PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL-adsl σε ISDN γραμμή. Ερώτημα



belakos
23-11-09, 11:48
Καλημέρα
Είμαι νέος στο forum και προσπαθώ να βρω μια άκρη σε ένα πρόβλημα (το οποίο παρέθεσα και εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3165121&postcount=5 ).

Από τις 9/11/2009, δεν έχω καθόλου σήμα adsl (HOL) σε ISDN γραμμή.
Μέχρι τις 5/11 όλα δούλευαν ικανοποιητικά. Στις 5/11 άρχισαν διακοπές στα downloads και διακοπές σήματος μέχρι τις 9/11 ππου διακόπηκε το σήμα τελείως.
Η τεχνική βοήθεια που ζήτησα από την HOL δεν είχε αποτέλεσμα. Έγιναν όλες οι δοκιμές ενώ μου στάλθηκε και νέο ρούτερ (από Jetspeed 520 σε Netfaster Iad-ISDN) το οποίο ποτέ δεν κατάφερε να ανιχνεύσει adsl.
Ο ΟΤΕ έλεγξε (υποτίθεται) 2 φορές τη γραμμή και αποφάνθηκε ότι η γραμμή λειτουργεί κανονικά όσον αφορά στον τομέα ευθύνης του (τηλεφωνία) ενώ για την adsl είπε ότι είναι ευθύνη της HOL. Πράγματι, τα 2 κανάλια της γραμμής λειτουργούν κανονικά.
H HOL από τη μεριά της λέει ότι φταίει η γραμμή του ΟΤΕ.

Το ερώτημα είναι: Πώς μπορώ να ελέγξω ποιός έχει δίκιο;
Είναι δυνατόν να λειτουργεί κανονικά η γραμμή ISDN (όπως λέει ο ΟΤΕ) και να μην έχω adsl σήμα εξ αιτίας της γραμμής (όπως λέει η HOL);

ΥΓ
Δεν ξέρω ποιό είναι το DSLAM. Το ρώτησα στη HOL και δεν μου είπε ο τεχνικός.
Ο ΟΤΕ μου είπε ότι είναι σε 2 km απόσταση (το πλησιέστερο σημείο του χάρτη είναι το ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ). Επίσης, ο ΟΤΕ μου είπε ότι η γραμμή μου σηκώνει μόνο μέχρι 10mbps.

gskarts
23-11-09, 17:01
ΝΑΙ, μπορεί να έχεις τηλεφωνία ISDN κανονικά και να μην παίζει το internet. Από αυτό που περιέγραψες, πιθανόν να μην πατάει καλά το καλώδιο προς το dslam της hol. Είχα παρόμοια περίπτωση.

Ζήτα από την hol «Συνδυαστικό» ραντεβού hol-ΟΤΕ και θα βρεθεί άκρη. Το ίδιο έκανα κι έγω.

Ότι χρειασθείς, εδώ είμαστε… ;)

belakos
23-11-09, 20:49
ΝΑΙ, μπορεί να έχεις τηλεφωνία ISDN κανονικά και να μην παίζει το internet. Από αυτό που περιέγραψες, πιθανόν να μην πατάει καλά το καλώδιο προς το dslam της hol. Είχα παρόμοια περίπτωση.

Ζήτα από την hol «Συνδυαστικό» ραντεβού hol-ΟΤΕ και θα βρεθεί άκρη. Το ίδιο έκανα κι έγω.

Ότι χρειασθείς, εδώ είμαστε… ;)

gskarts, σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Το συνδυαστικό ραντεβού το περίμενα εδώ και μέρες.
Καλώς ή κακώς, σήμερα έκανα αίτηση για double-play στον ΟΤΕ.
Όποιο και αν ήταν το πρόβλημα, όποιος και αν έφταιγε, δεν πήγαινε άλλο. 15η ημέρα χωρίς adsl και η αντιμετώπιση από την ιδιωτική HOL δεν είχε διαφορά από την κρατική γραφειοκρατία.

Δεν ξέρω πώς αλλιώς θα μπορούσε να γίνει για να αποκατασταθεί η βλάβη αλλά τους είπα ότι όταν ένας πελάτης (και μάλιστα τόσο παλιός) δηλώνει τόσες μέρες πρόβλημα κάποια πιο σύντομη διαδικασία θα έπρεπε να εφαρμόζεται. Π.χ. να στείλουν έναν τεχνικό επί τόπου να μετρήσει (τόσο στην εγκατάστασή μου όσο και στο DSLAM).
Τους είπα ότι αν εγώ ήμουνα η HOL, θα έδινα στον πελάτη και κάποια συσκευή τύπου On the Go μέχρι να αποκαταστήσω τη βλάβη (αλλά αυτά, μάλλον είναι ψιλά γράμματα για τα 20,90 ευρώ που δίνω το μήνα).

pRieStaKoS
02-12-09, 02:01
Συνδιαστικο θα γινει αν απο την hol δουν πως η βλαβες που στελνουν στον ΟΤΕ, δεν τις φτιαχνουν και ως δια μαγειας θα φτιαχτουν με το συνδριαστικο (που κανει κ €75) με υπαιτιοτητα ΟΤΕ.

