PDA

Επιστροφή στο Forum : Το Σαββάτο έχω internet μετά τις 12:00



mafia1
22-11-09, 02:06
Καλησπέρα παιδια.Εδώ και 3 εβδομάδες το Σάββατο δεν έχω internet παρα μόνο μετα τις 12:00 περίπου.Δεν ξέρω βέβαια αν έχω ιντερνετ το πρωί αλλά το απόγευμα κατα τις 6:00-6:30 που μπαίνω δεν έχω.Μπορώ να κάνω κάτι εκτος απο το να πάρω τηλέφωνο τον ΟΤΕ;

pelopas1
22-11-09, 11:27
Καλησπέρα παιδια.Εδώ και 3 εβδομάδες το Σάββατο δεν έχω internet παρα μόνο μετα τις 12:00 περίπου.Δεν ξέρω βέβαια αν έχω ιντερνετ το πρωί αλλά το απόγευμα κατα τις 6:00-6:30 που μπαίνω δεν έχω.Μπορώ να κάνω κάτι εκτος απο το να πάρω τηλέφωνο τον ΟΤΕ;

το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα και εγώ αλλά εγώ δεν είχα από το απόγευμα μέχρι το πρωί....έχεις μόνο μια λύση, να πάρεις το 121 και να τους πεις να σου κατεβάσουν την σύνδεση στα 7 mbps......εκεί θα ξαναδοκιμάσεις, και θα διαπιστώσεις ότι θα μπαίνεις στο internet με μερικές αποσυνδέσεις...όπως ακριβώς γίνεται σε μένα μέχρι στιγμής

χρειάζεται η περιοχή σου minidslam για να έχεις ταχύτητες άνω των 8 mbps και με χωρίς αποσυνδέσεις

emeliss
22-11-09, 12:57
Να ρωτήσουμε πρώτα τι βλέπει ο φίλος; Αν το ρούτερ δεν παίρνει ip, αν χάνει το συγχρονισμό της dsl, αν δεν γίνεται τίποτα από τα δύο; Αν έχει ενσύρματο ρούτερ, αν έχει ασύρματο, αν συνδέεται ασύρματα κλπ;

Πάντως με μια γρήγορη εκτίμηση χλωμό είναι να φταίει η γραμμή αν το πρόβλημα παρουσιάζεται μόνο κάθε Σάββατο.

mafia1
22-11-09, 20:12
Καλησπέρα παιδιά.Να σας απαντήσω λοιπόν.Εχώ το Dlink 2640b ασύρματο.Τώρα όταν το ανοίγω αλλές φορες το λαμπάκι του ιντερνετ μένει σβηστο και αλλες είναι κόκκινο.Μετά απο λίγο προσπαθεί να συγχρονίσει και το χάνει πάλι.'Οταν κάποιες φορές το λαμπάκι είναι αναμένο μολις παο να μπω στο site μας σβήνει.Τα στατιστικά του router όταν καταφέρνει και έχει ιντερνετ όπως λέο και πιο πάνω είναι:

Attenuation: 40.5
Snr MArgin: -7.1 (!?)
output power dBm: 12.2

Αυτά ειναι για το downstream γιατί το upstream δεν το σημείωσα.

emeliss
22-11-09, 22:27
Βάλε πάνω το baudtec που σου έδωσαν από τον ΟΤΕ και δες αν κάνει τα ίδια.

mafia1
23-11-09, 18:21
Έχω δοκιμάσει και με άλλο ρουτερ,με ενα παλιο speedtouch αλλα και αυτο τιποτα.Τώρα με το ρουτερ του ΟΤΕ πρέπει να περιμένω το Σάββατο.Αλλά ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατι γίνετε αυτο.Απο ένα Σάββατο που έβρεχε και εδώ και 3 Σάββατα να μην έχω ιντερνετ.Αλλά αυτο που με τρελένει είναι πως πρέπει να πάει 12 για να πιάσει ιντερνετ.

psyxakias
24-11-09, 04:18
Τηλέφωνο έχεις κανονικά αυτές τις ώρες; ή μήπως υπολειτουργεί και αυτό (με παράσιτα ή καθόλου); Μου χει τύχει σε γραμμή που είχαν πάρει υγρασία τα καλώδια να λειτουργεί μετά τις 10-11 το πρωί και ποτέ μετά τις 6-7 το απόγευμα.

mafia1
24-11-09, 19:58
Ναι το τηλέφωνο λειτουργει κανονικα.Κάτι που δεν ξέρω αν είναι σχετικό είναι πως δοκίμασα το μόντεμ σε άλλη πρίζα τηλεφώνου.Μόλις έβγαλα το φίλτρο απο την πρίζα αρχισε και ακουγόταν θόρυβος απο την πρίζα όμως με το τηλέφωνο που σύνδεσα δεν ακουγα κάτι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.