PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ connx 2mbps θεσσαλονικη



biznikos
20-11-09, 13:38
Καλημερα σε ολους!!! Πριν απο μια βδομαδα ενεργοποιησα ενα connx 2mbps απο τη στιγμη που το ενεργποιησα η ταχυτητα του download ειναι χωρις υπερβολη 60kbps στο ενα αρχειο απο οποιοδηποτε server κι αν κατεβασω ή ωρα.Για να δωσω καποιες πληροφορειες εχω το modem router bautech ασυρματο.Περιοχη Νεαπολη(συνορα με Συκιες) περνω γραμμη απο το κεντρο Βαρνας.Καταρχην μιλησα με το 1242 υποστηριξη του connx.Με εβαλε να κατεβασω απο εναν ftp server 3 αρχεια ταυτοχρονα και να μετρησω το αθροισμα της ταχυτητας το οποιο ηταν περιπου στα 170κbps,ε μου καλη ειναι η ταχυτητα.Συγνωμη αλλα αυτη τη π....ρια δεν την πιστεψα.Εχω και στη δουλεια 2αρα connx και πηγαινει αψογα.Το δηλωσα βλαβη στον ΟΤΕ και μετα απο 1 ημερα με πηραν τηλ οτι ολα λειτουργουν αψογα και πως ουτε εκει που ειναι κουμπωμενη η γραμμη μου ειναι φορτωμενο το δικτυο.Ο τεχνικος του ΟΤΕ μου ειπε να καλεσω την otenet και να τους πω να δοκιμασουμε 'καρφωτες IP'.Χθες καλεσα την otenet αλλα αφου περιμενα 30 λεπτα στην αναμονη χωρις να απαντησει κανεις,αποφασισα να γραψω στο forum μηπως και βγαλουμε καμια ακρη.Ευχαριστω!!

biznikos
21-11-09, 00:32
Θα τρελαθουμε εντελως,μολις πριν απο λιγο πηγα να κατεβασω ενα αρχειο και για τα πρωτα 5sec πηγαινε με 33MBps,και μετα πεφτει αποτομα ωσπου φτανει στα 40Κbps εχω κανει print screen για τους δυσπιστους.

gvenos
21-11-09, 01:18
καλά όλα αυτά, αλλά ποια είναι τα στατιστικά της γραμμής σου?

biznikos
21-11-09, 01:21
και δευτερη εικονα με την τρελη ταχυτητα 12,7MBps

biznikos
21-11-09, 16:22
Τι εννοεις στατιστικα??Τι ακριβως θελεις να δω?

biznikos
21-11-09, 21:06
Downstream Upstream
SNR Margin : 22.5 29.0 db
Line Attenuation : 14.0 9.0 db
Data Rate : 2048 256 kbps

Αυτες ειναι οι τιμες που λεει το router

gio5aMG
22-11-09, 04:18
Ti sony ericsson και ιστορίες μας λες βρε φίλε biznikos? Αφού από ftp κατεβάζεις με 170kbps είσαι μια χαρά. Δεν είναι τέλειο αλλά σκέψου πως για να δηλωθεί βλάβη πρέπει να κατεβάζεις από 35 και κάτω στην ταχύτητά σου με μέγιστο τα 200 kbps περίπου. Με πόσο θα κατεβάσεις κάποιο αρχείο από οπουδήποτε εξαρτάται κυρίως από την ταχύτητα του διαμοιρασμού, δηλαδή με πόσο σου το δίνουν αυτοί. Επίσης θέλω να πω πως δεν είναι καλό να δηλώνεις άσκοπα βλάβες γιατί κάποιοι με πραγματικό πρόβλημα περιμένουν να εξυπηρετηθούν. Γι αυτό το λόγο υπάρχουν τα help desks ώστε να κρίνουν αν είναι απαραίτητο ή όχι. Καλύτερα να μη φορτώνεις αρχεία κειμένου αλλά φωτογραφίες, για πολλούς λόγους στα comment σου. Τα στατιστικά της γραμμής σου νομίζω πως είναι οκ, αλλά καλύτερα ας μιλήσει κάποιος πιο ειδικός. Πέρα από αυτά τα αρχεία που κατεβάζεις, παρατηρείς κάποια καθυστέρηση ή δυσλειτουργία και αλλού;

biznikos
22-11-09, 13:33
Μαλλον δεν ειδες τις εικονες,η ταχυτητα ειναι 10000% ασταθεις.Υπαρχει στην Ελλαδα 33.4mbps download?Κι ομως ξεκιναει με τετοια ταχυτητα και σε 5sec εχει πεσει στα 40kbps.Εσυ αυτο το βρισκεις φυσιολογικο?Δεν ειναι δυνατον απο οπουδηποτε κι αν κατεβασω να πηγαινει απο 40kbps εως 60kbps το ενα αρχειο.Και απο ftp να κατεβασω το ενα αρχειο πηγαινε με 60kbps.

