PDA

Επιστροφή στο Forum : windows 7 & video thumbnails



klaris7
23-11-09, 04:51
Έχω windows 7 home premium 64bit. Για ένα περίεργο λόγο δεν λειτουργούν τα thumbnails, αλλά μόνο για τα βίντεο αρχεία. Για τις φωτογραφίες δουλεύουν κανονικότατα. Έχω τον τελευταίο kmplayer και έχω δοκιμάσει τα shark codecs, τα οποία και έβγαλα και έβαλα το k-lite codec pack full, μπας και διορθωθεί η όλη κατάσταση. Ώστόσο, τζίφος. Επίσης, τα αρχεία wmv δεν παίζουν με τον kmplayer, παρά μόνο με τον vlc, ενώ όπως προανέφερα έχω δοκιμάσει, ήδη, δύο codec packs...

Γνωρίζει κανείς κάτι πάνω σ αυτά;
Ευχαριστώ.


Υ.γ. Ο επόμενος υπολογιστής μου θα 'ναι apple, όσο γαμάτα windows και να βγάλει ο gates:twisted::twisted:

Alexkass
23-11-09, 05:46
με τέτοια codec πακς δε σου φταίνε τα windows...

προσοχή σε τέτοια πακέτα.

πρέπει να βρεις συμβατά με 7άρια 64.

manosdoc
23-11-09, 06:07
Υ.γ. Ο επόμενος υπολογιστής μου θα 'ναι apple, όσο γαμάτα windows και να βγάλει ο gates:twisted::twisted:

Πες αλεύρι η Perian σε γυρεύει....:twisted:

klaris7
23-11-09, 11:39
Φίλε Alexkass, έβαλα τα παραπάνω codecs καθώς είναι τα πιο διαδεδομένα και αξιόπιστα, σύμφωνα πάντα με φόρουμς, ιστοσελίδες κτλ κτλ. Αν υπάρχουν καλύτερα, κατά τη γνώμη σου, πρότεινε τίποτα, μπας και σωθούμε :)

Επίσης, τα codecs που χρησιμοποίησα ήταν για 64bit. Το τσέκαρα και αυτό.

Raven84
23-11-09, 12:34
Οι codecs στα 7 δεν χρειάζονται....

Μόνο για mkv.Κατεβάζεις (http://www.divx.com/en/downloads/divx) και περνάς μόνο το DivX Plus Tech Preview: MKV on Windows 7

klaris7
23-11-09, 14:14
Οκ, ξήλωσα όλους τους codecs και έβαλα μόνο το κομμάτι απ τον Divx που πρότεινες. Καλά όλα αυτά, αλλά εξακολουθώ να μην έχω Thumbnails στα βίντεο και να μην παίζουν τα wmv αρχεία (χρησιμοποιώ kmplayer). :(:(:(:(:(

Raven84
23-11-09, 14:26
Δεν ξέρω τι έχεις κάνει στην εγκατάσταση σου...αλλά την επόμενη φορά ΔΕΝ βάζεις codecs.

Τώρα για λύση στο πρόβλημα(πλην format.....)για αρχή αν σε βολεύει χρησιμοποιείσαι system restore πριν περάσεις οτιδήποτε.Δοκίμασε επίσης να σβησεις τα thumbnails μέσω disk cleanup.

Ξαναμιλάμε.

klaris7
23-11-09, 16:00
Τα thumbnails δεν λειτουργούσαν εξ αρχής, πρωτού περάσω το οποιοδήποτε codec. H εγκατάσταση έγινε κανονικά, boot, format στα Σvista κτλ κτλ. Το disk clean up, επίσης, το έχω δοκιμάσει...

anodizer
23-11-09, 16:06
Δεν νομίζω ότι αρκούν οι codecs για να έχεις thumbnails. Πρέπει να χρειάζεται και κάποια αλλαγή στο registry είτε manually είτε από κάποιον Player. Ωστόσο δεν αξίζει τον κόπο και δεν ξέρω να σου πω πως γίνεται. Δε νομίζω να σου πάρει πάνω από 5' googling. Γενικά όμως codec packs -> μακριά.

klaris7
23-11-09, 16:26
Μιας και ανέφερες τη λέξη registry. Λες να οφείλεται τίποτα στον registry cleaner που χρησιμοποιώ;;; (CleanMyPc registry cleaner) Στο γκουγκλ που τσέκαρα αναφέρονται πολλοί χρήστες σε πρόβλημα στα thumbnails, αλλά στις φώτος, όπου εγώ δεν έχω. Τέλος πάντων θα το ψάξω, μπας και...