Και να ζητησεις συνδιαστικο, μονο αν το αποφασισουν αυτοι θα το κανουν.

belakos
02-12-09, 12:05
Συνδιαστικο θα γινει αν απο την hol δουν πως η βλαβες που στελνουν στον ΟΤΕ, δεν τις φτιαχνουν και ως δια μαγειας θα φτιαχτουν με το συνδριαστικο (που κανει κ €75) με υπαιτιοτητα ΟΤΕ.

Και να ζητησεις συνδιαστικο, μονο αν το αποφασισουν αυτοι θα το κανουν.

@ pRieStaKoS
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το "συνδυαστικό" δεν έγινε ποτέ.
Έγινε το απλό (που θα μπορούσε να είχε γίνει νωρίτερα): Στις 26/11, έστειλαν 2 τεχνικούς δικούς τους (HOL), οι οποίοι διαπίστωσαν ότι η γραμμή λειτουργεί κανονικά. Το πρόβλημα ήταν στο "καινούργιο" router που είχα παραλάβει. Το router αντικαταστάθηκε αυθημερόν και το 2ο "καινούργιο" δούλεψε κανονικά.
Με άλλα λόγια δηλαδή, απίστευτη ταλαιπωρία 3 εβδομάδων για κάτι που θα μπορούσαν να το είχαν υποπτευθεί και λύσει μόνοι τους (χωρίς δηλώσεις στον ΟΤΕ κλπ.). Και όχι τίποτα άλλο αλλά είχα ρωτήσει τον τεχνικό (όταν διαπίστωσα ότι το καινούργιο router δεν δούλευε) τί πιθανότητες έδινε να είναι το καινούργιο router χαλασμένο και μου το απέκλεισε. Να όμως που αποδείχθηκε ότι ήταν πιθανό.
Το αποτέλεσμα είναι ότι έχασαν έναν πελάτη 14 ετών.

ΥΓ
Από τη Δευτέρα 30/11/2009, έχω connex double-play και παρόλο που "στα χαρτιά" η σύνδεση είναι υποδεέστερη (8187 kbps down, 383 up) σε σχέση με της HOL (μετρημένη από τους τεχνικούς: 12297 kbps down, 1174 up), έχω την αίσθηση ότι οι ταχύτητες τώρα είναι κατά πολύ μεγαλύτερες (δεν ξέρω γιατί).

lehrer
02-12-09, 12:24
Από τη Δευτέρα 30/11/2009, έχω connex double-play και παρόλο που "στα χαρτιά" η σύνδεση είναι υποδεέστερη (8187 kbps down, 383 up) σε σχέση με της HOL (μετρημένη από τους τεχνικούς: 12297 kbps down, 1174 up), έχω την αίσθηση ότι οι ταχύτητες τώρα είναι κατά πολύ μεγαλύτερες (δεν ξέρω γιατί).

Στο conn-x double play ενεργποιηθηκαν τηλεφωνο και ιντερνετ ταυτοχρονα η ενεργοποιηθηκε πρωτα το τηλεφωνο και μετα απο 2 με 3 μερες το ιντερνετ;
Ρωταω γιατι ενας φιλος που ειχε ζητησει προ μηνων τηλεφωνο και ιντερνετ του ενεργοποιησαν πρωτα το τηλεφωνο και μετα απο μερες το ιντερνετ. Τοτε ομως δεν υπηρχε ακομα το double play.

baskon
02-12-09, 12:37
Στο conn-x double play ενεργποιηθηκαν τηλεφωνο και ιντερνετ ταυτοχρονα η ενεργοποιηθηκε πρωτα το τηλεφωνο και μετα απο 2 με 3 μερες το ιντερνετ;
Ρωταω γιατι ενας φιλος που ειχε ζητησει προ μηνων τηλεφωνο και ιντερνετ του ενεργοποιησαν πρωτα το τηλεφωνο και μετα απο μερες το ιντερνετ. Τοτε ομως δεν υπηρχε ακομα το double play.

