PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις για I-Call



ioannis32
15-03-06, 15:41
Καλησπέρα,

Σύμφωνα με τα στοιχεία της ALTEC, με 125,21€ πλέον ΦΠΑ αγοράζω μία συσκευή εικονικού τηλεφώνου και μία συνδρομή internet ISDN/PSTN και έχω τα τηλέφωνα (αστικά και υπεραστικά) ενός έτους δωρεάν.

Είμαι στο Χολαργό, έχω γραμμή OTE 512 και συνδρομή Otenet 512 την οποία σκέφτομαι να αλλάξω σε ALTEC 1024 (6+6 μήνες)

Ερώτηση 1: Η ποιότητα ήχου του εικονικού τηλεφώνου είναι πολύ καλή; Είναι διαφορετική εάν το VoIP δουλέψει πάνω σε ISDN γραμμή από ότι πάνω στην DSL;

Ερώτηση 2: Ο υπολογιστής μου θα πρέπει να είναι ανοικτός όλο το 24ωρο;

Ερώτηση 3: Αξίζει να γραφτώ στην υπηρεσία CallIN ώστε να δέχομαι και εισερχόμενες κλήσεις;

Γενικά οποιαδήποτε άλλη πληροφορία, εμπειρία ή συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ.

nrg_polini
15-03-06, 16:16
Υπαρχει επισημασμενο θεμα για το icall. Ωστοσο για το 2, ναι πρεπει να ειναι ανοιχτος καθως η συσκευη ειναι usb και για το 3. αξιζει αν θελεις να παρεις νουμερο αλλης πολης καθως αθηναικο εχεις ηδη.

manuel
15-03-06, 17:10
Καλησπέρα,

Σύμφωνα με τα στοιχεία της ALTEC, με 125,21€ πλέον ΦΠΑ αγοράζω μία συσκευή εικονικού τηλεφώνου και μία συνδρομή internet ISDN/PSTN και έχω τα τηλέφωνα (αστικά και υπεραστικά) ενός έτους δωρεάν.

Είμαι στο Χολαργό, έχω γραμμή OTE 512 και συνδρομή Otenet 512 την οποία σκέφτομαι να αλλάξω σε ALTEC 1024 (6+6 μήνες)

Ερώτηση 1: Η ποιότητα ήχου του εικονικού τηλεφώνου είναι πολύ καλή; Είναι διαφορετική εάν το VoIP δουλέψει πάνω σε ISDN γραμμή από ότι πάνω στην DSL;

Ερώτηση 2: Ο υπολογιστής μου θα πρέπει να είναι ανοικτός όλο το 24ωρο;

Ερώτηση 3: Αξίζει να γραφτώ στην υπηρεσία CallIN ώστε να δέχομαι και εισερχόμενες κλήσεις;

Γενικά οποιαδήποτε άλλη πληροφορία, εμπειρία ή συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ.

1) Απ'οτι έχει υποθεί εδω μέσα η ποιότητα της φωνής με το Icall ύστερα και απο την ρύθμιση που βρήκαν είναι αρκετά καλή.Αν θες περισσότερες πληροφορίες υπάρχει ειδικό θέμα στο voip

2) Το icall λειτουργεί ανεξάρτητα απο τον υπολογιστή.τουλάχιστον έτσι έχω καταλάβει οπότε δεν χρειάζεται να το έχεις ανοιχτο.Πιθανός να χρειάζεται να τον έχεις αναμένο μόνο όταν θα λαμβάνεις κλήσης απο το Internet.Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος

3) Απο την στιγμή που δεν μπορεις να καταργήσεις τον ΟΤΕ και θα πληρώνεις κανόνικα πάγιο σε αυτον δεν νομίζω να αξίζει

@ ADSLgr.com All rights reserved.