........Auto merged post: biznikos πρόσθεσε 2 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ξεχασα να αναφερω οτι απο χθες το πρωι αρχισε να κανει και αποσυνδεσεις,οχι συχνες.

dimfarma
22-11-09, 13:39
Το μόντεμ πως το έχεις συνδεδεμένο; usb η ethenet
Με το usb θα έχεις αποσυνδέσεις συχνά

sdikr
22-11-09, 13:40
Υπάρχει δυνατότητα να πάει ο υπολογιστής του σπιτιού στο γραφείο για δοκιμή;
Αν όχι με κάποιο linux live cd;

η σύνδεση με το Modem είναι με ethernet, wifi, usb;

biznikos
22-11-09, 14:05
Η συνδεση ειναι με wi-fi .Ναι υπαρχει η δυνατοτητα να παρω το laptop στο γραφειο.Αλλα και εκει ασυρματα θα το συνδεσω

........Auto merged post: biznikos πρόσθεσε 2 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τι ειναι οι 'καρφωτες IP ' που μου ειπαν να κανω με την ΟΤΕΝΕΤ?

sdikr
22-11-09, 14:15
Η συνδεση ειναι με wi-fi .Ναι υπαρχει η δυνατοτητα να παρω το laptop στο γραφειο.Αλλα και εκει ασυρματα θα το συνδεσω

........Auto merged post: biznikos πρόσθεσε 2 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τι ειναι οι 'καρφωτες IP ' που μου ειπαν να κανω με την ΟΤΕΝΕΤ?


δοκίμασε με καλώδιο (ethernet), μετά ψάξε για tcpoptimizer

Simpleton
22-11-09, 14:26
Φίλε μου, σχετικά με τα 33 MiB/s: εννοείται πως η ταχύτητα αυτή είναι απόλυτα πλασματική, και δεν έχει σχέση με τη σύνδεση σου. Οφείλεται στον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί ο Firefox.

Συγκεκριμένα, όταν πατάς σε κάποιο link για να κατεβάσεις αρχείο, σε ρωτάει πού θέλεις να αποθηκευτεί. Όσο ψάχνεις εσύ στους φακέλους, ο Firefox έχει ήδη αρχίσει να κατεβάζει το αρχείο. Μόλις βρεις τον φάκελο και επιβεβαιώσεις, ανοίγει το παράθυρο κατεβάσματος, στο οποίο η μπάρα προόδου πηγαίνει από το 0 στα 18 MiB (δηλαδή όσο πρόλαβε να κατεβάσει). Επειδή αυτό γίνεται σε περίπου μισό δευτερόλεπτο, ο Firefox για λίγα δευτερόλεπτα θεωρεί ότι κατεβάζει με 33 MiB/s (χονδρικά 18 MiB / 0,5, περίπου 330 Mbps!). Μετά σου εμφανίζει την πραγματική ταχύτητα.

Το ασύρματο σου δίκτυο είναι κλειδωμένο (κρυπτογράφηση); Αν όχι, υπάρχει ενδεχόμενο να «εξυπηρετείς» κάποιον γείτονα και να χάνεις ταχύτητα.

Τις εικόνες ανέβαζε τες ως συνημμένο, όχι σε αρχεία Word. Επίσης, στο Word μπορείς να πατάς κάποιο κουμπί (νομίζω το Shift) όταν αλλάζεις το μέγεθος των εικόνων, ώστε να διατηρούν τις αναλογίες τους.

