PDA

Επιστροφή στο Forum : nvidia or ati :P



Σελίδες : [1] 2

Bloodyangel
28-11-09, 01:14
γεια σας ..εχω την ατι radeon 2600hd με chipset r600..εχοντας δοκιμασει καμια 10αρια διανομες .
θα ηθελα να θεσω καποια ερωτηματα .
1.ειναι καλη η καρτα ? η να παρω καμια αλλη, εχω 110 ευρα
2.ποιον driver πρεπει να εχω σε μια διανομη πχ. arch linux για να εχω 3d?
:hmm:
3.οι nvidia ειναι ποιο καλες?
?? ευχαριστω.το λειτουργικο που χρησιμοποιο τωρα...κανενα λογο τις καρτας γραφικων:mad:

mrsaccess
28-11-09, 01:22
Στο Linux η nVidia αυτή τη στιγμή είναι πρακτικά μονόδρομος. Για πιο light εργασίες κάνουν και οι Intel onboard.

Thuglife
28-11-09, 01:35
Η r600 που έχω δοκιμάσει σε φίλο παίζει super σε custom 2.6.32-rc8 με kernel mode setting & xf86-video-ati. (2D + 3D)

Bloodyangel
28-11-09, 01:36
υπαρχει καμια καλη nVidia με 110 ευρο που να εχετε δοκιμασει? οτι θα κανω θα ειναι μονοδρομος,και θελω να ειμαι σιγουρος..

gtklocker
28-11-09, 01:39
Ακόμα και μια nVidia 9600GSO να πάρεις, με ~45€, θα φυσάει στο Linux.

shadowman
28-11-09, 01:39
Δεν χρειάζεται να ξοδευτείς. Η κάρτα σου παίζει μια χαρά 2d και βίντεο χωρίς να βάλεις εξτρα drivers. Αν θέλεις τα 3d εφέ (δεν προσφέρουν τίποτα το ουσιαστικό,εγώ αφου τα χαζέψω λίγο πάντα τα απενεργοποιώ γιατί δεν με βολεύουν) τότε βάλε τους ati drivers.
Αν θέλεις να ξοδευτείς οποσδήποτε πάρε μια nvidia.

υ.γ
Σε fedora 12 η ati σου παίζει και 3d με την εγκατάσταση ενός επιπλέον πακέτου, ενώ επίσης έχεις και kms (ομαλή και όμορφη εκκίνηση με γραφικά + εναλλαγή από κονσόλα σε γραφικά ή εναλλαγή χρήστη "on the fly" χωρίς σπασίματα της οθόνης + native resolution του μονιτορ σε περιβάλλον κονσόλας)

trd64
28-11-09, 01:47
shadowman +1

Bloodyangel
28-11-09, 01:55
το fedora το απεχθανωμε γιατι δεν το αντεχω..αν παρω τιν nVidia 9600GSO οπως λει ο gtklocker.θα εχω προβληματα με το arch?πιο πολυ arch θα χρησιμοποιω ..και εξαλου ειναι παλαια καρτα .πιστευω οτι ιρθε ωρα για ανανεωση.

no_logo
28-11-09, 01:59
μια χαρά θα είσαι, θα έχεις και vdpau και άσε τους atiδες να παλεύουν με τις κάρτες τους :lol:

Bloodyangel
28-11-09, 02:01
ειναι ομως παλια καρτα..ποιανου ετους ειναι??

no_logo
28-11-09, 02:09
ο gtklocker ανέφερε την συγκεκριμένη για να σου δείξει πόσο χαοτική διαφορά υπάρχει ανάμεσα στις ati και τις nvidia ;)

Bloodyangel
28-11-09, 02:19
ααα..ποπο..τωρα τρελαθηκα..χεχε..θα παω αυριο να παραγειλω αυτην εδω
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.519061.ακριβως 110 ευρω.καλη φαινεται

uncharted
28-11-09, 02:25
nvidia, ακομα και ενα φτηνο μοντελο να παρεις (π.χ. 9400 gt) θα σου κανει την δουλεια σου αν δεν παιζεις games..

Bloodyangel
28-11-09, 02:34
games δεν παιζω ποτε .αντε καν flash game ok ..αλλα θελω να κρατηση η καρτα που θα παρω για κανα 1-2 χρονακια.

trd64
28-11-09, 02:44
games δεν παιζω ποτε .αντε καν flash game ok ..αλλα θελω να κρατηση η καρτα που θα παρω για κανα 1-2 χρονακια.

