PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεα σύνδεση στον ΟΤΕ, αλλά;



button
27-11-09, 18:36
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

Μενω σε αγροτικη περιοχη μαλον σε κτημα 1,5κμ εξω απο το δημο Λαγκαδα Θεσσαλονικης
και θελο να κανο σηνδεση στο ΟΤΕ .
και το θεμα ειναι εξεις οτι δεν εχει ηποδομη εκει που ειμαι και το και το κοντινοτερο σπιτι που εχει ΟΤΕ απεχει 650-700 μετρα αν και δεν μενει κανεις εκει πια....
Και εδω το εροτημα μου ΠΟΣ ???

ξερω οτι μπορει να εχει κοστος αν και δεν μιλησα ακομα με ΟΤΕ
και εκει που μενω ηπαρχουν 4 σπιτια ακομα και σε περα καπου 500 μετρα εχει 4 επιχηρισεις


:hmm:

emeliss
27-11-09, 18:46
Θες μόνο τηλέφωνο ή και adsl; Το αρχικό κόστος θα είναι αρκετά υψηλό για τις κολώνες και είναι πολύ πιθανό η συνολική απόσταση να καθιστά αδύνατο να δοθεί adsl. Περισσότερα και ακριβή στοιχεία θα σου δώσουν από τον ΟΤΕ.

button
27-11-09, 19:03
σταθερο και ιντερνετ αλλα δεν κινηγαω υψηλες επιδοσεις μια απλη γραμη 512κβ ητε 2μβ οχι βεβεα 64κβ
αρκει να μπορο να πεζω online games .

διοτι εχω τορα ιντερνετ απο 3G της WIND αλλα το πληρονο χρησαφι και τα αλλα ξερετε

........Auto merged post: button πρόσθεσε 8 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........

το περιπου κοστος ξερις ???

ποσο να εχει μια κολονα ΟΤΕ δεν νομιζω να ειναι σαν της ΔΕΗ που εχει 2000€
παντος πιστευο οτι θα ειναι 10,000€ μια εξοφρενικη σκεψη μου ....

psyxakias
27-11-09, 19:21
Θες μόνο τηλέφωνο ή και adsl; Το αρχικό κόστος θα είναι αρκετά υψηλό για τις κολώνες και είναι πολύ πιθανό η συνολική απόσταση να καθιστά αδύνατο να δοθεί adsl. Περισσότερα και ακριβή στοιχεία θα σου δώσουν από τον ΟΤΕ.Η τηλεφωνία είναι μεν καθολική υπηρεσία (και είναι υποχρεωμένος ο ΟΤΕ να προβεί στις απαραίτητες ενέργειες), αλλά συνεχίζει να επιβαρύνεται ο πελάτης για κολώνες κτλ; Ειχα την εντύπωση ότι έχει υπάρξει επιχείρημα στο παρελθόν σχετικά με τις υψηλότερες τιμές ότι μεταξύ άλλων είναι για συντήρηση και κάλυψη ακόμα και των πιο απομακρυσμένων περιοχών με ελάχιστη ζήτηση. Θυμάμαι λάθος;

ΥΓ. Δε τα λέω ειρωνικά, όντως έχω απορία.

button
27-11-09, 19:45
ναι αλλα δεν βρισκομε και σε μια τελιος μακρινη περιοχη

εδω που ειμαι εχει επιχηρισεις πισω μου ειναι αλουμινιου και τετεια πιο περα απο μενα χτιζετε ενα κτινηγιατρειο και διπλα εχει 2 επιχηρισεις ακομα μια ειναι εκπεδευτηριο για σκηλια και αλλο το ιδιο αλλα και εμποριο ζωον και ενα παρακατο με αλουμινια

δεν μιλαμε για απομονομενη περιοχη εδω καναμε ηδρευση αλλα με κοστοσ 600 ευρο για 7 σπιτια

geron
27-11-09, 19:50
Συγγνώμη κιόλας φίλε μου, αλλά βγάλαμε τα μάτια μας με την έλλειψη τόνων και την αν-ορθογραφία σου...

