PDA

Επιστροφή στο Forum : Max download 250 KBytes/sec σε connx 8Mbit



panoskl
20-11-09, 18:06
Έχω connx εδώ και μία εβδομάδα περίπου και είμαι γενικά ικανοποιημένος.

Η γραμμή έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά και είναι σταθερότατη δηλ.

SNR Margin: 13.4 db (downstream) - 26.5 db (upstream)
Line Attenutation: 13.0 db (downstream) - 6.3 db (upstream)
Data rate: 8190 (downstream) - 383 (upstream) kbps

Αλλά το download δεν έχει περάσει ποτέ τα 250 Kbytes / sec (ακόμα και από το FTP της ίδιας της OTENET) σε διάφορες ώρες της ημέρας.

Θα τους πάρω τηλέφωνο κάποια στιγμή αλλά μου κάνει εντύπωση το download rate ...
Λες και έχει πιάσει ταβάνι (λόγω κάποιας ρύθμισης). :hmm:

Καμιά ιδέα; :hmm:

Piparas
20-11-09, 18:59
Δες εδώ (https://my.otenet.gr/otenetselfcare/login.asp) αν είσαι σε προφίλ S5.

panoskl
20-11-09, 19:37
Δες εδώ (https://my.otenet.gr/otenetselfcare/login.asp) αν είσαι σε προφίλ S5.

Φίλε μου, ευχαριστώ για την απάντηση.

Είμαι σε S5 που νομίζω ότι είναι το σωστό.

gtklocker
20-11-09, 20:04
Δοκίμασε με Orbit download manager, με 8 connections από έναν ftp.

Και κάνε κι ένα ping, προς www.kplay.de , πχ.

DejaVu
20-11-09, 20:23
κατι δεν παει καλα.:hmm:

Εγω με χειροτερη γραμμη αυτην τη στιγμη κατεβαζω torrents με 600 kb +/-

panoskl
24-11-09, 14:10
Χτες το απόγευμα βρήκα χρόνο να πάρω τον ΟΤΕ στο 1242 για να δηλώσω το πρόβλημα. Η κυρία που απάντησε με έβαλε να κατεβάσω από το γνωστό FTP site της OTENET και διαπίστωσε και αυτή ότι κατεβάζω με ταχύτητες που αντιστοιχούν σε γραμμή 2Mbps και όχι 8 Mbps που έχω.

Κατέγραψε το πρόβλημα και μου είπε να ξαναδοκιμάσω το download μέσα στις επόμενες 2 ημέρες και να ξαναπάρω αν υπάρχει ακόμα.

panoskl
25-11-09, 19:12
Ξαναπήρα σήμερα και με στείλανε στο 121. Από εκεί έμαθα ότι το θέμα εκκρεμεί ακόμα.

DSLaManiaC
25-11-09, 19:14
Χτες το απόγευμα βρήκα χρόνο να πάρω τον ΟΤΕ στο 1242 για να δηλώσω το πρόβλημα. Η κυρία που απάντησε με έβαλε να κατεβάσω από το γνωστό FTP site της OTENET και διαπίστωσε και αυτή ότι κατεβάζω με ταχύτητες που αντιστοιχούν σε γραμμή 2Mbps και όχι 8 Mbps που έχω.

Κατέγραψε το πρόβλημα και μου είπε να ξαναδοκιμάσω το download μέσα στις επόμενες 2 ημέρες και να ξαναπάρω αν υπάρχει ακόμα.


Ξαναπήρα σήμερα και με στείλανε στο 121. Από εκεί έμαθα ότι το θέμα εκκρεμεί ακόμα.

Για βλάβες μιλάμε μόνο με το 121.

Το 1242 δεν έχει καμιά δουλειά μ αυτά τα θέματα

panoskl
26-11-09, 11:06
Για βλάβες μιλάμε μόνο με το 121.

Το 1242 δεν έχει καμιά δουλειά μ αυτά τα θέματα

Το 1242 δέχτηκε και κατέγραψε την βλάβη χωρίς καμία αντίρρηση.

Απλά μου είπαν να μιλήσω με το 121 για να ρωτήσω για την εξέλιξη του θέματος.

