PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ήχο



iakinthos
21-11-09, 23:21
Έχω μια Αsus P5QL-E και έχω βάλει 5.1 ηχεία.
Εχτές πάω να δω ένα βιντεάκι στο Youtube και δεν ακούω ήχο.
Μπαίνω στις ρυθμίσεις του Realtek και λέει ότι τα ηχεία δεν είναι συνδεμένα, χωρίς να έχω πειράξει τίποτα.
Ξεσυνδέω τα βύσματα, τα ξανασυνδέω, αλλά πάλι τα ίδια.
Παίρνω τα ηχεία και τα βάζω στο μηχάνημα του ανιψιού μου και παίζουν.
Κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στη μητρική, αλλά τίποτα.
Μέχρι και φορμάτ έκανα μπας και είχε πειραχτεί τίποτα, αλλά τα ίδια.
Τι μπορεί να φταίει ρε παιδιά?
Η μητρική είναι εντός εγγύησης και ρωτάω αν με καλύβει?
Προτού τη πάω πίσω θα ήθελα να μου πείτε, αν μπορώ να δοκιμάσω κάτι, μπας και παίξουν τα ηχεία.

s3nsit
22-11-09, 04:38
Δε σου κρυβω οτι με το που διαβασα τον τιτλο προβλημα με ηχο σκεφτηκα οτι παλι καμια realtek θα κρυβεται απο πισω...Δε παει αλλο με αυτη τη καρτα δλδ ημαρτον. Τι τη βαζουν onboard αφου ειναι τερμα προβληματικη. Σε μενα δουλεει αλλα ο ηχος ακομα και στα 2.1 ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ. Ελα ομως που δεν εχω αλλη pci ελευθερη....
Τωρα για σενα φιλε αφου κανες και φορματ και ξαναπερασες τα παντα και παλι τπτ...Ριξε μια ματια στη μητρικη αν φαινεται φυσιολογικη(δεν εχει φουσκωσει κανας πυκνωτης ειδικα πανω αριστερα που συνηθως ειναι η καρτα ηχου). Ελεγξε και τα ηχεια σου οτι δουλευουν με καποια αλλη πηγη. Και αφου εισαι σιγουρος στειλε τη για αντικατασταση. Καλη τυχη φιλε

iakinthos
22-11-09, 10:01
Tα ηχεία όπως είπα, τα έχω τσεκάρει σε άλλο μηχάνημα και παίζουν.
Επίσης να σημειώσω ότι προσπάθησα να συνδέσω και απλά ηχεία(2.0) με το πράσινο καρφάκι, στη πίσω υποδοχή της μητρικής και ούτε αυτά παίζουν.:(

DaveMurray
22-11-09, 10:10
@s3nsit

Δεν έχει πρόβλημα το onboard τσιπάκι για κανένα λόγο....

Συντρέχουν τα εξής:

1) Αν έχεις Windows XP(32 η 64bit), Windows Server 2003 (32/64bit), οι drivers της realtek, δεν χρειάζονται την ρύθμιση "speaker fill" και δεν την περιλαμβάνουν... Το πρόβλημα είναι στο youtube, μιας και ο ήχος δεν είναι πολυκάναλος, είναι στερεοφωνικός απλά, όχι πολυκάναλος.... Δεν πρόκειται να ακούσεις ήχο 5.1 όταν και το αρχείο (που είναι embed στο video) δεν είναι πολυκάναλο.... Το πρόβλημα δεν υπάρχει ούτε στα ηχεία, ούτε στο onboard τσιπάκι....

2) Αν έχεις Vista(32/64) η Windows 7 (32/64) η Windows Server 2008 R2 (32/64), πάντα να ενεργοποιείς την επιλογή "speaker fill" στον πίνακα ελέγχου της realtek. To πρόβλημα και πάλι, αν χρησιμοποιείς αυτά τα λειτουργικά, δεν είναι από εσένα, είναι από το youtube λόγω του προαναφερθές "γεγονόντος" στο 1).....

Το "πρόβλημα" το έχω και εγώ, και στα 2 λειτουργικά.... Όταν ακούω "μουσική" από το youtube, ακούω 2.1, αλλά όταν βλέπω ταινίες(dvd κτλ κτλ), ακούω μουσική από τα mp3 μου, και χρησιμοποιώ τον δικό μου player, δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβημα... Ο ήχος είναι 5.1, ακούγεται δλδ από όλα τα ηχεία.....

Να ησυχάσεις λοιπόν, το πρόβλημα δεν είναι από το onboard τσιπάκι σου, η τα ηχεία σου.... :)

----

φίλε ιάκυνθε, μιας και είπες ότι έφτασες να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στην μητρική, και να κάνεις ακόμα και format, και δεν διορθώθηκε το πρόβλημα σου, ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς να της πας πίσω να την κοιτάξουν, η να πάρεις κάποια PCI Express κάρτα ήχου....

iakinthos
22-11-09, 12:54
Φίλε DaveMurray το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω καθόλου ήχο απο τα ηχεία, ακόμα και στο WMP και πουθενά.
Έχω συνδέσει και απλά ηχεία και δε παίζουν και αυτά.
Στο πινακάκι της Realtek δε φένονται καθόλου τα ηχεία, καθώς επίσης στο εικονίδιο των ηχείων στη γραμμή εργασίας, Ήχος/Αναπαραγωγή, μου λέει ότι τα ηχεία δεν είναι συνδεμένα.
Θα τη πάω πίσω αύριο, καθώς είναι εντός εγγύησης.

DaveMurray
22-11-09, 13:09
Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις :) :oneup: :)

s3nsit
22-11-09, 13:39
Και λεω και εγω δεν καταλαβα καλα?Μονο στο utubi δεν εχεις ηχο η γενικως?
Τεσπα. Οτι και να λεμε ειναι περιττο. Ευτυχως που εισαι εντος εγγυησης.

DaveMurray
22-11-09, 13:40
Αυτό που είπα πρίν ήταν για εσένα, μιας και εσύ μίλησες για youtube.

Το παλικάρι, δεν έχει ήχο γενικώς... :)

iakinthos
22-11-09, 16:04
Τελικά αποφάσισα να πάρω μια pci κάρτα ήχου, καθότι η μητρική δεν έχει άλλο πρόβλημα (προς το παρών, έχοντας 2 χρόνια εγγύηση ακόμα, για μελλοντικό πρόβλημα) και να αποφύγω την διαδικασία, ξεμόνταρε-μόνταρε-ξαναεγκατάσταση λειτουργικού και ίσως κάποιο χρόνο αναμονής για αντικατάσταση:evil:

DaveMurray
22-11-09, 16:05
Καλύτερα να μην το ρισκάρεις....

geron
26-11-09, 16:23
Κι εγώ πάντως αυτό θα σου πρότεινα μιας και η αλλαγή Mb είναι αρκετά χρονοβόρα σα διαδικασία....

@ ADSLgr.com All rights reserved.