button
27-11-09, 19:56
σορρυ για ορθογραφίκα λάθη

karetsos
27-11-09, 20:04
πηγαινε στον οτε της περιοχής σου και θα σε ενημερώσουν.

tiatrou
27-11-09, 20:09
Η τηλεφωνία είναι μεν καθολική υπηρεσία (και είναι υποχρεωμένος ο ΟΤΕ να προβεί στις απαραίτητες ενέργειες), αλλά συνεχίζει να επιβαρύνεται ο πελάτης για κολώνες κτλ; Ειχα την εντύπωση ότι έχει υπάρξει επιχείρημα στο παρελθόν σχετικά με τις υψηλότερες τιμές ότι μεταξύ άλλων είναι για συντήρηση και κάλυψη ακόμα και των πιο απομακρυσμένων περιοχών με ελάχιστη ζήτηση. Θυμάμαι λάθος;

ΥΓ. Δε τα λέω ειρωνικά, όντως έχω απορία.

Αν θυμάμαι καλά έχει υποθεί από μέλος του forum, ότι για προσθήκη μέχρι 3 ή 4 κολώνες από εκει που φτάνει το δίκτυό του ως το σπίτι σου, τις βάζει ο ΟΤΕ, χωρίς να πληρώσεις εσύ τίποτα. Από εκεί και πέρα αν εσύ θέλεις τηλέφωνο π.χ. στην κορυφή ενός βουνού, πληρώνεις εσύ και τις κολώνες και την τοποθέτησή τους.

button
27-11-09, 20:10
αυτό ειναι σίγουρο οτι θα παο αλλα θελο να ξερω μερικα πραγματα πριν παω

psyxakias
27-11-09, 20:11
Αν θυμάμαι καλά έχει υποθεί από μέλος του forum, ότι για προσθήκη μέχρι 3 ή 4 κολώνες από εκει που φτάνει το δίκτυό του ως το σπίτι σου, τις βάζει ο ΟΤΕ, χωρίς να πληρώσεις εσύ τίποτα. Από εκεί και πέρα αν εσύ θέλεις τηλέφωνο π.χ. στην κορυφή του βουνού, πληρώνεις εσύ και τις κολώνες και την τοποθέτησή τους.Α μάλιστα, όντως έχει μια λογική αυτό. Ευχαριστώ για την διευκρίνιση.

button
27-11-09, 20:12
ανα πωσα μετρα βαζουν κολονες??? ειναι μεγαλητερη αποσταση απο την ΔΕΗ

διοτι μετρησα 15 κολονες ΔΕΗ :(

psyxakias
27-11-09, 20:14
Αν και κατανοώ ότι θες να πας ενημερωμένος στον ΟΤΕ, θα συμφωνήσω με karetsos & emeliss ότι θα πρέπει να απευθυνθείς στον ΟΤΕ για τέτοιου είδους πληροφορίες.

button
27-11-09, 20:19
ξερω ξερω θα σας ενημεροσω για το τι ΦΡΙΚΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ που θα μου πουν

αλλα δεν μπορο χορις ιντερνετ και δεν μπορο να πληρωνο εξοφρενικα ποσα για περιορησμενη χρηση και τρελο πινγκ που εχει το 3G

οτι ασηρματο εχει στην ΕΛΑΔΔΑ ειναι ΚΟΛΑΣΗ

εκτος θεματος τι ειναι αυτο ??
Infractions: 0/1 (1)

emeliss
27-11-09, 21:25
Η τηλεφωνία είναι μεν καθολική υπηρεσία (και είναι υποχρεωμένος ο ΟΤΕ να προβεί στις απαραίτητες ενέργειες), αλλά συνεχίζει να επιβαρύνεται ο πελάτης για κολώνες κτλ; Ειχα την εντύπωση ότι έχει υπάρξει επιχείρημα στο παρελθόν σχετικά με τις υψηλότερες τιμές ότι μεταξύ άλλων είναι για συντήρηση και κάλυψη ακόμα και των πιο απομακρυσμένων περιοχών με ελάχιστη ζήτηση. Θυμάμαι λάθος;

