PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπορώ να αλλάξω DSLAM?



Alex_Under
24-11-09, 15:09
Η ερώτηση απλή. Μπορώ να αιτηθώ και να αλλάξω DSLAM? Δεν με νοιάζει αν μου χρεώσουν κόστος επανασύνδεσης. Δεν με νοιάζει αν αλλάξω νούμερο.
DSLAM θέλω να αλλάξω γιατί αυτό που είμαι είναι 3,5 χλμ μακρυά. Γίνεται?

gskarts
24-11-09, 15:12
Η ερώτηση απλή. Μπορώ να αιτηθώ και να αλλάξω DSLAM? Δεν με νοιάζει αν μου χρεώσουν κόστος επανασύνδεσης. Δεν με νοιάζει αν αλλάξω νούμερο.
DSLAM θέλω να αλλάξω γιατί αυτό που είμαι είναι 3,5 χλμ μακρυά. Γίνεται?

OXI :nono:

Alex_Under
24-11-09, 15:14
To υποθέτεις ή το ξέρεις από πρώτο χέρι?
Το ζήτησες και εσύ και σου το αρνήθηκαν?

DSLaManiaC
24-11-09, 15:15
Η ερώτηση απλή. Μπορώ να αιτηθώ και να αλλάξω DSLAM? Δεν με νοιάζει αν μου χρεώσουν κόστος επανασύνδεσης. Δεν με νοιάζει αν αλλάξω νούμερο.
DSLAM θέλω να αλλάξω γιατί αυτό που είμαι είναι 3,5 χλμ μακρυά. Γίνεται?

Δε γίνεται. Το καλώδιο σου φεύγει απ το σπίτι σου και πάει σε ένα συγκεκριμένο αστικό κέντρο όπου βρίσκονται & τα DSLAMs.

Δε μπορείς να αλλάξεις εκτός αν αλλάξεις γειτονιά (σπίτι) ή πείσεις τον ΟΤΕ να ξηλώσει τους δρόμους και για χάρη σου να σου πάει το καλώδιο σε άλλο αστικό κέντρο (αστειεύομαι φυσικά).

gskarts
24-11-09, 15:18
εκτός αν αλλάξεις γειτονιά (σπίτι) ή πείσεις τον ΟΤΕ να ξηλώσει τους δρόμους και για χάρη σου να σου πάει το καλώδιο σε άλλο αστικό κέντρο (αστειεύομαι φυσικά).

:rofl:

Alex_Under
24-11-09, 15:32
Δε γίνεται. Το καλώδιο σου φεύγει απ το σπίτι σου και πάει σε ένα συγκεκριμένο αστικό κέντρο όπου βρίσκονται & τα DSLAMs.

Δε μπορείς να αλλάξεις εκτός αν αλλάξεις γειτονιά (σπίτι) ή πείσεις τον ΟΤΕ να ξηλώσει τους δρόμους και για χάρη σου να σου πάει το καλώδιο σε άλλο αστικό κέντρο (αστειεύομαι φυσικά).

Μένω σε συγκρότημε μεζονετών που όλες χτίστηκαν από τον ίδιο εργολάβο την ίδια χρονική περίοδο. Αν είναι έτσι όπως τα λες, πως είναι δυνατόν τότε να τραβήξαν άλλο καλώδιο για μένα και άλλα για τους εκατέρωθεν γείτονές μου? Πως γίνεται αυτοί να έχουν νούμερα Πυλέας και εγώ νούμερο Χαριλάου?
Είναι σύμπτωση το ότι είμαι στο ίδιο DSLAM με το όταν ήμουν Καλαμαριά?

