PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν συγχρονίζεται το router-συνεχεις αποσυνδέσεις -Συγχρονίζεται όταν σηκώνω το τηλέφωνο!!



paradeisos
24-11-09, 00:21
Καλησπέρα
Εχω HOL εδώ και 2 μήνες περίπου HOL double play lite
Πρίν την HOl έιχα voadone adsl μέσω ΟΤΕ
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι αποσυγχρονίζεται συνεχώς το router (NETFASTER IAD 2 PSTN)....
Σπίτι έχω μόνο μια πριζα στην οποία έχω συνδέσει με spliter το router και το τηλέφωνο στο οπόιο έχω και φιλτρο....
παλιοτερα με vodafone είχα κάποιες αποσυνδέσεις αλλά όχι τόσο συχνες
Μέχρι και την παρασκευη η σύνδεση μου ήταν ναι μεν σχετικά αργη (γύρω στα 2 παρότι έχω μέχρι 6 MBPS) αλλά οι αποσυνδέσεις δεν ήταν τόσο συχνες...
Από την παρασκευη το βράδυ και μετά μέχρι και χθες το βράδυ το router δεν συγχρονιζόταν σχεδον με τίποτα . Συγχρονιζόταν σπάνια και έχανε πάλι μετά από 1 το πολύ 2 λεπτά. εκανα reset αλλά ΄τιποτα
Πήρα το Σάββατο το πρωι στην HOl και μου ειπαν ότι θα διόρθωναν κάτι (βλεποντας το router μου) και μπορει να δουλευε καλύτερα...Δουλεψε για καμια ώρα και μετά πάλι αποσυνδέσεις...
ξαναπήρα την Κυριακή το πρωί και μου ειπαν θα με πάρουν τηλέφωνο....
Ακόμα με παιρνουν.......
Παρατήρησα όμως κάτι πολύ παραξενο για το οποιο θέλω την εξήγηση σας...
Ενω το router δεν μπορει να συγχρονιστει......Αν σηκώσω απλώς το ακουστικό του τηλεφώνου (είτε για να παρω τηλ ειτε οχι) το router συγχρονίζεται αμεσως) αυτό έχει σαν αποτελεσμα βεβαια όταν παιρνω στην hol επειδη η γραμμή ειναι ανοιχτη το router να ειναι συγχρονισμενο και ο υπαλληλος να τα βλεπει ολα καλα....Οταν κλεινει η γραμμη μετα από λιγο ξανα αποσυγχρωνίζεται.. Αν το ξανασηκώσω και το αφήσω λίγο ξανασυγχρονίζεται και ου το καθεξής....
Τι μπορεί να φταιέι? Εχω αγανακτήσει και άκρη δεν βγάζω..Εχει κανεις κάποια ιδέα για το τι συμβαινει....:hmm::hmm::hmm:

........Auto merged post: paradeisos πρόσθεσε 14 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

To router τυχαία αυτη την στιγμη έχει αυτες τις ενδειξεις

# Status:
Configured Current
Line Status --- SHOWTIME
Link Type --- Interleave Path

* [Go Top]

# Data Rate:
Upstream Downstream
Actual Data Rate 928 (Kbps.) 1280 (Kbps.)

* [Go Top]

# Operation Data / Defect Indication:
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 8.0 dB 11.0 dB
Attenuation 26.0 dB 50.6 dB

Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
FEC Error 3879 1
CRC Error 21 2
HEC Error 31 0

* [Go Top]

