PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με netfaster? ρυθμίσεις? (Λαμπάκι www κλειστό, wan ΣΤΑΘΕΡΑ πράσινο)



babislar
28-11-09, 11:08
Απαράδεκτη η ΗΟL. To πρόβλημα ξεκίνησε από το ρουτερ που δεν συχρόνιζε με τίποτα.. Οι τεχνική υπηρεσία είχε αποκλείσει το ενδεχόμενο να έχει στείλει προβληματικό ρουτερ και δεν το ανέφερε καν. Με άλλο ρουτερ που δοκίμασα συχρόνιζε κανονικά οπότε τους το λέω και αναγκάζοντε να μου στείλουν καινούριο. Το οποίο το δοκίμασα και συχρόνιζε κανονικά αλλά η ταλαιπορία δεν τέλιωσε ακόμα.

Τώρα δεν ανάβει με τίποτα το λαμπάκι του netfaster router με τίποτα!!
Και μου εμφανίζει το παρακάτω μύνημα όταν βάζω τον κωδικό και το password: Authentication with PPP server is in progress. wait for sometime for authentication process. Έχούν πρόβλημα απο εκεί η κάτι δεν έχω κάνει σωστά. Τήρησα με ευλαβια τις οδηγίες για τις ρυθμίσεις του ρουτερ που είχε η συσκευασία.

Υπόψην ότι βοηθάσω άλλον. Δεν είναι δικιά μου η σύνδεση.
Σε παρόμοιο θέμα δίαβασα ότι η HOL δουλεύει σε PPPoE/LLC και όχι σε PPPoA/VCMux ενώ στις οδηγίες έλεγε ότι ξεκάθαρα PPPoA/VCMux. Λέτε να πρέπει να αλλάξω αυτή την ρύθμιση η απλά φταίει κάτι με τον server τους.

amoyda
28-11-09, 11:42
Σε παρόμοιο θέμα δίαβασα ότι η HOL δουλεύει σε PPPoE/LLC και όχι σε PPPoA/VCMux ενώ στις οδηγίες έλεγε ότι ξεκάθαρα PPPoA/VCMux. Λέτε να πρέπει να αλλάξω αυτή την ρύθμιση η απλά φταίει κάτι με τον server τους.

η HOL δουλεύει σε PPPoE/LLC

babislar
28-11-09, 12:18
η HOL δουλεύει σε PPPoE/LLC

Η ουσία είναι ότι στις οδηγίες γράφει PPPoA/VCMux. Άντε εγώ μπήκα εδώ το έψαξα με βοηθήσατε και το βρήκα. Κάποιος που δεν ξέρει τι θα έκανε.. ? Και γιατί δίνουν λάθος οδηγίες?? Γι αυτό μου βγάζει αυτό το μύνημα? Όπου φαίνεται πρόβλημα στο PPP server?

........Auto merged post: babislar πρόσθεσε 27 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Στην αρχή οπως λέει πρέπει να μπεις με PPPoA/VCMux με quest... Και μετα στα βήματα 1-5 έχει μια εικόνα με το PPPoE/LLC χωρίς να λέει πως πρέπει να τα αλλάξεις πάλι.. Πρέπει να το φανταστεί ο άλλος.. Έκανα ενεργοποίηση απο αλλού και πήγα κατευθείαν στα βήματα 1-5. Θα βαλω PPPoE/LLC και θα ενημερώσω! Έχω όνομα χρήστη και κωδικό. Για να δούμε... Πάντος πρέπει να αλλάξουν τις οδηγίες τους!!

amoyda
28-11-09, 12:25
Η ουσία είναι ότι στις οδηγίες γράφει PPPoA/VCMux. Άντε εγώ μπήκα εδώ το έψαξα με βοηθήσατε και το βρήκα. Κάποιος που δεν ξέρει τι θα έκανε.. ? Και γιατί δίνουν λάθος οδηγίες?? Γι αυτό μου βγάζει αυτό το μύνημα? Όπου φαίνεται πρόβλημα στο PPP server?

