PDA

Επιστροφή στο Forum : Netgear Netgear WNDR3700 to Netfaster IAD



gostoso
24-11-09, 14:36
Καλή σας μέρα,
Μόλις αγόρασα το ρουτερ WNDR3700 της Netgear και το έχω συνδέσει πάνω στο modem/router μου που είναι το Netfaster IAD over PSTN.
Ιντερνετ βλέπει το ρουτερ, αλλά έχω κάποιο πρόβλημα με το UPnP και το Port Forwarding.
Θα μπορουσε κάποιος να μου πεί αν χρειάζεται να κάνω κάποιες ρυθμίσεις στο Netfaster μιας και μυρ'ίζομαι οτι γίνεται κάποιο conflict επειδή δεν είναι μόνο modem..

Ευχαριστώ

grgz
24-11-09, 18:00
Στο Netfaster θα πρέπει να απενεργοποιήσεις τον DHCP Server και να αφήσεις ενεργό μόνο του Netgear. Μόνο ένας DHCP Server μπορεί να υπάρχει στο δίκτυο.

gostoso
24-11-09, 19:21
Το έκανα αλλά δυστυχώς μετά απο αυτό δεν έβλεπε Internet o Router και δεν μπορουσα να μπω καν στο Netfaster. Αναγκαστηκα να κάνω reset. Ουφ! thanks πάντως...

gostoso
25-11-09, 00:34
Προς γνώση και συμμορφωση... για να μην την πατήσει κανείς άλλος όπως εγώ αναφέρω το πρόβλημα που έχει ο συγκεκριμένος router και το καθιστά ανίκανο να συνεργαστεί με Torrent Client... για την ακρίβεια το post έγραφε:

" One item that disappoints me with RangeMax WNDR3700 is that it does not support Wake-On-Lan from the internet. Specifically, Netgear has disabled in the firwmare the ability to forward UDP packets to x.x.x.255 IP address. Why they've done that on purpose is beyond understandable. "

grgz
25-11-09, 23:11
Δεν το καθιστά ανίκανο, απλά πρέπει το pc να είναι ανοιχτό συνέχεια...

Τώρα πίσω στην αρχή, αν συνδέσεις το Netfaster ως modem και το Netgear ως router απενεργοποιώντας (σωστά) τον dhcp server του Netfaster είναι φυσικό να μην έχεις πρόσβαση στο interface του Netfaster αφού το πρωτόκολο επικοινωνίας ανάμεσα σε Netgear και Netfaster δεν είναι http, αλλά pppoe και δεν γίνεται μέσω browser.

Αν θέλεις router που να κάνει παπάδες προσανατολίσου σε κάποιο που να δέχεται open firmware, π.χ. ddwrt.

Εννοώ κάτι τέτοιο. (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615160)

gostoso
26-11-09, 19:31
Για να κλείσει το θέμα θα σας πώ τι έκανα συνοπτικά και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα ουτε wired ουτε wireless με ταχύτητες Internet, κατεβάσματα και μTorrent ώστε αν κάποιος το αγοράσει το NETGEAR WNDR3700 και αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα κατα την εγκατάσταση να δοκιμάσει αν θέλει και τα παρκάτω βήματα:

(1). Συνδεσμολογία όπως αναφέρεται στο Manual του NETGEAR WNDR3700
(2). Χρήση του λογισμικού που συνοδεύται με το CD.
(3). Μπαίνουμε στη σελίδα του NETGEAR (192.168.1.1) ή χρησιμοποιούμε το shortcut που δημιουργήθηκε στην επιφάνεια εργασίας.
(4). Στο μενού WAN SETUP:

a. αλλάζουμε το MTU και το ορίζουμε ίδιο με αυτό του modem μας (συνήθως για PPPoE σε 1492)
b. Απενεργοποιούμε το SPI Firewall
c. Αλλάζουμε το ΝΑΤ απο Filtering σε Οpen.

(5). Στο μενού ROUTER STATUS βλέπουμε στο πεδίο Internet Port την IP Adress (Συνήθως 192.168.2.χχ) και την σημειώνουμε καπου
διότι αυτή θα πρέπει να πάμε να την βάλουμε μετά στο Port Forward του modem μας. (Στην ουσία ανοίγουμε την πορτα WAN του NETGEAR στο modem). Αν κάποιο πρόγραμμα παρουσιάσει πρόβλημα που έχει συγκεκριμένα ports βάζουμε στο modem μαζί με την ανωτέρω IP και αυτά τα ports του προγράμματος.

You 're done!

Delios64bit
25-01-10, 21:56
υπάρχει ένα πρόβλημα σε αυτά που λές εδω .... στο 5 . Το IP που γράφει στην θέση που υποδεικνίεις δεν είναι το IP του web intrerface του ADSL μοντεμ αλλα το IP ISP ... που μπορώ να βρώ το IP toy modem ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.