PDA

Επιστροφή στο Forum : FritzBox Fon - Θόρυβος στο σταθερο τηλεφωνο



kstam
13-03-06, 18:44
Πρόβλημα:
Συνδεσα το FritBox της φίλης μου που έχει PSTN γραμμή, και την τηλεφωνική γραμμή την πέρασα μέσα από το Fritz για να χρησημοποιεί και το VOIP. Αλλα πλέων η γραμμή ( ησταθερή του ΟΤΕ) έχει ένα ενοχλητικό θόρυβο. Οταν βγάζω την γραμμή του ΟΤΕ απο το Fritz και συνδέω το οτηλ κατευθείαν στο spliter ο θορυβος εξαφανίζετε.
Ειχε κανεις το ίδιο πρόβλημα?? Καμιά ιδέα από που μπορεί να προέρχετε ή πως μπορεί να λύνετε??
Thnx εκ των προτέρων

joseph
13-03-06, 18:57
Η σύνδεση είναι οτε - σπλιτερ - τηλέφωνο, εαν βάλεις ΟΤΕ - τηλέφωνο, ναι θα ακούγεται θόρυβος , ότι και αν κάνεις, για αυτό σε κάθε τηλεφωνο βάζουμε και σπλίτερ ή το άλλο , πως λέγεται ; δεν θυμάμαι .... Αμα θες οτε και voip με ένα τηλέφωνο τότε δεν ξέρω , εαν θες χωριστά τηλέφωνο και χωριστά voip σε άλλο τηλέφωνο και στο τηλέφωνο δεν έχεις σπλιτερ τότε ακούγεται θόρυβος ...

Τηλέφωνο στην HOL δοκίμασες να πάρεις ; Δεν δαγκώνει ....

kstam
13-03-06, 21:41
Ναι το ξέρω αυτό. Η συνδεση που έχω κάνει (μην ξεχνάς έχω το Fritzbox Fon) είναι:

.........|``````````DSL|---|`DSL
Οτε--- | Line σπλιτερ | | FritzBox
.........|________Phone|---|_ISDN/Analog

Ελπίζω να καταλαβαίνεις το σχεδίο. Πάντως είναι όπως π΄ρεπει να είναι και η γραμμή περνάει μέσα από το σπλίτερ. Ειναι σύμφωνα με το manual.
Το ποιο περίεργο είναι οτι το άλλο τηλέφωνο στο σπίτι που δεν έχει σπλίτερ και περίμενα να έχει θορυβο όπως λές και ετοιμαζόμουν να αγοράσω σπλίτερ.. δεν έχει θόρυβο!!

joseph
14-03-06, 02:08
Πρώτη φορά συμβαίνει το αντίθετο, άρα κάτι πάει στραβά ...
Το σχήμα που έκανες είναι ακατανόητο δυστιχώς ...

αλλά από ότι κατάλαβα απο το φριτζ βγάζεις το τηλέφωνα για το υπόλοιπο σπίτι;

kstam
14-03-06, 13:02
Το κατάλαβα οτι ήταν ακατανοητο αλλα δεν είχα χρονο να το διορθώσω.
Απο την έξοδο του σπλιτερ δινω το DSL στο DSL του Fritz, και τη γραμμη (Line) στην είσοδο γραμμης τηλεφώνου του Fritz (θυρα ISDN/Analog). Το τηλέφωνο συνδεετε στην έξοδο Fon1 του Fritz. Ετσι είναι η κανονική συνδεσμολογία του και έτσι έχει τη δυνατότητα να χρησημοποιήσεις το τηλέφωνό σου και για Voip μεσω του Fritz. Και εγω αυτο έχω κάνει στο σπίτι μου αν και εγω έχω ISDN και δουλεύει χωρίς πρόβλημα, αλλα στης φίλης μου οχι.
Υποπτεύομαι προβλημα στη συσκευή. Καποια ψυχρή ίσως που δεν γειώνει κάτι καλά γιατι ο θόρυβος μοπιαζει με τον κλασσικό 50Hz από κακή γείωση.
Ευχαριστώ πάντως

joseph
14-03-06, 14:29
Κι όμως το είπες μόνος σου .... Στο PSTN το καλώδιο δεν πάει έτσι απλά χωρίς φίλτρο στο τηλέφωνο ότι συνδεσμολογία και αν έχει ...το σπλιτερ ισχύει για την ISDN , ελπίζω να βοηθησα... Πάρε και ένα τηλέφωνο το πρωί στην τεχνική υποστήριξη για περισσότερες πληροφορίες ...

