PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με το ADSL MODEM! help plzzzz!



Devout
04-01-04, 06:15
Γεία σας παιδιά! Τις 2-3 τελευταίες ώρες ψάχνω στο forum για μια λύση στο πρόβλημα μου, αλλά δεν στάθηκα τυχερός. Anyway, εγώ σας το γράφω και όποιος μπορεί βοηθάει!

Αρχές Οκτωβρίου κάνω αίτηση στον ΟΤΕ για ADSL γραμμή στα 512 με ISDN γραμμή. -"Σε 1 μήνα περίπου θα επικοινωνήσουμε μαζί σας" ήταν η απάντηση. Μέσα Νοέμβρη, (ούτε φωνή, ούτε ακρόαση από τον ΟΤΕ) τους ξαναπαίρνω τηλέφωνο και μου λένε ότι η γραμμή είναι έτοιμη (έχει γίνει η μετατροπή) και οτι πρέπει να προμηθευτώ εγώ από μονος μου το modem λόγω έλλειψης.(!!) Τρέχω λοιπόν στο υποκατάστημα του ΟΤΕ και το προμηθεύομαι... Α, μαζί με το modem πήρα και ένα splitter/φίλτρο (δεν ξέρω τι ακριβώς είναι) και ακολουθώντας τις οδηγίες στο site έκανα μόνος μου την εγκατάσταση... (Γλύτωσα και τα 50 ευρώ!). Anyway, συνδέω το splitter/φίλτρο στην πρίζα, συνδέω το netmod πάνω στο splitter, παίρνει σήμα κανονικά, και συνδέω και το modem στην ελεύθερη θύρα του splitter. To modem είναι ένα Siemens XPRESSLINK ISDN και από το πρώτο κι όλας λεπτό λειτουργίας του αναβοσβήνει συνεχώς ένα κόκκινο λαμπάκι που γράφει "sync" και φυσικά δεν μπορώ να συνδεθώ στο internet. Έχω πάρει κυριολεκτικά εκατοντάδες τηλέφωνα τον ΟΤΕ, το HELPDESK της DSL και την Otenet και κανείς δεν με έχει βοηθήσει...! Μέχρι και τεχνικό φώναξα, ήρθε, το είδε και είπε ότι δεν φταίω "εγώ" αλλά τα κεντρικά του ΟΤΕ και οτι θα το έφτιαχνε σε "2 εργάσιμες!".... Από τότε μέχρι και σήμερα το λαμπάκι αυτό εξακολουθεί να αναβοσβήνει... Ελπίζω σε κάθε σας βοήθεια! Thanks!

Nick2k2
04-01-04, 07:18
Xμ φίλε μου αυτό μου θυμίζει την δικιά μου περίπτωση που τράβηξα μαρτύρια μέχρι να λυθεί.Ήρθαν πόσες φορές τεχνικοί στον χώρο μου και δεν μπορούσαν να βρουν το πρόβλημα.Τελικά ύστερα απο πολλές ανεπιτυχείς προσπάθειες και αφού σηκώσαν τα χέρια ψηλά,το πρόβλημα λύθηκε αλλάζοντας μου απλά πόρτα στο DSLAM της περιοχής.Μου κανε ακριβώς το ίδιο και μένα δεν συγχρόνιζε με το DSLAM και το λαμπάκι αναβόσβηνε.Τελικά μετά την αλλαγή της πόρτας,συγχρόνισε με την μία.Όλη αυτή η διαδικασία μου πήρε 2 βδομάδες εμένα για να λυθεί γιατι δεν ήξεραν που ήταν το πρόβλημα και επέμεναν οτι το έφταιγα εγώ,αλλα τελικά δε.Τέλος πάντων για να μην στα πολυλογώ εφόσον σου είπαν οτι το πρόβλημα δεν είναι απο σένα,πάρτους και πέστους να σε βάλουν σε άλλη πόρτα,αν δεν το φτιάξουν μόνοι τους, και δες αν συγχρονίσει μετά,γιατί μου μυρίζεται ίδια περίπτωση.

