PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως θα λειτουργησει το "NetFasterIAD" σε συνδεση Conn-x!HELP



dia1995
26-11-09, 01:35
Γεια σας παιδια....Ειμαι καινουργιος σε αυτα και ξερω λιγα πραγματα...
Απο 24αρα Hol το γυρισα σε 8αρα Conn-x...
Μου δωσανε ενα ρουτερ που εχει μονο μια θυρα Ethernet (Lan) και πρεπει να ειναι το πιο "μαπα" που ειπαρχει απο οτι φενεται...Λεγετε Comtrend ct5611/Te (καπως ετσι)...
Επειδη εχω παραπανω PC να συνδεσω στο router μου,θελω να ξερω αν γινετε να κρατησω το NetFaster της hol που εχει 4 θυρες...Αν "ναι" πως μπορω να το θεσω σε λειτουργια...???
Εγω απλος το συνδεσα ολα κανονικα και δεν συγχρονιζε!!!(Δεν ξερω αν πρεπει να πατησω καπου το password και το username που μου εδωσε η Conn-x κ αν πρεπει δεν ξερω που)
Αν καποιος μπορει να βοηθησει θα του ειμαι ευγνωμων!

**Με το router της Conn-x συνδεσα κανονικα το ιντερνετ καθως μου ελεγε ακριβω τι να κανω το εγχειριδιο χρησης

DSLaManiaC
26-11-09, 03:01
Όταν έβαλες ΟΤΕ, έβαλες ISDN ή PSTN γραμμή?

dia1995
26-11-09, 03:10
Αν και δεν ξερω απο αυτα....Λογικα PSTN....γιατι η ISDN χριαζετε και μια ακομη συσκευη σωστα???ενω εγω δεν εχω κατι τετοιο...

030366
26-11-09, 04:21
Όταν λές δεν συγχρόνιζε εννοείς ότι δεν έμενε σταθερό το dsl ή ότι δεν άναβε το online led; Σαφώς και χρειάζεται να περάσεις το username και το password για να συνδεθείς. Θα ακολουθήσεις τις ίδιες οδηγίες πού ακολούθησες για να συνδεθείς στη hol. Αν δεν είχες κάνει τίποτε στη hol για να συνδεθείς εκτός από το να συνδέσεις το ρούτερ θα χρειαστεί τότε από τον web browser σου να μπείς στην ip του Νetfaster (192.168.2.1) Για username και password βάζεις admin & admin. Πάς στην επιλογή wan->vc1 κι εκεί περνάς το username και το password της otenet.

dia1995
26-11-09, 13:41
Αυτο πιστευω θα βοηθησει φιλε μου,γιατι εγω προσπαθουσα απο τον router της Ηολ να μπω στο interface του ΟΤΕ και δεν εμπενε,αν ειναι ετσι οπως τα λες τοτε καταλαβα τι πρεπει να κανω....Λες να δουλεψει καλυτερα με το NetFasterIAD απο το Comtrend του ΟΤΕ???
Ευχαριστω για την απαντηση που μου εδωσες στο πως να το συνδεσω!!!

........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 37 λεπτά και 1 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Λοιπον συνδεσα το Νετφαστερ και πηγα μεσα στο interface 192.168.2.1 και πατησα στο username kai sto password,τα αντιστοιχα που μου παρειχε η conn-x...και τα αποτελεσματα ειναι τα εξης...
στο νετφαστερ,το ADSL αναβοσβηνει αραια και που to Online δεν αναβει καν,και τα υπολοιπα οπως πρεπει να ειναι,power anameno Lan anameno...ΒΟΗΘΕΙΑ plz!

........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 29 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εχω κανει απειρες προσπαθειες να θεσω το router της hol σε λειτουργια αλλα δεν μπορω...το ADLS αναβοσβηνει που και που ενω το Online δεν κανει καν κινιση να αναψει!Καποιος να μου δωσει μια απαντηση στο πως να το θεσω σε λειτουργια παρακαλω...

maik
26-11-09, 14:34
Πρωτα απο ολα πρεπει να συνδεσεις την γραμμη του ΟΤΕ πανω στο netfaster.
Ασε το comtrend τελειως εκτος.
Μετα βαζεις τα username -password. Να προσεξεις να ειναι της μορφης
username@otenet.gr

dia1995
26-11-09, 14:37
Ok παιδια ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας,τελικα το εθεσα σε λειτουργια....τωρα μου απομενει να ρωτησω αν η γραμμη παει καλυτερα με αυτο το router...Σχετικα με τις αποσυνδεσεις...(αν εχει καλυτερες τιμες στο noise margin και στο attenuation kai ta loipa)

elias_21
27-11-09, 00:42
Να σε ρωτησω dia1995 , τελικά μονο το username@otenet.gr & password χρειαστηκε να αλλάξεις για να μπεις??
Γιατι μου κάηκε το sagem 2404 στην πρωτη βδομάδα και λεω να συνδέσω και εγώ το νετφαστερ....

maik
30-11-09, 10:54
Να σε ρωτησω dia1995 , τελικά μονο το username@otenet.gr & password χρειαστηκε να αλλάξεις για να μπεις??
Γιατι μου κάηκε το sagem 2404 στην πρωτη βδομάδα και λεω να συνδέσω και εγώ το νετφαστερ....