kstam
14-03-06, 14:52
οχι οχι... δεν καταλαβες... το σπλιτερ... (φιλτρο στο PSTN) ΕΙΝΑΙ πριν το τηλέφωνο. Ειναι σωστά συνδεδεμένο. Μόλις μήλισα και με HOL.. τίποτα.. να δοκιμάσω άλλη συσκευή, να απομακρύνω ηλεκτρικές συσκευές (το έκανα...) θα το ξαναπροσαπθήσω το βράδυ.
Thnx

sdikr
16-03-06, 22:22
οχι οχι... δεν καταλαβες... το σπλιτερ... (φιλτρο στο PSTN) ΕΙΝΑΙ πριν το τηλέφωνο. Ειναι σωστά συνδεδεμένο. Μόλις μήλισα και με HOL.. τίποτα.. να δοκιμάσω άλλη συσκευή, να απομακρύνω ηλεκτρικές συσκευές (το έκανα...) θα το ξαναπροσαπθήσω το βράδυ.
Thnx

Θα έλεγα να αλλάξεις σπλιτερ,

minasbox
16-02-07, 09:37
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα πι περιγράφει ο kstam αντιμετωπίζω και εγώ. Βρέθηκε κάποια λύση?

kstam
19-02-07, 22:32
Μήπως έχεις laptop Toshiba?? Γιατι σε τέτοιο μου το έκανε εμένα.... Η λύση είναι να χρησιμοποιήσεις στη θέση του καλωδίου δυκτίου ( κόκκινο καλώδιο) το καλώδιο τηλεφωνικής γραμμής (μαύρο καλώδιο). Δηλαδη να συνδέσεις το Fritz (κόκκινη θύρα) με τον υπολογιστή (θύρα δυκτίου) με το μάυρο καλώδιο. Η διαφορά τους είναι οτι το κόκκινο έιναι FTP (μπλενταζ) ενώ το μάυρο όχι. Κάποιο πρόβλημα πρέπει να υπάρχει με τις γειώσεις και αν ενωθούν οι δύο (Fritz - Υπολογιστής) δημιουργείται ο θόρυβος. Αν θέλεις να συνδέσεις και την τηλεφωνική γραμμή χρησιμοποίησε το κόκκινο στη θέση του μαύρου. Εκει δεν δημιουργεί πρόβλημα...

Tem
19-02-07, 22:53
Μήπως έχεις laptop Toshiba?? Γιατι σε τέτοιο μου το έκανε εμένα.... Η λύση είναι να χρησιμοποιήσεις στη θέση του καλωδίου δυκτίου ( κόκκινο καλώδιο) το καλώδιο τηλεφωνικής γραμμής (μαύρο καλώδιο). Δηλαδη να συνδέσεις το Fritz (κόκκινη θύρα) με τον υπολογιστή (θύρα δυκτίου) με το μάυρο καλώδιο. Η διαφορά τους είναι οτι το κόκκινο έιναι FTP (μπλενταζ) ενώ το μάυρο όχι. Κάποιο πρόβλημα πρέπει να υπάρχει με τις γειώσεις και αν ενωθούν οι δύο (Fritz - Υπολογιστής) δημιουργείται ο θόρυβος. Αν θέλεις να συνδέσεις και την τηλεφωνική γραμμή χρησιμοποίησε το κόκκινο στη θέση του μαύρου. Εκει δεν δημιουργεί πρόβλημα...
το άσπρο καλώδιο τι είναι ?'

