PDA

Επιστροφή στο Forum : Mac OSX και iChat σύνδεση απο Αθηνα στο Λονδινο



Κωνσταντινος
04-01-04, 17:24
Καλη χρονια παιδια

Υπαρχει καποιος που εχει Μac/OSX Panther και χρησιμοποιει iChat? Μενω στο Λονδινο και θα ηθελα να συνδεθω με φιλους μεσω webcam στην Αθηνα. Δεν εχω κανενα προβλημα συνδεσης στο Λονδινο/Ευρωπη αλλα μετα τις πληροφοριες που διαβασα στο adsl.gr μου φαινεται λιγο δυσκολη η συνδεση με Αθηνα λογω (α) ταχυτητας και (β) υψηλες τιμες. Εδω πληρωνω γυρω στα 60 ευρω για 2mb.

sdikr
05-01-04, 04:28
Απο οσο γνωριζω δεν υπαρχει καποιο προβλημα για να γινει η συνδεση (περαν κακων ρυθμισεων modem/router/firewall) Απο εκει και περα εχω ακουσει οτι το ichat απαιτει ανω των 128Κ συνδεση οποτε μαλλον θα σου ειναι αργο. μπορεις να δοκιμασεις ενα αλλο προγραμμα ivisit http://www.ivisit.com crossplatform αυτο δουλευω εδω και πολυ καιρο μιλαω με scotland απο os9 - osx 10.3.1 και καλη εικονα και ηχος με την τελευταια εκδοση.
φιλικα

RRunner
05-01-04, 18:06
Έχω κάνει videochat με Αγγλία με iChatAV + iSight πάνω απο ADSL 384/128 και δούλεψε άψογα.

Μπορείς να περιορίσεις τις απαιτήσεις σε bandwidth στα video preferences του iChat (iChat -> Preferences -> Video). Εγώ το έχω στα 200 kbps.

Κωνσταντινος
06-01-04, 01:32
Ευχαριστω για τις πληροφοριες, τουλαχιστον τωρα γνωριζω οτι η συνδεση ειναι εφικτη.

Ποιους ISP Providers εχετε? Σας επιβαλουν οι εταιρειες να χρησιμοποιειτε και να πληρωσετε τα δικα τους modem και software? Προσωπικα προτιμω ethernet router (χρησιμοποιω speedtouch 510v4), γνωριζετε ποσο στοιχειζουν στην Ελλαδα?

Ευχαριστω

RRunner
06-01-04, 02:11
Ποιους ISP Providers εχετε? Σας επιβαλουν οι εταιρειες να χρησιμοποιειτε και να πληρωσετε τα δικα τους modem και software?

Έχω Forthnet 384/128 static. Απο όσο ξέρω γενικά δεν επιβάλεται η αγορά του modem, αλλά μερικοί providers τα δίνουν σαν μέρος του πακέτου.


Προσωπικα προτιμω ethernet router (χρησιμοποιω speedtouch 510v4), γνωριζετε ποσο στοιχειζουν στην Ελλαδα?

Εγώ χρησιμοποιώ ένα SpeedTouch Pro (4 port hub) σε Alcatel DSLAM. Δεν ξέρω αν υπάρχει και πόσο κάνει στην Ελλάδα γιατί το πήρα απο έξω.

Κωνσταντινος
06-01-04, 23:41
Ευχαριστω, αν εχω νεα θα γραψω μηνυνα.

artech
15-01-04, 10:49
Eγώ έχω iChatAV και Panther. :)
Μπορείς να με βρεις στο tecmacart ( AIM Account, έτσι; ).
Καλή σου μέρα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.