PDA

Επιστροφή στο Forum : "Μπουκωμενα" DSLAM..



bo8ran8rwpos
15-03-06, 02:03
Καταρχας γεια σας μιας κ ειμαι νεος στην παρεα.

Το θεμα αυτο εχει ουσιαστικα 2 μερη. Πρωτον θελω να αναφερω τι "ξερω" (δηλαδη τι εχω ακουσει απο διαφορες πηγες) κ να διευκρινισω κατα ποσο στεκουν κ δευτερον να ρωτηση αν αντιμετωπιζει κανεις τα ιδια προβληματα με μενα.

Εχουμε κ λεμε.

Αν κ τρωγωμουν απο παλιααααα για το ποτε θα ερθουν οι dsl στην Ελλαδα κ πιστευα οτι θα εβαζα απο τους πρωτους τελικα (λογω τιμων κυριως) εβαλα μολις πριν 5 μερες.

Χωρις να εχω τελειωσει 5 μεταπτυχιακα στις τηλεπικοινωνιες ειχα κ γω σαν ιντερνετακιας μερικες γνωσεις. Ηξερα πως τα dslam αναλογα με τον κατασκευαστη, τις διαθεσιμες θυρες, την συμβατοτητα με το μοτνεμ κτλ εχουν προβληματα. ΔΕΝ περιμενα ομως ΠΟΤΕ να βαλω dsl κ να εχω 999 ping στο unreal tournament και καπου 800 στο call of duty.

Τις πρωτες μερες ειχε τυχει (δεν ξερω κ γω πως) να εχω καπως καλο ping στα δυο παραπανω παιχνιδια. Ο λογος που εβαλα την dsl ηταν το always on οποτε δεν με πολυενοιαζε τοσο αφου ηταν κατω απο τα απαραδεκτα 200αρια του 56k. Σημερα ομως ηταν το κατι αλλο. Αρχικα στο ut2k4 (το οποιο ουσιαστικα δεν επαιζε) βαραγε κατι ωραια 999 και σε μερικους σε αλλους servers εκανε time out ο ελεγχος για cheat κ με πεταγε απο τον server. Δοκιμασα κ το CoD2 ΜΗΠΩΣ (πολυ μεγαλο μηπως) εχουν καποια "διαφωνια" οι Gnet με την forthnet μου. Εκει ηταν καλυτερα. Το ping μου ηταν κατα ~199 μικροτερο φτανωντας αισιως τα 800 ms. Νιce stuff..

Ενας φιλος που μαζι προσπαθουσαμε να παιξουμε το ut2k4 μου προτεινο το ακολουθο πειραμα.

Χρησιμοποιωντας το "auto-detect connection settings" του All-seeing Eye (game browser) βρηκα πως τα max packets μου ηταν 16 ενω κανονικα (μου ειπε) επρεπε να ειναι ~100. Κ σαφως δεν "ετρεχε" τπτ αλλο που να μου τρωει το badwidth.

O φιλος λοιπον μου ειπε πως το προβλημα ειναι οτι εχει τιγκαρει το dslam κ πως ουσιαστικα μονη λυση ειναι να παω απο 384 σε 512 που τα dslam της 512 ειναι σχετικα αδεια. Αυτο η να δοκιμασω κατα τις 3-4 που ισως εχει πεσει η κινηση μπας παει καλυτερα.

Ολα αυτα ηταν το πρωτο μερος. Παρκαλω διορθωστε αν κανω καπου λαθος. Αν υπαρχει αλλος τροπος, αν τα max packets ειναι φυσιολογικα στα 16, αν φταει κατι αλλο κτλ.

Κ ερχομαστε στο 2ο μερος.

Γενικα αντιμετωπιζει κανεις αυτα τα προβληματα κ πιο συγκεκριμενα :

Ειναι κανεις στο DSLAM N.Φαληρου για PSTN γραμμες κ με 384 γραμμη? Πως παει σε σας?

υ.γ. ωσαν καινουργιος δεν ηξερα ακριβως που να ποσταρω το thread. αν δεν ειναι εδω η θεση συγνωμη κ ας το μεταφερει καποιος μοντερατορας.

ZORO
15-03-06, 03:35
Πρώτον καλώς ήρθες στο forum.
Το πρόβλημα περιορισμού πακέτων από τον ΟΤΕ είναι γνωστό και δεν παρουσιάζεται μόνο σε συνδρομητές του που έχουν την ατυχία να ανήκουν σε μπουκωμένο dslam. Δηλαδή πολλοί ενώ δεν έχουν πρόβλημα ταχύτητας, εμφανίζουν το πρόβλημα με τον περιορισμό του αριθμού των πακέτων. Γιαυτό το πρόβλημα μπορείς να μάθεις εδώ : http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25276

Τώρα για το ping θα πρέπει να μάθεις εάν αυτό οφείλετε όντως στον ΟΤΕ ή στον ISP σου. Με ένα traceroute utility ή με το αντίστοιχο πρόγραμμα που ενσωματώνων τα windows δες τι ping έχεις μέχρι να βγεις από το δίκτυο του ΟΤΕ και να μπεις σε αυτό του ISP σου, όπως επίσης σε ποιο σημείο της διαδρομής αρχίζουν να γίνονται τα ping αδικαιολόγητα υψηλά. Επίσης μπορείς να πάρεις demo από άλλο/άλλους ISP ώστε να δεις εάν θα βελτιωθεί η κατάσταση.
Καλορίζικη η καινούργια σου γραμμή.

ipo
15-03-06, 03:48
Αν τελικά διαπιστώσεις ότι το πρόβλημα είναι από το DSLAM και όχι από τον ISP σου (πρέπει να δοκιμάσεις κι άλλον ISP για να είσαι σίγουρος), τότε έχεις σημαντικές πιθανότητες να λύσεις το πρόβλημα πηγαίνοντας σε 512/128 Kbps ή 1024/256 Kbps γραμμή.

bo8ran8rwpos
15-03-06, 04:53
ειχα ηδη δει το θεμα για τον περιορισμο πακετων. μαλιστα χρησιμοποιησα το προγραμμα (adsl packet tester) που εχει ο συντακτης στην υπογραφη του (δε θυμαμαι nick).

εδω κ 1 ωρα επαιζα CoD2 με ενα ωραιοτατο pingακι γυρω στο 50. παρατηρησα το εξης.
μεγιστο αριθμο πακετων ενω επαιζα γυρω στο 20/s. επισης το προγραμμα που ανεφερα προηγουμενως (the eye) στο auto detect δινει max packets/s 96.

φανταζομαι αυτο αποκλειει το προβλημα να ειναι του παροχου.

ΖΟRO - "δες τι ping έχεις μέχρι να βγεις από το δίκτυο του ΟΤΕ και να μπεις σε αυτό του ISP σου"

αυτο πως ακριβως θα το κανω? tracert καποιο τυχαιο host? με tracert στο ntua δινει pings < 54 σε καθε αναπηδημα.

ερωτηση 3. πως μπορω να μαθω σε τι port ειμαι κ ποσα ανοιχτα εχει το dslam μου? παλιοτερα ειχα ρωτηση στον οτε σε τι dslam θα εμπαινα για να ελεγξω για συμβατοτητα κ μου λεγαν ανες μαρες κουκουναρες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.