kstam
20-02-07, 09:17
Θέλει αντάπτορα rj11/rj45 στη είσοδο ISDN/analog του Fritz

Τι εννοείς?? Τα καλώδια έχουν plugs RJ45 ούτως η άλλως... για να συνδεθεί το καλώδιο στην πρίζα βεβαια θέλει αντάπτορα αφου η πρίζα είναι RJ11. Αυτό το κάνεις ούτως η άλλως αφου αλλίώς δεν συνδέονται... Αλλα δεν λύνετε το πρόβλημα του θορύβου. Το πρόβλημα παρουσιάζετε (σε εμένα τουλάχιστον όταν συνδεόταν η γείωση του Fritz με του υπολογιστή... Το κόκκινο καλώδιο περιλαμβάνει γείωση (μεταλλικό βυσματάκι) το ίδιο και το USB (που και αυτό είχε πρόβλημα). Το μαύρο όμως δεν έχει γείωση, αν και κατα τα άλλα είναι ίδια. Ετσι μπορείς να τα κάνεις "σκάντζα" και να λυθεί το πρόβλημα... Οσο για το άσπρο καλώδιο υποτίθετε οτι είναι για τη γραμμή DSL... Ουσιαστικα και αυτό το ίδιο με το μαύρο είναι... μπορείς να χρησιμοποιήσεις και αυτό...

chris01
24-02-07, 11:40
Τι εννοείς?? Τα καλώδια έχουν plugs RJ45 ούτως η άλλως... για να συνδεθεί το καλώδιο στην πρίζα βεβαια θέλει αντάπτορα αφου η πρίζα είναι RJ11. Αυτό το κάνεις ούτως η άλλως αφου αλλίώς δεν συνδέονται... Αλλα δεν λύνετε το πρόβλημα του θορύβου. Το πρόβλημα παρουσιάζετε (σε εμένα τουλάχιστον όταν συνδεόταν η γείωση του Fritz με του υπολογιστή... Το κόκκινο καλώδιο περιλαμβάνει γείωση (μεταλλικό βυσματάκι) το ίδιο και το USB (που και αυτό είχε πρόβλημα). Το μαύρο όμως δεν έχει γείωση, αν και κατα τα άλλα είναι ίδια. Ετσι μπορείς να τα κάνεις "σκάντζα" και να λυθεί το πρόβλημα... Οσο για το άσπρο καλώδιο υποτίθετε οτι είναι για τη γραμμή DSL... Ουσιαστικα και αυτό το ίδιο με το μαύρο είναι... μπορείς να χρησιμοποιήσεις και αυτό...

Σε μένα συνδέεται το Fritz με ένα ασύρματο access point. Το πρόβλημα με το θόρυβο είναι ακριβώς το ίδιο. Αν το access point βγει από την πρίζα ρεύματος (και ενώ παραμένει συνδεδεμένο με το Fritz) δεν υπάρχει θόρυβος στη γραμμή του ΟΤΕ. Αν και έκανα σκάντζα τα καλώδια, το πρόβλημα του θορύβου παραμένει

kstam
26-02-07, 18:49
Φαινετε να είναι το ίδιο προβλημα με εμένα... είσαι σίγουρος οτι δοκιμασες να χρησιμοποιήσεις για τη σύνδεση μεταξυ Fritz - WAP, καλώδιο που να μήν έχει μεταλικό βυσματάκι?? το μαύρο ή το άσπρο... όχι το κόκκινο... Εμενα έτσι λύθηκε... αν δεν λύνετε... δεν ξερω τι άλλο να σου πώ... πάντωε και εμένα τη λύση μου την έδωσαν από την τεχνική υποστίριξη της HOL μετά από πολλα τηλέφωνα βεβαια που δεν με πίστευαν καλά καλά, και αφού αλλάξανε το Fritz... τελικά μάλλον έφτασε σε κάποιον που ήξερε ή το έψαξε... και μου είπε να το δοκιμάσω... θέλω να καταλήξω... αν δεν λύνετε... πάρε τους τηλ και πρίξε τους... είναι υποχρεομένοι να το λύσουν...
καλή τύχη...

grandstyle
26-02-07, 19:39
παιδια υπαρχει τροπος οι κλησεις να περνανε "μεσα" απο το fritz και να μπορω να τις ηχογραφω ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.