PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπορούμε μέσω του ρούτερ να ορίσουμε "κόφτες" στο lan????



Sebu
21-11-09, 17:51
Μπορούμε μέσω του ρούτερ, να βάλουμε περιορισμούς bandwidth (κοινώς κόφτη) σε ένα από τους υπολογιστές που συνδέεται μέσω ethernet πάνω στο ρούτερ?????

Πχ θέλω να του περιορίσω το δυνατό εύρος στα 300kb/s και μόλις το φτάσει να ταβανιάζει εκεί.

Ή αν δεν γίνεται αυτό, αν μπορώ να καθορίσω προτεραιότητες κίνησης όπως έκανα στο US Robotis 9105, πχ αν το ρούτερ αντιλαμβάνεται browsing στο δίκτυο, να κόβει αυτόματα πόρους και bandwidth από το http downloading και τα τορρεντς σε όλο το δίκτυο μου.

Παρέχει τέτοιες δυνατότητες το 780????

Nikiforos
21-11-09, 18:06
Δυστυχώς εγώ όσα χρόνια δουλεύω με routers της σειράς αυτής δλδ το 530, 585, 780 κτλ ουδέποτε είδα τέτοιου είδους ευκολίες. Επειδή περνάω τα πάντα μέσω του δρομολογητή του AWMN που τρέχει mikrotik OS (router OS) αυτά τα πράγματα τα κάνω εκεί αφού έχει ότι χρειάζομαι. Στο συγκεκριμένο router δεν έχω δει κάτι τέτοιο, δυστυχώς είναι πολύ απλό.

special
24-11-09, 17:08
Αυτο που θες να κανεις στο 780 μπορεις να το πετυχεις με το qos.Υπαρχει εδωμεσα καπου για το 585 εαν θυμαμαι ενας οδηγος οπου εχει ελαχιστες διαφορες με το 780.Εαν το πειραξεις προσεξε το voip σου που θα το βαλεις.Μια ματια στο cli manual του 780 θα σε βοηθησει λιγο αλλα προσεξε να βρεις το manual με το firmware που εχεις γιατι καποια πραγματα αλλαζουν απο firmware σε firmware.

Sebu
24-11-09, 17:17
Το θεμα είναι ότι το 780 είναι της ΝετΟνε που είναι κλειδωμένο άρα δεν έχω πρόσβαση στο QoS

Και δεν θέλω τώρα να μπλέκω με ξεκλειδώματα και ιστορίες

Mouse Potato
24-11-09, 17:27
Όλα αναφέρονται εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=206643)

Αν αποκτήσεις πρόσβαση με telnet τότε διαμορφώνεις το QoS

Αν δεν θες να μπεις σε τέτοιες διαδικασίες βάζεις το netlimiter (http://www.netlimiter.com/) σ' όποιον υπολογιστή του LAN θες και το ρυθμίζεις κατάλληλα

Sebu
24-11-09, 18:18
Το θέμα είναι ότι το Supervision πρέπει να γίνει χωρίς να "αναστατώσω" τους χρήστες του δικτύου μου :p

special
24-11-09, 18:28
Το θέμα είναι ότι το Supervision πρέπει να γίνει χωρίς να "αναστατώσω" τους χρήστες του δικτύου μου :p

κοιτα μια μονιμη αναστατωση θα του δημιουργησεις μονιμη μετα :p το qos.Δυστηχως χωρις αναστατωση δεν γινετε εκτος και εαν βρεις ενα δευτερο 780 και κανεις εκει τις δοκιμες και υστερα πεταξεις το user.ini sto μοντεμ που δουλευεις τωρα.Η αλλη λυση ειναι να κανεις δουλεια τα μεσανυχτα :twisted::twisted: οπου ολοι κοιμουνται εκτος απο εσενα :cool:

Sebu
24-11-09, 18:35
Αναστάτωση εννοώ ότι θα το πάρουν χαμπάρι :p

Εγώ θέλω να καθορίζω το τι θα παίρνει ο καθένας τους χωρίς να το γνωρίζουν και να είναι όλοι τους happy, χωρίς ταυτόχρονα να "μπουκώνουν" εμένα.

Παλιά το έκανα αυτό καθορίζοντας το rwin στα xp και τους έκοβε/μπούκωνε αυτόματα το λειτουργικό στα πισι τους. Τώρα όμως με τα κ@λοβίστα δεν υπάρχει δυνατότητα να πειράξεις μόνιμα το rwin καθώς τα σ-vista κάνουν αυτόματα optimization ότι έχει να κάνει με το tcp/ip.

Mouse Potato
24-11-09, 21:06
Τότε αλλάζεις ρούτερ που να έχει Bandwidth Management

Sebu
24-11-09, 21:24
Ναι αλλά όλα αυτά απαιτούν, να σπάσω το 780, να βρώ usename και password για την σύνδεση της ΝετΟνε, να βρώ συμβατο με VoiP ρούτερ, δλδ το ξεχνάμε.

Cacofonix
25-11-09, 14:04
Γιατί δεν στέλνεις ένα email στη NetOne να τους πεις να σου δώσουν άδεια admin;

Hetfield
17-12-09, 16:19
Ναι αλλά όλα αυτά απαιτούν, να σπάσω το 780, να βρώ usename και password για την σύνδεση της ΝετΟνε, να βρώ συμβατο με VoiP ρούτερ, δλδ το ξεχνάμε.
Εννοει σε συνεργασια με το router της Netone. ;)

Banditgr
17-12-09, 16:58
Γιατί δεν στέλνεις ένα email στη NetOne να τους πεις να σου δώσουν άδεια admin;

Συμφωνώ, κάνε ένα τηλεφωνάκι στο support. Δεν χάνεις κάτι, ακόμα και τίποτα να μην γίνει.

Nikiforos
17-12-09, 19:47
Εγώ λέω να κάνεις αυτά με το user.ini όπως έχω κάνει και εγώ και να ξεκλειδώσεις το router! σιγά μη σου δώσουν admin access!

@ ADSLgr.com All rights reserved.