Αλλά δυστυχώς καμία εξέλιξη ακόμα!

DSLaManiaC
26-11-09, 13:05
Το 1242 δέχτηκε και κατέγραψε την βλάβη χωρίς καμία αντίρρηση.

Απλά μου είπαν να μιλήσω με το 121 για να ρωτήσω για την εξέλιξη του θέματος.

Αλλά δυστυχώς καμία εξέλιξη ακόμα!

Ναι γιατί δεν είναι υπεύθυνοι για βλάβες και δε βλέπουν. Γι αυτό σου λέω απ ευθείας 121

panoskl
26-11-09, 15:20
Ναι γιατί δεν είναι υπεύθυνοι για βλάβες και δε βλέπουν. Γι αυτό σου λέω απ ευθείας 121

Έστω. Και το 121 που βλέπει την βλάβη δεν είχε τίποτα να πει...

panoskl
04-12-09, 11:21
Τελικά θα έρθει τεχνικός του ΟΤΕ στο σπίτι. Ζήτησα το πρώτο διαθέσιμο πρωινό ραντεβού μήπως και δεν αργήσω πολύ στη δουλειά κι έτσι κλείσαμε για την ερχόμενη Τρίτη.

Δεν βλέπω το λόγο βέβαια, αλλά ας έρθει. Όπως είχα πει σε όλες τις επικοινωνίες μου με τον ΟΤΕ, η γραμμή είναι καμπάνα και η ταχύτητα download έχει δοκιμαστεί και με άλλο ρούτερ (και με το bautec του ΟΤΕ) και με Ethernet μεταξύ PC και router (αντί για WiFi) και με άλλα 2 PC.

Δεν μπορώ να φανταστώ τι διαφορετικό θα δει ο τεχνικός του OTE από το σπίτι...

030366
04-12-09, 17:11
Ναι γιατί δεν είναι υπεύθυνοι για βλάβες και δε βλέπουν. Γι αυτό σου λέω απ ευθείας 121
Το οποίο είναι και χωρίς χρέωση κι έχει πολύ λιγότερη αναμονή. Για άτομα πού έχουν κάποιες γνώσεις το 1242 είναι αχρείαστο. :)

panoskl
08-12-09, 11:28
Σήμερα ήταν να έρθει ο τεχνικός. Όπως καταλαβαίνετε μέχρι τις 10.00 δεν εμφανίστηκε κανείς.

Περίμενα τόσες μέρες για να έχω νωρίς ραντεβού αλλά το "ραντεβού" είναι έννοια παρεξηγημένη.

Κάθε άνθρωπος που ξέρει πέντε πράγματα καταλαβαίνει ότι η επίσκεψη αυτή δεν θα είχε νόημα.

Το πρόβλημα όμως είναι τώρα ότι θα κλείσουν την "βλάβη" και φτου κι από την αρχή.

Και γράφω "βλάβη" γιατί είμαι σίγουρος ότι η πόρτα έχει περιορισμό...

baskon
08-12-09, 11:47
Δε νομιζω να κλεισει το θεμα..Απλως εαν ερθει αργοτερα ο τεχνικος θα καταγραφει οτι δε σε βρηκαν..
Παντως μπορει να μην εμφανιστει και καθολου και να γυρισεις το απογευμα και να ειναι ολα οκ..
Ισως να μην εχει ρυθμιστει σωστα η πορτα και ο τεχνικος να τη ρυθμιζει οποτε δεν ηρθε στο ραντεβου(Που οντως ειναι μαλλον ανωφελο..)

Να σε ρωτησω και κατι ομως? Δε νομιζω να εχεις τον υπολογιστη σου ασυρματα ή να εχεις το ασυρματο ανοιχτο...
Παρα πολλες βλαβες που δηλωνονται οφειλονται στο οτι δεν εχουμε καλο σημα στο λαπτοπ ή στο οτι ο γειτονας μας κλεβει ιντερνετ..

