PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σε "φρέσκια" σύνδεση....



Hackerman
28-11-09, 00:17
Πρόσφατα ενεργοποίηθηκε η σύνδεσή μου aDSL στα 24 Mb/s. Χτες συνέδεσα τον εξοπλισμό και λειτουργούσε χωρίς προβλήματα στα 14-15 Μb/s. Σήμερα το απόγευμα μετέφερα τον εξοπλισμό στο δωμάτιο του υπολογιστή, καθώς πριν ήταν στην θέση που είχα το τηλέφωνο. Συνέδεσα λαπτοπ και σταθερό και ύστερα βάζω στο ρεύμα το ρούτερ Jetspeed 520. Η ένδειξη WWW ήταν αναμμένη, αλλά και οι δυο Η/Υ δεν μπορούσαν να μπουν στο ιντερνετ. Μέσω της 192.168.1.1 είδα ότι η ταχύτητα είχε πέσει στα 6 Mb/s, κατά τα άλλα όλα εντάξει, εκτός του ότι σε τεστ Telnet έβγαλε fail.

Η ΗOL είπε ότι το DSLAM βλέπει την σύνδεση μέχρι το ρουτερ κανονικά και μάλιστα η σύνδεση ανανεώθηκε στα 16! Με πληροφόρησαν ότι το πρόβλημα βρίσκεται ανάμεσα σε εμένα και το ρούτερ και δοκίμασα με νέες ΙΡ & DNS αλλά τίποτα...

Επιλεκτικά, συμφωνήσαμε στο να δοκιμάσω με ασύρματο router. Αν όντως αυτό φταίει, θα μου στείλουν άλλο.

Αυτό που αδυνατώ να καταλάβω είναι τι έγινε στραβά. Μια χαρά ήταν πριν. Επίσης μου είπαν ότι ίσως δεν έχει κλειδώσει ακόμη. Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε?

Ευχαριστώ προκαταβολικά....

gtklocker
28-11-09, 00:18
Αν η μπρίζα που το συνέδεσες πρώτα, είναι η αρχική του σπιτιού, τότε μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην καλωδίωση, από εκεί, μέχρι το δωμάτιό σου.

Hackerman
28-11-09, 00:20
Αν η μπρίζα που το συνέδεσες πρώτα, είναι η αρχική του σπιτιού, τότε μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην καλωδίωση, από εκεί, μέχρι το δωμάτιό σου.

Το τηλέφωνο είναι μια χαρά αν το βάλω στην συγκεκριμένη πρίζα και δίχως παράσιτα. Και με σπλίτερ το δοκίμασα....

gtklocker
28-11-09, 00:29
Βάλε το μόντεμ και στις 2 πριζες, και βγαλε διαγνωστικα μέσω του DMT.

Μετά αφέσου στα χέρια του [Insomniac].

Hackerman
28-11-09, 00:49
Τώρα δεν συνδέεται από πουθενά. Το μόνο που έκανα ήταν να αλλάζω την σύνδεση και εκ τοτε, τα "έφτυσε"...

Οι γραμμές είναι μια χαρά, ούτε παράσιτα, ούτε βραχυκυκλώματα....

valen_gr
28-11-09, 01:09
lol, τι στην ευχη εκανες ??

Hackerman
28-11-09, 01:13
Ένα καλωδιάκι άλλαξα. Αύριο το μεσημεράκι θα πάω να πάρω το Linksys. Αλλά δεν θέλω ασύρματο... Για αυτό ρωτάω αν γίνεται κάποια διόρθωση, η οποία δεν περιλαμβάνει αλλαγή του ρούτερ.

Θα κάνω ένα clean install στο laptop, για να είναι οι ρυθμίσεις σύνδεσης καθαρές από αποιαδήποτε εγγραφή. Από εκεί και πέρα, βλέπουμε...

pRieStaKoS
01-12-09, 16:34
Αν η μπρίζα που το συνέδεσες πρώτα, είναι η αρχική του σπιτιού, τότε μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην καλωδίωση, από εκεί, μέχρι το δωμάτιό σου. Σωστα.

Το ότι δεν έχεις παράσιτα δεν σημαίνει πως δεν έχεις βραχυκύκλωμα. Αυτό το βλέπει ηλεκτρολόγος. Αν το βάλεις στην πριζα που ήταν χωρις τηλ.συσκευές και splitter/φιλτρα?