Γιατί να πάρεις αυτό το τέρας αν δεν παίζεις παιχνίδια?

Με ΑΤΙ είσαι καλυμμένος και στο επόμενο kernel θα έχεις και 3D.

Η ανάπτυξη της ΑΤΙ είναι πολύ γρήγορη και σαν ενσωματωμένη στο kernel θα λειτουργεί καλύτερα από οποιαδήποτε nvidia.

Η υπεροχή των nvidia είναι ένα μύθος τόσο καλά εδραιωμένος που θα αργήσει να αλλάξει ακόμα και αν οι ΑΤΙ κάνουν παπάδες.

Τα λέμε σε 6 μήνες όταν θα ψάχνεις να αγοράσεις ΑΤΙ :)

Σημ. Είμαι με ενσωματωμένη ΑΤΙ και παίζω άνετα όλα τα videos και ελαφρά παιχνίδια

uncharted
28-11-09, 02:44
games δεν παιζω ποτε .αντε καν flash game ok ..αλλα θελω να κρατηση η καρτα που θα παρω για κανα 1-2 χρονακια.
με μια 9400gt πιστευω θα εχεις drivers για 1-2 χρονια ακομα χαλαρα.. εδω βγαζουν νεους ακομα για τις geforce 6

shadowman
28-11-09, 02:46
games δεν παιζω ποτε.
τότε καλύτερα:
δώσε τα λεφτά + κάτι ακόμα και πάρε ένα ssd intel ή μνήμη ή οτι άλλο δεν έχεις από hardware.

flamelab
28-11-09, 02:47
Πάρε την Nvidia GTS250 να έχεις ησυχάσει για χρόνια.

Θα παίζεις HD videos με μηδενικό CPU usage, θα είσαι άνετος με καθε 3D application, θα'χεις άριστο 2D performance.

Ή καλύτερα GT220 για να 'ναι φθηνότερη.

shadowman
28-11-09, 02:53
Πάρε την Nvidia GTS250 να έχεις ησυχάσει για χρόνια.

Θα παίζεις HD videos με μηδενικό CPU usage, θα είσαι άνετος με καθε 3D application, θα'χεις άριστο 2D performance.

Ή καλύτερα GT220 για να 'ναι φθηνότερη.
και με αυτή που έχει θα ησυχάσει για πολλά χρόνια αφού δεν παίζει παιχνίδια. Πεταμένα λεφτά είναι, το πολύ πολύ να βάλει τον κλειστό driver της ati για να μην περιμένει την "δεύτερα παρουσία" των ανοικτών ati drivers όπως θα λέγατε ορισμένοι εδω μέσα:p

flamelab
28-11-09, 02:57
και με αυτή που έχει θα ησυχάσει για πολλά χρόνια αφού δεν παίζει παιχνίδια. Πεταμένα λεφτά είναι, το πολύ πολύ να βάλει τον κλειστό driver της ati για να μην περιμένει την "δεύτερα παρουσία" των ανοικτών ati drivers όπως θα λέγατε ορισμένοι εδω μέσα:p

Ναι, να βάλει τον κλειστό driver να τράβαει τα μαλλιά του μέχρι να μείνει καραφλός.

Με τον ανοικτό σου μένουν και τούφες αριστερα και δεξιά, έτσι για το θεαθήναι.

dimitriskot
28-11-09, 03:08
Εφόσον δεν παίζεις 3d games ,αυτή η κάρτα θα σε βολέψει μέχρι να αλλάξεις τον υπολογιστή σου ή και πιο αργά.
Δεν χρειάζεσαι τίποτα παραπάνω.

http://www.skroutz.gr/s/95030/Gainward-GeForce-GT210-512MB.html

Με τα ρέστα από τα 110 € πάρε ένα δώρο στον εαυτό σου.

hayzel
28-11-09, 11:05
Η υπεροχή των nvidia είναι ένα μύθος τόσο καλά εδραιωμένος που θα αργήσει να αλλάξει ακόμα και αν οι ΑΤΙ κάνουν παπάδες.

Όσον αφορά το 3d σε linux η nvidia δυστυχώς είναι μονόδρομος και το λέει ένας φαν της amd/ati.



Τα λέμε σε 6 μήνες όταν θα ψάχνεις να αγοράσεις ΑΤΙ :)

Μακάρι να κάνει το μπαμ επιτέλους στους drivers για να υπάρξει ανταγωνισμός.
Ο λόγος που πέταξα την ATI από το pc μου αναγκαστικά ήταν το Blender (συνεχώς προβλήματα ταχύτητας / σταθερότητας) και τo wine.