DSLaManiaC
24-11-09, 15:36
Μένω σε συγκρότημε μεζονετών που όλες χτίστηκαν από τον ίδιο εργολάβο την ίδια χρονική περίοδο. Αν είναι έτσι όπως τα λες, πως είναι δυνατόν τότε να τραβήξαν άλλο καλώδιο για μένα και άλλα για τους εκατέρωθεν γείτονές μου? Πως γίνεται αυτοί να έχουν νούμερα Πυλέας και εγώ νούμερο Χαριλάου?
Είναι σύμπτωση το ότι είμαι στο ίδιο DSLAM με το όταν ήμουν Καλαμαριά?

Εξαρτάται για τι απόσταση μιλάμε απο κει που είσαι. Πως ξέρεις σε πιο dslam ήσουν?

Επίσης δεν έχει να κάνει.
Υπάρχουν περιπτώσεις που απ τη μια πλευρά του δρόμου είσαι σε άλλο Α/Κ και απ την απέναντι σε άλλο.

NoDsl
24-11-09, 15:41
Είναι καθαρά θέμα Οτε. Αν έχει καταχωρίσει την οδό σου στο τάδε κέντρο τότε θα πάρεις απο εκείνο. Αν για οποιοδήποτε λόγο(νέο καφάο, έλλειψη ακραίου) έγινε μεταφορά χρηστών σε άλλο κέντρο δε νομίζω οτι μπορείς να το μάθεις, αν οχι πολυ δυσκολα, καθόλου.

Απο εκεί και πέρα οτι είπε ο DSLaManiaC.

nmakry
24-11-09, 15:46
Πως γίνεται αυτοί να έχουν νούμερα Πυλέας και εγώ νούμερο Χαριλάου?
Είναι σύμπτωση το ότι είμαι στο ίδιο DSLAM με το όταν ήμουν Καλαμαριά?

Μήπως έχεις κάνει φορητότητα αριθμού και κάνεις υποθέσεις για το DSLAM στο οποίο είσαι;

TasosG3
24-11-09, 15:47
Για κανενα λογο δεν σου το κανουν αυτο που ζητας ακομα και στον ΟΤΕ να ειναι πελατης δεν του κανει τελος

DSLaManiaC
24-11-09, 15:47
Παιδιά, τεχνικά δε γίνεται να γίνει.

Δεν είναι αν θέλει κάποιος να το κάνει ή όχι.

Alex_Under
24-11-09, 15:54
Μήπως έχεις κάνει φορητότητα αριθμού και κάνεις υποθέσεις για το DSLAM στο οποίο είσαι;

Όχι. Ένας από τους λόγους που ΔΕΝ έκανα φορητότητα είναι και αυτός. Δεν ήθελα να με κρατήσουν στο DSLAM που ήμουν. ΞΕΡΩ ότι είμαι στο συγκεκριμένο DSLAM γιατί πρώτα από όλα, είχα μία υπόνοια από το attenuation μου που είναι στα 50 (δλδ περίπου 3,5 χλμ απόσταση) και επειδή είχα αυτή την υπόνοια είχα ρωτήσει από το τηλέφωνο τον τεχνικό.


Δηλαδή έτσι όπως μου τα λέτε
-και να ακυρώσω εντελώς την HOL και να μείνω χωρίς τηλ/ιντερνετ για κάποιο καιρό
-και να κάνω αίτηση πάλι στην HOL ή σε άλλο πάροχο για νέα γραμμή/αριθμό,
πάλι στο ίδιο θα με κουμπώσουν?

Δεν ξέρω αλλά δυσκολεύομαι να το πιστέψω. Ολόκληρη Πυλαία και να έχουν τραβήξει καλώδιο στην Χαριλάου, μου φαίνεται κουλό.
Όσον αφορά τους γείτονές μου που προείπα. Δεν είναι απέναντι. Είναι κολητά μου, εκατέρωθεν. ΚΑι ξαναλέω είναι συγκρότημα κατοικιών που άρχισε να χτίζεται και τέλιωσε την ίδια περίοδο. Δεν ήμουν πρώτα εγώ και μετά χτίστηκαν τα άλλα.