Παίζει? Λογικά κατι εσωτερικά έχεις....

galans
02-12-09, 23:06
Αν πας στο κουτί όλων των τηλεφωνικών συνδέσεων της κατοικίας σου και συνδέσεις το modem θα έχεις πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα.
Οι απώλειες είναι τεράστιες από την κεντρική πρίζα σε άλλες μέχρι και αν υπάρχει υγρασία στο τοίχο παίζει ρόλο.

Hackerman
06-12-09, 17:08
Το έφτιαξα πριν από μιά εβδομάδα περίπου. Απλά το συνέδεσα με το λαπτοπ, στο οποίο είχα σβήσει όλες τις ρυθμίσεις του ιντερνετ και εκ τότε λειτουργεί ρολόι. Χτες έκανε κάτι παλαβά: Ξεκινουσε download με 2.51 Mb/s και συνεχώς κατέβαινε μέχρι να πιάσει 0.9 Μb/s....

mondeo
06-12-09, 19:58
Το έφτιαξα πριν από μιά εβδομάδα περίπου. Απλά το συνέδεσα με το λαπτοπ, στο οποίο είχα σβήσει όλες τις ρυθμίσεις του ιντερνετ και εκ τότε λειτουργεί ρολόι. Χτες έκανε κάτι παλαβά: Ξεκινουσε download με 2.51 Mb/s και συνεχώς κατέβαινε μέχρι να πιάσει 0.9 Μb/s....

Μάλιστα.Γνωστό πρόβλημα.Δύο είναι οι λόγοι:
1.Στο κανάλι που εκπέμπει το Netfaster εκπέμπουν κι άλλα ρουτέρια(αλλάζεις κανάλι και ησυχάζεις)
2.Πολύ πιθανόν να υπάρχουν κι άλλοι χρήστες HOL με Netfaster στην πολυκατοικία.Το λάπτοπ λοιπόν αν όλα έχουν το ίδιο SSID (όνομα δικτύου)μπερδεύεται και δεν ξέρει σε ποιό να συνδεθεί.Αλλάζεις λοιπόν το όνομα Netfaster IAD2 σε κάποιο άλλο π.χ. το όνομά σου και ξεμπέρδεψες.

Hackerman
07-12-09, 00:42
Μάλιστα.Γνωστό πρόβλημα.Δύο είναι οι λόγοι:
1.Στο κανάλι που εκπέμπει το Netfaster εκπέμπουν κι άλλα ρουτέρια(αλλάζεις κανάλι και ησυχάζεις)
2.Πολύ πιθανόν να υπάρχουν κι άλλοι χρήστες HOL με Netfaster στην πολυκατοικία.Το λάπτοπ λοιπόν αν όλα έχουν το ίδιο SSID (όνομα δικτύου)μπερδεύεται και δεν ξέρει σε ποιό να συνδεθεί.Αλλάζεις λοιπόν το όνομα Netfaster IAD2 σε κάποιο άλλο π.χ. το όνομά σου και ξεμπέρδεψες.

Συγγνώμη για την παραπληροφόρηση: Άφησα το Jetspeed 520 και έβαλα το ασύρματο στο κουτί του...:oops:

baskon
07-12-09, 00:46
οποτε τωρα βγαλε το jetspeed βαλτο στο κουτι του και πηγαινε το για ανακυκλωση (γιατι ειναι για τα μπαζα), βγαλε το netfaster απτο κουτι του και βαλε αυτο +απενεργοποιησε το ασυρματο..

PS.ΑΝ κατεβασεις κατι σε τορρεντ με πολλες συνδεσεις και προσπαθησεις να σερφαρεις ταυτοχρονα με το ενα και με το αλλο ρουτερ θα δεις αμεσως γιατι το ενα ειναι για πεταμα ::)

Hackerman
07-12-09, 00:52
οποτε τωρα βγαλε το jetspeed βαλτο στο κουτι του και πηγαινε το για ανακυκλωση (γιατι ειναι για τα μπαζα), βγαλε το netfaster απτο κουτι του και βαλε αυτο +απενεργοποιησε το ασυρματο..

Μέχρι τον Μάρτιο θα έχω φτιάξει καλά-καλά την δικτύωση στον εξοπλισμό του σπιτιού μου, οπότε τότε θα το χρειαστώ.

Όσον αφορά στην άποψή σου για το JetSpeed, γιατί το σνομπάρεις? Το μόνο κακό που έχω παρατηρήσει είναι η USB και η ζέστη που βγάζει... Κατά τα άλλα, είναι σχετικά καλό....

@ ADSLgr.com All rights reserved.