PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas, τι επιτέλους να πιστέψω...



Whitepinaple
20-11-09, 01:16
Καλησπέρα.

Θέλω απευθείας να μπω στο ψητό γιατί η ιστορία μου είναι τόσο μεγάλη που θα μπορούσα κυριολεκτικά να την περιγράφω με τις ώρες.

Λοιπόν:

Πριν απο λίγες μέρες, είχα ενεργοποιηθεί στο Double Play Unlimited.

Μέχρι χθες χρησιμοποιόυσα ένα routeraki δικό μου, που είχα παλιά απο τον ΟΤΕ (το wireless το Sagem , για όποιον θέλει να ξέρει).

Σήμερα όμως παρέλαβα, μετά από δική μου παραγγελία το ολοκάινουριο router που δίνει η Τελλας, το Oxygen το ασύρματο.

Και ιδού τα στατιστικά:

http://img30.imageshack.us/img30/5760/tellas.jpg

Σύμφωνα με όλες τις εκτιμήσεις μου, και διορθώστε με αν κάνω λάθος, έπρεπε να κλειδώνω γύρω στα 13-14 Mbps.

Νόμιζα έφταιγε το ρουτερ, γι αυτό το πηρα το καινόυριο.

Παρόλα αυτα, τα στατιστικα του παλιού ρουτερ, ήταν πάνω κάτω τα ίδια με αυτό, άρα πρόβλημα στο ρουτερ δεν νομιζω να υπάρχει.

ΣΟΣ Υ.Γ: Πριν αρκετούς μήνες ήμουν ξανά συνδρομητής της Τελλάς στο ίδιο διαμέρεισμα της πολυκατοικίας και κλειδωνα σε ταχύτητες 14 mbps.

Πρόβλημα: Τώρα δυστυχώς κλειδώνω σε κάτι περισσότερο απο 6 ή 7 :

http://img29.imageshack.us/img29/4372/tellas2.jpg

http://img695.imageshack.us/img695/8448/tellas3.jpg

Τι ΓΙΝΕΤΑΙ επιτέλους με αυτή την Εταιρεία?

Ρένος, Πειραίας

Mouse Potato
20-11-09, 01:23
Για κάποιο λόγο έχεις αρκετό θόρυβο...

Το target SNRm είναι εκεί που έχει ορίσει η Τελλάς να είναι (9db-9.5db)

nEC
20-11-09, 01:32
προφανώς τώρα πήρες άλλο ζεύγος το οποίο δεν είναι και ότι καλύτερο... εάν έχεις βύσμα στον ΟΤΕ μπορεί και να στο αλλάξουν...αλλιώς το ξεχνάς.

Whitepinaple
20-11-09, 01:36
προφανώς τώρα πήρες άλλο ζεύγος το οποίο δεν είναι και ότι καλύτερο... εάν έχεις βύσμα στον ΟΤΕ μπορεί και να στο αλλάξουν...αλλιώς το ξεχνάς.

Εννοείς άλλο ζεύγος καλωδίων?

Για το βύσμα, δεν σε πιάνω....

nEC
20-11-09, 09:51
καλωδίων βέβαια...θα σου εξηγήσω... όταν εσύ κάνεις αίτηση για γραμμή στην τελλας, η τελλας επίσης κάνει αίτηση για την παροχή βρόγχου στον ΟΤΕ.

Επειτα ο ΟΤΕ διαλέγει (οχι πάντα τυχαία) ενα ελεύθερο ζεύγος απο το κέντρο του το οποιο καταλήγει στο σπίτι σου. Υπαρχουν ζευγη τα οποία για διάφορους λόγους δεν παίζουν καλα (παρεμβολές, διαρροές, κακή επαφή κτλ).

Σου μιλάω γιατί ειμαι και εγώ παθών, όταν είχα βάλει νεα γραμμή ΟΤΕ στο νεο μου σπίτι, οπου στο τηλέφωνο δεν μπορούσα σχεδόν να μιλήσω απο τον θόρυβο και το internet ήταν πολύ χαμηλα. Ετσι έπρηξα τον ΟΤΕ και τελικά απαίτησα μόνος μου αλλαγή ζεύγους και τελικά μου το έφτιαξαν.

