PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 ΧΡΟΝΙΑ INTERNET ΜΕ ΜΑΝΙΒΕΛΑ



nvezirg
21-11-09, 16:02
Θέλω να εκφράσω την αγανάκτηση μου για τo CONN-X του ΟΤΕΝΕΤ και τον προβληματισμό μου για την γενικότερη ανεπάρκεια σωστής παροχής υπηρεσιών adsl internet.

Μένω στην Καντζα-Παλλήνη και εδώ και περίπου 2 xρόνια εχω καθημερινές μικρο-διακοπές στην conn-x σύνδεση μου. Παρόλο που είχα παραπονεθεί αρκετές φορές στο 121, δεν είχα δει καμία βελτίωση και έτσι αναγκάστηκα να ‘ζήσω’ με αυτο.

Το πρόβλημα όμως εντάθηκε τον τελευταίο μήνα, έτσι ανέφερα πάλι το πρόβλημα στο 121, με αποτέλεσμα εδώ και ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ περίπου ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ INTERNET και κανένας αρμόδιος μετά από αλλεπάλληλα τηλεφωνήματα στο 121 δεν κάθετε να ασχοληθεί με το θέμα μου. Μου λένε όλο ότι το πρόβλημα ειναι σε 48ωρο ψηφιακό έλεγχο ! Παρόλα αυτά ο λογαριασμός έρχεται κανονικά και εγώ πρέπει να πληρώνω για κάκιστες ή ανύπαρκτες υπηρεσίες.

Η αγανάκτηση μου εντείνεται περισσότερο όταν βλέπω στην τηλεόραση τις παραπλανητικές διαφημίσεις για γρήγορο και απροβλημάτιστο Ιnternet παντού !!
Aλήθεια μήπως θα ήταν καλύτερα να επένδυαν σε βελτίωση του δικτύου τους κάποια από τα εκατομμυρια που ξοδεύουν για να κοροιδεύουν τον κόσμο ;

Νομίζω ότι σχετικά με την κατάσταση του internet στην Ελλάδα έχει δημιουργηθεί μια πολύ ωραία βιτρίνα που απέχει πάρα πολύ από την πραγματικότητα, αν το ψάξετε λιγάκι θα βρείτε πολλούς που έχουν παρόμοια προβλήματα με τα δικά μου.

Επιπλέον όλοι εμείς οι χρήστες/καταναλωτές είμαστε ουσιαστικά ανυπεράσπιστοι, μπορούμε μόνο να απευθυνθούμε μόνο στην ΕΕΤΤ (Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων), η οποία είναι υποχρεωμένη να ανταποκριθεί για περιπτώσεις internet μέσα σε 20 με 30 ημέρες !!

Που θα πάει πια αυτή η κατάσταση στην Ελλάδα?

psyxakias
24-11-09, 04:48
Θα βοηθούσε να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες. Όπως στατιστικά του modem (ταχύτητα συγχρονισμού, SNR, attenuation, power καθώς και error counters) καθώς και τι είδους μικροδιακοπές έχεις; Αποσύνδεση και ξανασύνδεση ή διακόπτεται η σύνδεση για 1-2 ώρες; Η τηλεφωνία λειτουργεί την ίδια στιγμή ή και εκεί προβλήματα; Έχεις ελέγξει την συνδεσμολογία (φίλτρο, splitter) ή ακόμα και να δοκιμάσεις να συνδέσεις απευθείας το router χωρίς κανένα τηλέφωνο; Ποιο router έχεις και αν έχεις δοκιμάσει με άλλο router;

Κατανοώ την αγανάκτησή σου και ζητώ συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά σκοπός είναι, πέρα από το να συμφωνήσω ότι αρκετές φορές οι υπηρεσίες που λαμβάνουμε ως καταναλωτές δεν αντιστοιχούν στις διαφημιζόμενες, μήπως σε βοηθήσουμε να λύσεις το πρόβλημα... αφού δεν κατάφεραν να το κάνουν από τον ΟΤΕ.