........Auto merged post: babislar πρόσθεσε 27 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Στην αρχή οπως λέει πρέπει να μπεις με PPPoA/VCMux με quest... Και μετα στα βήματα 1-5 έχει μια εικόνα με το PPPoE/LLC χωρίς να λέει πως πρέπει να τα αλλάξεις πάλι.. Πρέπει να το φανταστεί ο άλλος.. Έκανα ενεργοποίηση απο αλλού και πήγα κατευθείαν στα βήματα 1-5. Θα βαλω PPPoE/LLC και θα ενημερώσω! Έχω όνομα χρήστη και κωδικό. Για να δούμε... Πάντος πρέπει να αλλάξουν τις οδηγίες τους!!

ασε τα βηματα απο το cd,και εγω την πατησα και το βρηκα εδω πως να το ρυθμισω.
πας αμεσως σε vc1 και βαζεις την ρυθμιση που ειπα,και στο vc2 εχω απενεργοποιησει το voip αφου εχω PoTS τηλεφωνια.
save και rebot και εισαι ετοιμος.
ισως καποος που κανει καινουρια συνδεση πρεπει να περιμενει και τους τεχνικους να του ρυθμισουν την συνδεση....βλακεια θα μου πεις ...δυστυχως το cd δεν βοηθαει.

rotomano
28-11-09, 17:27
ΤΟ CD πράγματι δεν βοηθάει.

Εγω α σου πρότεινα να κάνεις RESET το ρούτερ από το κουμπάκι πίσω με κάποιον συνδετήρα , και να δοκιμάσεις κατευθείαν έτσι, καθόσον το ρούτερ από τη "μάνα" του έχει ρυθμιζμένα σωστά τα σέτινγς για να μπεις με username guest. Και ούτε αυτό χρειάζεται να το αλλάξεις!

mondeo
28-11-09, 17:55
Φίλε μου το Netfaster είναι Plug and Play.ΔΕΝ χρειάζεται να κάνεις απολύτως ΚΑΜΜΙΑ ρύθμιση.Απλά το συνδέεις και παίζει.Κάνε λοιπόν ένα reset και όλα θα λειτουργήσουν κανονικά.

pRieStaKoS
01-12-09, 16:27
Δείτε τις οδηγίες (http://www.hol.gr/files/support/NETFASTER_IAD_CD_110209.rar)

Το βήμα που σου λέει για PPoA/VC-Mux είναι όταν ενώ το έχεις παραλάβει και έχει τις ρυθμϊσεις του, βάζεις username/password (όχι πια) και δεν ανάβει το Online. (μόνο τότε γιατί λογικά το συγκεκριμένο router το παίρνουν και συνδρομητές ARYS).

Πάντως απ'ότι ξέρω. hol PPPoE/LLC always !

babislar
05-12-09, 01:03
Το θέμα είναι ότι οι ρυθμίσεις που σου λέει δεν είναι σωστές και πρέπει να μπεις εδώ για να τις μάθεις.

Όλα οκ με τις ρυθμίσεις αλλά χάλασε παλι το router.. Έλεος!!!
Το δεύτερο στην σειρά!! Μόλις πήγε να δουλέψει το 2 ο τα έπεξε. Το πρωτο δεν άναβε το λαμπάκι wan .. δωκίμασα άλλο router και συχρόνιζε κανονικά! Το είπα αυτό στο τηλ.κέντρο τους και το άλλαξαν! Άντε λέω θα γίνει η δουλειά μας! χαχαχαχα.. Και το "καινουριο έχει πάλι πρόβλημα! Αναβοσμήνουν όλα τα λαμπάκια σαν τρελά. Βγάζω τα καλώδια εκτός απο το ρεύμα και τα λαμπάκια συνεχίζουν να τρεμοπαίζουν. Ούτε με κάλωδιο usb δεν δουλεύει.. Δεν μπορεί να βρεί την συσκευή όπως λέει!

Όπως είπα δεν είναι δικιά μου η σύνδεση.. πάλι καλά.. Αλλά την άλλη εβδομάδα θα πάω με την κοπέλα που έχει το προβλημα και θα τους τα ψάλουμε!!!

dimsi
05-12-09, 01:24
Το θέμα είναι ότι οι ρυθμίσεις που σου λέει δεν είναι σωστές και πρέπει να μπεις εδώ για να τις μάθεις.

