PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ και Siemens CL-110



klem578
27-11-09, 22:35
Καλησπερα σε ολους.

Χρησιμοποιω το Siemens CL-110 το οποιο μου ειχε δωθει απο την 4net...

Βλεποντας τα στατiστικα στο router μου παρατηρησα οτι κλειδωνω τωρα (στον ΟΤΕ προφανως) στα 8Mbps...:(

Οταν ημουν στην 4net κλειδωνα παντα στα 18Mbps , οριστε και τα στατιστικα του router :

Line Rate 8191 Kbps 381 Kbps
Attainable Line Rate 24308 Kbps 1237 Kbps
Noise Margin 29.0 dB 29.8 dB
Line Attenuation 13.5 dB 6.1 dB
Output Power 19.5 dBm 7.2 dBm

Ειναι θεμα router και ρυθμισεων η' κατι αλλο κυριοι ?

Σας ρωτω γιατι εχω φαει απιστευτη ταλαιπωρια ηδη (9+ μερες για να με συνδεσουν με παμπολλες επισκεψεις στο υποκαταστημα) και τωρα ερχεται να προστεθει και αυτο...

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε βοηθεια , τσιαρς :)

prodromosfan
27-11-09, 22:42
μηπως η γραμμη σου ειναι 8αρα και οχι 24αρα;

treli@ris
27-11-09, 22:43
Attainable Line Rate 24308 Kbps 1237 Kbps -> Μεγιστη τιμη που σου δινει το DSLAM

Προφανως ειναι σε ADSL2 γυρισμενο το CL110. Αλλαξε το και βαλε ADSL2+ και θα εισαι ΟΚ

klem578
27-11-09, 22:48
Ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις παιδια :)

geofak , σε ADSL2+ ειναι (εχω απενεργοποιησει ολες τις αλλες ρυθμισεις g.dmt , ADSL2 κτλ) αλλα και παλι...

Συγγνωμη, αλλα το Noise margin ειναι "εχχχμμμ" η' κανω λαθος ?

Καποιες αλλες ιδεες φιλτατοι? Ρυθμισεις ισως ?

Ευχαριστω

treli@ris
27-11-09, 23:01
Δοκιμασε με αυτο που σου εδωσε ο ΟΤΕ για να δεις μηπως φταιει το συγκεκριμενο CL110

klem578
27-11-09, 23:17
Δοκιμασε με αυτο που σου εδωσε ο ΟΤΕ για να δεις μηπως φταιει το συγκεκριμενο CL110


Εμ , αυτο ειναι το θεμα φιλε μου , δεν μου εχει δωθει (ακομα) τιποτα (ρουτερ, ρυθμισεις συνδεσης κτλ) γιατι περιμεναν να ενεργοποιηθει η γραμμη πρωτα (βλεπε προβληματα που ανεφερα στο 1ο ποστ μου) :)

Ελα ντε ομως που μου ηρθε το μηνυμα στο κινητο μου αργα το βραδυ σημερα λεγοντας μου οτι εχω ενεργοποιηθει...

Δεν υπηρχε φιλτατε περιπτωση να κουρασω κανεναν εδω μεσα αμα ειχα τα απαιτουμενα στοιχεια απο τον ΟΤΕ :)

Εριξα μια ματια στο myotenet.gr και εχωσα τα απαιτουμενα DNS settings για το LAN μου που χρειαζομουν αλλα απο εκει και περα...

Το υποκαταστημα στο οποιο εκανα την αιτηση (και απο το οποιο θα παραλαβω τον εξοπλισμο) ανοιγει παλι απο Δευτερα...

Θενκς Geo !

prodromosfan
27-11-09, 23:33
περιεργο για OTE να σου δωσουν το μοντεμ και τα στοιχεια μετα.

σε ξαναρωταω σιγουρα εχεις 24αρα;
αυτο που λεει ο geofak ειναι οτι ναι μεν το dslam μπορει να σου δωσει εως 24 αλλά για καποιο λογο σε εχουν κλειδωσει στα 8.
μηπως δεν σηκωνε η γραμμή σου;
μηπως τα προβληματα που λες;

klem578
27-11-09, 23:42
περιεργο για OTE να σου δωσουν το μοντεμ και τα στοιχεια μετα.

