PDA

Επιστροφή στο Forum : Age of Mythology - The Titans ===>Πρόβλημα



James_Bond
03-01-04, 18:14
Από τότε που έβαλα Adsl δηλαδή εδώ και 5-6 ημέρες περίπου έχω ένα πρόβλημα με το Age of Mythology - Τhe Titans. Συγκεκριμένα κάθε φορά που πάω να παίξω online ένα παιχνίδι (στο ESO), κατ' αρχήν αργεί να συνδεθεί με το συγκεκριμένο παιχνίδι στο οποίο πάω να μπω και εν συνεχεία αν υπάρχουν πάνω από 2 παίκτες σε αυτό (συμπεριλαμβανομένου και εμένα, δηλαδή αν το παιχνίδι είναι πάνω από 1 vs 1) τότε έχει φοβερό lag σε σημείο που κάποια στιγμή το παιχνίδι να μην προχωράει με τίποτα. Επίσης κάποιες φορές δεν μπορεί να κατεβάσει τον κατάλογο των παιχνιδιών που υπάρχουν online τη στιγμή εκείνη. Δεν φταίει το μηχάνημα που έχω γιατί με isdn 64 δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα μέχρι και 4 vs 4 έπαιζα (με κάποιο lag βέβαια στην περίπτωση αυτή). (εν πάσει περιπτώσει πάντως ο επεξεργαστής είναι celeron 1.7, η κάρτα GF4 TI4600, 512 RAM και 120 HD)
Υποψιάζομαι πως ίσως φταίει το modem που έχω (Siemens Xpresslink) ή κάποιες ρυθμίσεις που θα έπρεπε να έχω κάνει προκειμένου να μην κολλάει έτσι όταν ν ει να κάνει με περισσότερους παίκτες - συνδέσεις. Ωστόσο νομίζω πως το modem αυτό είναι εντελώς αυτοματοποιημένο (ούτε στο device manager δεν το βλέπω) και ίσως να μην μπορώ να αλλάξω τίποτα σε αυτό. Η σύνδεσή μου είναι Tellas 384/128 αλλά έχω δοκιμάσει και ΑCN με netcarta και έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά. Η περιοχή που μένω είναι η Αγ. Παρασκευή (αυτό το γράφω όχι για γνωριμία :lol: αλλά σε περίπτωση που κάποιος συντοπίτης έχει ανάλογο πρόβλημα) με κέντρο Siemens. Πρέπει δε να τονίσω ότι από την αρχή της εγκατάστασης η ταχύτητά μου είχε μεγάλες διακυμάνσεις, δηλαδή κατά τη διάρκεια της ημέρας έχω συνήθως 27 - 30 ΚΒ download/10 -12 upload ενώ κάτι βραδυνές ώρες (3-4 π.μ.) έχω δει και 45,8 ΚΒ download/ 13.8 upload (στο ADSLguide) και με τις δύο παράπάνω συνδέσεις, οπότε συμπεραίνω ότι δεν είναι πρόβλημα provider.
Από όλα τα παραπάνω τι συμπέρασμα βγάζετε ; Αν κάποιος έχει το παιχνίδι και τον ίδιο εξοπλισμό internet κατά προτίμηση μπορεί να τσεκάρει αν έχει τα ίδια συμπτώματα;

Anarki
03-01-04, 20:54
Δε μπορώ να βοηθήσω αλλά σου προτείνω να αλλάξεις επεξεργαστή γιατί σου λαγκάρει ολο το υπόλοιπο σύστημα που είναι πολύ καλό :)

James_Bond
03-01-04, 21:04
Δεν είναι θέμα επεξεργαστή γιατί με τον ίδιο όπως αναφέρω και πιο πάνω δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα με isdn 64. Κάτι φταίει μάλλον με το modem από ότι υποψιάζομαι ή με το ίδιο το παιχνίδι (αν και δεν το πιστεύω να είναι το τελευταίο καθώς οι περισσότεροι παίκτες από το εξωτερικό έχουν dsl). Παρεπιπτώντως πάντως διευκρυνίζω ότι έχω ήδη κάνει επανεγκατάσταση του παιχνιδιού χωρίς αποτέλεσμα. Το μόνο που σκέφτομαι είναι να δοκιμάσω όταν έχω μεγάλες ταχύτητες download και upload ώστε να δω μήπως φταίει αυτό (και κατ' επέκταση τα μεγαλύτερα pings που έχω τις υπόλοιπες ώρες της ημέρας).
Περιμένω πάντως απαντήσεις από άτομα που έχουν ίδιο modem κυρίως.

elias24
03-01-04, 23:15
Εγω θα έλεγα είναι κλασσικό θέμα υπερκορεσμού DSLAM, που επιρρεάζει τo ping περισσότερο απο το bandwidth.

Εγω δηλαδή, όταν η σύνδεση πάει καλά, έχω 40-41 download speed, 30-50 ping σε Αθηναϊκά Medal of Honor server (οι Αθηναίοι έχουν καλύτερα). Όταν η σύνδεση είναι σε χειρότερη κατάσταση και κατεβάζω με 35, το ping γίνεται ασταθές απο 60-150 έχοντας ένα άκρως εξοργιστικό game lag. Επίσης, σε αυτές τις συνθήκες, το eMule δε μπορεί να λειτουργήσει καθόλου καλά, λόγω των χιλιάδων συνεχόμενων real-time connection που διατηρεί και ανανεώνει, και laggάρει πολύ εως και παγώνει τελείως, όταν υπάρχουν προβλήματα με το ping. Αντίθετα, το pure download με 1 μόνο ενεργή σύνδεση, κατεβάζει με 35 και μπορεί να σου δημιουργηθεί η ψευδέσθηση ότι η σύνδεση δεν είναι και τόσο χάλια.

Το ISDN είναι φυσικά στην κλασσική του σταθερότητα στα 7,33 με σταθερό ping. Πρακτικά κάτι σαν το minimum requirement για on-line games. Το ADSL, ακόμα και με Ελληνικές έχει σαφώς καλύτερα ping, όμως, όταν λειτουργούν όλα σωστά

James_Bond
04-01-04, 00:39
Αν είναι όντως θέμα υπεκορεσμού όπως λες, είναι δυνατόν να κάνει κανείς κάτι ή απλά να εύχεται κάποια στιγμή να διορθωθεί από μόνο του το πρόβλημα ;

P.S. Αν βέβαια κάποιο άλλο μέλος του forum έχει κάποια άλλη εξήγηση, πέρα από αυτή που έδωσε ο Elias24, θα με ενδιέφερε να την ακούσω.

dantouan
04-02-04, 01:25
Φιλε sorry γιατι αν και χρησιμοποιω μια εικονα του Age of mythology το παιχνιδι που παιζω εγω on-line ειναι το Age of conquerors στο zone.com οποτε μαλλον δεν μπορω να βοηθησω... :cry:

@ ADSLgr.com All rights reserved.