Όλα οκ με τις ρυθμίσεις αλλά χάλασε παλι το router.. Έλεος!!!
Το δεύτερο στην σειρά!! Μόλις πήγε να δουλέψει το 2 ο τα έπεξε. Το πρωτο δεν άναβε το λαμπάκι wan .. δωκίμασα άλλο router και συχρόνιζε κανονικά! Το είπα αυτό στο τηλ.κέντρο τους και το άλλαξαν! Άντε λέω θα γίνει η δουλειά μας! χαχαχαχα.. Και το "καινουριο έχει πάλι πρόβλημα! Αναβοσμήνουν όλα τα λαμπάκια σαν τρελά. Βγάζω τα καλώδια εκτός απο το ρεύμα και τα λαμπάκια συνεχίζουν να τρεμοπαίζουν. Ούτε με κάλωδιο usb δεν δουλεύει.. Δεν μπορεί να βρεί την συσκευή όπως λέει!

Όπως είπα δεν είναι δικιά μου η σύνδεση.. πάλι καλά.. Αλλά την άλλη εβδομάδα θα πάω με την κοπέλα που έχει το προβλημα και θα τους τα ψάλουμε!!!

Εμενα απο χθες το βραδυ προβλημα με το net faster της hol.Αναβουν κανονικα ολα τα λαμπακια (το online)αναβοσβηνη δειχνει οτι η συνδεση ειναι κανονικα αλλα δεν μπαινει σε καμμια ιστοσελιδα.Και reset εχω κανει και παλι τα ιδια.Σε επικοινωνια που ειχα μου ειπαν οτι εμεις τα βλεπουμε ολα ενταξει θα ειναι θεμα του υπολογιστη σου.Τωρα εβαλα ενα αλλο ρουτερ που ειχα ενα tomson585v6 με το username και το pasw. που ειχα απο τη hol και συνδεθηκα κανονικα.Συγχρονιζη γυρω στα 15.5Μ/δ απο 16.5 .Απ'οτι καταλαβα δεν παιρνει διευθυνση ΙΡ.(Ειναι η ωρα να πω bay hol...)Καμια βοηθεια αλλα μπορει και να επαθε βλαβη οποτε..........:rofl:

leoman
05-12-09, 02:41
Εμενα απο χθες το βραδυ προβλημα με το net faster της hol.Αναβουν κανονικα ολα τα λαμπακια (το online)αναβοσβηνη δειχνει οτι η συνδεση ειναι κανονικα αλλα δεν μπαινει σε καμμια ιστοσελιδα.Και reset εχω κανει και παλι τα ιδια.Σε επικοινωνια που ειχα μου ειπαν οτι εμεις τα βλεπουμε ολα ενταξει θα ειναι θεμα του υπολογιστη σου.Τωρα εβαλα ενα αλλο ρουτερ που ειχα ενα tomson585v6 με το username και το pasw. που ειχα απο τη hol και συνδεθηκα κανονικα.Συγχρονιζη γυρω στα 15.5Μ/δ απο 16.5 .Απ'οτι καταλαβα δεν παιρνει διευθυνση ΙΡ.(Ειναι η ωρα να πω bay hol...)Καμια βοηθεια αλλα μπορει και να επαθε βλαβη οποτε..........:rofl: Μια απο τα ιδια με το net faster2:down: το πεταξα εβαλα το linksys WAG200G :oneup:που ειχα και τερμα τα προβληματα. (ο εξυπηρετητηs δεν βρεθηκε, καθε τρειs και λιγο!!). Σημειωτεων πωs ειναι το δευτερο το πρωτο δεν δουλευε καθολου!!:mad:

pRieStaKoS
05-12-09, 13:30
Το θέμα είναι ότι οι ρυθμίσεις που σου λέει δεν είναι σωστές και πρέπει να μπεις εδώ για να τις μάθεις.

Όλα οκ με τις ρυθμίσεις αλλά χάλασε παλι το router.. Έλεος!!!
Το δεύτερο στην σειρά!! Μόλις πήγε να δουλέψει το 2 ο τα έπεξε. Το πρωτο δεν άναβε το λαμπάκι wan .. δωκίμασα άλλο router και συχρόνιζε κανονικά! Το είπα αυτό στο τηλ.κέντρο τους και το άλλαξαν! Άντε λέω θα γίνει η δουλειά μας! χαχαχαχα.. Και το "καινουριο έχει πάλι πρόβλημα! Αναβοσμήνουν όλα τα λαμπάκια σαν τρελά. Βγάζω τα καλώδια εκτός απο το ρεύμα και τα λαμπάκια συνεχίζουν να τρεμοπαίζουν. Ούτε με κάλωδιο usb δεν δουλεύει.. Δεν μπορεί να βρεί την συσκευή όπως λέει!