UGF_GreekMind
04-01-04, 13:47
Να κάνω μία "χαζή" ερώτηση Devout ;

Τη συνδεσμολογία στο splitter πως την έκανες ; Δηλαδή ποιο βίσμα έβαλες που ;

aelius_maximus
04-01-04, 13:50
Χωρίς να διαφωνώ με όσα έχει γράψει ο Nick2k2 κάνε απλά και μία εύκολη δοκιμούλα για να απενεχοποιήσεις την δική σου υπαιτιότητα. Σύνδεσε το modem μόνο του στο πριζάκι του ΟΤΕ παρακάμπτοντας τον spliter και περίμενε κανά πεντάλεπτο μπας κι αλλάξει χρώμα το λαμπάκι.
Αν πετύχει το εγχείρημα ξαναγράψε εδώ να συνεχίσουμε την διερεύνηση.
Καλή χρονιά να έχεις!!!

Devout
04-01-04, 19:20
Yo παίδες, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Και κάτι άλλο: Βασικά δεν ξέρω αν η μικρή συσκευή που μου έδωσαν πρόκειται για splitter ή φίλτρο. Επάνω γράφει: Siemens XpressLink και έχει 3 θύρες: ISDN , NT , LINE. Από την πρίζα έχω συνδέσει το καλώδιο στην θύρα LINE, το netmod στην θύρα ISDN και το dsl modem στην θύρα NT. To netmod παίρνει κανονικά σήμα αφού μπορώ και παίρνω τηλέφωνα. Δοκίμασα να βάλω το modem μόνο του στην πρίζα του τοίχου για κανά μισάωρο, αλλά και πάλι το λαμπάκι δεν λέει να γίνει πράσινο. Μήπως ξέρετε ποιόν πρέπει να πάρω τηλέφωνο για να γίνει αλλαγή της πόρτας DSLAM?

UGF_GreekMind
04-01-04, 20:01
Το 122 (αν θυμάμαι καλά).

Axilleass
05-01-04, 01:51
Η συσκευη που περιεγραψες ειναι spliter...

aelius_maximus
05-01-04, 11:37
Επηδή απ'ότι κατάλαβα έχεις στήσει τον εξοπλισμό μόνος σου θα πρέπει να κάνεις τροποποιητική αίτηση στο 134 για έλεγχο από συνεργείο του ΟΤΕ. Αν όμως διαπιστωθεί ότι είναι δικό σου λάθος εγκατάστασης στον χώρο σου τότε θα χρεωθείς (30€ νομίζω), αν όχι το πρόβλημά σου θα λυθεί όπου κι αν βρίσκεται.

Devout
05-01-04, 12:56
Καλημέρα παιδιά! Μόλις πριν από λίγο μίλησα με κάποιον κύριο στον ΟΤΕ που ισχυρίστηκε ότι ήταν υπεύθυνος για τα θέματα της DSL και μου είπε τα εξής: Οτι αυτό που ζητάω (αλλαγή πόρτας στο DSLAM) δεν γίνεται έτσι με απλές διαδικασίες. Πρέπει να καταθέσω αίτηση στο 134 και μετά ότι γίνει έγινε!
Το ωραίο ξέρετε ποιό είναι? Οτι σήμερα πρωι πρωι δεχτήκαμε τηλεφώνημα από τον οτέ (!) που μας είπαν οτι είχε βλάβη η περιοχή και ότι αποκαταστάθηκε, οπότε και μας πήραν για να επιβεβαιώσουν ότι το modem συγχρονίστηκε. Φυσικά, το λαμπάκι δεν έχει σταματήσει να αναβοσβήνει κόκκινο....
Δεν ξέρω!... Έχω απελπιστεί!

Axilleass
05-01-04, 18:40
Κοίτα αν και το πιθανότερο ειναι να συμβαίνει αυτο που λεει ο φιλος Nick2k2 , μην τους ...αγριεύεις ζητωντας κατι το τοσο συγκεκριμένο. Ξαναπαρε το 122 (νομιζω) και πες τους οτι υπάρχει προβλημα και το μοντεμ δεν συγχρονιζει με τπτ.. και να ερθουν να δουν τι συμβαίνει.. Αν πουν τπτ αηδιες.. πες τους "ναι αλλα εμένα δεν μου δουλεύει ! φώναξα και τεχνικο και μου ειπε οτι οι συνδεσεις μου και τα pc μου και τα μοντεμ μου ειναι ενταξει.. Πληρώνω και δεν εχω dsl ! "

Ας πουν την γνωμη τους pls οσοι ειχαν παρομοια προβληματα.. και εχουν εμπεδώσει τις ..τακτικές ορθου χειρισμού των οτετζιδων ! :) Nick τι λες ??

