PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με internet (αποσυνδέσεις) και πολλές τηλ. συσκευές



ChaniaMania
19-11-09, 21:31
Γεια σας παλικάρια !

Καταρχήν συγνώμη που ανοίγω άλλο ένα θέμα σχετικά με αποσυνδέσεις κτλ. αλλάδιάβασα ένα σωρό θέματα πριν ανοίξω το δικό μου δεν βρήκα κάποια λύση.

Έχω forthnet double play και κάθε λίγο και λιγάκι έχω αποσυνδέσεις.

Το κεντρικό καλώδιο πάει στο splitter και από εκεί (TEL) φεύγει ένα πολυπριζάκι που δίνει σε 3 τηλεφωνικές συσκευές

Επικοινώνησα πολλές φορές με το support της forthnet και δοκιμάσαμε διάφορα...
Αρχικά η forthnet έβλεπε βραχυκύκλωμα στη γραμμή μου και μου πρότεινε να φέρω ηλεκτρολόγο για να κάνει έλεγχο.

Ήρθε ηλεκτρολόγος, βρήκε κάποια παλιά κακοποιημένα καλώδια αλλά όχι βραχυκύκλωμα.
Παρόλα αυτά βάλαμε καινούρια καλώδια (εξωτερικά) για να το σιγουρέψουμε.

Ξαναπαίρνω forthnet για έλεγχο, ξαναβλέπουν βραχυκύκλωμα ...

Βάζω κατευθείαν το κεντρικό καλώδιο που έρχεται από έξω στο router (d-link) stop το βραχυκύκλωμα (πριν έδινε βραχυκύκλωμα και με αυτό τον τρόπο) !

Άρα το πρόβλημα ήταν διπλό!

Το θέμα είναι ότι χρειάζομαι οπωσδήποτε 3 τηλεφωνικές συσκευές ..

Πάνω σε αυτό θέλω να ρωτήσω ...

Το τριπλό προλυπριζάκι μετά το splitter είναι σωστός τρόπος σύνδεσης πολλών συσκευών?

Αν όχι
Υπάρχει splitter που να βγάζει πολλά tel lines?? η κάποιος άλλος τρόπος να έχω 3 συσκευές χωρίς να γκρεμίσω το σπίτι??

Αν ναι θα μπορούσε να φταίει οτιδήποτε?? Χαλασμένο πολυπριζάκι η καλώδιο η splitter?

Χρειάζεται ΚΑΙ φίλτρο πριν το πολυπριζάκι??

Το τηλέφωνο δουλεύει πάντως με ότι καλώδιο η πολυπριζάκι του βάλω.

dk65gr
19-11-09, 23:00
τριπλό προλυπριζάκι μετά το splitter και δεν θα εχεις κανενα προβλημα-εκτος του οτι θα γεμισεις καλωδια-

padelis9999
21-11-09, 14:00
Έχω ακριβώς το ίδιο προβλημα. Αφού με καθυστέρησαν 3 μηνες για να κάνουν μεταφορά γραμμής από βικτώρια σε δάφνη, εδώ και 2 μέρες έχω συνεχείς αποσυνδέσεις. Αν και έφερα ηλεκτρολόγο και δε βρήκε κανένα βραχυκύκλωμα αλλά ούτε και ο τεχνικός τους, επιμένουν οτι κάπου υπάρχει πρόβλημα!!!!
Συνδέομαι στα 12,036 Mbit.
SNR=6
Attenuation=21

Ξέρει κανείς το DSLAM του οτέ, στην περιοχή της Δάφνης που βρίσκεται?

janisxt
21-11-09, 20:10
Αν και δεν είμαι ειδικός αφου είχα και εγώ προβλήματα όταν είχα 3 συσκευές πιστεύω ότι τα μηχανήματα της Forthnet(ίσως όχι σε όλα τα κέντρα) δεν αντέχουν το φορτίο των 3 συσκευών και δείχνουν βραχυκύκλωμα.Εχω αναφέρει ξανά ότι συσκευές που μου έλεγαν ότι βραχυκυκλώνουν στην Forthnet δουλεύουν 2 χρόνια τώρα στον ΟΤΕ χωρίς πρόβλημα.
Δοκίμασε να αφήσεις μια συσκευή για να δεις αν συμβαίνουν τα ίδια.

dancerman
21-11-09, 21:01
οι 3 συσκευες που εχεις παιρνουνε ρευμα απο μπριζα η απο το τηλεφωνικο καλωδιο?

@ ADSLgr.com All rights reserved.