PDA

Επιστροφή στο Forum : Netfaster and Fax?



dilliger
23-11-09, 22:55
Καλησπέρα παιδιά!
Είμαι νέος συνδρομητής στην εταρεία του Θείου και επειδή θέλω να στείλω φαξ θέλω να ρωτήσω αν :
To νετφαστερ (2) που μου έδωσαν υποστηρίζει τέτοια δυνατότητα αν συνδέσω το καλώδιο της τηλεφωνικής γραμμής σε κάποια απο τις θύρες του μοντεμ?
υπάρχει κάποιος τρόπος να στείλω φαξ με αυτό ή με το speedtouch 530 v6 που μου έχει μείνει από το προηγούμενο συμβόλαιο με τους Γερμανούς?

Παρεπιμπτόντως, με το speedtouch έχω καλύτερα στατιστικά γραμμής σε σύγκριση με το νετφαστερ.
μου τα έπρηξαν οι τηλεφωνητριες να συνδεθώ με την χολ και συνδέθηκα κυρίως γιατί ειμαι σε επιδοτούμενο.Δεν είχα κανένα πρόβλημα απο τον ΟΤΕ σε σχέση πάντα με την απόσταση απο το κέντρο του(4km) αλλα δεν μπορώ να καταλάβω την χολ όταν τους ρώταγα αν έχουν διαφορετικό κέντρο απο τον ΟΤΕ που μου έλεγαν "εννοείται" εκ των υστέρων βλέπω απο τα στατιστικά του ρουτερ οτι έχουν ακριβώς το ίδιο κέντρο με τον ΟΤΕ καθώς τα στατιστίκα ειναι ιδια αλλα τώρα πια συγχρονίζω με τρομερή διακύμανση στις ταχύτητες (με οριο τα _~ 5Mbit

Αυτά!
αν μπορεί κάποιος ας με διαφωτίσει
thanks

dilliger
25-11-09, 11:34
κανείς δεν ξερει?

smart81
26-11-09, 01:45
Απ'όσο θυμάμαι στο manual δεν αναφέρει κάτι για αποστολή φαξ... οπότε μάλλον δεν μπορείς με το netfaster2. Όσο για το άλλο router δεν γνωρίζω.

(Αν είχες κάνα dialup modemάκι 56k θα μπορούσες να στείλεις φαξ μέσω του pc.)
ή δες στο link παρακάτω μήπως σε βοηθήσει προσωρινά

www.myfax.com/free

georgep138
27-11-09, 00:22
κανείς δεν ξερει?

Αντί να κάθεσαι να ρωτάς και να περιμένεις απάντηση,
σύνδεσέ το για να δεις τι γίνεται.

DaveMurray
27-11-09, 00:36
ένα ADSL Μodem δεν ΣΤΕΛΝΕΙ fax, γιατί δεν καλεί ΚΑΝΕΝΑΝ αριθμό.....

Μόνο με dial up modem το κάνεις αυτό, είτε με πολυμηχάνημα, (τηλέφωνο, scanner, εκτυπωτής, fax).....

trd64
27-11-09, 00:47
Υπάρχει και soft-modem τουλάχιστον σε linux.

Simpleton
27-11-09, 00:56
Υπάρχει και soft-modem τουλάχιστον σε linux.
Δηλαδή;

DaveMurray
27-11-09, 00:57
Software-Modem; Που βάζει ένα adsl modem να καλέσει αριθμό; (σαν να λες, το φεγγάρι ανατέλλει από ανατολή :p)

Να το δώ, και να μην το πιστέψω :p :p :p

εκτός και αν κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά :)

smart81
27-11-09, 02:35
Τα soft-modem δεν είναι απ' όσο ξέρω για linux απλά δεν δουλεύουν συνήθως σε linux. Είναι συνήθως όλα τα παλιά pci 56k modems που η λειτουρία τους εξαρτάται από το software σε αντίθεση με τα εξωτερικά Modem και μάλιστα τα σειριακά που πλήρη (για τα usb δεν ξέρω τι παίζει...) σαν συσκευές και λειτουργούν στο linux χωρίς drivers!... ενώ στα windows ακόμα και αυτά θέλουν τους drivers τους.

alexandros
27-11-09, 10:28
Αν το pc σου έχει πάνω modem/fax μπορείς να στείλεις fax όπως θα έστελνες αν ήσουν στον ΟΤΕ. Υπάρχει και μια εφαρμογή στα windows με τα οποία μπορείς να στείλεις fax αλλά νομίζω σου επιτρέπει μόνο μια σελίδα(cover page). Στην λήψη μπορείς να λάβεις όσες σελίδες σου στείλουν. Υπάρχουν και άλλα προγράμματα τα οποία μπορείς να στείλεις πολλές σελίδες αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν free.

Οι διάφοροι routers δεν έχουν fax/modem πάνω.

Από εκεί και πέρα,

αν έχεις voip τηλεφωνία το netfaster υποστηρίζει t38(πρωτόκολλο για μετάδοση fax μέσω internet) αλλά δεν το υποτηρίζει η hol και καμία άλλη εταιρεία(απ`όσο ξέρω). Σ`αυτήν την περίπτωση η μετάδοη fax μπορεί να έχει προβλήματα.

αν εχεις pstn σύνδεση τότε λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

Αν λοιπόν έχεις fax-modem μπορείς και δες αν σου παρέχουν μαζί κάποιο πρόγραμμα αποστολής fax.

Simpleton
27-11-09, 19:51
Με την εφαρμογή των Windows μπορείς να στείλεις όσες σελίδες θέλεις, αρκεί να τις στείλεις στον εικονικό εκτυπωτή Fax.

dilliger
28-11-09, 12:23
καλημέρα.
Έχω fax/modem σε κάρτα pci αλλά σας ρώτησα για το αν το nefaster μπορεί να στείλει fax γιατί αυτή την στιγμή είμαι με pc που έχει mobo μορφής micro ATX και από τις 2 διαθέσιμες θύρες pci που διαθέτει, η μια έχει την κάρτα γραφικών και η άλλη καλύπτεται από τον ανεμιστήρα της κάρτας. Για να βάλω την κάρτα φαξ/μοντεμ θα πρέπει να ξηλώσω την κάρτα γραφικών, να ενεργοποιήσω την κάρτα onboard και να βάλω μετά το φαξ/μοντεμ. παλιότερα έστελνα φαξ με άλλο πισι ή με το λαπτοπ που τώρα το έχω χαρίσει. Επειδή δεν ήθελα να μπω σε αυτή την διαδικασία για αυτό και έκανα ερώτηση στο φόρουμ.
Άρα λοιπόν η μονή λύση είναι να ξεκινήσω να ξηλώνω....
Ευχαριστώ

pRieStaKoS
01-12-09, 16:30
Τo Netfaster έχει επιλογές fax γιατί είναι VOIP router....

@ ADSLgr.com All rights reserved.