Σημ. Είμαι με ενσωματωμένη ΑΤΙ και παίζω άνετα όλα τα videos και ελαφρά παιχνίδια
αυτό το 'ελαφρά' τα λέει όλα. Εγώ τελευταία έπαιξα Trine, και Dragon Age μέσω wine ανετώτατα με κάρτα <80€. (8600)

flamelab
28-11-09, 11:08
Πού να δεις Unigine Tropics με OpenGL 3.x. full settings. Να χαίρονται τα μάτια σου γραφικά.

Μη πω για HD mkv με μηδενική χρήση CPU.

Siba
28-11-09, 12:13
Εδω (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/PNY-GT-240-SVGA-PCI-Express-DDR3-HDMI-1GB-GMGT240N2F1FH-SB.htm)εχεις μια καλη και νεα επιλογη στα λεφτα που ψαχνεις, που θα σε καλυψει πληρως, για καιρο+πληρης υποστηριξη linux.

gtklocker
28-11-09, 12:57
ειναι ομως παλια καρτα..ποιανου ετους ειναι??


ο gtklocker ανέφερε την συγκεκριμένη για να σου δείξει πόσο χαοτική διαφορά υπάρχει ανάμεσα στις ati και τις nvidia ;)

Ότι έτους και να'ναι, κάνει αξιοπρεπέστατα τη δουλειά της. Είναι, μάλιστα, και διαμάντι για τα λεφτά της.

Για να καταλάβεις: λόγω driver, έχει καλύτερη απόδοση, ακόμα κι από τις φρέσκιες 5770 της ATi, που τις χρυσοπληρώνουν για το τίποτα.

Βέβαια, πιστεύω ότι η λύση του flamelab είναι όντως πιο συμφέρουσα, μια και οι νέες GTx2xx, θα υποστηρίζονται για πολλλλλλλλλλά χρόνια από τον nvidia (main) driver.


Πάρε την Nvidia GTS250 να έχεις ησυχάσει για χρόνια.

Θα παίζεις HD videos με μηδενικό CPU usage, θα είσαι άνετος με καθε 3D application, θα'χεις άριστο 2D performance.

Ή καλύτερα GT220 για να 'ναι φθηνότερη.
^
|


Ναι, να βάλει τον κλειστό driver να τράβαει τα μαλλιά του μέχρι να μείνει καραφλός.

Με τον ανοικτό σου μένουν και τούφες αριστερα και δεξιά, έτσι για το θεαθήναι.
:rofl::rofl:

Γελάω, αλλα τα ζω κι εγώ. :wall:

Raven84
28-11-09, 13:04
Ναι, να βάλει τον κλειστό driver να τράβαει τα μαλλιά του μέχρι να μείνει καραφλός.

Με τον ανοικτό σου μένουν και τούφες αριστερα και δεξιά, έτσι για το θεαθήναι.

ATI ,γιατί το αποτέλεσμα μετράει (http://www.dhiglobal.com/index.cfm/id/home/lang/greek):p:p

mrsaccess
28-11-09, 13:11
Δύο παρατηρήσεις μόνο:

Αυτό το καιρό (Xorg 1.7.1, nVidia drivers 190.42) υπάρχει ένα bug που κρασάρει το X server. Θα διορθωθεί σύντομα λογικά αλλά μέχρι τότε, με αυτό το συνδυασμό λογισμικού μπορεί να έχεις είτε ένα useable είτε ένα μη useable pc. Πχ εγώ εδώ δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω καθόλου το GIMP εξαιτίας αυτού του bug. Με άλλες εφαρμογές (ακόμη και για επεξεργασία εικόνας, πχ showfoto, krita) το bug αυτό δεν εμφανίζεται. Πάντως είναι reported και δουλεύουν devs πάνω σε αυτό.

Οι κάρτες που προτείνονται (της σειράς GT2x0) δεν έχουν ακόμη υποστήριξη audio over HDMI αν αυτό σε καίει. Στον 2.6.32 είδα ότι προσθέσανε υποστήριξη για κάποιες νέες nVidia αλλά δεν ξέρω αν περιλαμβάνει και αυτή τη σειρά.

flamelab
28-11-09, 13:22
Eχει διορθωθεί ήδη με τον Xorg server 1.7.1.902 (και 1.7.2). Κι έχει βγει νεος Nvidia driver :p

........Auto merged post: flamelab πρόσθεσε 8 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Λαθος, μονο στον 1.7.2. Ο προηγούμενος θελει patch.

mrsaccess
28-11-09, 13:33
Καλά, ο 1.7.2 βγήκε χθες το βράδυ, που να το ξέρω; Κοιμόμουν! :p :p :p
Οι nVidia drivers που λες όμως είναι οι beta.