shakm
05-01-04, 19:14
Νομίζω κάπου στο forum διάβασα για κάποιον που είχε παρόμοιο πρόβλημα σε dsl over isdn και τον είχαν βάλει καταλάθως σε πόρτα pstn! Έχε γούστο να σου κάναν τπτ τέτοιο και τώρα να μην έχει πόρτες για isdn (γιατί εξαντλούνται και γρήγορα οι άτιμες..!) Πάντως να επιμείνεις, πολλοί εδω μέσα κατάφεραν αρκετά έτσι. Αργά η γρήγορα θα στο φτιάξουν επειδή θα σε βαρεθούν (και θα βγάλουν από τις isdn πόρτες εκείνο το 10χρονο του υποδιευθυντή που θέλει να παίζει τζάμπα counter-strike την την ίδια στιγμή που η αδερφή του πέρνει τηλ το αμόρε... :mrgreen: )

Nick2k2
05-01-04, 20:59
Κοίτα αν και το πιθανότερο ειναι να συμβαίνει αυτο που λεει ο φιλος Nick2k2 , μην τους ...αγριεύεις ζητωντας κατι το τοσο συγκεκριμένο. Ξαναπαρε το 122 (νομιζω) και πες τους οτι υπάρχει προβλημα και το μοντεμ δεν συγχρονιζει με τπτ.. και να ερθουν να δουν τι συμβαίνει.. Αν πουν τπτ αηδιες.. πες τους "ναι αλλα εμένα δεν μου δουλεύει ! φώναξα και τεχνικο και μου ειπε οτι οι συνδεσεις μου και τα pc μου και τα μοντεμ μου ειναι ενταξει.. Πληρώνω και δεν εχω dsl ! "

Ας πουν την γνωμη τους pls οσοι ειχαν παρομοια προβληματα.. και εχουν εμπεδώσει τις ..τακτικές ορθου χειρισμού των οτετζιδων ! Nick τι λες ??


Χαχα ε βέβαια προπαντώς με το μαλακό,δεν θέλει να τους αγριεύεις γιατι μετά θα σου πετάξουν ένα ωραίο "δεν υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή σας" και θα είναι όλο δικό σου :lol: :lol:
Πέρα απο την πλάκα τώρα η αλλαγή πόρτας οντως δεν γίνεται τόσο απλά.Μην βλέπεις εμένα,εγώ πέρασα τα πάνδεινα μέχρι να βρουν τι έφταιγε και ύστερα που το βρήκαν εκείνος ο ανθρωπάκος κάθησε και το ψαξε και οταν βρήκε οτι έφταιγε η πόρτα με ξαναέβαλε πίσω στην παλιά μου γιατι μου είπε οτι αυτή η πόρτα ήταν ενός άλλου χρήστη και με έβαλε τώρα πάνω για δοκιμή.Και ύστερα μου λέει θα σου κάνω εγώ την αίτηση για αλλαγή πόρτας και μετά απο 5 λεπτάκια ήμουνα εντάξει,με πήρε τηλέφωνο για επιβεβαίωση έδωσε και εντολή στα κεντρικά να με σετάρουν στο BRAS και αφού με πήραν και απο κει τηλέφωνο για να μου πουν οτι ήταν όλα εντάξει,μετά απο λίγη ώρα είχα νετ. :)
Αλλά σε μένα ήταν περίπτωση και είχα ταλαιπωρηθεί κιόλας,γιαυτο έγιναν όλα στο άψε σβήσε.Κανονικά εσύ πρέπει να φέρεις τεχνικό απο τον οτε δηλώνοντας βλάβη στο 121 να έρθει να σου τσεκάρει οτι όντως δεν είναι το πρόβλημα απο σένα και ύστερα,με το μαλακό βέβαια θα του κεράσεις και κανένα γλυκάκι :D για να του το φέρεις ήρεμα,μην του έρθει ξαφνικό,να του πεις για αλλαγή πόρτας. :D

Axilleass
05-01-04, 21:58
χεχεχε τι να κανουμε.. Προκειμενου να κανουμε την δουλεια μας.. ας φανε και κανα μελομακαρωνο.. και καφεδακι να πιουνε...
Αλλα αν δεις οτι δεν το φτιαχνει.. αρχισε να αλλαζεις σταση σιγα-σιγα.. (μην τον δειρεις πολυ.. με το μαλακο παντα ! :) :) ) Μεχρι να πει δυνατα και καθαρα : "Μη, φτανει, ενταξει θα στο φτιαξω αμεσως !" Απο αυτο το σημειο και μετα, σε 10' θα εισαι οκ.. :)