ΥΓ. Κάτι μου λέει πάντως ότι είναι και θέμα περιοχής, διότι έχει ακουστεί ότι δεν έχει σωστά κατανεμημένα κέντρα και αρκετές συνδέσεις έχουν θέμα απόστασης.

geron
26-11-09, 21:12
Πάντως γενικότερα το τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ στην περιοχή είναι για σφαλιάρες...

baskon
26-11-09, 23:32
Σημερα απεκτησα και εγω βλαβη..Ιντερνετ σε μεριζομενη απο τα 15 στα 3 mbps και τηλεφωνια απο Οτε σε ISDN γραμμη τέλος..Dead..
Εχω δηλωσει βλαβη στον Οτε προς το παρον και ελπιζω οταν διορθωθει η τηλεφωνια να επανελθει το ιντερνετ στις κανονικες ταχυτητες..
Αληθεια αν δε φτιαξουν αυριο τη βλαβη μενω ολο το Σαβ/κο χωρις τηλεφωνο?Η δουλευουν οι τεχνικοι και Σαββατο?
Για να δουμε τι ψαρια πιανουν απο εξυπηρετηση εκει στον Οτε τωρα που τους χρειαστηκαμε..

mondeo
26-11-09, 23:51
Θέλω να εκφράσω την αγανάκτηση μου για τo CONN-X του ΟΤΕΝΕΤ και τον προβληματισμό μου για την γενικότερη ανεπάρκεια σωστής παροχής υπηρεσιών adsl internet.

Μένω στην Καντζα-Παλλήνη και εδώ και περίπου 2 xρόνια εχω καθημερινές μικρο-διακοπές στην conn-x σύνδεση μου. Παρόλο που είχα παραπονεθεί αρκετές φορές στο 121, δεν είχα δει καμία βελτίωση και έτσι αναγκάστηκα να ‘ζήσω’ με αυτο.

Το πρόβλημα όμως εντάθηκε τον τελευταίο μήνα, έτσι ανέφερα πάλι το πρόβλημα στο 121, με αποτέλεσμα εδώ και ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ περίπου ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ INTERNET και κανένας αρμόδιος μετά από αλλεπάλληλα τηλεφωνήματα στο 121 δεν κάθετε να ασχοληθεί με το θέμα μου. Μου λένε όλο ότι το πρόβλημα ειναι σε 48ωρο ψηφιακό έλεγχο ! Παρόλα αυτά ο λογαριασμός έρχεται κανονικά και εγώ πρέπει να πληρώνω για κάκιστες ή ανύπαρκτες υπηρεσίες.

Η αγανάκτηση μου εντείνεται περισσότερο όταν βλέπω στην τηλεόραση τις παραπλανητικές διαφημίσεις για γρήγορο και απροβλημάτιστο Ιnternet παντού !!
Aλήθεια μήπως θα ήταν καλύτερα να επένδυαν σε βελτίωση του δικτύου τους κάποια από τα εκατομμυρια που ξοδεύουν για να κοροιδεύουν τον κόσμο ;

Νομίζω ότι σχετικά με την κατάσταση του internet στην Ελλάδα έχει δημιουργηθεί μια πολύ ωραία βιτρίνα που απέχει πάρα πολύ από την πραγματικότητα, αν το ψάξετε λιγάκι θα βρείτε πολλούς που έχουν παρόμοια προβλήματα με τα δικά μου.

Επιπλέον όλοι εμείς οι χρήστες/καταναλωτές είμαστε ουσιαστικά ανυπεράσπιστοι, μπορούμε μόνο να απευθυνθούμε μόνο στην ΕΕΤΤ (Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων), η οποία είναι υποχρεωμένη να ανταποκριθεί για περιπτώσεις internet μέσα σε 20 με 30 ημέρες !!

Που θα πάει πια αυτή η κατάσταση στην Ελλάδα?

Υπάρχει στην περιοχή σου κάλυψη από εναλλακτικούς;
Αν όχι και οι μάγκες είναι μονοκράτορες χέστ@........
Το έχω δει πολλές φορές αυτό το έργο.

emeliss
27-11-09, 16:36
Αληθεια αν δε φτιαξουν αυριο τη βλαβη μενω ολο το Σαβ/κο χωρις τηλεφωνο?Η δουλευουν οι τεχνικοι και Σαββατο?
Για να δουμε τι ψαρια πιανουν απο εξυπηρετηση εκει στον Οτε τωρα που τους χρειαστηκαμε..
Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, προσωπική εκτίμηση είναι ότι θα πάει από βδομάδα λόγω των εκλογών της ΝΔ την Κυριακή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.