Α και κατι τελευταιο..Η γραμμη σου δε θα ελεγα οτι εχει τοσο καλα χαρακτηριστικα (οπως ειπες)...Για 8αρα καλα εισαι και θα επρεπε να δουλευει αψεγαδιαστα....
Αλλα με attenuation 13 σε 8αρα το snr επρεπε σιγουρα να ηταν αρκετα ψηλοτερα και οχι στο 13.5....
Απο errors πως παει η γραμμη?

panoskl
08-12-09, 14:53
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου baskon.

Σωστός για τα προβλήματα του ξεκλείδωτου αλλά και του κλειδωμένου ασύρματου!

Για αυτό και για να να αποκλείσω όλους τους άλλους παράγοντες, έχω δοκιμάσει και με κλειστό ασύρματο και σύνδεση με καλώδιο Ethernet (στο BELKIN) αλλά και με το απλό Baudtec του OTE (μόνο με καλώδιο αυτό γιατί δεν έχει ασύρματο). Επίσης και με δύο διαφορετικά laptop και ένα desktop.

Στην γραμμή μπορεί να δω μέχρι καμιά 20αριά CRC μετά από 10-12 ώρες συνεχούς λειτουργίας. Το σερφάρισμα έχει πολύ καλή αίσθηση. Γνωρίζω καλά τι σημαίνει Internet και ότι το download rate ούτε εγγυημένο δεν μπορεί να είναι ούτε εξαρτάται μόνο από παράγοντες που τους ελέγχουμε εμείς.

Απλά τσαντίζομαι όταν βλέπω ότι προφανώς υπάρχει πάνω "όριο". Σαν να σου λένε ότι ακόμα κι αν έχεις Φεράρι και είσαι στην Αττική Οδό θα πηγαίνεις υποχρεωτικά με ρυθμούς μποτιλιαρίσματος ακόμα κι όταν δεν έχει μποτιλιάρισμα!

panoskl
12-12-09, 14:14
Αγαπητοί φίλοι, το πρόβλημα λύθηκε.

Και σίγουρα ΔΕΝ έφταιγε ο ΟΤΕ.

Σήμερα αποφάσισα να ξαναβάλω το baudtec του ΟΤΕ και να δοκιμάσω.

Όταν είδα download rate ~850 KB/sec τρελάθηκα!!! :p

Ξανάβαλα πάλι το Belkin και είδα πάλι 250 KB/sec με καλώδιο και το ασύρματο off...
:mad:

Δεν ξέρω τι να πω! Ρεζίλι γίναμε.

Προφανώς είναι το Belkin που έχει το πρόβλημα αλλά κόβω το κεφάλι μου ότι σε προηγούμενες δοκιμές με το baudtec (και είχα κάνει πολλές) δεν πήγαινε πάλι πάλι πάνω από 250 KB/sec...

Όταν με ξαναπήρανε από τον ΟΤΕ τους ζήτησα να κλείσουν την βλάβη γιατί το πρόβλημα είναι από εδώ.

Σύνδεσα το Baudtec στην γραμμή και από πίσω το Belkin γιατί υποχρεωτικά πρέπει να έχω WiFi και βέβαια όλα τζάμι... 850 ΚΒ/sec σταθερά.

SNR Margin : 14.0 Downstream, 26.0 db Upstream
Line Attenuation : 13.0 Downstream, 6.2 db Upstream
Data Rate : 8192 383 kbps

:closed:

panos_mlonas
13-12-09, 02:52
και ηρθα εγω για να ξανανοιξω την βλαβη... εχω ψονχ στα 8 εδω και 2 χρονια..κ ποτε δεν μου παρουσιασε κανενα προβλημα..ποτε!!!
κλειδωνω στα 5100 και κατεβαζω απο το rapidshare ΠΑΝΤΑ Κ ΣΤΑΘΕΡΑ με 490-520.
εδω και 2 βδομαδες χωρις να κανω καμια απολυτως αλλαγη δεν μπορω να κατεβασω πανω απο 260-300..
καποια ιδεα? απο που μπορω να δω την πραγματικη ταχυτητα? τι ειναι αυτα που λετε ftp://..??

Piparas
13-12-09, 03:51
Προσπάθησε να κατεβάσεις από εδώ (http://speedtest.ftp.otenet.gr/).

@ ADSLgr.com All rights reserved.