-01-04, 22:50
Παπιαρχοντα τρισμεγιστο το εργο που ανεφερες !!! :lol:
Το κατεβασα προσφατα απο overnet !!!!
Ειμαι παρακμη το ξερω.............. :lol: :lol: :lol:

Ducklord
14-01-04, 23:10
"Η αποδοχή της καταγωγής σου" μόνο παρακμή δεν είναι......! Ο Μέγιστος είναι μια απο τις πλέον ιστορικές φιγούρες της χώρας μας, και ευτυχώς μπόρεσα, αν και σε υπερβολικά μικρή ηλικία, να τον γνωρίσω και προσωπικά (!!!). Καλός άνθρωπος, μέχρι που μάθαινες τα <πολύ> προσωπικά του και άρχιζες να καταλαβαίνεις πως, ως ένα βαθμό, το "κοινωνικό του έργο" είχε ξεφύγει λίγο απο τα πλαίσια της εργασίας. Πάντα, όμως, άξιος σεβασμού για την μοναδική προσφορά του στη χώρα μας. Μετά απο αυτόν, τι να χέσει η Υδρία με τα δύο πισιά σε κουπόνια.....!!!!!!!

Φιλικά
Παπιάρχοντας: τώρα και με μπλέ και πράσινους στόκους!

@ ADSLgr.com All rights reserved.