DSLaManiaC
24-11-09, 15:56
Δηλαδή έτσι όπως μου τα λέτε
-και να ακυρώσω εντελώς την HOL και να μείνω χωρίς τηλ/ιντερνετ για κάποιο καιρό
-και να κάνω αίτηση πάλι στην HOL ή σε άλλο πάροχο για νέα γραμμή/αριθμό,
πάλι στο ίδιο θα με κουμπώσουν?

Δεν ξέρω αλλά δυσκολεύομαι να το πιστέψω.

Ναι ακριβώς έτσι. Όχι στο ίδιο DSLAM αλλά στο ίδιο κτήριο σε άλλο DSLAM της άλλης εταιρίας:)

nmakry
24-11-09, 16:18
Όχι. Ένας από τους λόγους που ΔΕΝ έκανα φορητότητα είναι και αυτός. Δεν ήθελα να με κρατήσουν στο DSLAM που ήμουν.

Αν αυτός ήταν ο λόγος, τσάμπα έχασες το παλιό σου νούμερο. Το σε ποιο DSLAM θα πας εξαρτάται από το πού είναι το σπίτι σου, όχι το εάν θα κάνεις φορητότητα...

Alex_Under
24-11-09, 16:22
Είπα "ένας" από τους λόγους.
Ο άλλος λόγος ήταν ότι την είχα πατήσει 2 χρόνια πριν με την forthnet όταν είχα κάνει μεταφορά αριθμού από το πιο-προηγούμενό μου σπίτι (Λ.Στρατού) στο προηγούμενο (Καλαμαριά) και 13 μήνες προσπαθούσα να τους εξηγήσω ότι "ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Λ.ΣΤΡΑΤΟΥ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΜΕΝΩ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ ΛΟΓΩ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ"... Άστα, μη το ψάχνεις. Αν καείς στον χυλό...

binary_dreamer
24-11-09, 16:27
Όταν σε συνδέουν στον ΟΤΕ σε συνδέουν ανάλογα με τη γεωγραφική περιοχή όπου ανήκεις και για αυτό παίρνεις αριθμοδότηση της περιοχής σύνδεσης.
Αν έχεις συνδεθεί στο κατάστημα του ΟΤΕ Α, όπου εκεί βρίσκεται το dslam του παρόχου, τότε δεν μπορείς με κανένα τρόπο να αλλάξεις και να συνδεθείς σε κάποιο άλλο κατάστημα.
πχ μπορεί να είσαι στα σύνορα 2 περιοχών Α και Β. Να σε συνδέουν στον ΟΤΕ του Α, ενώ το κατάστημα του Β μπορεί να είναι πολύ πιο κοντά. Αυτό γίνεται γίνεται λόγο γεωγραφικού διαχωρισμού των περιοχών κάλυψης από τα εκάστοτε καταστήματα ΟΤΕ.

Με λίγα λόγια και να χτυπιέσαι δεν γίνεται να αλλάξεις!

TasosG3
24-11-09, 17:32
και να σου κανει αλλαγη DSLAM δεν θα αλλαξει κατι διοτι θα εισαι παλι στιν ιδια αποσταση απο το A/K του ΟΤΕ το μονο που μπορεις να κανει ειναι να αλλαξεις περιοχι ωστε να εισαι κοντρα στο A/K του ΟΤΕ στην Καλαμαρια

Νikosanagn
29-11-09, 00:01
Πάντως 3,5 χιλιομετρα η συνδεση θα ειναι αστα να πανε.....εγω 2 κατι ειμαι και παλι....

pRieStaKoS
01-12-09, 16:14
Αν έχεις €150.000+ μπορείς να ζητήσεις DSLAM έξω απο το σπίτι σου...:whistle:

uncharted
01-12-09, 23:30
Αν έχεις €150.000+ μπορείς να ζητήσεις DSLAM έξω απο το σπίτι σου...:whistle:
τοσο πολυ κοστιζει ενα mini-DSLAM? :rofl: πιο φτηνα θα βγει μια FTTH :)

pRieStaKoS
02-12-09, 00:28
Αφου καθεστε και απαιτείται τρελους συγχρονισμους, ενω δεν ξερετε την θεωρεια του χαλκου, τι αλλο θες να απαντησω ? :p

Μετακομισε στο Α/Κ για να εχεις 20Μbps. Αυτο εχει χιλιουποθει απο την ημερα που ηρθε το aDSL στην Ελλαδα και το 85% ακομα να το καταλαβει.