ΥΓ. Δε τα λέω ειρωνικά, όντως έχω απορία.
Με τα λογιστικά δεν τα πάω καλά. Αλλά είναι λογικό αν κάποιος θέλει να βάλει ένα τηλέφωνο στην μέση του πουθενά να τα σκάσει. Τώρα πως ακριβώς είναι μοιρασμένα δεν τα ξέρω. Όταν όμως λέμε καθολική υπηρεσία δεν εννοούμε τσάμπα υπηρεσία.

tsorbi
27-11-09, 21:48
Και μετά στον πάροχο.

agrelaphon
27-11-09, 21:49
Αν θυμάμαι καλά έχει υποθεί από μέλος του forum, ότι για προσθήκη μέχρι 3 ή 4 κολώνες από εκει που φτάνει το δίκτυό του ως το σπίτι σου, τις βάζει ο ΟΤΕ, χωρίς να πληρώσεις εσύ τίποτα. Από εκεί και πέρα αν εσύ θέλεις τηλέφωνο π.χ. στην κορυφή ενός βουνού, πληρώνεις εσύ και τις κολώνες και την τοποθέτησή τους.

Aν είσαι μέχρι 200μ από το τελευταίο BOX (box θεωρήται το κουτί που τερματίζει το υπόγειο δύκτιο, τα άλλα λέγονται μπουάτ) δεν πληρώνεις τίποτα. Από κει και πέρα πληρώνεις ό,τι αναλογεί στα πέραν των 200. Υπολόγιζε μπακάλικα 2,5 - 3 Ε το μέτρο.
Hint: Καλό είναι να έχεις έξω από το σπίτι σου στυλίσκο και για ΟΤΕ, ώστε 1 κολώνα να τη γλυτώσεις ;)

orck
27-11-09, 23:00
Επισης πολυ σημαντικο ειναι το οικημα σου να ειναι καθολα νομιμο με αδεια απο πολεοδομια αλλιως δεν σοιυ βαζουν ΤΙΠΟΤΑ.

agrelaphon
28-11-09, 01:05
δε θα τό'λεγα... ο ΟΤΕ έσοδα θέλει. Τι τον νοιάζει αν είναι αυθαίρετο, αφού έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να κουνηθεί. Έχουμε δώσει και σε παράγκες :cool:

psyxakias
28-11-09, 01:49
Επισης πολυ σημαντικο ειναι το οικημα σου να ειναι καθολα νομιμο με αδεια απο πολεοδομια αλλιως δεν σοιυ βαζουν ΤΙΠΟΤΑ.Ανέκαθεν έβαζαν τηλέφωνο & νερό σε αυθαίρετα, μόνο η ΔΕΗ έκανε την δύσκολη και χρειαζόταν πλάγιους τρόπους (δήλωνες ότι φιλοξενείς κάποιο συγγενή με σοβαρή πάθηση και χρειάζεται ρεύμα για ιατρικό εξοπλισμό, ήθελε λίγο τρέξιμο σε δημόσια νοσοκομεία κτλ), αν και σε κάποιες εκλογές έδωσε σε αρκετούς ρεύμα. Αθάνατη ρουσφετοΕλλάδα :p

button
29-11-09, 01:05
Επισης πολυ σημαντικο ειναι το οικημα σου να ειναι καθολα νομιμο με αδεια απο πολεοδομια αλλιως δεν σοιυ βαζουν ΤΙΠΟΤΑ.

εδω νερο απο ΔΕΥΑΛ σηνδεσαμε αρα ΟΤΕ τι να τι κανει την αδεια οπος ιπε ο agrelaphon ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΕΤΡΑΝΕ ... εξαλου αυθαίρετα ειναι παντου

τορα γιανα γλητοσω καμια 150 μετρα μπορο νομιζω με δικο μου καλωδιο ....