Όπως είπα δεν είναι δικιά μου η σύνδεση.. πάλι καλά.. Αλλά την άλλη εβδομάδα θα πάω με την κοπέλα που έχει το προβλημα και θα τους τα ψάλουμε!!!
Στο Netfaster IAD 2 το USB δεν είναι για σύνδεση με PC... Για να μην παίζει και το 2ο, κάτι δεν κάνεις σωστά ή κάτι δεν κάνει σωστά το PC σου...


Εμενα απο χθες το βραδυ προβλημα με το net faster της hol.Αναβουν κανονικα ολα τα λαμπακια (το online)αναβοσβηνη δειχνει οτι η συνδεση ειναι κανονικα αλλα δεν μπαινει σε καμμια ιστοσελιδα.Και reset εχω κανει και παλι τα ιδια.Σε επικοινωνια που ειχα μου ειπαν οτι εμεις τα βλεπουμε ολα ενταξει θα ειναι θεμα του υπολογιστη σου.Τωρα εβαλα ενα αλλο ρουτερ που ειχα ενα tomson585v6 με το username και το pasw. που ειχα απο τη hol και συνδεθηκα κανονικα.Συγχρονιζη γυρω στα 15.5Μ/δ απο 16.5 .Απ'οτι καταλαβα δεν παιρνει διευθυνση ΙΡ.(Ειναι η ωρα να πω bay hol...)Καμια βοηθεια αλλα μπορει και να επαθε βλαβη οποτε..........:rofl:
Από αυτά που λες....εγώ πιστεύω πως το PC έχει πρόβλημα (DHCP), όχι το router. Δοκίμασες καρφωτά IP/DNS ?

rotomano
05-12-09, 16:17
Στο Netfaster IAD 2 το USB δεν είναι για σύνδεση με PC...


όχι είναι.
Με τους καινούργιους DRIVERS μπορείς να συνδεθεις με USB στο μόντεμ αυτό.
Δηλαδή έχει 3 τρόπους σύνδεσης Η/Υ με μόντεμ:
- καλώδιο δικτύου
- ασύρματα
- USB

pRieStaKoS
05-12-09, 16:23
Οδηγίες εγκατάστασης Netfaster IAD 2 (http://www.hol.gr/files/support/NETFASTER_IAD_2_CD_DEC09.zip)

3 Οδηγίες σύνδεσης > Βήμα 5

Δεν συνδέεται με USB !

dimsi
05-12-09, 19:35
Στο Netfaster IAD 2 το USB δεν είναι για σύνδεση με PC... Για να μην παίζει και το 2ο, κάτι δεν κάνεις σωστά ή κάτι δεν κάνει σωστά το PC σου...


Από αυτά που λες....εγώ πιστεύω πως το PC έχει πρόβλημα (DHCP), όχι το router. Δοκίμασες καρφωτά IP/DNS ?

Πως με το αλλο router χωρις να πειραξω κατι συνδεεται??Εαν ειναι θεμα ρυθμησης (DHCP) πες μου πως να το κανω.Δεν μπαινει ουτε στις ρυθμισεις του(192.168.2.1).Ευχαριστω

pRieStaKoS
05-12-09, 19:38
Πως με το αλλο router χωρις να πειραξω κατι συνδεεται??Εαν ειναι θεμα ρυθμησης (DHCP) πες μου πως να το κανω.Δεν μπαινει ουτε στις ρυθμισεις του(192.168.2.1).Ευχαριστω

Αν με καρφωτά IP/DNS δεν βλέπεις ούτε το 192.168.2.1 τότε κάνεις Reset to factory defaults το router και format τα Windows!

dimsi
06-12-09, 23:34
Αν με καρφωτά IP/DNS δεν βλέπεις ούτε το 192.168.2.1 τότε κάνεις Reset to factory defaults το router και format τα Windows!

Επανηλθε με reset.Ευχαριστω κατι τετοιο θεμα ηταν σχετικα με DHCP.Ξαναπερασα ολες τις ρυθμισεις και ΟΚ.Ευχαριστω για τις προτασεις:oneup:

pRieStaKoS
06-12-09, 23:35
Τίποτα ! ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.