FTTH ? Εσυ κοιτας το μακρινο μελλον! Εδω ακομα η κυβερνηση δεν μπορει να μαζεψει τα κομματια της. Θα σκαψει την Ελλαδα για οπτικες? :P

Ακομα νωρις ειναι...!

uncharted
02-12-09, 00:38
Αφου καθεστε και απαιτείται τρελους συγχρονισμους, ενω δεν ξερετε την θεωρεια του χαλκου, τι αλλο θες να απαντησω ? :p

Μετακομισε στο Α/Κ για να εχεις 20Μbps. Αυτο εχει χιλιουποθει απο την ημερα που ηρθε το aDSL στην Ελλαδα και το 85% ακομα να το καταλαβει.

FTTH ? Εσυ κοιτας το μακρινο μελλον! Εδω ακομα η κυβερνηση δεν μπορει να μαζεψει τα κομματια της. Θα σκαψει την Ελλαδα για οπτικες? :P

Ακομα νωρις ειναι...!
απλα ειπα οτι €150.000 ειναι υπερβολικα για dslam... ακινητο αγοραζεις

pRieStaKoS
02-12-09, 00:42
Εσυ ποσο το κοστολογεις ? Τα 72αρια ποσο να πανε ? €50 η πορτα? Για κανε τν πραξη.

uncharted
02-12-09, 00:45
Εσυ ποσο το κοστολογεις ? Τα 72αρια ποσο να πανε ? €50 η πορτα? Για κανε τν πραξη.
72 * 50€ = €3600 :hmm:

valen_gr
02-12-09, 00:48
Ειναι υπερβολικο. Και δεν ειναι απαραιτητο οτι ενα DSLAM θα ειναι full σε καρτες. Αρκετες φορες οταν γινεται η εγκατασταση, μπαινουν αρκετα λιγοτερες καρτες. Anyway, ειμαι σιγουρος οτι η HOL παιρνει και τα DSLAM της σε "φιλικη τιμη" μιας και κατασκευαζονται & τοποθετουνται & συντηρουνται εντος ομιλου (ιντρακομ, ιντρακατ...)

pRieStaKoS
02-12-09, 00:48
Ξεχασες κατι... Μετρισες την 1 καρτα και ενα DSLAM εχει μεχρι 24. (νομιζω)

@valen_gr
Ericsson... Οσο "φιλικη τιμη" και να ειναι. Εχεις κ εξοδα συντηρισης,ρευματος, γεννητριας κλπ!

uncharted
02-12-09, 00:51
Ξεχασες κατι... Μετρισες την 1 καρτα και ενα DSLAM εχει μεχρι 24. (νομιζω)
ενα πραγμα ξερω στα σιγουρα, DSLAM σε τιμη ακινητου δεν υπαρχει ;) ποσο μαλλον αν μιλαμε για mini-DSLAM

pRieStaKoS
02-12-09, 00:55
Απ'οτι ξερω, η Τουμπα εχει 7 hol DSLAMs ! Οποτε.... :rofl:

valen_gr
02-12-09, 01:10
@valen_gr
Ericsson... Οσο "φιλικη τιμη" και να ειναι. Εχεις κ εξοδα συντηρισης,ρευματος, γεννητριας κλπ!