555 μετρα ειναι το μετρησα απο Google Earth (αμα ηξερα πως να βγαλο αντιγραφο ικονας απο την περιοχη μου θα το εβαζα εδω)
και θελουμε ετσι 107 μετρα καλωδιο εχτρα χορις δουλεια ΟΤΕ


αλλα εχω μια απορια διπλα εχω γιτονες και αμα θελησουν σε κανα χρονο να κανουν σηνδεση θα τη κανουν κανονικα η θα καταβαλουν καπιο ποσο

γιατι θοβαμε οτι θα βγο ΚΟΡΟΙΔΟ:(

........Auto merged post: button πρόσθεσε 2 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........

γμτ ελληνικα μου:mad::mad::mad:

xmperop1
29-11-09, 01:10
δε θα τό'λεγα... ο ΟΤΕ έσοδα θέλει. Τι τον νοιάζει αν είναι αυθαίρετο, αφού έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να κουνηθεί. Έχουμε δώσει και σε παράγκες :cool:

Δίναμε.
Τώρα στα εκτός σχεδίου αλλά και στα εντός οικισμών και χωριών ζητήται άδεια πολεοδομίας.

button
29-11-09, 01:12
εισαι σιγουρος ????

:hmm:

xmperop1
29-11-09, 01:20
εισαι σιγουρος ????

:hmm:

Τα έχω ζητήσει.

button
29-11-09, 02:12
καλα θα μιλησω και θα δω τι νεα μου εχουν

DSLaManiaC
29-11-09, 02:15
Δίναμε.
Τώρα στα εκτός σχεδίου αλλά και στα εντός οικισμών και χωριών ζητήται άδεια πολεοδομίας.

Καλά, -γενικά- και στα σπίτια εντός σχεδίου σε αστική περιοχή ζητείται συμβόλαιο ή μισθωτήριο αλλά δε ζητάνε ποτέ σχεδόν.

Εκτός κι αν εκεί έξω υπάρχουν πιο restricted διαδικασίες.

xmperop1
29-11-09, 21:08
Συμβόλαιο η μισθωτήριο ζητήται πάντα και αν δεν υπάρχει ένα από τα δύο πάπαλα μέχρι να το έχει.
Επείσης αν το μισθωτήριο η το συμβόλαιο είναι σε διαφορετικό όνομα από αυτού που έχει κάνει την αίτηση χρειάζεται υπεύθυνη δήλωση από τον νόμιμο χρήστη του χώρου ότι επίτρέπει στον τάδε να βάλει τηλεφωνική γραμμή στο χώρο του.

agrelaphon
29-11-09, 22:06
Καλά, εσείς είστε πολύ μπροστά :D

ipo
29-11-09, 22:15
Πάντως στην υπογραφή του agrelaphon βλέπω ένα καλώδιο που συνδέει κολώνες με απόσταση πάνω από 500 μέτρα. Υπονοούμενο για να γλιτώσει χρήματα ο ενδιαφερόμενος; :p

agrelaphon
30-11-09, 00:03
Πάντως στην υπογραφή του agrelaphon βλέπω ένα καλώδιο που συνδέει κολώνες με απόσταση πάνω από 500 μέτρα. Υπονοούμενο για να γλιτώσει χρήματα ο ενδιαφερόμενος; :p

Χαχα! όχι, δεν είναι καλώδιο για συνδρομητή
Καλώδιο οπτικής ίνας είναι (προσωρινό - ήταν δηλαδή) αναρτημένο με συρματόσχοινο, 200 μέτρα περίπου. Από κάτω είναι το χάος, Ν. Εγνατεία. Όταν το υπέδαφος δεν υπάρχει πια πρέπει να εφεύρεις λύσεις...
Κάπου υπάρχει και σχετικό νήμα για τις εναέρειες (Θεός φυλάξη) οπτικές ίνες στην Ιαπωνία

button
30-11-09, 00:21
ΕΛΕΟΣ!!! χαχαχα καλη ιδεα ..... 8α χριαστο 3 κολωνες τοτε

και τοσο καιρο δεν το προσεξα αυτο :)

orck
30-11-09, 16:25
Υπαρχει νομος που λεει οτι σε αυθαιρετο δεν μπαινει συνδεση. Αλλιως βρισκει μπελα ο ΟΤΕ (θεωρητικα, ποιος να τον κυνηγησει;)
Αυτος ο νομος δεν υπαρχει απο την συστταση του Ελληνικου κρατους, τεθηκε σε ισχυ καπου πριν το 2000 (νομιζω) για να αποτρεψουν τους παρανομους που εχτιζαν κυριολεκτικα οπου ηθελαν.
Στην τελικη ειναι ομως οτι σου πουνε οι ανθρωποι στον ΟΤΕ που ανηκεις.

