PDA

Επιστροφή στο Forum : Newbie !!! μια μικρη βοήθεια ?



peugeott
03-01-04, 00:28
Γεια σας.Ειμαι νεος στο θεμα του δορυφορικου ιντερνετ αλλα απο οτι εχω πιασει υστερα απο πολλα φορυμ που εχω διαβασει εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι αν υπαρχει δορυφορικο χωρισ χρονοχρεωσι και χωρις ογκοχρεωση ολα οκ !!ισως και να κανω λαθος συγχωρεστε με!.ηθελα να ρωτησω οσους ξερουν http://www.digicomnet.org/english/?s=servis δεν αποτελει παρα πολυ καλη λυση ???εστω και αν δεν πιανει 32 kbps ΚΑΙ πιανει 20 παλι πολυ καλη δεν θεωρειτε ?στην απαντηση σας για εκεινουσ που θα μου πουν βαλε dsl σας λεω οτι δεν υποστηριζετε στην περιοχη που μενω στη καβαλα.ευχαριστω...

peugeott
06-01-04, 21:18
Κανείς σας βρε παιδιά ??Τι στο καλό καταργήσατε όλοι όσοι είχατε satellite ???? :)

kostthem
06-01-04, 22:11
peugeott,

Καλησπέρα,
δεν είμαι ειδικός στα δορυφορικά, αλλά φαντάζομαι ότι έχεις υπόψη σου ότι χρειάζεσαι και μια επίγεια σύνδεση για τα uploads, οπότε υπολόγισέ το και αυτό στο κόστος (ISP + ΕΠΑΚ).

Αν τώρα το κόστος δεν αποτελεί πρόβλημα, θα σου απαντήσουν πιο σωστά για τις λεπτομέρειες τα παιδιά που έχουν σχετικές εμπειρίες (μην ανησυχείς θα απαντήσουν, απλά τώρα θα έχουν κανα meeting για on-line NBA 2004 :D ).

peugeott
06-01-04, 22:14
Χλωμό να απαντάει κανεις !!Ναι το ξέρω αυτο που μου είπες αλλα επίσης ξέρω οτι αν δεν εχεις dsl ι καλυτερη λύση ειναι το satellite..

kostthem
06-01-04, 22:28
peugeott,


Κάνε λίγο υπομονή παιδί μου. Θα σου απαντήσουν. Αν έχεις τα φράγκα, σίγουρα το δορυφορικό internet είναι μια χαρά λύση!

whiteman7
06-01-04, 22:28
www.smdata.gr

shakm
07-01-04, 04:32
Καλησπέρα,
δεν είμαι ειδικός στα δορυφορικά, αλλά φαντάζομαι ότι έχεις υπόψη σου ότι χρειάζεσαι και μια επίγεια σύνδεση για τα uploads, οπότε υπολόγισέ το και αυτό στο κόστος (ISP + ΕΠΑΚ).


Αυτό όντως ισχύει και έχω ακούσει πως έχουν απογοητευτεί πολλοί από το δορυφορικό. Θα πρότεινα να περιμένεις κάτι καλύτερο γιατί είναι και ακριβούτσικο απ όσα έχω ακούσει

Kotsus
09-01-04, 05:35
Ειχα δορυφορικο Internet πριν απο καποια χρονια και το ειχα ακριβοπληρωσει. Οχι απο πλευρας provider αλλα απο πλευρας hardware. Φαντασου...92000 η Hauppauge απο το πλαισιο και 30000 πιατο,LNB κτλπ , 20000 να σου βρουν οι τεχνικοι τον δορυφορο, αστα να πανε.

Απο πλευρας ταχυτητας στις αρχες πηγαινε πολυ καλα, μιλαμε για 500-600 kbps αλλα απο πλευρας ping 600ms το μικροτερο. Η συνδεση με τον provider επιγειος γινοταν μεσω VPN κατι πολυ καλυτερο απο Proxy γιατι δουλευαν ΟΛΑ τα πρωτοκολλα (εκτος telnet αν δεν κανω λαθος) Η συνδρομη στον provider για μια τετοια ταχυτητα ηταν Π-Ο-Λ-Υ μικρη (γυρω στις 12-14000 το μηνα) και αυτο ηταν και το ΜΟΙΡΑΙΟ λαθος τελικα.
Συμφωνα με φημες ο provider ειχε προβλεψεις για 20000 συνδρομες σε ενα 3μηνο λειτουργειας, αλλα μαλλον λογω ελειψης διαφημησης-ενημερωσης και λογω του μεγαλου κοστους του hardware για εναν απλο χρηστη (180000+ το '98 ) οι συνδρομες εφτασαν μολις τις 8-9000. Απο εκει και περα αρχισε η καθοδος (χαμηλες ταχυτητες, ping timeouts, signal down κτλπ) και μια μερα των ημερων η DVB δεν εδειχνε σημα, και την επομενη...και την μεθεπομενη ωσπου πληροφορηθηκαμε μεσω mail οτι "δυστυχως επτωχευσαμεν" και αντε βρες τους.

Μετα απο 'κεινο ολοι οι sat internet providers ανεβασαν τις τιμες τους, και μεχρι σημερα δεν εχω δει ειλικρινα κατι αναλογο με τοτε.
Αυτο που ειδες στην http://www.digicomnet.org/english/?s=servis ειναι ωραιο αρκει για μενα :
α) Να μην ειναι με Proxy (βλεπε Εurope Οnline)
β) Να μην εχει ογκοχρεωση-χρονοχρεωση
γ) Να ειναι κατα 80% τουλαχιστον σταθερο (384kbps λεει...να δινει τουλαχιστον 340 στη χειροτερη) και...
δ) Να μην εχει τα "κρυφα" του style "Μετα τα 300mb ημερησιως η ταχυτητα σας θα μειωθει στα...128kbps(π.χ.)" Σε πληροφορω οτι 300MB με μια ταχυτητα της ταξης των 300-500kbps δεν κανεις ουτε 2 ωρες να τα κατεβασεις! Μετα τι??? 128??
Η' παλι του style "5GB το μηνα και μετα 0.03€ το MB". Με 384kbps κατεβαζεις 3,1GB την ημερα. 2 μερες μονο?? Μετα? Για μια ταινια(700ΜΒ) 0,03 * 700=21€!!
Δεν την αγοραζεις καλυτερα?!?!?!


Προσωπικα, οι τιμες στο site ειναι καλες και πιστευω οτι αν δεν εχεις ουτε ΚΑΝ ελπιδες για DSL (χωρια σε βουνα, παραμεθωριος, νησια), εισαι πορωμενος με το download (OXI gaming), και η υπηρεσια πληρει ολα τα παραπανω, τοτε, ειναι καλη αγορα (ΠΑΝΤΑ προσωπικα!)

Ελπιζω να βοηθησα....
Φιλικα Κωστας

peugeott
10-01-04, 21:11
Φιλε Κώστα σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες!!είσαι και ο μόνος....Ήθελα να σου πώ τα εξής ...Απο κάποιο ψάξιμο εχψ να σου πώ οτι για πιάτο υπολογίζω στα 100ε 1μ-1.2μ για Lnb και την κάρτα του pc αλλα τόσα πες..οπότε ίσως να έχουν πέσει οι τιμές...Βασικά εκεί που μένω δεν εχω τώρα dsl ίσως το καλοκαίρι να έχουμε..θα ήθελα και άλλες πληροφορίες αν μπορεις...σε ευχαριστώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.