ΕΧει ενα χρονο εγγυηση. Δηλωσε το βλαβη να στο αλαξουν.

Coznick
14-01-10, 01:08
Καλησπερα παιδες, απ΄οτι καταλαβαινω μπορει να λειτουργησει το netfaster iad σε conn-x. Ειχα καταληξει στο συμπερασμα οτι δε γινεται διοτι οταν το προσπαθησα δε μπορουσα να μπω στο μενου του netfaster. Δοκιμασα με ethernet και με usb αλλα δυστυχως με κανενα τροπο δε το εβλεπε. Εκανε τοπικη συνδεση αλλα συνεχεια μου ελεγε οτι ειναι περιορισμενη η χωρις αξιοπιστια (και οτι δε θα μπορει να συνδεθει στο ιντερνετ). Στο 192.168.2.1 για να το ρυθμισω παντως δε εμπαινε με τιποτα. Ισως απλα να εκανα κατι λαθος. Μπορειτε μηπως να βοηθησετε? Ευχαριστω

harris
14-01-10, 01:11
Όταν το συνδέεις και το ανάβεις ποιες λυχνίες ανάβουν;

Coznick
14-01-10, 01:21
Σταθερα οι Power και Αdsl ενω η Online αναβοσβηνει.

harris
14-01-10, 01:24
Αυτό σημαίνει ότι και βρήκε ADSL και συγχόνισε, και πήρε κανονικά ΙΡ...

Σύνδεσε ένα πισί επάνω του με ethernet και γράψε στη γραμμή διεύθυνση ενός browser "netfaster.iad" να δούμε αν θα μπει στο control panel του ;)

Coznick
14-01-10, 01:30
Το προβλημα ειναι οτι οταν το συνδεω λεει οτι εχει περιορισμενη η χωρις αξιοπιστια και δε μπαινει στο 192.168.2.1. Σκεφτηκα μηπως το firewall το εμποδιζει αλλα ειναι απενεργοποιημενο... Θα ξαναπροσπαθησω. Σε ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σου

harris
14-01-10, 01:33
Μήπως φταίει το καλώδιό σου ή η κάρτα σου; Με άλλο ρούτερ δοκίμασες;

Coznick
14-01-10, 01:48
Θυμηθηκα οτι λεει περιορισμενη συνδεσιμοτητα οχι αξιοπιστια... συγνωμη... Το καλο ειναι οτι σε αυτη τη γραμμη δουλεψε. Πρεπει να παω τo πρωι στην conn-x γραμμη με το sagem να το ελεγξω. Τουλαχιστον αναπτερωθηκαν οι ελπιδες μου... Σε ευχαριστω. Καληνυχτα

Coznick
15-01-10, 01:54
Καλησπερα και παλι. Δε μπορω να καταλαβω τι κανω λαθος. Η συνδεσμολογια ειναι σωστη, οπως τη ζηταει το netfaster. Αναβουν σταθερα οι λυχνιες Power και Adsl και η Οnline αναβοσβηνει. Παρολ'αυτα τα windows μου λενε οτι ειναι περιορισμενη η συνδεσιμοτητα και μονο τοπικα (οχι ιντερνετ). Οταν μπαινω στον browser και στο 192.168.2.1 δεν το ανοιγει - μου ζηταει να συνδεθω με την συνδεση του conn-x (δηλαδη με το sagem) και αν κανω ακυρο δεν ανοιγει τιποτα. Μηπως να σβησω την συνδεση εκεινη διοτι προκαλει προβλημα στο netfaster? Μηπως ειναι κατι αλλο που το μπλοκαρει? Προσπαθησα να ρυθμισω και το TCP/IP σε default gateway 192.168.2.1... παλι τιποτα. Δε καταλαβαινω γιατι? Εχει κανεις καμια ιδεα?

Συγνωμη που εχω φρικαρει.. Ευχαριστω εκ των προτερων

harris
15-01-10, 01:58
Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος αλλά νομίζω πως το netfaster, αν δεν συγχρονίσει στην γραμμή δεν ανοίγει το inteface του για να αλλάξεις τα στοιχεία με τα οποία κάνει login στον bbras... Και άρα δεν παίρνει ΙΡ οπότε γι'αυτό και σου λένε περιορισμένη συνδεσιμότητα ;)

Άρα μάλλον πρέπει να είναι κλειδωμένο να παίζει μόνο με hol...