button
30-11-09, 17:05
μα εδω εχτισε ενας ηπουργος αυθαιρετο δεν θημαμε πιος ητανε εγω ειμαι μια σταλια απο τοσους

orck
30-11-09, 17:11
Αυτος ειναι υπουργος, εχει ακρες για να μην τιμωρηθει ποτε. Εσυ τι εχεις;
Μην σε αγχωνω χωρις λογο, μιλησε με τον ΟΤΕ και οτι σου πουνε κανεις.

tiatrou
30-11-09, 18:36
Συμβόλαιο η μισθωτήριο ζητείται πάντα και αν δεν υπάρχει ένα από τα δύο πάπαλα μέχρι να το έχει.


Πάντως εγώ όταν έκανα αίτηση στον ΟΤΕ για νέα τηλεφωνική γραμμή πριν 4 χρόνια, σε σπίτι που νοίκιασα και που πριν δεν υπήρχε καθόλου τηλέφωνο, δεν μου ζήτησαν μισθωτήριο συμβόλαιο. Τελικά τα πάντα είναι θέμα υπαλλήλου, αν δηλαδή θέλει να ακολουθήσει ακριβώς ότι λέει ο νόμος ή να κάνει του κεφαλιού του, παρόλο που έτσι γίνεται και αυτός παράνομος.

ubuntubu
30-11-09, 18:57
1. Ποιοι μπορούν να αποκτήσουν Νέα Τηλεφωνική Σύνδεση;
Κάτοχοι Τηλεφωνικών Συνδέσεων μπορούν να γίνουν:
- Φυσικά ενήλικα Πρόσωπα
- Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου και Ιδιωτικού Δικαίου
- Κρατικές Υπηρεσίες
2. Ποιες οι προϋποθέσεις για να αποκτήσω Νέα Τηλεφωνική Σύνδεση;
Για να αποκτήσετε Νέα Τηλεφωνική Σύνδεση πρέπει:
- Να έχετε σχέση (κυριότητα, νομή ή χρήση) με το χώρο που επιθυμείτε να εγκατασταθεί η τηλεφωνική σύνδεση.
- Να έχετε εξοφλήσει τυχόν ληξιπρόθεσμες οφειλές προς τον ΟΤΕ από Τηλεπικοινωνιακά Τέλη ή άλλες αιτίες.
- Ο χώρος που θα λειτουργεί η τηλεφωνική σας σύνδεση να εξασφαλίζει την καλή της λειτουργία.
- Να αποδεχθείτε τη σχετική Σύμβαση (http://oteshop.ote.gr/storefront/template-resources/attachments/attachements/gr/home/phone_line_services/simvasi_pstn.pdf).
- Σε περίπτωση μη εγκατεστημένου δικτύου, να καταβάλετε τις ειδικές δαπάνες κατασκευής γραμμής.
- Εάν είστε φυσικό πρόσωπο, πρέπει να είστε ενήλικας.
3. Πως μπορώ να αποκτήσω Νέα Τηλεφωνική Σύνδεση;
Για να αποκτήσετε Νέα Τηλεφωνική Σύνδεση μπορείτε:
- να συμπληρώσετε την online φόρμα παραγγελίας
- να καλέστε το "134" και να παραγγείλετε τηλεφωνικά
- να επισκεφτείτε τα Καταστήματα ΟΤΕ (http://oteshop.ote.gr/portal/page/portal/OTESHOP/customer_service/ShopsNetwork)



(http://oteshop.ote.gr/portal/page/portal/OTESHOP/customer_service/ShopsNetwork)

@ ADSLgr.com All rights reserved.