biznikos
22-11-09, 17:53
ναι ειναι κλειδωμενο με wpa

psyxakias
24-11-09, 04:30
Ti sony ericsson και ιστορίες μας λες βρε φίλε biznikos? Αφού από ftp κατεβάζεις με 170kbps είσαι μια χαρά. Δεν είναι τέλειο αλλά σκέψου πως για να δηλωθεί βλάβη πρέπει να κατεβάζεις από 35 και κάτω στην ταχύτητά σου με μέγιστο τα 200 kbps περίπου. Με πόσο θα κατεβάσεις κάποιο αρχείο από οπουδήποτε εξαρτάται κυρίως από την ταχύτητα του διαμοιρασμού, δηλαδή με πόσο σου το δίνουν αυτοί. Επίσης θέλω να πω πως δεν είναι καλό να δηλώνεις άσκοπα βλάβες γιατί κάποιοι με πραγματικό πρόβλημα περιμένουν να εξυπηρετηθούν. Γι αυτό το λόγο υπάρχουν τα help desks ώστε να κρίνουν αν είναι απαραίτητο ή όχι. Καλύτερα να μη φορτώνεις αρχεία κειμένου αλλά φωτογραφίες, για πολλούς λόγους στα comment σου. Τα στατιστικά της γραμμής σου νομίζω πως είναι οκ, αλλά καλύτερα ας μιλήσει κάποιος πιο ειδικός. Πέρα από αυτά τα αρχεία που κατεβάζεις, παρατηρείς κάποια καθυστέρηση ή δυσλειτουργία και αλλού;Το συγκεκριμένο link που έχει στο 1ο screenshot (http://www.sonyericsson.com/cws/download/1/103/286/1192973163/Sony%20Ericsson%20PC%20Suite%202.10.46.exe) είναι στην Akamai που έχει ελληνικό mirror στον ΟΤΕ, και θα έπρεπε να τερματίζει την γραμμή όπως τερματίζει σε μένα (~2.0 MB/sec) στην 24αρα. Αν δεν συμβαίνει αυτό, όντως πρέπει κάτι να παίζει με τη γραμμή ή pc/router/wifi του.

C:\>tracert www.sonyericsson.com

Tracing route to a156.z.akamai.net [212.205.43.64]
over a maximum of 30 hops:

1 1 ms 1 ms 1 ms 192.168.254.1
2 8 ms * 8 ms 80.106.108.29
3 8 ms 8 ms 8 ms 80.106.230.33
4 7 ms 9 ms 9 ms nyma-crsb-nyma7609a-2.backbone.otenet.net [79.128.226.49]
5 8 ms 9 ms 9 ms athe-crsb-nyma-crsb-3.backbone.otenet.net [79.128.224.73]
6 8 ms 8 ms 10 ms athe7609k2-athe-crsb-2.backbone.otenet.net [79.128.227.150]
7 7 ms 9 ms 8 ms 212.205.43.64

Trace complete.

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 5 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μαλλον δεν ειδες τις εικονες,η ταχυτητα ειναι 10000% ασταθεις.Υπαρχει στην Ελλαδα 33.4mbps download?Κι ομως ξεκιναει με τετοια ταχυτητα και σε 5sec εχει πεσει στα 40kbps.Εσυ αυτο το βρισκεις φυσιολογικο?Δεν ειναι δυνατον απο οπουδηποτε κι αν κατεβασω να πηγαινει απο 40kbps εως 60kbps το ενα αρχειο.Και απο ftp να κατεβασω το ενα αρχειο πηγαινε με 60kbps.Αυτό με την υπερβολική ταχύτητα στην αρχή συμβαίνει διότι το αρχείο ξεκινάει να κατεβαίνει από την στιγμή που πατήσεις το click, ακόμα και αν καθυστερήσεις να επιλέξεις path που θα το σώσεις, ενώ η ταχύτητα ξεκινάει να υπολογίζεται από την στιγμή που πατήσεις το Save. Ίσως θα ήταν καλύτερο να μετρήσεις την ταχύτητα με κάποιο τρίτο πρόγραμμα (πχ NetMeter, DU Meter, kτλ) για να έχεις πιο αξιόπιστη μέτρηση.

biznikos
24-11-09, 10:26
Καλημερα!! Μαλλον την εκανα την μεγαλη βλακια και αποφασισα να κανω update το router.Ολα καλα,περασε κανονικα το καινουριο firmware εκανα reset οπως ελεγαν οι οδηγιες αλλα απο την ωρα που το εκανα μπορω να μπω στο router μονο μεσω ethernet και οχι wifi και φυσικα δεν μπαινει στο ιντερνετ.((( να αναφερω οτι το πακετο ειναι φοιτητικο ))) HELP!!!!!!!!!!!

........Auto merged post: biznikos πρόσθεσε 2 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

το router ειναι το Bautec TW263R4-Α2

Georgevtr
26-11-09, 14:46
Καλημερα!!

το router ειναι το Bautec TW263R4-Α2
Καλησπέρα.Πεταξέτο να βρείς την υγειά σου,τέλος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.