PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ ΑΛΙΜΟΥ ΑΙΣΧΟΣ



Kitsos77
20-11-09, 10:47
Παιδιά έχουν συμβεί τα εξής εν συντομία:
Έκανα αίτηση για νέα γραμμή τον Μάρτιο του 2009. Τον Αύγουστο του 2009 ήρθαν κι έσκαψαν 2 τρύπες μπροστά στην πολυκατοικία μου προφανώς για να περάσουν τη γραμμή. Ενεργοποιήθηκα τελικά τον Οκτώβριο όμως οι τρύπες παραμένουν ανοιχτές. Έχω πάρει 200 τηλέφωνα και τελικά το συμπέρασμα είναι (κατά τον ΟΤΕ) ότι φταίει ο εργολάβος που δεν είναι υπάλληλος του ΟΤΕ. Σκέφτομαι λοιπόν να κάνω αγωγή στον ΟΤΕ και να ζητήσω και αποζημείωση μια και έχω και μικρά παιδιά, ο μεγάλος μάλιστα πριν από καιρό έπεσε και χτύπησε στη μια τρύπα, γεγονός για το οποίο φυσικά έχω ενημερώσει και τον ΟΤΕ.
Έχει κανείς εμπειρία από αντίστοιχη περίπτωση να με συμβουλεύσει πως να κινηθώ;

nnn
20-11-09, 11:14
Ο εργολάβος εκτελεί εργασίες για τον ΟΤΕ και δεν είναι υπάλληλος του, μάθε το όνομα του και κάνε αγωγή εις βάρος του αν έχεις στοιχεία, δεν είναι ζήτημα του ΟΤΕ άμεσα.

Jazzer
20-11-09, 11:38
Έγγραφη ειδοποίηση (με κόσμιο πάντα ύφος) στον ΟΤΕ της περιοχής σου, με την οποία θα τους αναφέρεις το πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί, καλώντας τους παράλληλα να αποκαταστήσουν το πεζοδρόμιο στην αρχική του κατάσταση ως οφείλουν.
Σημείωση στο τέλος, ότι επιφυλάσσεσαι παντός νομίμου δικαιώματός σου.
Δε σε ενδιαφέρει ποιός είναι ο εργολάβος, ας ασκήσουν αυτοί πίεση προς τους συγκεκριμένους κυρίους να κάνουν τη δουλειά τους... ;)

agrelaphon
20-11-09, 12:11
Σωστός ο Τζαζίστας, δεν έχει σημασία αν δεν είναι ο εργολάβος υπάλληλος του ΟΤΕ, υποτίθεται τον επιβλέπει.
Αυτό έλλειπε, να ψάχνει ο καθένας ποιον τσοπανο-φθηνο-εργολάβο βάζει κάθε φορά ο ΟΤΕ να κάνει τα έργα.
Πρώτα όμως ρίξε και ένα τηλέφωνο στην τεχνική υπηεσία του Δήμου που ανήκεις, (θα το βρείς από 11888, 11880, κτλ) γιατί στην τελική αυτοί είναι υπεύθυνοι για την κατάσταση δρόμων, πεζοδρομίων κτλ. Ας ασκήσουν αυτοί πίεση στον ΟΤΕ, που βγάζουν και τις άδειες εκσκαφής άλλωστε. ;)

theopan
20-11-09, 15:44
Στο δήμο του απευθύνεται ο οποίος θα κινήσει διαδικασίες. Ούτε ο ΟΤΕ φέρει ευθύνη για τις παραλείψεις του εργολάβου, ούτε τον εργολάβο είναι εύκολο να τον βρει-να του ζητήσει το λόγο.

maik
21-11-09, 20:29
Στο δήμο του απευθύνεται ο οποίος θα κινήσει διαδικασίες. Ούτε ο ΟΤΕ φέρει ευθύνη για τις παραλείψεις του εργολάβου, ούτε τον εργολάβο είναι εύκολο να τον βρει-να του ζητήσει το λόγο.

Την ευθυνη την εχει ο ΟΤΕ γιατι αυτος ζητησε να γινει το εργο και πρεπει να παραδωσει το δρομο οπως ηταν πριν. Αν δεν μπορει ο τσομπανος-εργολαβος που το ανελαβε του κανει μια περιποιημενη αγωγη και παιρνει αλλον να το τελιωσει.

xmperop1
21-11-09, 20:31
Η πιό σωστή λύση να κάνει ένα έγγραφο παράπονο στον ΟΤΕ της περιοχής του και θα βρεθεί την επόμενη ο εργολάβος να είσαι σίγουρος.
Ακόμα μπορεί να κάνει παράπονο στο 121 και να ζητήσει να ενημερωθεί ο ΟΤΕ της περιοχή του με το έγγραφο παράπονο που κατατέθηκε στο 121.
Βέβαια το πρώτο είναι καλύτερο.

agrelaphon
21-11-09, 23:32
Την ευθυνη την εχει ο ΟΤΕ γιατι αυτος ζητησε να γινει το εργο και πρεπει να παραδωσει το δρομο οπως ηταν πριν. Αν δεν μπορει ο τσομπανος-εργολαβος που το ανελαβε του κανει μια περιποιημενη αγωγη και παιρνει αλλον να το τελιωσει.

Δυστυχώς maik, κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται από τον κανονισμό εκτέλεσης έργων του ΟΤΕ. Μάλιστα δεν προβλέπεται ούτε και λύση συνεργασίας με εργολάβο :blink: παρά μόνο κατάπτωση της εγγυητικής, με όλες τις συνέπειες που αυτή έχει.
Πές μου τώρα εσύ πόσες φορές έχει γίνει αυτό, παρά τις τόσες κακοτεχνίες από εργολάβους που καθημερινά βλέπουμε.
Αλλά έτσι είναι, όταν το μόνο που ζητάς στη δημοπρασία είναι η τιμή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.