# Statistics:
Received Cells Transmitted Cells
Cell Counter 46278 9623

Blitzkrieg
24-11-09, 01:42
Καλησπέρα
Εχω HOL εδώ και 2 μήνες περίπου HOL double play lite
Πρίν την HOl έιχα voadone adsl μέσω ΟΤΕ
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι αποσυγχρονίζεται συνεχώς το router (NETFASTER IAD 2 PSTN)....
Σπίτι έχω μόνο μια πριζα στην οποία έχω συνδέσει με spliter το router και το τηλέφωνο στο οπόιο έχω και φιλτρο....
παλιοτερα με vodafone είχα κάποιες αποσυνδέσεις αλλά όχι τόσο συχνες
Μέχρι και την παρασκευη η σύνδεση μου ήταν ναι μεν σχετικά αργη (γύρω στα 2 παρότι έχω μέχρι 6 MBPS) αλλά οι αποσυνδέσεις δεν ήταν τόσο συχνες...
Από την παρασκευη το βράδυ και μετά μέχρι και χθες το βράδυ το router δεν συγχρονιζόταν σχεδον με τίποτα . Συγχρονιζόταν σπάνια και έχανε πάλι μετά από 1 το πολύ 2 λεπτά. εκανα reset αλλά ΄τιποτα
Πήρα το Σάββατο το πρωι στην HOl και μου ειπαν ότι θα διόρθωναν κάτι (βλεποντας το router μου) και μπορει να δουλευε καλύτερα...Δουλεψε για καμια ώρα και μετά πάλι αποσυνδέσεις...
ξαναπήρα την Κυριακή το πρωί και μου ειπαν θα με πάρουν τηλέφωνο....
Ακόμα με παιρνουν.......
Παρατήρησα όμως κάτι πολύ παραξενο για το οποιο θέλω την εξήγηση σας...
Ενω το router δεν μπορει να συγχρονιστει......Αν σηκώσω απλώς το ακουστικό του τηλεφώνου (είτε για να παρω τηλ ειτε οχι) το router συγχρονίζεται αμεσως) αυτό έχει σαν αποτελεσμα βεβαια όταν παιρνω στην hol επειδη η γραμμή ειναι ανοιχτη το router να ειναι συγχρονισμενο και ο υπαλληλος να τα βλεπει ολα καλα....Οταν κλεινει η γραμμη μετα από λιγο ξανα αποσυγχρωνίζεται.. Αν το ξανασηκώσω και το αφήσω λίγο ξανασυγχρονίζεται και ου το καθεξής....
Τι μπορεί να φταιέι? Εχω αγανακτήσει και άκρη δεν βγάζω..Εχει κανεις κάποια ιδέα για το τι συμβαινει....:hmm::hmm::hmm:

........Auto merged post: paradeisos πρόσθεσε 14 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

To router τυχαία αυτη την στιγμη έχει αυτες τις ενδειξεις

# Status:
Configured Current
Line Status --- SHOWTIME
Link Type --- Interleave Path

* [Go Top]

# Data Rate:
Upstream Downstream
Actual Data Rate 928 (Kbps.) 1280 (Kbps.)

* [Go Top]

# Operation Data / Defect Indication:
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 8.0 dB 11.0 dB
Attenuation 26.0 dB 50.6 dB

Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
FEC Error 3879 1
CRC Error 21 2
HEC Error 31 0

* [Go Top]

# Statistics:
Received Cells Transmitted Cells
Cell Counter 46278 9623


αν και έχει χιλιοειπωθεί

http://www.hol.gr/files/splitter.jpg

Με λίγα λόγια δεν χρειάζεσε το φίλτρο και μόνο πρόβλημα δημιουργεί .
Αν δεν λειτουργήσει και έτσι μάλλον είναι προβληματικό το splitter .
:oneup:

smart81
24-11-09, 03:14
Δοκίμασε να δεις αν δουλεύει χωρίς το τηλέφωνο ή ακόμα και χωρίς το splitter (δηλαδή με το router κατευθείαν στην πρίζα...)
Είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα και έφταιγε ένα από τα τηλεφωνα που είχα συνδεδεμένα κάτι σαν βραχυκύκλωμα μου έκανε... του άλλαξα καλώδιο και τελικά έφτιαξε.

TasosG3
24-11-09, 12:26
ειναι θεμα εσωτερικης η καποιας συσκευης

paradeisos
24-11-09, 22:29
Έβγαλά το φιλτράκι από το τηλέφωνο και το πρόβλημα παραμένει...
Εβγαλα το τηλεφωνο και άφησα μόνο το router...Το πρόβλημα παραμένει...
Με πήραν τηλέφωνο πριν λίγο από την ΗΟL (ΜΕΤΆ από 2 μέρες) και μου είπαν ότι βλέπουν χαμηλή αντίσταση σε ένα απο τα καλώδια που έρχεται στο σπίτι...Μου πρότιναν να φέρω ηλεκτρολόγο και να μου μετρήσει το καλώδιο (από ότι κατάλαβα), θα πρέπει να είναι 48-50 volt από ότι μου είπε .
Και να βάλει ένα router στο καφάο για να δει τι γίνεται..
Μου πρότινα μετά τους ελέγχους να τους ξαναπάρω για να μου δώσουν κατευθύνσεις...
Πήρα τηλέφωνο ηλεκτρολόγο και πιθανόν άυριο θα με επισκεφτει...
Εχει κάποιος ιδέα για τοτι άλλο θα πρέπει να κοιτάξει εκτός από τα volt? Για να ξέρω και εγώ τι ακριβώς θα του ζητήσω..
που μπορέι να εστιάζεται το πρόβλημα....???

valen_gr
25-11-09, 01:59
To χαμηλη αντισταση στο ενα καλωδιο = καπου γειωνει το καλωδιο

pRieStaKoS
02-12-09, 02:05
Σιγουρα εκτος απο φιλτρα/splitter, ειναι θεμα με πριζα η εσωτ.καλωδιωση...

@ ADSLgr.com All rights reserved.