PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα κλήσεων σε κινητό



advantix
22-11-09, 23:48
Καλησπέρα, σε hol telephony μόνο, (χωρίς internet, double-play και τέτοια δλδ. ) σήμερα παρατηρήσαμε ότι ένα συγκεκριμένο κινητό νούμερο που ξεκινάει από 695 όταν το καλούμε από το σταθερό της HOL, δεν ακούγεται τόνος κλήσης, (το γνωστό τουτ τουτ) αλλά στο κινητό χτυπάει κανονικά η κλήση, δλδ δρομολογείται η κλήση κανονικά.
Μόλις απαντήσουμε από το κινητό στην κλήση, δεν υπάρχει ομιλία σε καμιά από της δύο πλευρές.
Δοκιμάσαμε να πάρουμε σε άλλα κινητά που αρχίζουν από 699..., 697... και σε σταθερά και σε όλα ακούγεται ο ήχος κλήσης (το γνωστό τουτ τουτ) και όταν απαντηθεί η κλήση μιλάμε κανονικά, χωρίς προβλήματα.
Πήραμε τηλ. την Εξυπηρέτηση Πελατών 13844 και μας είπαν ότι θα ελέγξουν την γραμμή. Μετά από λίγη ώρα μας είπαν ότι προσπαθώντας να ελένξουν την γραμμή είδαν οι τεχνικοί κάποια error και το πόρισμα ήταν ότι φταίει ο πυκνωτής που έχει μέσα η τηλεφωνική μπρίζα που συνδέουμε την συσκευή.
Τους ρώτησα πως είναι δυνατών να έχει η μπρίζα πρόβλημα και να παίρνει σε όλα τα άλλα εκτός από τα συγκεκριμένα που ξεκινάνε από 695 και μου είπαν ότι μπορεί να φταίει το ρεύμα κλήσης που περνάει μόνο για τους συγκεκριμένους αριθμούς και ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο παρά να αλλάξω μια μπρίζα και θα φτιάξει το πρόβλημα.
Βέβαια αυτά τα έλεγε ο τηλεφωνιτής στην Εξυπηρέτηση Πελατών και αυτά μου τα μετέφερε από κάποιους που ρωτούσε κάπου αλλού μιας και με έβαζε πολλές φορές στην αναμονή για να ρωτήσει.
Πείτε μου, τελικά είχε δίκιο ; Υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει κάτι τέτοιο ;

DSLaManiaC
22-11-09, 23:51
Σε γενικές γραμμές ο πυκνωτής -αν υπάρχει- πρέπει να ξηλωθεί.
Απλά τον κόβεις απ τα 2 άκρα και τον πετάς, τίποτα σπουδαίο.

Δεν έχω ξανα-ακούσει κάτι παρόμοιο και δε νομίζω να στέκει με τον τρόπο που στο είπαν αλλά δε χάνεις τίποτα.

advantix
22-11-09, 23:55
Μα μέχρι πριν 3-4 μέρες δεν υπήρχε πρόβλημα και δεν άλλαξε κάτι της τελευταίες μέρες.

DSLaManiaC
22-11-09, 23:58
Μα μέχρι πριν 3-4 μέρες δεν υπήρχε πρόβλημα και δεν άλλαξε κάτι της τελευταίες μέρες.

Εγώ απλά αναφέρω ότι ο πυκνωτής δημιουργεί προβλήματα γενικά ειδικά σε εναλλακτικούς.

Αν όντως έχει η πρίζα/πρίζες σου κάνε το κόπο να τον/τους κόψεις. Δε χάνεις τίποτα

advantix
23-11-09, 00:11
Μάλιστα, δλδ μπορεί να ανέβασε ξαφνικά λίγα μικροφαράντ ο πυκνωτής με αποτέλεσμα να δημιουργεί πρόβλημα σε οριρισμένο εύρων συχνοτήτων.
Θα το κοιτάξω ή θα πάω να πάρω να πάρω ένα τέτοιο http://www.eaparts.gr/images/parts/29163/t_05.07.07.03a.jpg μπας και γίνει δουλειά. Ευχαριστώ για της απαντήσεις.

DSLaManiaC
23-11-09, 00:15
Δε χρειάζεται να μπεις σε έξοδα. Απλά κόψε το πυκνωτή απ τις άκρες του.

advantix
23-11-09, 19:32
Έκοψα τον πυκνωτή, έβαλα και μια νέα πρίζα σαν την παραπάνω αλλά τίποτα, το πρόβλημα παραμένει.
Τους πήραμε τηλέφωνο και είπαν ότι θα το προωθήσουν στο τμήμα για βλάβες.

guzel
23-11-09, 20:59
αυτο στο κανει μονο σ εναν αριθμο ? μηπως φταιει ο αριθμος που καλεις και οχι το σταθερο σου? εχεις δοκιμασει να καλεσεις τον αριθμο αυτο απο αλλο τηλεφωνο ?

advantix
24-11-09, 01:31
αυτο στο κανει μονο σ εναν αριθμο ? μηπως φταιει ο αριθμος που καλεις και οχι το σταθερο σου? εχεις δοκιμασει να καλεσεις τον αριθμο αυτο απο αλλο τηλεφωνο ?
Εννοείται ότι έχω δοκιμάσει να καλέσω το συγκεκριμένο νούμερο και από άλλο σταθερό (ΟΤΕ) και από άλλα 2 κινητά (cosmote & wind) και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

knowlton
24-11-09, 13:22
Δύο διευκρινιστικές ερωτήσεις: φαίνεται το νούμερό της HOL γραμμής στο κινητό όταν το καλείς, κι ο 695 αριθμός του κινητού έχει προέλθει από φορητότητα στο δίκτυο που βρίσκεται;

advantix
26-11-09, 00:41
Δύο διευκρινιστικές ερωτήσεις: φαίνεται το νούμερό της HOL γραμμής στο κινητό όταν το καλείς, κι ο 695 αριθμός του κινητού έχει προέλθει από φορητότητα στο δίκτυο που βρίσκεται;
Και στης δυο ερωτήσεις η απάντηση είναι ναι.
Το νούμερο εμφανίζεται στο κινητό γιατί όπως είπα δρομολογείτε κανονικά, απλά δεν υπάρχει ο κλασικός ήχος που περιμένεις γαι να το σηκώσει ό άλλος. (τουτ τουτ)
Η κάρτα sim ήταν από vodafone και το μεταφέραμε στην cosmote, αλλά αυτό έγινε πριν από 1,5 χρόνο, (5/08) και το πρόβλημα παρουσιάστηκε τώρα, ενώ μέχρι πριν 2 μήνες π.χ. δεν υπήρχε το πρόβλήμα.

advantix
02-12-09, 15:43
Να ενημερώσω απλά ότι το θέμα λύθηκε, χωρίς να κάνουμε κάτι από την μεριά μας, απλά πήραν τηλέφωνο από την HOL και μας είπαν ότι διορθώθηκε η βλάβη.
Πιθανών να ήταν κάποιο πρόβλημα από το κέντρο της HOL για κλήσεις προς τα συγκεκριμένα τηλέφωνα που αρχίζαν από 695 αλλά δεν μας το είπαν.
Μου αρέσει πάντως που ελαφρά την καρδία σου λένε να επέμβεις στις πρίζες στο σπίτι σου και να της αλλάξεις πληρώνοντας κάποιον τεχνικό για να σου κάνει αυτήν την δουλειά σε περίπτωση που δεν πιάνουν τα χέρια σου και τελικά το πρόβλημα να οφείλεται σε αυτούς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.