Τι ειναι Ericsson? Τα DSLAM?

pRieStaKoS
02-12-09, 01:11
Γενικα μιλαω...:whistle:

valen_gr
02-12-09, 01:37
E μα...πετας ενα ξερο ericsson.. καμια σχεση με τα DSLAM της HOL!

selinunte
19-02-15, 22:44
χαίρεται!
το ξέρω ότι είναι παλιά η συζήτηση, αλλά διαβάζοντας τηn μου δημιουργήθηκε μία απορία.
Σκεφτόμουν σήμερα το ίδιο που σκέφτηκε και ο φίλος που άνοιξε νο θέμα, να κάνω δηλαδή αίτηση να αλλάξουν το dslam στο οποίο καταλήγει η γραμμή μου, αν αυτό γίνεται, για να έχω καλύτερες ταχύτητες. Βασικά το σκεπτικό μου είναι να μου αλλάξουν εντελώς Α/K, και από το χαλάνδρι/ψυχικό στο οποίο υποτίθεται ότι καταλήγω, να πάω στο μέγαρο του οτε στην κηφισίας, που είναι πιο κοντά στο σπίτι μου (είμαι στην φραγκοκλησιάς). Πήρα εγώ σήμερα στην On telecoms, που είναι ο ISP μου, και ρώτησα σε πιο dslam είμαι, και και μου είπε ότι έβλεπε χαλάνδρι/ψυχικό όπως σας είπα. την ρώτησα που θα έπρεπε να απευθυνθώ για να κάνω μία τέτοια αίτηση, και η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερε να μου απαντήσει, της είπα εγώ μήπως να έπαιρνα τον οτε και μου είπε ναι. Πήρα οτε και φυσικά και δεν είχε ιδέα, μου είπε ότι αυτά πάντως είναι καλύτερα να τα ρωτήσω σε κατάστημα, αλλά μου είπε ότι λογικά γίνεται (δεν νομίζω ότι ήξερε τι έλεγε).
Τέλος πάντων, άλλο θέλω να ρωτήσω, λέτε για dslams άλλων παροχων, κάτι που με κάνει να σκεφτώ ότι δεν έχω καταλάβει ακριβός πως είναι τα πράγματα, γιατί νόμιζα ότι τα dslam είναι όλα του οτε και σε κέντρα του οτε, μόνο μετά από αυτά συνδεόμαστε στον ISP, κάνω λάθος?
ευχαριστώ

netblues
19-02-15, 23:10
Καποτε τα dslams ηταν μονο του ΟΤΕ... Τωρα ειναι των διαφορων παροχων τα οποια συστεγαζονται στα κτιρια του ΟΤΕ.
Απλα σε μερικες περιοχες γινονται καμμια φορα ενοιιασεις πχ απο dslam πορτες οτε απο αλλους παροχους οταν δεν εχουν τοπικη παρουσια.
Αλλα αυτο ειναι η εξαιρεση.

Οσο για την ερωτηση σου περι dslam, τεχνικα μπορεις να αλλαξεις, μιας και συνηθως οι isp'ς εχουν πανω απο ενα στο ιδιο κεντρο
Ομως ετσι δεν θα αλλαξει κατι στη συνδεση σου.
Ο μονος τροπος να αλλαξεις κεντρο που καταληγει ο χαλκοςι απο το σπιτι σου ειναι να αλλαξεις σπιτι.
Δεν υπαρχουν εξαιρεσεις.
Πρακτικα η μονη σου ελπιδα ειναι η επεκταση του δικτυου vdsl.

jkoukos
19-02-15, 23:59
Βασικά το σκεπτικό μου είναι να μου αλλάξουν εντελώς Α/K, και από το χαλάνδρι/ψυχικό στο οποίο υποτίθεται ότι καταλήγω, να πάω στο μέγαρο του οτε στην κηφισίας, που είναι πιο κοντά στο σπίτι μου (είμαι στην φραγκοκλησιάς).
Αυτό έχει απαντηθεί από το 2ο μήνυμα ήδη. Όχι, δεν μπορεί να γίνει. Κάθε οικοδομή συνδέεται με ένα και μόνο αστικό κέντρο και αυτό δεν αλλάζει.
Μόνη περίπτωση αν έχεις τα φράγκα και τις γνωριμίες, να πάρεις τις απαραίτητες άδειες και να σκάψεις από το σπίτι σου μέχρι το αστικό κέντρο που θέλεις, για να συνδεθείς μαζί του.