WAntilles
28-11-09, 13:42
Αυτό το καιρό (Xorg 1.7.1, nVidia drivers 190.42) υπάρχει ένα bug που κρασάρει το X server. Θα διορθωθεί σύντομα λογικά αλλά μέχρι τότε, με αυτό το συνδυασμό λογισμικού μπορεί να έχεις είτε ένα useable είτε ένα μη useable pc. Πχ εγώ εδώ δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω καθόλου το GIMP εξαιτίας αυτού του bug. Με άλλες εφαρμογές (ακόμη και για επεξεργασία εικόνας, πχ showfoto, krita) το bug αυτό δεν εμφανίζεται. Πάντως είναι reported και δουλεύουν devs πάνω σε αυτό.

Δεν ισχύει αυτό.

Έχει ήδη διορθωθεί upstream το bug.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 1 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Οι nVidia drivers που λες όμως είναι οι beta.

Ε και;

Τρέχω σταθερά beta nVidia drivers εδώ και 1-1.5 χρόνο τουλάχιστο, και ουδέποτε είχα κάποιο πρόβλημα, με 4 διαφορετικές κάρτες, 2 διαφορετικές αρχιτεκτονικές, 2 διαφορετικά DE, και 2 διαφορετικά 3D desktops.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 1 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τώρα, όσοι προτείνουν ATi, είτε είναι μή ενημερωμένοι, είτε γραφικοί, είτε φονταμενταλιστές που απλά προωθούν ατζέντες κάποιων συμφερόντων.

flamelab
28-11-09, 14:02
Καλά, ο 1.7.2 βγήκε χθες το βράδυ, που να το ξέρω; Κοιμόμουν! :p :p :p
Οι nVidia drivers που λες όμως είναι οι beta.

Ο 195.x που ανέβηκε τον τρέχω από όταν βγήκε και είναι απροβλημάτιστος. Άλλωστε κυρίως bugfixing release ήταν με νέα features κυρίως ως προς το VDPAU.

gsenso
28-11-09, 14:07
Πάρε την φθηνότερη nvidia και δεν θα ξανασχοληθεις με κάρτες γραφικών

Bloodyangel
28-11-09, 14:09
τωρα ξανακανω εγκατασταση του arch (μιας και γινεται γρηγορα) και θα δω τα αποτελεσματα με το driver xf86-video-ati και οχι τον xf86-video-radeonhd..αν δεν γινεται και αυτο .θα παω να παρω nvidia gts250 για να μου μεινη και για το μελλον

flamelab
28-11-09, 14:10
Στο Arch δεν θα δεις 3D με την HD2xxx με τον xf86-video-ati μέχρι να βγει ο 2.6.32 kernel.

Bloodyangel
28-11-09, 14:16
:( .. καλα .θα παω λογικα να παω να παρω μια nvidia . ασε που πολυ καιρο περιμενα για να κανω μια αλλαγει στο σηστημα .

Thuglife
28-11-09, 15:44
Που να βγει, στα μαγαζιά; :p
http://aur.archlinux.org/packages.php?ID=25304

Η rc8 είναι πιθανόν και η τελευταία rc. Αν σε τρώει να δώσεις λεφτά βέβαια είναι άλλο θέμα :p

gtklocker
28-11-09, 15:45
Θέλει και xf86-video-ati-git, και mesa-git, και ati-git, και libdrm-git. d[^_^]b

Thuglife
28-11-09, 15:51
Ooo 5 εντολες στην κονσόλα αντι για 1, και παλι τις προτιμώ απο τα 100+ euro. :p
Εγω θα μάζευα για SSD , και τι έγινε αν οταν βλέπεις video χρησιμοποιείται 10% η CPU, big fucking deal.

flamelab
28-11-09, 15:53
Από το να παιδεύεται με git εκδόσεις και αβέβαιες επιδόσεις ή συμπεριφορά, καλύτερα να πάει να δώσει 40 ευρώ να πάρει μία GT220 (ή όσο κάνει).

