PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ



toulge
22-11-09, 14:21
Καλημερα,

Θελω να αναφερω αυτο το περιεργο προβλημα που ειχα με συχνες αποσυνδεσεις και που φαινεται οτι λυθηκε τυχαια..

Συγκεκριμενα ειχα προβλημα με συχνες αποσυνδεσεις και αποσυγχρονισμους του ιντερνετ.Ειχα καλεσει αρκετες φορες τους τεχνικου του ΟΤΕ που ανταποκρινοντουσαν αμεσα αλλαζοντας μου δικτυο , ρουτερ , πορτα και ακομα μεχρι και προσωρινο καλωδιο απο τον κατανεμητη μεχρι το διαμερισμα βαλαμε για να αποκλεισουμε την πιθανοτητα το προβλημα να οφειλοταν στην εσωτερικη καλωδιωση σου διαμερισματος.

Μετα απο τουλαχιστον 6-7 επισκεψεις των τεχνικων , μετρησεις , δοκιμες , αλλαγες το προβλημα επεμενε και ειχα πλεον αρχισει να πιστευω οτι δεν θα λυθει ποτε και οτι πιθανο να οφειλοταν σε παρεμβολες της dsl. Σε τετοια περιπτωση οπως με ενημερωναν και απο τον ΟΤΕ το προβλημα δεν θα λυνοταν ποτε και θα επρεπε να μαθω να ζω με αυτο γιατι οι παρεμβολες ειναι ενα προβλημα το οποιο και δεν εντοπιζεται ευκολα η αιτια του.

Τυχαια την προηγουμενη εβδομαδα αποφασισα να απενεργοποιησω το ασυρματο απο το ρουτερ ενα Tompson TG 585 v7 που εχω..

Ως εκ του θαυματος βλεπω οτι η συνδεση μου κλειδωνει στα 19 μβιτ αλλα και κραταει για 3 ολοκληρες μερες..Μετα τις 3 αυτες μερες κανει εναν αποσυγχρονισμο αλλα απ'οτι μου ειπαν αυτο ειναι φυσιολογικο γιατι ο ΟΤΕ αλλαζει την IP καθε 3 μερες. Στην αρχη πιστεψα οτι ηταν τυχαιο ομως συνεχισα να εχω απενεργοποιημενο το ασυρματο αν και το χρειαζομαι γιατι εκτος απο desktop εχω και labtop και το ασυρματο ειναι απαραιτητο ομως προκειμενου να συνεχισω να δοκιμαζω ετσι την γραμμη το εχω εδω και 10 μερες απενεργοποιημενο..Σε αυτες τις 10 μερες εχω uptime 3 days μετα κανει εναν αποσυγχρονισμο απ'οτι μου ειπαν για να αλλαξει την IP και μετα και παλι αλλες 3 days uptime..

Αυτο που βλεπω ειναι οτι μετα απο 3 μερες οταν κανει τον αποσυγχρονισμο , συγχρονιζει στα 11 μβιτ ή και στα 8μβιτ και στο τυπο dsl στα στατιστικα του ρουτερ αντι να αναφερει το κλασσικο DSL Type: G.992.5 annex A αναφερει αυτο εδω... DSL Type: ANSI T1.413
Αυτο συμβαινει παντα μετα απο την αλλαγη της ΙΡ ή μετα απο καποια αποσυνδεση ή αποσυγχρονισμο του ρουτερ και επανερχεται μονο οταν κανω εγω restart το ρουτερ απο το κουμπι..

Οι ερωτησεις μου ειναι 2.

1) Υπαρχει περιπτωση το προβλημα με τις αποσυνδεσεις μου τελικα να ηταν το ασυρματο ιντερνετ??Δηλαδη υπαρχουν πιθανες παρεμβολες που εριχναν την γραμμη μου?Σε ολα τα σπιτια απ'οτι ξερω και βλεπω και εδω στην περιοχη μου , εχουν ασυρματη συνδεση για να συνδεονται απλα και ευκολα τα labtop.Εγω τελικα πρεπει να συνδεομαι μονιμα με ethernet προκειμενου να μην εχω αποσυνδεσεις και αποσυγχρονισμους??

Και 2) καποιος γνωστος μου ειπε οτι ειναι θεμα ρουτερ παρολο που ειναι το 2ο που δοκιμαζω γιατι το αρχικο ρουτερ που μου εδωσαν με την ενεργοποιηση ηταν ενα bauntek που εκανε τα ιδια και μου εφεραν το Tompson..Μου προτειναν να αγορασω Zyxel ομως επειδη ειναι ακριβω δεν σκοπευω να το αγορασω και τελικα να δω οτι τα προβληματα οταν ανοιγω το ασυρματο παραμενουν...

Καμια προταση??

Minas1000
23-11-09, 10:45
Το ασύρματο είναι κλειδωμένο με WPA2 ή το έχεις ανοιχτό και κάποιος γείτονας το χρησιμοποιεί με 3285 συνδέσεις σε torrents και στο μπουκώνει;

toulge
23-11-09, 12:13
Το ασύρματο είναι κλειδωμένο με WPA2 ή το έχεις ανοιχτό και κάποιος γείτονας το χρησιμοποιεί με 3285 συνδέσεις σε torrents και στο μπουκώνει;
Οχι το ασυρματο οταν ειναι ενεργοποιημενο ειναι κλειδωμενο με WPA2 οπως λες.

Εχτες εκανε 1-2 αποσυνδεσεις με απενεργοποιημενο το ασυρματο κ εκει που ειχα αρχισει να βγαζω καποια συμπερασματα σχετικα με την αιτια του προβληματος, με μπερδεψε παλι.Αφου εκανε αυτους τους 2 αποσυγχρονισμους συγχρονισε στα 11μβιτ και μενει εκει σταθερο απο τοτε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.