Προφανως δεν διαβασες καλα τα μυνηματα..
Ο φιλος ειχε μονο το adsl στη Hol.
Με αλλα λογια ειχε ηδη τηλεφωνο ενω το ιντερνετ ηταν σε μεριζομενη..
Οποτε μονο το ιντερνετ ξαναπηγε το Οτε και απλα μπηκε με το πακετο που λεγεται double play που συνδυαζει παγιο+απεριοριστες+8αρα..

Οσο για το φιλο σου..Σε ολες τις μεταφορες γραμμης πρωτα ερχεται το τηλεφωνο..
Μετα μπαινει πανω στη γραμμη το connx..
Επισης καλο ειναι να ζηταμε μονο τη μεταφορα γραμμης..Μολις ερθει το τηλ κανουμε το αιτημα για το ιντερνετ ή για το double play ή για οποια αλλη υπηρεσια θελουμε..

Εχω δει παρα πολλες φορες γραμμες ενεργοποιημενες κανα μηνα που στα συστηματα δεν εχει περαστει κανενα αιτημα για ιντερνετ ούτε για αλλη υπηρεσια ενα μηνα μετα την ενεργοποιηση..
Και ο λογος?Καποιος ξεχασε να περασει το αιτημα οταν ενεργοποιηθηκε η γραμμη

ΥΓ.Ναι πρεπει οταν ολοκληρωθει η φορητοτητα να περαστουν ολα τα πακετα τότε..
Οποτε αν καποιος βαριεται και δε κανει τη δουλεια του..

belakos
02-12-09, 12:59
Στο conn-x double play ενεργποιηθηκαν τηλεφωνο και ιντερνετ ταυτοχρονα η ενεργοποιηθηκε πρωτα το τηλεφωνο και μετα απο 2 με 3 μερες το ιντερνετ;
Ρωταω γιατι ενας φιλος που ειχε ζητησει προ μηνων τηλεφωνο και ιντερνετ του ενεργοποιησαν πρωτα το τηλεφωνο και μετα απο μερες το ιντερνετ. Τοτε ομως δεν υπηρχε ακομα το double play.

Αν καταλαβαίνω καλά, μιλάς για νέα αίτηση που περιλαμβάνει σύνδεση ΟΤΕ και παροχή internet. Στην περίπτωσή μου δεν έγινε αυτό. Έγινε μετατροπή του συμβολαίου μου στον ΟΤΕ από σκέτη τηλεφωνία σε τηλεφωνία+internet (=double play) και συγχρόνως διακοπή συμβολαίου με τον προηγούμενο πάροχο internet (HOL).

Τα πράγματα έχουν ως εξής:

Το τηλέφωνο προϋπήρχε (ενεργοποιημένο και ISDN) από το 2001 ενώ ο πάροχος internet ήταν η HOL.

Στις 20/11 ζήτησα εγγράφως από την HOL να διακοπεί η συνεργασία μας και δήλωσα κατά προτίμηση η διακοπή να γίνει στις 30/11).
Στις 23/11 έκανα αίτηση στον ΟΤΕ για παροχή internet. Ο υπάλληλος με τον οποίο μίλησα μου είπε ότι επειδή η γραμμή μου δεν σήκωνε πάνω από 10-12 kbps, εκείνο που με συνέφερε ήταν να κάνω αίτηση double play (=πακέτο τηλεφωνίας+internet στα 8 kbps) ααντί να έχω χωριστό συμβόλαιο τηλεφωνίας και χωριστό συμβόλαιο για internet (έως 24 kbps). Με την αίτηση, εξουσιοδότησα τον ΟΤΕ να αναλάβει τη διαδικασία διακοπής της σύνδεσης με HOL και την ενεργοποίηση της δικής του.
Η σύνδεση της HOL διακόπηκε στις 12:30 της 30/11 (ενώ ήμουνα συνδεδεμένος) και η σύνδεση (double-play) ενεργοποιήθηκε γύρω στις 14:00 (ειδοποιήθηκα με sms στο κινητό). Μαθαίνοντας από τον ΟΤΕ τα username/password τηλεφωνικά και κάνοντας αλλαγές στο router της HOL, κατάφερα μετά από μισή ώρα να έχω και πάλι σύνδεση στο internet.
Η ταχύτητα της αλλαγής με εξέπληξε. Χάθηκαν μόνο 2-2,5 ώρες.

Ελπίζω τα παραπάνω να σε διαφώτισαν.

lehrer
02-12-09, 13:07
Ζητω συγγνωμη, δεν διαβασα σωστα τα μηνυματα. Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.