Υπόψιν ,ήμουν στον ΟΤΕ. Σε εναλλακτικό τα πράγματα είναι πολυ πιο δύσκολα ,αφού ο ΟΤΕ δεν κάνει τέτοιες "χάρες" ειδικά αν το πρόβλημα είναι απλά σε μικρότερο συγχρονισμό.

Καλά κάνεις και τα βάζεις με την Τελλας, εσένα δεν σε απασχολεί ούτε πρέπει οτι κρύβεται απο πίσω, απλά σου λέω οτι τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι στον Ελλαδιστάν μας.

Whitepinaple
20-11-09, 12:25
Δυστυχώς φίλε μου απ ότι κατάλαβα εννοείες ένα και μόνο πράγμα:

Αν παέι στραβά απο την αρχή το θέμα, τότε κλάψτα Χαράλαμπε
Αν όχι και είσαι απο τους λίγους τυχερούς, τότε απλά το απολαμβάνεις.

Επίσης δεν έγραψα ότι, στο σταθερό τηλέφωνο μου, ναι, υπάρχει αρκετός θόρυβος όταν κάνω κλήσεις.

nEC
20-11-09, 13:08
Εαν υπάρχει θόρυβος και στο τηλέφωνο, τότε έχεις πιθανότητες να σου αλλάξουν ζευγος. Κάλεσε στο 1212 και περιέγραψε το πρόβλημα με θόρυβο γραμμή και επέμενε στο θέμα τις τηλεφωνίας και όχι στο χαμηλό συγχρονισμό και ζήτησε αλλαγή ζεύγους.

ikonomi
20-11-09, 19:57
Παρε 1212 οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω και κανε παραπονα για διαφορους ηχους που και καλα ακους στο τηλεφωνο.Αφου σου πουνε για αλλαγη φιλτρων κλπ επεμενε οτι το προβλημα παραμενει.Εχεις μεγαλη πιθανοτητα να αιτηθουν αλλαγη του ζευγους στον ΟΤΕ.Απο κει και περα ειναι τι θα σου κατσει παλι.

uncharted
24-11-09, 18:33
εχεις προβλημα crosstalk μαλλον... δεν χανεις τιποτα να ζητησεις αλλαγη βροχου

ps: θα σου προτεινα να σβησεις την IP σου απο το screenshot για ευνοητους λογους

nEC
24-11-09, 19:51
εχεις προβλημα crosstalk μαλλον... δεν χανεις τιποτα να ζητησεις αλλαγη βροχου

ps: θα σου προτεινα να σβησεις την IP σου απο το screenshot για ευνοητους λογους

μπα... τώρα που μιλάμε θα έχει αλλάξει άλλες 20!

uncharted
24-11-09, 19:54
μπα... τώρα που μιλάμε θα έχει αλλάξει άλλες 20!
σωστο κι αυτο με τοσα disconnect:rofl:

theopan
26-11-09, 14:00
ps: θα σου προτεινα να σβησεις την IP σου απο το screenshot για ευνοητους λογους

Ποιοί είναι επιτέλους αυτοί οι "ευνόητοι λόγοι" που ποτέ δεν κατάλαβα; Δηλαδή αν τρέξω ένα IP scanner και μαζέψω όλες τις ενεργές ΙΡ από 79.107.52.1 ως 79.107.52.255 (πράγμα πανεύκολο) και αρχίσω και τους κάνω "ζημιές", τι διαφορά θα κάνει αν ξέρω ότι ανάμεσα σε αυτές η 79.107.52.Χ είναι σήμερα, του "Whitepinaple"; Προφανώς και θα είναι κάποια από αυτές. Σήμερα η 79.107.52.Χ, αύριο η 79.107.52.Υ μεθαύριο η 79.107.52.Ζ. Ή μήπως το "Whitepinaple" ή το "theopan" από μόνα τους μας καθιστούν "επώνυμους"; Τα έχουμε μπλέξει νομίζω λίγο με τα "προσωπικά δεδομένα" και αρχίσαμε να βλέπουμε φαντάσματα εκεί που δεν υπάρχουν...