selinunte
20-02-15, 16:24
δηλαδή, όλη η διαδρομή είναι fixed, από το σπίτι στο ΑΚ. Για κάποιο λόγο εγώ νόμιζα ότι είναι κάπως πιο ευέλικτο το δίκτυο, δηλαδή σκεφτόμουν ότι ναι μεν είναι fixed και δεν αλλάζει η διαδρομή από το σπίτι στο ΚΑΦΑΟ, αλλά σημαντικά πιο ευέλικτη από εκεί στο αστικό κέντρο, με δυνατότητα ας πούμε τα ΚΑΦΑΟ μίας περιοχής να μπορούν να συνδεθούν σε πάνω από 1 ΑΚ, ειδικά για αυτά που είναι στα όρια περιοχών όπως είμαι εγώ στα σύνορα μεταξύ χαλανδρίου και αμαρουσίου.
τέλος πάντων, μόνη λύση το vdsl όντως.
ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

vOOz
24-02-15, 03:13
ερωτηση: για ποιο λογο πιστευεις οτι αμα αλλαξεις dslam θα εχεις καλυτερη ταχυτητα? λογικα πανω κατω ιδια αποσταση θα εχεις, αφου εισαι στα μισα 2 Α/Κ

mike_871
24-02-15, 20:21
ερωτηση: για ποιο λογο πιστευεις οτι αμα αλλαξεις dslam θα εχεις καλυτερη ταχυτητα? λογικα πανω κατω ιδια αποσταση θα εχεις, αφου εισαι στα μισα 2 Α/Κ

δεν ειναι παντα το ιδιο π.χ εχω αποσταση απο το ασττικο κεντρο περιστεριου που περνω τηλεφωνο 3.5 χιλιομετρα και απο το αστικο κεντρο χαιδαριου 1.6 χιλιομετρα

Giwrgos19802
05-03-15, 13:24
δεν ειναι παντα το ιδιο π.χ εχω αποσταση απο το ασττικο κεντρο περιστεριου που περνω τηλεφωνο 3.5 χιλιομετρα και απο το αστικο κεντρο χαιδαριου 1.6 χιλιομετρα

Όλες οι περιοχες ρε παίδες και παιδούλες καλύπτονται γεωγραφικά από τον ΟΤΕ από συγκεκριμένα Α/Κ (Κέντρα) Για να μπορέσει κάποιος να αλλάξει Α/Κ και όχι DSLAM (διότι για να αλλάξεις DSLAM δεν διορθώνεις κάτι στην ταχύτητα συνχρονισμού σου) πρέπει να μετακομίσεις :)
Αν το Α/Κ Περιστερίου που ανοίκεις πχ εσύ είναι στα 3,5Km από την οικία σου και οπως αναφέρεις το Α/Κ Χαϊδαρίου είναι στα 1,6km πάλι δεν μπορείς να κάνεις κάτι διότι Γεωγραφικά η διέυθηνση της οικίας σου ανοίκει θέλεις δεν θέλεις στο αστικό κέντρο Περιστερίου. Από εκεί κι έπειτα αν κάποιος έχει τις αντοχές να το ψάξει, όταν πάει να μετακομίσει και βρεί κάποιο σπίτι ή δεν έχει βρεί είναι να δεί στην περιοχή που θέλει να μείνει σε ποιό Αστικό Κέντρο ανοίκει και που βρίσκεται αυτό και να προσπαθήσει να βρεί κάποιο σπίτι εκεί τριγύρω.....

@ ADSLgr.com All rights reserved.