σε ξαναρωταω σιγουρα εχεις 24αρα;
αυτο που λεει ο geofak ειναι οτι ναι μεν το dslam μπορει να σου δωσει εως 24 αλλά για καποιο λογο σε εχουν κλειδωσει στα 8.
μηπως δεν σηκωνε η γραμμή σου;
μηπως τα προβληματα που λες;


prodromosfan , σημερα το βραδυ μου επιβεβαιωσαν οτι ειμαι σε συμβολαιο 24-αρας , τωρα , τι να πω ρε γαμωτω... :(

Υποθετω πως θα "διελευκανουν" ολα απο Δευτερα που θα παω στο υποκαταστημα (για αλλη μια φορα)...

Η γραμμη μου ηταν μια χαρα φιλε μου πριν 10 μερες που ημουν ακομα στην 4νετ αφου κλειδωνα στα 18Mbps , οποτε δεν νομιζω να φταιει αυτο...

Χμμμ...

Να'σαι καλα για την απαντηση :)

prodromosfan
27-11-09, 23:47
παρε τηλ στο 134 και ρωτα, εκει θα σου πουν στα σιγουρα.
και μετα πας απο το καταστημα και τους λες οτι αντι για 24 πιανεις τα 8 μόνο οποτε και να σε κατεβασουν σε αυτο το προγραμμα να πληρωνεις λιγοτερα.
Αλλιώς δηλωνεται σαν βλαβη να το κοιταξουν οι τεχνικοί.

vaggoulas
27-11-09, 23:48
Line Rate 8191 Kbps 381 Kbps
Attainable Line Rate 24308 Kbps 1237 Kbps
Noise Margin 29.0 dB 29.8 dB
Line Attenuation 13.5 dB 6.1 dB
Output Power 19.5 dBm 7.2 dBm
Σε έχουν σε 8άρι profile.Πάρε στο 121 να το αναφέρεις αν δεν το έχεις κάνει ήδη.

klem578
28-11-09, 00:01
Τι να πω , με εχετε σκλαβωσει κυριοι ! 1000 ευχαριστω για την βοηθεια σας...

Ερωτηση : Η 8-αρα συνδεση ομως δεν δινει 1mbit upload κανονικα ?
Εδω βλεπω 380 kbps , που σημαινει οτι κατι αλλο υπαρχει* μαλλον (διορθωστε με αν κανω λαθος)

Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια παιδες...



* 24-αρα συνδεση αλλα με προβληματα - εκτος παντα και αν δεν δινει 1mbit upload ο ΟΤΕ με το 2play του στα 8Mbps...

prodromosfan
28-11-09, 00:04
οχι 384 εχει upload.

klem578
28-11-09, 00:14
οχι 384 εχει upload.


Ελα βρε Prodro , σοβαρα ? 8 down (πανω-κατω) και 384 up ? Αχεμ, πολυ καρμιρια ρε παιδακι μου...

Συγγνωμη κιολας αλλα αυτα ειναι αστεια πραματα εν ετη 2009 να εχεις 384 up σε 8-αρα συνδεση...

Ελπιζω τωρα να ΜΗΝ φαω κι ΑΛΛΟ τραβηγμα με το που διαπιστωσουν οτι αντι 24-αρας με χωσανε σε 8-αρα...

Τι να πω, και εχθες αλλα και σημερα μου επιβεβαιωσαν οτι ειχα οντως αιτηθει 24-αρα συνδεση (γιατι κατι ειχα αρχιζει να ψιλλιαζομαι ο φουστης :))

Οποτε, σιγουρο πραμα κυριοι? λαθος ενεργοποιηση σε λαθος προγραμμα ?

prodromosfan
28-11-09, 00:29
ξέρει τι κανει ο πΟΤΕς, δεν μπουκωνουν και τα dslam με χαμηλό up.

Οποτε ναι σιγουρο πράγμα οτι σε εχουν ενεργοποιησει λάθος ή δεν σηκωνει παραπάνω η γραμμή σου και για σταθεροτητα σε κλειδωσαν στα 8.

klem578
28-11-09, 14:34
Kαλημερα σας.

Παιδια, τελικα το noise margin μου ειναι σε καλα επιπεδα ναι η' οχι ? 29db, σαν πολυ δεν ειναι ?
Ποσο ειναι πανω-κατω στον ΟΤΕ συνηθως ?

Καλεσα στο 121 και δεν μπορεσαν να με εξυπηρετησουν , οι κοπελιες εκει σαν ξενυχτισμενες μου ακουστηκαν... :)

τελος παντων , απο Δευτερα θα περασω απο τα κεντρικα να δω τι εχει γινει...