Axilleass
05-01-04, 22:09
Παιδια πλακα-πλακα.. αν αρχισουμε να γραφουμε ο καθενας μας τι περασε μεχρι να να συνδεθει... δεν μας φτανουν ολοι οι τομοι της "παπυρος-λαρους-βριτανικα" !!! :) Χαμος.. Βεβαια βγαινουν ορισμενοι που και που.. και σου λενε : εγω εβαλα σε 2 μερες..!
Βασικα εγω αυτα δεν τα πιστευω..! Νομιζω οτι αυτοι που λενε τετοια,ειναι ατομα αργυρωνητα και υποκινουμενα απο τον οτε ! :) για μας ριχνουν σταχτη στα ματια, αποπροσανατολιζοντας μας... :roll:

Σε 2 μερες dsl ?? τς τς τς !! :evil:

shakm
05-01-04, 22:21
2 μέρες ? noway.. Εγώ ο καημένος που θέλω να αλλάξω και σε pstn πρώτα να δω τι θα τραβήξω.. Από τα τηλ που έκανα σε ΟΤΕ και isp's είμαι ψυχολογικά προετοιμασμένος για minimum 1 μήνα :cry: :cry:

Λέτε αν τους πω τα κάλαντα να μου τη βάλουν πιο νωρίς ;; :)

Axilleass
05-01-04, 22:36
αχαχαχα Μπορει να πιασουν τα καλαντα λογω των ημερων.. Εκτος και σου πουν το κλασικο.. "μας τα'παν αλλοι.. !~ ! :)

Φιλε shakm και εγω τα ιδια εκανα .. μια και δεν υπηρχε διαθεσιμοτητα σε isdn...

Δεν θα αργησεις τοσο.. εξαρταται απο τον φορτο που εχοιυν τα συνεργεια..

Καπως νορμαλ θεωρω : 5 μερες για ερθουν να παρουν το νετμοντ.. 3-4 μερες για να φανει η αλλαγη στα pc τους, εκει κανεις την αιτηση.. σου λενε για 14 μερες.. εμενα εκαναν καπου 3-4.. (πολυ καλα..) δλδ : 5+4+6 (πες) = 15 μερες.. καπου εκει σε βλεπω.. 15-20 μερες, αλλα ισως και λιγοτερο αν εισαι τυχερος.. )
παραμονη πρωτοχρονιας κερδισες ή εχασες ?? :) )

Nick2k2
06-01-04, 00:13
E φυσικά τώρα,αυτές οι 2 μέρες εγώ τις ακούω βερεσέ. :D Δεν υπάρχει περίπτωση νόρμαλ άτομο χωρίς διασυνδέσεις με τον οτε, ή τίποτα γνωστούς,να βάλει dsl σε 2 μέρες, σε ποιά χώρα βρισκόμαστε :roll: Και φυσικά πριν πάρεις την απόφαση να βάλεις dsl θα πρέπει να ακολουθήσεις κάποια διαδικασία.Οπότε παρακάτω ακολουθούν πρακτικές συμβουλές που θα πρέπει να ξέρετε πρωτού πάρτε την απόφαση για dsl:

===-ΣΤΑΔΙΟ 1:ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ-===

Το πρώτο πράγμα που θα κάνεις είναι να ετοιμαστείς ψυχολογικά για τα χειρότερα προβλήματα που μπορείς να αντιμετωπίσεις και οτι σε λιγότερο απο ένα μήνα δεν πρόκειται να δεις dsl απο την ημέρα της αίτησης.Αυτό είναι το πρώτο στάδιο,όταν πάρεις πλέον την απόφαση και ετοιμαστείς ψυχολογικά θα πρέπει να πεις 10 φορές φωναχτά:"Είμαι έτοιμος να μπω στον γολγοθά του dsl,είμαι προετοιμασμένος για τα χειρότερα,και σε λιγότερο απο ένα μήνα dsl δεν πρόκεται να δώ".Αν τα κάνεις όλα αυτά και νοιώθεις ψυχολογικά σίγουρος,τότε μπορείς πλέον να προχωρήσεις για την αίτηση.Αλλά προσοχή αν δεν είσαι έτοιμος, να μην τυχόν το επιχειρήσεις γιατί μετά δεν θα είναι κανείς υπέυθυνος για τις συνέπειες των πράξεων σου :D