Μπορεί να κάνω και λάθος όμως :)

Coznick
15-01-10, 02:04
Αν καταφερνω να το ανοιξω (το interface) σε αλλη γραμμη, μπορω να το ρυθμισω σε εκεινη και να το παω setαρισμενο στην conn-x γραμμη? Θα λειτουργησει?

harris
15-01-10, 02:09
Είναι πολύ πιθανό, αλλά δεν μπορώ να στο πω με σιγουριά...

Λογικά αν πάς από το setup wizard, και βάλεις other country και από κει και μετά σωστά τα στοιχεία θα κάνει login στην γραμμή του ΟΤΕ που έχεις...

Αλλά καν'το με δική σου ευθύνη... μη μου πεις μετά ότι φταίω άμα δεν κλειδώνει σε καμμία γραμμή :p

Coznick
15-01-10, 02:17
Θα το δοκιμασω αν δε μπορω να σκεφτω και να κανω τιποτα αλλο. Δε ξερω τι φταιει αλλα σιγουρα οχι εσυ φιλε harris. Σε ευχαριστω

terko
15-01-10, 02:34
Προφανώς είναι σεταρισμένο σε γραμμή Hol. Reset με το κουμπάκι από πίσω δοκίμασες να κάνεις και μετά setup με τα κωδικά Connx;

Εγώ μια φορά που το είχα δοκιμάσει στη 2άρα μου connx δούλευε κανονικά χωρίς κανένα setup και με ΙΡ από Hol (μιλάω για το NetFaster IAD1). http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3009767&postcount=1

Coznick
15-01-10, 03:11
Το εκανα και αυτο.... Μαλιστα ηταν το πρωτο πραγμα που εκανα και εκτοτε εχω την απορια μηπως αν δε το ειχα κανει θα ηταν ολα καλα? Λογικα δε θα επρεπε να υπαρχει προβλημα αφου δεν ειναι κατι το αδυνατο (πολλοι που το προσπαθησαν τα καταφερανε). Μηπως τα vista να προκαλουν το προβλημα (καλα κανω και εμπιστευομαι τα xp...).

terko
15-01-10, 03:21
Οχι φίλε δεν νομίζω ότι φταίνε τα Vista και εγώ αυτά έχω και λειτούργησε κανονικά.

Είναι ελεγμένο ότι λειτουργεί, μήπως έχει πρόβλημα και παιδεύεσαι άδικα.

Coznick
15-01-10, 03:44
Μα λειτουργησε σε αλλη γραμμη κανονικα (εννοω οτι ανοιξε το μενου). Παραλογο ετσι? Θα δοκιμασω καμποσο ακομα. Δε με πειραζει που παιδευομαι, με πειραζει που οι τοσο καλες ιδεες μας δε θελουν να λειτουργησουν για καποιο ανεξηγητο λογο...

Για την ιστορια... ειχα HOL (αρκετα ικανοποιημενος απο το ιντερνετ αλλα με την τηλεφωνια του ειχα προβληματα), περασα σε Forthnet(μεχρι τωρα δεν εχω προβληματα αλλα ποτε δε ξερεις...) και μου εμεινε το netfaster. Στο αλλο σπιτι ο συγκατοικος εχει conn-x με sagem και του προτεινα να δοκιμασουμε με το netfaster για να μπορω να εχω ασυρματα ιντερνετ και εγω και δεχτηκε. Το παλευουμε ακομα....

Υ.Γ. Προς θεου δεν εχω σκοπο να δυσφημισω η να διαφημισω κανενα και τιποτα. Οτι συνεβει και συμβαινει σε μενα ειναι πιθανο αλλα οχι σιγουρο οτι θα το αντιμετωπισει αλλος. Αν το μηνυμα αντιβαινει σε κανονισμους περι δυσφημισης η διαφημισης να μου πειτε να το διαγραψω. Ευχαριστω

terko
15-01-10, 05:37
Μα λειτουργησε σε αλλη γραμμη κανονικα (εννοω οτι ανοιξε το μενου). Παραλογο ετσι? Θα δοκιμασω καμποσο ακομα. Δε με πειραζει που παιδευομαι, με πειραζει που οι τοσο καλες ιδεες μας δε θελουν να λειτουργησουν για καποιο ανεξηγητο λογο...


Πολύ.



Υ.Γ. Προς θεου δεν εχω σκοπο να δυσφημισω η να διαφημισω κανενα και τιποτα. Οτι συνεβει και συμβαινει σε μενα ειναι πιθανο αλλα οχι σιγουρο οτι θα το αντιμετωπισει αλλος. Αν το μηνυμα αντιβαινει σε κανονισμους περι δυσφημισης η διαφημισης να μου πειτε να το διαγραψω. Ευχαριστω

Τι λες τώρα, δεν κάνεις τίποτε άλλο παρά μόνο τις εμπειρίες σου αναφέρεις, δεν υπάρχει κανένα τέτοιο θέμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.