anodizer
23-11-09, 16:38
Μιας και ανέφερες τη λέξη registry. Λες να οφείλεται τίποτα στον registry cleaner που χρησιμοποιώ;;;

Αν σου σβήνει την thumbnail cache, ίσως. Άλλα άχρηστα τα registry cleaners :p

klaris7
23-11-09, 16:44
Ρε παίδες, όλα άχρηστα θα μου τα βγάλετε σήμερα, χαχαχα :)))) Τι χρησιμοποιείτε για καθαρισμό, προστασία κτλ;;; Να το ξηλώσω το registry cleaner δηλαδή;; Αυτό έχω και το ad aware για τα spams κτλ Και nod 32 .... Ξεφύγαμε απ' το θέμα:p

anodizer
23-11-09, 16:46
Τίποτα, δεν χρειάζεται το registry cleaning.

Ioanna123
23-11-09, 16:58
Registry cleaner ισως να μην χρειαζεσαι, αλλα αν θελεις δοκιμασε το Revo Uninstaller (http://www.revouninstaller.com/), για να μην βασιζεσαι μονο στα windows για απεγκαταστασεις προγραμματων...

Οσο για τους registry cleaners, χρησιμοποιουσα επι χρονια το regseeker στα ΧΡ χωρις κανενα προβλημα.

Στα Win 7 64bit που εχω τωρα, εχω τρεξει το "απλο" registry cleaner του CCleaner (http://www.ccleaner.com/) χωρις να εχω κανενα προβλημα (και νομιζω οτι μου διορθωσε και κατι).

Raven84
24-11-09, 03:36
Τα thumbnails δεν λειτουργούσαν εξ αρχής, πρωτού περάσω το οποιοδήποτε codec. H εγκατάσταση έγινε κανονικά, boot, format στα Σvista κτλ κτλ. Το disk clean up, επίσης, το έχω δοκιμάσει...

α.Έκανες upgrade απο vista ;
β.Στα vista να φανταστώ είχες περασμένους ....άπειρους codecs ;
γ.Στα vista να φανταστώ χρησιμοποιούσες registry cleaners;

Μην απορείς λοιπόν που τα 7αρια είναι broken.

Ξεκίνα καθαρό install και πέρνα μόνο ένα σκέτο antivirus(οχι suite).Για videos περνά τον DivX Plus Tech Preview για να έχεις MKV υποστήριξη σε MP και thumbnails.Με τον Media Player Classic Home Cinema (http://mpc-hc.sourceforge.net/download-media-player-classic-hc.html) παίζεις τα ΠΑΝΤΑ και με υποτίτλους.

Απέφυγε τις ταρζανιές στα 7.Οτιδήποτε πειράζει μέρος του λειτουργικού ΜΑΚΡΙΑ,εκτός και αν την βρίσκεις με το να έχεις προβλήματα.

klaris7
24-11-09, 11:19
Η εγκατάσταση που είχα κάνει, όπως αναφέρω και στο σχόλιο που παραθέτεις, ήταν καθαρή! Ξήλωσα εντελώς τα vista(φορμάτ), έκανα εγκατάσταση και πέρασα το τελευταίο Nod 32 από antivirus. Αυτά σε γενικές γραμμές... Γι αυτό αναρωτιέμαι...

Raven84
24-11-09, 11:43
Γι αυτό αναρωτιέμαι...

Κάπου την έχεις κάνει:p
Τώρα που την έχεις κάνει μόνο εσύ ίσως ξέρεις.
Πάντως το πρόβλημα αφορά μόνο την εγκατάσταση σου.

Κράτα μόνο όσα σου έγραψα για το μέλλον.

Να πω εδώ πως το remote assistance απλά τα σπάει...έκατσα χθες και σεταρα ολόκληρη εγκατάσταση σε home 7αρια στο φορητό που πήρε ο(άσχετος με pc) αδερφός μου σε μια ωρίτσα.Πανεύκολη σύνδεση,με lag κάτω του δευτερολέπτου,και έτσι γλίτωσα ένα 5ωρο+ από το να κάθομαι με το τηλέφωνο να του εξηγώ βήμα βήμα... :oneup:

Αν έχεις κάποιον έμπιστο που να ξέρει δοκίμασε το και εσύ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.