===-ΣΤΑΔΙΟ 2:ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΟΤΕ-===

Μετά πια την ολοκλήρωση της αίτησης και εφόσον αυτή η πράξη στεφθεί με επιτυχία τότε μπαίνεις στο 2ο στάδιο της αναμονής που είναι και το πιο σημαντικό,αν εκεί πάνε όλα καλά και είσαι εξαιρετικά τυχερός,αν και έχεις ελάχιστες πιθανότητες :) τότε σε 7-10 μέρες θα είσαι connected. Όμως επειδή όπως είπα πιο πριν έχεις λίγες πιθανότητες το πιο πιθανό είναι να χρειαστείς αρκετά τηλεφωνάκια στον οτε,γιαυτό πρωτού κάνεις οτιδήποτε θα χρειαστεί να οπλιστείς με αρκετή υπομονή και να αρχίσεις τα τηλεφωνηματάκια στον οτε.Συχνοί αριθμοί που θα χρησιμποιείς είναι οι: 121,122,134,1500 γιαυτό φρόντισε να τα μάθεις καλά :D Σε αυτό το σημείο θα χρειαστεί να είσαι ήρεμος γιατί οι συνδιαλέξεις με άτομα απο αυτά τηλέφωνα κύριο σκοπό έχουν να σε ταράξουν και με κύριο σκοπό να σε βγάλουν απο τα ρούχα σου και εκτός εαυτού,γιαυτό αν η μέρα σου δεν είναι καλή ή έχεις αρκετά νεύρα,συνιστάται να αποφεύγονται τα τηλεφωνήματα σε αυτά τα νούμερα αυτές τις μέρες. Οπότε όταν είσαι έτοιμος για τα τηλεφωνήματα και πάνε όλα καλά τότε αν είσαι τυχερός σε λίγες ώρες/μέρες θα είσαι connected. Έχεις 50-50 πιθανότητες για να έχεις νετ μέχρι εδώ.

===-ΣΤΑΔΙΟ 3:ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ-===

Όμως αν τα πρώτα τηλέφωνα δεν αποβούν καρποφόρα, τότε προετοιμάζεσαι για το επόμενο στάδιο που είναι για γερά νεύρα. Σε αυτή την περίπτωση ίσως χρειαστεί να έρθουν τεχνικοί του οργανισμού στον χώρο σας για inspection του προβλήματος γιαυτό θα πρέπει να έχετε το νου σας στα τηλέφωνα μπας και σας καλέσουν για ραντεβού.Και σε αυτό το στάδιο θα χρειαστεί αρκετή υπομονή,μιας και οι τεχνικοί που έρθουν ίσως δεν ξέρουν την τύφλα τους, είτε δεν μπορέσουν να βρουν το πρόβλημα. Οπότε θα χρειαστεί να είστε ήρεμοι για να μην κινδυνέψει η σωματική ακεραιότητα των τεχνικών και έχετε άλλα τράβαλα μετά. :D
Αυτό είναι και το τελευταίο στάδιο μιας και οι πιθανότητες για να λυθεί το πρόβλημα είναι γύρω στο 80-90%.Σημείωση οτι και σε αυτό το στάδιο μπορεί να χρειαστεί να έρθουν αρκετές φορές οι τεχνικοί γιαυτό θα πρέπει να είστε πάντα σπίτι ή έστω να είναι κάποιος άλλος γιατί αν έρθουν οι τεχνικοί και δεν βρουν κανένα τότε χάσατε το παιχνίδι. :D

===-ΣΤΑΔΙΟ 4: ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ-===

Τέλος αν και πάλι δεν βγει καμια άκρη ούτε με τους τεχνικούς το τελευταίο στάδιο είναι να πάτε προσωπικώς στον οτε και να πράξετε κατα βούληση :D. Στην τελευταία περίπτωση θα έχετε νετ κατα 99.9% αλλά αν δεν γίνει ούτε αυτό και δεν έχετε καταλήξει σε νευρολογική κλινική, τότε παίρνετε απόφαση να μείνετε στην dialup, ή ψάχνετε για εναλλακτικούς παρόχους,μόνο Vivodi για την ώρα :D


