PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas N.Χανίων 21 Κέντρα



Aelius
25-11-09, 14:46
Γεια σας,

Είμαι και εγώ ένας από τους νέους αιτούντες για αλλαγή παροχου, από ΟΤΕ πάμε Tellas:hmm: μιας και δεν έχουμε και άλλο εναλλακτικό παροχο στην περιοχή μου
και επειδή δεν έχω ιδέα τι και πως τα πάει στην περιοχή μου αυτή η εταιρία αν υπάρχει κάποιος να μας ενημερώσει θα ήταν αρκετά χρήσιμο. :oneup:

Aelius
25-01-10, 14:13
Προς ενημέρωση όσοι θελήσετε να βάλετε στην περιοχή μας Tellas internet έχω να σας προτείνω τα έξεις ΜΗΝ ΒΑΛΕΤΕ εκτός και αν είστε στην περιοχή που είναι γύρο-γύρο από το dslam της τελλας. Εγώ πάντως που απέχω 2900-3000 km η ταχύτητα μου ήταν 7-8 Mbps και μετά από μια βροχούλα σταμάτησε να συγχρονίζει το router και πέσαμε στα 5 Mbps γιατί πήγε ο τεχνικός και μας κλείδωσε εκεί. Όσο για το upload από 1 Mbps στα 500Kbps.
*Με λίγα λόγια ονομαστική 24 Mbps πραγματική 5 Mbps μας λείπουν 19Mbps

kasiotis
26-01-10, 21:59
Εγώ μένω Δαράτσο και σκεφτόμουν την αλλαγή.. Ετσι κι αλλιώς θα πληρώνω 32 ευρω αντι για 50 τώρα..

Και αντι για 2Mbit που έχω τώρα θα έχω σίγουρα παραπάνω..

Ποιά είναι η γνώμη σου..? Δαράτσο μένω...

Α και ποσο καιρό πήρε να γίνει η αλλαγή...?

thenetpoet
27-01-10, 09:21
Προς ενημέρωση όσοι θελήσετε να βάλετε στην περιοχή μας Tellas internet έχω να σας προτείνω τα έξεις ΜΗΝ ΒΑΛΕΤΕ εκτός και αν είστε στην περιοχή που είναι γύρο-γύρο από το dslam της τελλας. Εγώ πάντως που απέχω 2900-3000 km η ταχύτητα μου ήταν 7-8 Mbps και μετά από μια βροχούλα σταμάτησε να συγχρονίζει το router και πέσαμε στα 5 Mbps γιατί πήγε ο τεχνικός και μας κλείδωσε εκεί. Όσο για το upload από 1 Mbps στα 500Kbps.
*Με λίγα λόγια ονομαστική 24 Mbps πραγματική 5 Mbps μας λείπουν 19Mbps

στα 3χλμ μια χαρα είσαι στα 5Mbps, εγω αθήνα στα 2.5χλμ με το ζόρι 5Mbps λόγω κακού χαλκού στην περιοχή..

Aelius
27-01-10, 17:34
Εγώ μένω Δαράτσο και σκεφτόμουν την αλλαγή.. Ετσι κι αλλιώς θα πληρώνω 32 ευρω αντι για 50 τώρα..

Και αντι για 2Mbit που έχω τώρα θα έχω σίγουρα παραπάνω..

Ποιά είναι η γνώμη σου..? Δαράτσο μένω...

Α και ποσο καιρό πήρε να γίνει η αλλαγή...?

Το ότι θα έχεις παραπάνω αυτό είναι το μόνο σίγουρο το πόσο παραπάνω όμως δε μπορώ να σου πω. Βάση βέβαια αυτού http://mapsrv1.terra.gr/eettutilities/map.aspx από 16Mbps και πάνω, σου κόβω και 4Mbps έτσι για να μην παίρνεις αέρα πας στα 12 ε καλά είσαι. Εσάς εκεί σας έχουν απλώσει παντού οπτικές εμάς εδώ άπλωσαν μόνο μια οπτική που πάει από dslam της Τελλάς στο dslam του ΟΤΕ από εκεί να καταλάβεις.
34 Μερούλες μου πείρε η αλλαγή άλλα μου πέσαμε και η γιορτές στην μέση 30-11-2009 ενεργοποίηση 5-1-2010. Συνήθως είναι 20 μέρες και κάτω.

kasiotis
29-01-10, 18:36
Το ότι θα έχεις παραπάνω αυτό είναι το μόνο σίγουρο το πόσο παραπάνω όμως δε μπορώ να σου πω. Βάση βέβαια αυτού http://mapsrv1.terra.gr/eettutilities/map.aspx από 16Mbps και πάνω, σου κόβω και 4Mbps έτσι για να μην παίρνεις αέρα πας στα 12 ε καλά είσαι. Εσάς εκεί σας έχουν απλώσει παντού οπτικές εμάς εδώ άπλωσαν μόνο μια οπτική που πάει από dslam της Τελλάς στο dslam του ΟΤΕ από εκεί να καταλάβεις.
34 Μερούλες μου πείρε η αλλαγή άλλα μου πέσαμε και η γιορτές στην μέση 30-11-2009 ενεργοποίηση 5-1-2010. Συνήθως είναι 20 μέρες και κάτω.

Κατάλαβα.. Μάλλον αξίζει η μεταφορά..! Και στα 10Μβς να συγχρονίσει καλά είναι..

Ευχαριστώ πολύ..!

Cacofonix
20-02-10, 21:15
Πώς είναι το δίκτυο στο Δαράτσο;

Cacofonix
21-02-10, 15:56
Γιατί δε δοκιμάζεις τη Cyta;

@ ADSLgr.com All rights reserved.