Καλο Σ/Κ σε ολους.

gio5aMG
01-12-09, 14:22
Σκέψου και την περίπτωση να έχεις πακέτο στα 24 αλλά οι τεχνικοί της γραμμής σου να σε πέρασαν σε 8. Κάνε μια κλήση στην ΟΤΕΝΕΤ και θα σου το επιβεβαιώσουν απο κει. Αν όντως είναι έτσι, θα δηλωθεί από εκεί μια βλάβη και σε μια - δυο μέρες το πολύ θα είσαι οκ. Νομίζω από το 134 δε μπορούν να ελένξουν τη γραμμή, από το 121 κλασικά βαριούνται... Πριν κάνεις λοιπόν τον κόπο να τρέξεις στα κεντρικά κλπ, δοκίμασε με μια κλήση μήπως βρεις το θέμα. Τώρα, κάτι άλλο δε μπορώ να σκεφτώ... Καλή τύχη. Κράτα μας ενήμερους για το θέμα...

klem578
03-12-09, 15:03
Ευχαριστω Gio για το tip :)

Λοιπον, ολα καλα πλεον κυριοι , με ειχαν ενεργοποιησει σε "λαθος" πορτα/profile...Αχεμ... :)

H ολη κατασταση διορθωθηκε σε λιγες ωρες κατοπιν "τρεξιματος" απο δικης μου πλευρας βεβαια...

Οπως και να εχει, ειμαι απολυτα ευχαριστημενος παιδια απο τον ΟΤE οσον αφορα ταχυτητες και Ping, καμια σχεση πραγματικα με forthnet, απολυτως καμια...
Οποιαδηποτε στιγμη της ημερας , κατεβαζω με 1500-1700 ΚΒ/s με ενα ΜΟΝΟ connection xωρις την χρηση DL manager (προφανως) - απο server φυσικα που το επιτρεπουν οπως nvidia, apple κτλ , κατι το οποιο ηταν ονειρο θερινης νυκτος οταν ημουν στην forthnet...

Exω παρατηρησει ομως το εξης : Eνω στον ΟΤΕ το router μου κλειδωνει στα 20.3 Mbps (σε συγκριση με την 4net στην οποια κλειδωνα στα 18mbps) , η γραμμη δεν τερματιζει τοσο πολυ οπως πριν , το μεγιστο που εχω πιασει ειναι 1700 kbps ενω πριν (4net) εφτανα μεχρι και 1900-κατι - παντα με Dl manager βεβαια και απο τους ιδιους server...
Σε καμια περιπτωση δεν παραπονιεμαι , απλα μια παρατηρηση :)

Οριστε και τα stats μου :


Statistics Downstream Upstream
Line Rate 20311 Kbps 1012 Kbps
Attainable Line Rate 23448 Kbps 1012 Kbps
Noise Margin 9.3 dB 10.7 dB
Line Attenuation 14.0 dB 5.8 dB
Output Power 19.1 dBm 12.3 dBm

Θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για την βοηθεια , να'στε καλα παιδια:oneup:

venumis
05-12-09, 02:32
Δεν παραπονιέσαι αλλά κατεβάζεις με λιγότερη ταχύτητα και πληρώνεις πιο πολλά !

Το εχει δουλέψει μια χαρά το μαρκετινγκ ο ΟΤΕς

klem578
05-12-09, 18:22
Δεν παραπονιέσαι αλλά κατεβάζεις με λιγότερη ταχύτητα και πληρώνεις πιο πολλά !

Το εχει δουλέψει μια χαρά το μαρκετινγκ ο ΟΤΕς


Ναι, κατεβαζω ομως ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ στιγμη της ημερας με 1600-1700 με ενα ΜΟΝΟ connection...

Βλεπεις , το PC δεν ειναι το μονο "μαραφετι" που χρησιμοποιει συνδεση Internet , στα υπολοιπα "μαραφετια" βλεπεις , δεν μπορεις να κανεις χρηση DL manager μπας και κατεβασεις πανω απο 120 ΚΒ/s απο τις 14:30 το μεσημερι και μετα (4net)...

Eπισης , το 30-50 ms ping λιγοτερα απο 4net κανουν επισης μεγαλη διαφορα...

Οποτε ναι, συμφωνω , εχει κανει καλη δουλεια το τμημα μαρκετινγκ του ΟΤΕς απο την στιγμη που παρεχει υπηρεσιες σαν αυτες που διαφημιζει...

Οτι δινεις παιρνεις... :twisted:

@ ADSLgr.com All rights reserved.