Αυτά είναι πάνω κάτω τα στάδια που θα πρέπει να ξέρετε οτι ίσως περάσετε αλλά επειδή έχετε προετοιμασθεί ψυχολογικά για όλα αυτά,εσείς θα είστε ήρεμος. :D
Εγώ επειδή τα πέρασα όλα αυτά εκτός απο το τελευταίο στάδιο να πάω στον οτε :D και είχα προετοιμασθεί καταλλήλως τα πέρασα σχετικά ανώδυνα,αλλιώς δεν ξέρω αν αυτή την στιγμή θα ήμουνα εδώ για να τα γράφω αυτά :lol:

Axilleass
06-01-04, 00:40
Ωχχ ! ποτε το εγραψες ολο αυτο Nick ?? !!! στασου να το διαβασω.. !)

χαχαχαχα Πολυ καλο !! και κατατοπιστικο επισης.. ! :)

Λοιπον προτεινω να μπει στην κεντρικη σελιδα, με λινκ κατω ακριβως απο το απαραιτητος εξοπλισμος - απαιτησεις συστηματος... Ενας τιτλος.. χμμ.. "απαραιτητες ικανοτητες για αιτηση dsl" ??
ή μετα το λινκ "διαθεσιμοτητα στην περιοχη σας" να υπαρχει και το "ψυχικες προυποθεσεις αιτουντος" :)

Nick2k2
06-01-04, 00:55
Xεχε με πιάσαν οι προκοπές σήμερα και είπα να δώσω μερικές συμβουλές στους φίλους που σκέφτονται να πάνε για αίτηση,που απο ότι βλέπω είναι αρκετοί, να ξέρουν που βαδίζουν τουλάχιστον :lol:
Χμμ δεν ακούγεται και άσχημη ιδέα Aχιλλέα,αν αποφασίσει ο Εmpire ας το βάλει στην κεντρική,πιστεύω θα είναι απαραίτητο για τον ψυχολογικό τομέα :lol:

Axilleass
06-01-04, 01:16
Εμ. χρειαζεται μια ψυχολογικη προετοιμασια.. πως να τους αφησουμε ετσι.. Ειναι σαν να στελνεις καποιον στον πολεμο, αφηνοντας τον να νομιζει οτι προκειται για εκδρομη.. :)

Υ.Γ. οχι.. νεοι, μην τρομαζετε με αυτα που σας λεμε.. η αληθεια ειναι καπου στην μεση.. Αλλα να ειστε προετοιμασμενοι δια παν ενδεχομενο..!


Υ.Γ.2. Το πρωτο υστερογραφο ειναι μαλλον αναληθες ! Η πικρη αληθεια ειναι αυτα που περιγραφει ο Nick... αλλα πρεπει να σας ενθαρυνουμε με καποιον τροπο.. :)

ikonsgr
09-01-04, 11:25
Φίλε επειδή έχω κιέγώ splitter και οι μαλ@#!ες έχουν ΄βαλει την είσοδο της γραμμης και την έξοδο για το Modem απο τη μία ενώ απο την άλλη έχουν μία rj11 για το τηλέφωνο, βλέπωντας τα το λογικό είναι να βάλεις απο την μία τρύπα την τηλ. γραμμή και απο την άλλη το Modem δηλ. ανάποδα, στο λέω γιατί το έκανα κι'εγώ (αυτη η βιασύνη και το "ξερολίκι" θα μας φάει :) ) και επι μισή ώρα το λαμπάκι ήταν κόκκινο, μόλις τα έβαλα σωστά τα καλώδια στο splitter σε μισό λεπτό η γραμμή δούλψε άψογα!!! Για ρίξε μια ματιά, μερικές φορές η λύση είναι πολυ ποιο απλή απ'οτι φανταζόμαστε!