Κι εγώ ξέρω να κάνω τα παραπανω (κι ασχολούμουν για καιρό), αλλα βλέπω ότι μόνο χρόνο έχασα και αποτέλεσμα μηδέν. Αφ'ότου "μετακόμισα" σε Nvidia, απλά δεν χρειάζεται να ασχολούμαι με πράγματα που θα έπρεπε να ασχολούνται μόνο testers και developers.

trd64
28-11-09, 16:08
Τώρα, όσοι προτείνουν ATi, είτε είναι μή ενημερωμένοι, είτε γραφικοί, είτε φονταμενταλιστές που απλά προωθούν ατζέντες κάποιων συμφερόντων.

Τίποτε από όλα αυτά. Απλά προτιμά τον πλουραλισμό. Και σε τελευταία ανάλυση μπορεί κάποιοι να κάνουν καλά την δουλειά τους ακόμα και με ενσωματωμένη ΑΤΙ (μιλάω από προσωπική πείρα). Αντίστοιχα, αν μερικοί βουλεύονται με ubuntu καλά κάνουν και το χρησιμοποιούν, άσχετα που εγώ δεν θέλω να το βλέπω.

Thuglife
28-11-09, 16:20
Αν όλοι σκεφτόντουσαν έτσι δεν θα υπήρχε τπτ άλλο εκτος απο nvidia, καλή χρυσή εχω σκάσει μια περιούσια για κάρτες των 600+ ευρω και ποτέ δεν είχα το παραμικρό παράπονο.

Μέχρι που αναγκαστικά έπρεπε να χρησιμοποιήσω ATi, είχα την επιλογή να κάνω ενα κλικ και να κατεβάσω windows απο technet ή να φαω μερικές ώρες και να βοηθήσω λίγο και εγω ωστε σε λίγο καιρό να μπορώ να χρησιμοποιώ αυτο που επιλέγω και οχι αυτο που αναγκάζομαι.

mrsaccess
28-11-09, 16:29
Εγω θα μάζευα για SSD , και τι έγινε αν οταν βλέπεις video χρησιμοποιείται 10% η CPU, big fucking deal.
Μάλλον δεν βλέπεις 1080p video γιατί αυτό οι περισσότερες CPU δεν το σηκώνουν αλλά και αυτές που το σηκώνουν (χωρίς πειραματικά ffmpeg branches πάντα :-k) σε δύσκολες σκηνές κάνουν σοβαρά σπασίματα.

Thuglife
28-11-09, 16:40
Η αλήθεια είναι οτι δεν πολύ βλέπω tv / video (εκτός sheldon anyway :p) γιατί είμαι 10 ώρες πάνω σε ένα pc και προσπαθώ έκτος δουλειάς να μην κολλάω πάλι σε μια οθόνη. Πέρα από αυτό το παλιότερο cpu που έχω είναι ένας c2d 6800 με μια 8800GT (την πρώτη) και δεν έχω κανένα θέμα με τα video, το ποιο πιθανό είναι ότι αν έστεινα νέο desktop πάλι nvidia θα έπαιρνα αλλά η συγκεκριμένη περίπτωση που συζητάμε είναι άλλη νομίζω.

Bloodyangel
01-12-09, 23:34
ποτε βγαινει ο kernel 2.6.32 ??..αν ειναι εδω κοντα μπορω να περιμενω..υπαρχουν οι oper-source και οι closed-source drivers ε??τι πειραζει αν βαλω τους closed?

gtklocker
01-12-09, 23:54
Θα μείνεις καραφλή(/φλος).

Bloodyangel
02-12-09, 00:09
γτ θα μεινω καραφλως?στο ubuntu μια χαρα λειτουργουν :S

GoofyX
02-12-09, 00:12
Αυτές τις μέρες αναμένεται ο 2.6.32...

Πάρε Nvidia.

Bloodyangel
02-12-09, 00:17
αν αναμενετε γιατι να παρω nvidia ??χρειαζομε και ram γιατι με 2 gb δεν παλευετε η κατασταση.ουτε και με 30gb skliro ..θα ριξω τα λεφτα εκει.θα περιμενο για τον επομενο kernel για να δω..αλλα τι διαφορα εχει ο open-source με τον closed?

WAntilles
02-12-09, 00:28
στο ubuntu μια χαρα λειτουργουν :S

Και γω έχω πιο πολλά λεφτά από τον Λάτση.

gtklocker
02-12-09, 01:05
Και γω έχω πιο πολλά λεφτά από τον Λάτση.

Κι εγώ απ'τον Κοντομηνά. :rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.