uncharted
26-11-09, 15:13
Ποιοί είναι επιτέλους αυτοί οι "ευνόητοι λόγοι" που ποτέ δεν κατάλαβα; Δηλαδή αν τρέξω ένα IP scanner και μαζέψω όλες τις ενεργές ΙΡ από 79.107.52.1 ως 79.107.52.255 (πράγμα πανεύκολο) και αρχίσω και τους κάνω "ζημιές", τι διαφορά θα κάνει αν ξέρω ότι ανάμεσα σε αυτές η 79.107.52.Χ είναι σήμερα, του "Whitepinaple"; Προφανώς και θα είναι κάποια από αυτές. Σήμερα η 79.107.52.Χ, αύριο η 79.107.52.Υ μεθαύριο η 79.107.52.Ζ. Ή μήπως το "Whitepinaple" ή το "theopan" από μόνα τους μας καθιστούν "επώνυμους"; Τα έχουμε μπλέξει νομίζω λίγο με τα "προσωπικά δεδομένα" και αρχίσαμε να βλέπουμε φαντάσματα εκεί που δεν υπάρχουν...

chill, δεν ειπα οτι θα του ανατιναξουν το σπιτι απο μια IP... ουτε χανω κατι εγω προσωπικα ειτε το κανει ειτε οχι :)
απλα συνηθιζεται να σβηνεται..

geron
27-11-09, 11:21
Το πιο λογικό και "απλό" είναι αυτό είναι αυτό που είπαν τα παιδιά πιο πάνω...
Ζητάς αλλαγή ζεύγους και λογικά καθαρίζεις...

blkik
28-11-09, 22:10
Ναι για ζήτα να δεις τι θα πάρεις
πάντως όχι αλλαγή ζεύγους από άλλο το μακρύτερο θα πάρεις

Whitepinaple
30-11-09, 15:09
Ναι για ζήτα να δεις τι θα πάρεις
πάντως όχι αλλαγή ζεύγους από άλλο το μακρύτερο θα πάρεις

AXAXAXAXAXAXAX! ΕΛΕΟΣ!

:worthy:

:respekt:

Θα πάρω σύντομα ξανά στο 1212 να ζητήσω αλλαγή.

Δεν είμαι ρατσιστής, αλλά μακάαααρι να μην απαντήσει γυναικα. Αν απαντήσει, το κλείνω και ξαναπαίρνω, αφού εχω απεριόριστα.

uncharted
30-11-09, 18:31
AXAXAXAXAXAXAX! ΕΛΕΟΣ!

:worthy:

:respekt:

Θα πάρω σύντομα ξανά στο 1212 να ζητήσω αλλαγή.

Δεν είμαι ρατσιστής, αλλά μακάαααρι να μην απαντήσει γυναικα. Αν απαντήσει, το κλείνω και ξαναπαίρνω, αφού εχω απεριόριστα.
τα 13800/1212 δεν χρεωνουν, ανεξαρτητως φυλου και απεριοριστων 'η μη κλησεων :p

nEC
01-12-09, 00:10
to 13800 νομίζω έχει αστική χρέωση

τουλάχιστον έτσι λέει εδω http://www.tellas.gr/en/contact

uncharted
01-12-09, 00:13
to 13800 νομίζω έχει αστική χρέωση

τουλάχιστον έτσι λέει εδω http://www.tellas.gr/en/contact
δωρεαν δεν ειναι απο tellas γραμμη? :hmm:

Whitepinaple
01-12-09, 12:47
δωρεαν δεν ειναι απο tellas γραμμη? :hmm:

Αν έχεις απεριόριστα, όπως εγώ, τότε 100% δεν χρεώνεσαι (έχω δει χιλιάδες "13800" στους μηνιαούς μου λογαριασμούς χωρίς χρέωση).

Τώρα με το κανονικό double play, δεν είμαι σίγουρος.

Εν τωμεταξύ, έχω μάθει το τραγούδι που παίζει όλη την ώρα όταν είσαι στην αναμονή, απ έξω!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

uncharted
02-12-09, 00:32
Αν έχεις απεριόριστα, όπως εγώ, τότε 100% δεν χρεώνεσαι (έχω δει χιλιάδες "13800" στους μηνιαούς μου λογαριασμούς χωρίς χρέωση).

Τώρα με το κανονικό double play, δεν είμαι σίγουρος.
http://www.tellas.gr/UserFiles/File/home/132111_tdgr.pdf

σελιδα 3, χωρις χρεωση σε ολα τα προγραμματα

@ ADSLgr.com All rights reserved.