Devout
09-01-04, 16:49
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας. Το πρόβλημα τελικά λύθηκε! Ήρθε ο τεχνικός και επί 2 ώρες ψάχναμε τα καλώδια μέσα και έξω από το κτήριο μήπως και βρούμε κάποιο καλωδιακό πρόβλημα (γυμνά καλώδια ή που βραχυκυκλώνουν κτλ) μιας και μου είχε πεί ότι το DSLAM της περιοχής μου έβλεπε κανονικά το modem και είχε και συγχρονισμό! (Τώρα αυτό πως γίνεται, μη ρωτάτε εμένα!) Anyway, δεν κατάφερε και πολλά και ήταν έτοιμος να φύγει. Οπότε εγώ του λέω να κάνει μια τελευταία προσπάθεια και να ελέγξει το κουτί του ΟΤΕ που είναι έξω από το κτήριο και να συνδέσει το modem εκεί. Πάμε λοιπόν, αποσυνδέει το καλώδιο που πήγαινε στο κτήριο και συνδέει απευθείας την γραμμή του ΟΤΕ με το modem... Φαντάζεστε ελπίζω την συνέχεια! Το "sync" αμέσως γύρισε σε σταθερό πράσινο!!! Συμπέρασμα: Κάτι γίνεται με τα καλώδια στο εσωτερικό του κτηρίου (μειωμένη μόνωση κάπως έτσι το είπε ο τεχνικός δεν θυμάμαι καλά πάνω στην χαρά μου!). Τελικά κάποια στιγμή αύριο ή την άλλη βδομάδα θα έρθει ο ηλεκτρολόγος να περάσει καλώδιο καινούριο και βλέπουμε!................ Keep in touch!

Nick2k2
10-01-04, 06:26
Μάλιστα Devout,οπότε εσένα το πρόβλημα οφείλεται στην εσωτερική καλωδίωση και όχι στην γραμμή.Γιατί και μένα στην αρχή τα ίδια μου λέγαν και το πρόβλημα το είχαν θεωρήσει λήξαν,και μάλιστα με συνέστησαν να φωνάξω ηλεκτρολόγο για να μου αλλάξει την καλωδίωση,τον οποίον και έφερα αλλά δεν μπόρεσε να κάνει και πολλά μιας και η καλωδίωση είναι μπάχαλο εκ αναγέρσεως της πολυκατοικίας.Αλλά όταν τους ξαναφώναξα και δοκιμάσαμε το μόντεμ απο τον κατανεμητή της πολυκατοικίας δεν συγχρόνιζε ούτε εκεί.Οπότε απο κει αναγκάστηκαν και το ψαξαν μέχρι να καταλήξουν οτι το πρόβλημα ήταν στο κέντρο και όχι σε μένα. Τέλος πάντων τι σου λέω τώρα εφόσον εσένα το μόντεμ συγχρόνισε και στο dslam της περιοχής σου και στον κατανεμητή σου τότε είναι σίγουρα θέμα εσωτερικής καλωδίωσης.Οπότε φωνάζεις τον ηλεκτρολόγο για να σου φέρει το dsl. :D

shakm
16-01-04, 17:52
Καπως νορμαλ θεωρω : 5 μερες για ερθουν να παρουν το νετμοντ.. 3-4 μερες
για να φανει η αλλαγη στα pc τους, εκει κανεις την αιτηση.. σου λενε για
14 μερες.. εμενα εκαναν καπου 3-4.. (πολυ καλα..) δλδ : 5+4+6 (πες) = 15
μερες.. καπου εκει σε βλεπω.. 15-20 μερες, αλλα ισως και λιγοτερο αν εισαι
τυχερος.. )
παραμονη πρωτοχρονιας κερδισες ή εχασες ?? )


Κάπως καθυστερημένα το βλέπω το μηνυμα βέβαια.. Δυστυχώς πόρτες γιοκ στο
Χαλάνδρι και περιμένουμε αναβάθμιση :cry: Τη παραμονή κέρδισα, αλλά αυτό
επειδή ξάφρισα κάτι κυρίες :twisted: - δηλ. στα μικρά κυβικά (βλ. isdn)
καλά πάμε, στα μεγάλα όμως (βλ.adsl) ούτε να κάτσουμε στο τραπέζι δε
μπορούμε :cry:



Λοιπον προτεινω να μπει στην κεντρικη σελιδα, με λινκ κατω ακριβως απο το
απαραιτητος εξοπλισμος - απαιτησεις συστηματος... Ενας τιτλος.. χμμ..
"απαραιτητες ικανοτητες για αιτηση dsl" ??
ή μετα το λινκ "διαθεσιμοτητα στην περιοχη σας" να υπαρχει και το "ψυχικες
προυποθεσεις αιτουντος"


:mrgreen:

Axilleass
16-01-04, 22:10
shakm, εε..θελει βρε παιδι μου μια φυσικη ψυχικη δυναμη αυτο το πραγμα..! :) :) Δεν μπορει οποιος-οποιος.. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.